aresone

New Member
لایک ها
5
همونطور که رو عنوان معلومه سر یه شرط بندی المپیادی شدم داستانش بماند :دی فقط همینو بگم که هیچی از نجوم حالیم نیس ولی تصمیم گرفتم این عید رو براش تلاش کنم چن تا سوال دارم :
سوالات مرحله 2 تشریحین ؟
چه منابعی رو باید بخونیم ؟
میشه تو 15 روز تمومش کرد ؟
منبع خلاصه ی خلاصه ی خلاصه برا المپیاد نجوم هس که من برگه رو خالی ندم ؟
لطفا کمکم کنید

---- دو نوشته به هم متصل شده است ----

تورو خدا کمکم کنید من سوالای مرحله 2 ی سال قبل رو میبینم خوف برم میداره آخه نجوم چه ربطی به مثلثات داره ؟:7:
یه چیزی معرفی کنین که یه دفعه آدم همه چی حالیش بشه:91: تورو خدا کمکم کنید راستی علاوه بر معرفی . قسمتای مهمشم بهم بگین که چیزای بیخود نخونم لطفا

لایک ها
60
پاسخ : خیلی اتفاقی المپیادی شدم برای مرحله 2 کمکم کنید لطفا

همونطور که رو عنوان معلومه سر یه شرط بندی المپیادی شدم داستانش بماند :دی فقط همینو بگم که هیچی از نجوم حالیم نیس ولی تصمیم گرفتم این عید رو براش تلاش کنم چن تا سوال دارم :
سوالات مرحله 2 تشریحین ؟
لطفا کمکم کنید

تورو خدا کمکم کنید من سوالای مرحله 2 ی سال قبل رو میبینم خوف برم میداره آخه نجوم چه ربطی به مثلثات داره ؟:7:
یه چیزی معرفی کنین که یه دفعه آدم همه چی حالیش بشه:91: تورو خدا کمکم کنید راستی علاوه بر معرفی . قسمتای مهمشم بهم بگین که چیزای بیخود نخونم لطفا
اگر تصميمتون جديه رشته تخصصي تون رو رها كنيد ايشالله سوم نجوم قبول شيد درضمن افراد شهرهاي بزرگ راحتتر نجوم قبول ميشن نسبت به نقاط ديگه .

aresone

New Member
لایک ها
5

متاسفانه اکانتم واس سال پیشه من سومم :دی تصمیمم هم در همین حد که بتونم 2 تا سوال حل کنم که برگه خالی نباشه بسه :91:

لایک ها
60

متاسفانه اکانتم واس سال پیشه من سومم :دی تصمیمم هم در همین حد که بتونم 2 تا سوال حل کنم که برگه خالی نباشه بسه :91:
حالا چرا انقدر نااميد البته اميد واهي نميدم اما من خودم تو تابستون معلمم بهم گفت آدمي به اميد زنده است من فكر كردم منظورش اينه كه خيلي من داغونم اما اگه همون موقع اون حرف رو جدي ميگرفتم درصد ٧٥ شيميم الان خيلي بالاتر بود.

aresone

New Member
لایک ها
5

حالا چرا انقدر نااميد البته اميد واهي نميدم اما من خودم تو تابستون معلمم بهم گفت آدمي به اميد زنده است من فكر كردم منظورش اينه كه خيلي من داغونم اما اگه همون موقع اون حرف رو جدي ميگرفتم درصد ٧٥ شيميم الان خيلي بالاتر بود.
نا امید چیه :91: اگه شما المپیادیا بدونید من چجوری قبول شدم که دارم میزنید :91: من فقط نمیخوام آبروم بین المپیادیا بره همین بخدا از خنده دلدرد گرفتم وقتی اسممو دیدم

لایک ها
60

نا امید چیه :91: اگه شما المپیادیا بدونید من چجوری قبول شدم که دارم میزنید :91: من فقط نمیخوام آبروم بین المپیادیا بره همین بخدا از خنده دلدرد گرفتم وقتی اسممو دیدم
چقدر من قضيه رو جدي گرفتم رفتم تو خاطراتمو برگشتم.

دقيقا من هم تو رشته ادبي همين حالو داشتم.

celestial

New Member
لایک ها
326

سلام.

خب این که یه چیز عادیه. مرجله اول المپیاد خیلی رقابت جدی ای نیست. مخصوصا در مورد المپیاد نجوم و مخصوصا امسال.

و اما مرحله ۲. بله تشریحیه. اما سوالاتش خیلی هم ایده خواه نیست.پارسال که اینطوری بود. امسال انشالله اینطوری نخواهد بود :4:
مسلما نمیشه هیچ المپیادی رو توی دو سه هفته جمعش کرد. البته این مطلب در مورد نجوم شاید خیلی پر رنگ تر باشه. چرا؟ ببینید:

گفتید مثلثات چه ربطی به نجوم داره. در این مورد به جرئت میگم نجومی ها دو برابر ریاضی ها مثلثات باید بلد باشن. المپیاد ریاضی در حد مثلث مسطحه بلدن. نجومی ها یه کم ضلع ها رو خم می کنن و مثلثو کروی می کنن. قوانین کروی البته خیلی مشکل تر از مسطحه هست. شما فرض کنید از مثلثات قضیه مجموع زوایا رو حذف کنید. یعنی دیگه مجموع زوایا 180 نشه. از مثلثات چی می مونه؟ :4:
کامل ترین کتاب کروی، نجوم کروی اسمارت هست. البته سطحش یه خورده بالاس.پایه مثلثات بسیار قوی لازم داره.دو فصل اولش لازمه.اما کافی نیست!!

