ADENINE

New Member
لایک ها
115
به نام او

با سلام
یه سوالی برام پیش اومده که نیازمند کمک شما هستم
آیا خلاصه نویسی برای کنکور لازمه؟؟
اگر لازمه باید چه جوری خلاصه نویسی کنم؟؟

only physics

New Member
لایک ها
2,386
پاسخ : خلاصه نویسی

به نام او

با سلام
یه سوالی برام پیش اومده که نیازمند کمک شما هستم
آیا خلاصه نویسی برای کنکور لازمه؟؟
اگر لازمه باید چه جوری خلاصه نویسی کنم؟؟

سلام و وقت بخیر .

ببینید این یه چیز اجباری و الزامی نیست .

یعنی اینطور نیست که بگیم هرکسی خلاصه داره براش بهتره و هرکس خلاصه نویسی نداشته باشه ، نتیجه ی خوبی نمیگیره .

اولا تا حد زیادی بستگی به خودتون ، سلیقه تون و عادات تون داره .

مثلا من خود اصلا عادت به خلاصه نویسی نداشتم و حتی زمانی هم که شروع به خلاصه نویسی کردم ، شخصا به درد خودم نخورد .

از طرفی خیلی ها خلاصه نویسی میکنن و براشون مفید هم واقع میشه به همین خاطره که میگم در درجه ی اول باید خودتون رو بسنجید و ببینید کدوم

روش براتون بهتره .

ولی در کل بهتره بیشتر از هرچیزی روی کتاب های درسی تون کار کنید . مثلا حتی واسه مرور به جای اینکه صرفا برید سراغ خلاصه ها یا کتب کمک درسی که

اسمشون جمع بندی و خلاصه و ... هست ، بهتره از کتاب خودتون استفاده کنید .

دلایلی که میگم شاید عینی و ملموس نباشن اما واقعا موثرن ، خود کار کردن با کتاب ، دیدن چندین و چندباره ی متن ها ، تصویرها و ... کمک خیلی زیادی به

یادگیری و توی حافظه موندن مطالب میکنه .

واسه همین خیلی جاها هم بهتره به خود کتاب مراجعه کنید .

از طرفی خلاصه نویسی یه سری قوانین و شرایطی داره و نمیشه هرطور کوتاه نویسی رو به خلاصه نویسی تعبیر کرد .

یه سری دروس مثل زیست هم خلاصه برداری نمیشن و به جاش باید نکته برداری کرد .

خلاصه بگم ، خلاصه نویسی جزو واجب و لازم کنکور نیست .

ان شاء الله موفق باشید .

ADENINE

New Member
لایک ها
115

ممنون از پاسختون
اما چیزی که من شنیدم اینه که میگن زمان بعد از عید اختصاص به مرور و دوره کردن داره
با توجه به این که حجم کتاب ها هم زیاد هستن به نظرتون راه برای مرور کردن به غیر از خلاصه نویسی چی میتونه باشه
البته خودم هم به خلاصه نویسی عادت ندارم اما واقعا نگرانم مطالبی رو که میخونم فراموش نکنم

k aran

Member
لایک ها
29

به نظر من درسو که خوندی هر سوالی که سخت بود تو یه دفتر جداگانه برای هر درس یادداشت کن سوالای معلمات کتابای مختلف جاهایی که ازمون میدی بعدش دفعه بعد همونارو بخون که یه طوری خلاصه نویسی هست امیدوارم مفید بوده باشه

Raha24

Active Member
لایک ها
165

خلاصه نویسی تمرکز و دقتتون رو بالا میبره .
برای خلاصه نویسی باید مطلب رو از اول تا آخر خوب بخونین و بفهمین بعد خلاصه اونچه ک خوندین رو بنویسین سعی کنید در این خلاصه نویسی هاتون از نشانه های اختصاری استفاده کنین چون توی مرور های بعدی ب دردتون میخوره .
تو این مواردم خلاصه نویسی خیلی میتونه کمک کنه :
1. مفاهیمی ک مستقیما در کتاب ب آنها اشاره ای نشده
2. مطالب پراکنده اما مرتبط
3.جملاتی از کتاب ک میتوان آنهارا ساده تر نوشت .
با آرزوی موفقیت

