حل وبررسی سوالات مربوط به شیمی سال چهارم دبیرستان

iman HN

New Member
لایک ها
2,646
سلام دوستان
از اونجایی که از امسال سال چهارم دبیرستان هم جزو مباحث مرحله 2 می باشد تصمیم بر آن شد که این تاپیک را باز کنیم تا به صورت متمرکز اشکالات بچه ها را مرتفع کنیم.
دوستان به چن تا نکته دقت کنن:
1-برای سوال ها شماره بذارن تا ترتیب درستی داشته باشیم.
2-از بحث منحرف نشیم و اگه هم بحث دو نفره ای باشه در چارچوب جواب دادن به سوالات باشه.
3-تا جای ممکن خود شما بدانش آموزای المپیادی جواب رو بدید و اگه جایی احتیاج شد راهبران گرامی ورود می کنن.
4- آرزوی موفقیت برای همه ی شما عزیزان!:149:

با تشکر
ایمان حسین نژاد

iman HN

New Member
لایک ها
2,646
پاسخ : حل وبررسی سوالات مربوط به شیمی سال چهارم دبیرستان

یعنی میخوام بدونم کسی واقعا هیچ سوالی نداره؟!!!!
دوستان عزیز که تو پ.خ سوال می کنن،بیان تو عمومی که همه بهره ببرن،اگه هم کسی از اینکه سوال می خواد بپرسه خجالت می کشه به خودم بگه من میذارم با اسم خودم اینجا!

shahriarrr

New Member
لایک ها
0

سلام
ممنون میشم سوالات من رو جواب بدید
اگه توضیحم دادید خیللی بیشتر ممنون
1.
یکو نیم مول جسم آ را در یک ظرف دو لیتری در یک دمایی معین وارد میکنیم.تا تعادل گازی فرضی زیر انجام شود.هنگام تعادل غلظت آ برابر نه صدم میباشد.مقدار ثابت تعادل آن را محاسبه کنید
2A -->2B+3
راهنما: --> یعنی رفت و برگشت فلش دو طرفه
----------
2.
2/085g pcl5 را در یک دمای معین در ظرفی به گنجایش 0/5 litr وارد میکنیم.پس از برقراری تعادل مقدار cl2 برابر با 0/18 میباشد.مقدار ثابت تعادل را محاسبه کنید
(p=31 , cl=35/5)
pcl5-->pcl3+cl2
همه واکناشا گازین
------
3.
مقدار گاز so3 وارد ظرف یک لیتری میکنیم تا تعادل گازی زیر برقرار شود در حالت تعادلل غلظت so3 برابر 0/1 مولار و غلظت so2 برار با 0/3 مولار است مقدار عددی ثابت تعادل را محاسبه کنید م مقدار اولیه so3 را ماسبه کنید
2so3-->2so2+o2
---
لطفا جواب رو به صورت عکس بفرستید یا دقیق بنویسید

ali761

New Member
لایک ها
76

سلام
ممنون میشم سوالات من رو جواب بدید
اگه توضیحم دادید خیللی بیشتر ممنون
1.
یکو نیم مول جسم آ را در یک ظرف دو لیتری در یک دمایی معین وارد میکنیم.تا تعادل گازی فرضی زیر انجام شود.هنگام تعادل غلظت آ برابر نه صدم میباشد.مقدار ثابت تعادل آن را محاسبه کنید
2A -->2B+3
راهنما: --> یعنی رفت و برگشت فلش دو طرفه
----------
2.
2/085g pcl5 را در یک دمای معین در ظرفی به گنجایش 0/5 litr وارد میکنیم.پس از برقراری تعادل مقدار cl2 برابر با 0/18 میباشد.مقدار ثابت تعادل را محاسبه کنید
(p=31 , cl=35/5)
pcl5-->pcl3+cl2
همه واکناشا گازین
------
3.
مقدار گاز so3 وارد ظرف یک لیتری میکنیم تا تعادل گازی زیر برقرار شود در حالت تعادلل غلظت so3 برابر 0/1 مولار و غلظت so2 برار با 0/3 مولار است مقدار عددی ثابت تعادل را محاسبه کنید م مقدار اولیه so3 را ماسبه کنید
2so3-->2so2+o2
---
لطفا جواب رو به صورت عکس بفرستید یا دقیق بنویسید
1-تعداد مول اولیه 1.5Aمول هست و بعد از به تعادل رسیدن 0.09مول باقی میماند.فرض میکنیم که بعد از به تعادل رسیدن xمول C تولید شده باشد.چون ضریب استوکیومتریAدوبرابرCهست پس به ازای تولید xمول2x،Cمول Aمصرف میشود.پس
1.5-2x=0.09----x=0.705mol​
در نتیجه 0.705مول Cتولید میشود و 1.41مول B.
چون حجم ظرف 2لیتر هست اگه تعداد مول هرکدوم رو به 2 تقسیم کنیم میشه غلظتشون.
پس غلظت A,B,Cبه ترتیب برابره با 0.045،0.705،0.3525مول بر لیتر.همین اعداد رو در معادله ی ثابت تعادل قرار بدید!

بقیه ی سوالات هم به این صورت حل میشن.

آخرین ویرایش توسط مدیر
بالا