مکانیک سماوی یه بخش بسیار شیرینه که البته احتیاج به پایه ریاضی و فیزیکی خوب داره.بهتر بگم تا یه چیزایی از ریاضیات و مکانیک بلد نباشید مکانیک سماوی رو باید بیخیال شید. ریاضی:حداقل دیفرانسیل چهارم-هندسه تحلیلی چهارم-احیانا ریاضیات توماس-مکانیک هالیدی- و برای خود مکانیک سماوی: اوربیتال مکانیک.

اخترفیزیک که دیگه گفتن نداره.بخش بسیار مهیج :126: اما خب این قسمت یه منبع منسجم و کامل نداره. داره اما یکی دوتا نیست.بهترین کتاب به نظرم مادرن استروفیزیک هست که حدود 6 فصلش ضروریه.

کیهان شناسی که دیگه اصلا حرفشم نزنید.مباحثش عاشقانس :4: اما بد جور ریاضیاتی داره. همون کتاب مادرن فصل ۲۹ خیلی خوب توضیح داده.

ابزار شناسی هم که دیگه تقریبا منبع خاصی نداره.معمولا با کروی همراه هست.سوالات مرحله اول امسال نشون دهنده پر رنگ شدن این بخشه.اما لزومی نداره مرحله ۲ هم همین باشه. ccd هم قربونش برم خیلی مهمه.:4:

اگه کتاب ها رو لازم داشتید بفرمایید تا لینک بدم :)

aresone

New Member
لایک ها
5

اگه کتاب ها رو لازم داشتید بفرمایید تا لینک بدم :)
حسابی شرمندمون کردین :d من هنوز درگیر اون 180 درجه ام :) این جوری که من میبینم خیلی کارم سخته ولی راجع به مثلثات کروی خیلی کنجکاوم بخونم اطلاعات کامل کتاب نجوم کروی رو اگر زحمتی نیس میشه بگین ؟ مرسی

Mohammadjj

Active Member
لایک ها
119

سوالات مرحله 2 تشریحین ؟
لطفا کمکم کنید

گ

من نجوم نیستم اما میخوام یه چیزی بهت بگم....بیخیال قبولیت غیر ممکنه.....میفهمی غیر ممکن......برای یک یا دو سوال هم خیلی باید جون بکنی.....!

نگو ادم نیستم......امید الکی نمیدم......دارم حقیقت رو بهت میگم.

بقیش با خودته.

celestial

New Member
لایک ها
326

گ

من نجوم نیستم اما میخوام یه چیزی بهت بگم....بیخیال قبولیت غیر ممکنه.....میفهمی غیر ممکن......برای یک یا دو سوال هم خیلی باید جون بکنی.....!

نگو ادم نیستم......امید الکی نمیدم......دارم حقیقت رو بهت میگم.

بقیش با خودته.
امید الکی البته نباید داد. اما اگه سوالای مرحله دو هم بخواد مثه سوالای مرحله ۱ باشه امکانش هست کف نمره به یک یا دو سوال کاهش پیدا کنه و اونوقت هر چیزی امکان داره.
اما امیدوارم راه المپیاد به مسیر قبلی تغییر کنه و هر سال شاهد پر بار تر شدنش باشیم.

اما لینک ها:
مادرن اسروفیزیک : ترجمه هم شده. اما من تا حالا ندیدمش. کتاب زبان اصلیش به فرمت djvu
اوربیتال مکانیک : در سایت آوااستار دوتا تاپیک به همت استاد شریعت زاده نوشته شده که تقریبا تمام چیزیه که از این کتاب لازم دارید. لینک اونا رو نمی دم. اما اصل کتاب
نجوم کروی اسمارت : لینک نداره متاسفانه. اما یه جاهایی می تونید پیدا کنیدش. ۵ تا فصلش روی اینترنت هست که لینکشون رو ندارم. اما اینجا یه جزوه نوشته خودم هست که مقدمات کرویه.
اصول و عمل : کتاب بسیار معروف و نایاب!!! میتونید از این لینک دانلود بفرمایید. حجم 108 مگ. اگه خواستید می تونم بعضی فصل هاشو براتون جدا کنم و بفرستم.

همین دیگه. :4: با خوندن این ها فقط می تونید با الفبای المپ نجوم آشنا بشید. اصل کار حل مسئله هست. مسئله نجومی هم به وفور می تونید توی وبلاگ تیم پیدا کنید.

aresone

New Member
لایک ها
5

همین دیگه. :4: با خوندن این ها فقط می تونید با الفبای المپ نجوم آشنا بشید. اصل کار حل مسئله هست. مسئله نجومی هم به وفور می تونید توی وبلاگ تیم پیدا کنید.
خیلی ممنون همه منابع رو هنوز مطالعه نکردم ولی جزوتون خیلی خوب بود هم هم فهم بود هم ساده مرسی

بالا