AnuBiS

Well-Known Member
لایک ها
459

خلاصه نویسی که طرز نوشتن و ایناش بیشتر سلیقه ایه!
ولی نکته ی خیلی مهمی که باید در نظر داشته باشید اینه که خلاصه رو می نویسید که تمرکزتون روی درس بالا بره و درس رو خوب یاد بگیرید! نه این که جایگزین کتابش بکنید و خلاصه بخونید! من مثلا تمام فصل های زیستم رو خلاصه کردم به غیر سه فصل آخر پیش تقریبا می تونم بگم نهایتا پنجشنبه قبل آزمون اگه وقت اضافه می یومد و کتاب رو کامل خونده بودم یه نگاه کوچولو هم به خلاصه و نکاتم می انداختم. مهمترین چیز کتابه و خلاصه نویسی برای تمرکز گرفتن رو کتاب و فهمیدن این که چه جوری طراح از متن نکات در میاره هستش.
توصیه می کنم حتما برای درس زیست خلاصه نویسی بکنید. من از کسایی بودم که اهلش نبودم. دو دفعه اولم که خلاصه نویسی کردم به نظرم به درد نخور بود و وقتم رو هدر داده بودم.ولی به اصرار مشاور مدرسه ادامه دادم و از دفعات چهارم پنجم دیدم خلاصه واقعا خیلی باعث می شه نکته از متن رو دربیارم و تمرکزم بره بالا.

---- دو نوشته به هم متصل شده است ----

ولی نکته ی خیلی مهمی که باید در نظر داشته باشید اینه که خلاصه رو می نویسید که تمرکزتون روی درس بالا بره و درس رو خوب یاد بگیرید! نه این که جایگزین کتابش بکنید و خلاصه بخونید! من مثلا تمام فصل های زیستم رو خلاصه کردم به غیر سه فصل آخر پیش تقریبا می تونم بگم نهایتا پنجشنبه قبل آزمون اگه وقت اضافه می یومد و کتاب رو کامل خونده بودم یه نگاه کوچولو هم به خلاصه و نکاتم می انداختم. مهمترین چیز کتابه و خلاصه نویسی برای تمرکز گرفتن رو کتاب و فهمیدن این که چه جوری طراح از متن نکات در میاره هستش.
توصیه می کنم حتما برای درس زیست خلاصه نویسی بکنید. من از کسایی بودم که اهلش نبودم. دو دفعه اولم که خلاصه نویسی کردم به نظرم به درد نخور بود و وقتم رو هدر داده بودم.ولی به اصرار مشاور مدرسه ادامه دادم و از دفعات چهارم پنجم دیدم خلاصه واقعا خیلی باعث می شه نکته از متن رو دربیارم و تمرکزم بره بالا.

only physics

New Member
لایک ها
2,386

دوستان ، حس میکنم بعضا خلاصه نویسی رو با نکته برداری اشتباه میندازید :1:

حواستون باشه که اینا دوتا چیز جدا از همن .

و مرز بندی کاملا مشخصی دارن .

باهم یکی شون نکنید !

x-star

New Member
لایک ها
243

مثلا خلاصه نویسی فصل اول پیش ک26صفس چن صفحه باشه خوبه؟احساس میکنم موقع خلاصه نویسی همه چی کتابو رد میکنم اما ب شکل نمودار اینا..این بده دیگه

AnuBiS

Well-Known Member
لایک ها
459

این که دیگه حالا چند صفححه باشه خوب بیشتر سلیقه ایه. ولی من معمولا فصلای طولانی 4 صفحه خلاصه می شد تا اونجا که یادمه.
براتون دوتا مثال می ذارم از خلاصه نویسیام. البته بازم می گم برا هر کسی فرق می کنه ولی این رو می ذارم فقط برای این که مثلا یه ایده ای بگیرید که چه جوری شروع کنید به خلاصه نویسی. (البته کنکور من سال 92 بوده. کنکورهای دوسال اخیر رو ندیدم سبکشون رو و نمی دونم کتابا هم عوض شدن یا نه)

یکی همین فصل پیش دانشگاهی که فرمودید

دانلود

یکی هم فصل نهم سوم گیاهی که از فصل هایی بود که به نظرم خیلی خوب خلاصه نویسی کرده بودم
دانلود

only physics
حالا اسم حلاصه نویسی و نکته برداری رو دیگه من زیاد دقت نکردم. منظورم همونیه که تو متنم نوشتم.
ممنون از دقتتون.

یه نکته ای راستی دوستان کنکوری
حواستون باشه راهی که شما رو به موفقیت می رسونه بعضا ممکنه منحصر به فرد باشه برای خودتون و خودتون باید اون راه رو پیدا کنید. سعی کنید از صحبت رتبه های برتر سال های گذشته ایده بگیرید ولی قرار نیست شما تمام کارهاتون رو مثل بقیه انجام بدید. اگه این کار رو بکنید اصلا اشتباهه. ایده ها و مشورت ها رو از بقیه بگیرید و مسیر خودتون رو پیدا کنید. مطمئن باشید با تلاش به هدفتون می رسید.
موفق باشید

ehsan.sh76

New Member
لایک ها
2

راستش من راجب خلاصه نویسی خودم علاقه ای ندارم:4:
ولی شنیدم واس ریاضی و فیزیک جواب میده
خیلیم خوبه
مخصوصا واس 2 3 ماه آخر

بالا