parsaapr

New Member
لایک ها
2
سلام
من یه نهمی ام از اخر تابستون پارسال تصمیم گرفتم برای المپیاد بخونم متاسفانه از بس مدرسه مشکل ایجاد کرده که اصلا زمانی باقی نمیمونه برای المپیاد هر هفته نمیشه معلمی
امتحان نگیره اگر هم پیش بیاد و یه درس نمره کم بگیریم ابرمون رو میبرن و بد حالمون رو میگیرن حالا نامردی های که میکنن جای خودش برای مثال قبل عید من تصمیم گرفتم به قول بعضی از بچه های اینجا تمام وقتمو اختصاص بدم به المپیاد ریاضی امتحان گرفتو من که همیشه هیجده نوزده میشدم یه هو شدم یازده مدرسه پدرمو دراورد کل مدرسه الان نمره منو میدونن الانم که مثلا یه تعطیلی پیش اومده تکلیف سنگین دادن با امتحان بلافاصله بعد عید حتی نمره های کلاسی هم دردسر سازه حتی درسی مثل اجتماعی هم میاد ماشین حساب میزنه نمره هارو بعد مستمر میزنه بدون نیم نمره کم و بیشتر
بنظرتون من باید چیکار کنم؟؟

لایک ها
4
پاسخ : درخواست مشاوره در مورد زمان

با سلام خدمت دوست عزیز من هم امسال نهمم ، اما مدرسه ما کاملا کاملا برعکس شما عمل میکنه ، و خیلی خوب باهامون المپ کار میکنن ، مثلا خیلی از کتاب های مهم و تخصصی مثل فیزیو و سلولی حسابی باهامون کار کردن و بیوشیمی هم تابستون شروع میشه ، اما برا اونایی که المپ فیزیک میخونن زیست کم درس دادن ، و همینطور برای ما . ببین تو هنوز خیلی وقت داری و با توجه به اینکه المپ تو حدودا 10 ماه دیگه هست میتونم بگم خیلی وقت داری و امید داشته باش چون علاوه بر سال دهم تو میتونی یازدهم هم تو المپ شرکت کنی(البته اگه دبه در نیارن)خب تو همین فردا برو کتب شیمی ، زیست وزارتی +جبر و احتمال رشته ریاضی سال سوم و ریاضیات سوم تجربی بخر و تا اوایل خرداد بخونشون .(جوری بخون با شرایط و محتوای کتب آشنا بشی) بعدش بشین یه استراحتی بکن و امتحانات ترم 2 رو بخون . خب حالا رسیدی به 3 ماه تابستون ، ایده آل ترین فرصت برای المپیاد.حالا تو باید یه کتاب بیولوژی عمومی(از بین کمپبل و سولومون یکی رو انتخاب کن ، انتشارات خانه زیست شناسی بهترین ترجمه رو برای این کتب داره) و هفت جلد کمپبل یا شش جلد سولومون همشونو تو تابستون بخون(نگو نمیشه خوب هم میشه)ولی نباید عمومیارو کند بخونیا مثلا تو تابستون میتونی روزی 20 صفحه بیولوژی عمومی بخونی (اگه واقعا هدفت المپه میتونی حتی خیلی بیشتر از این بخونی اگه برسونی به روزی 40 صفحه عالیه) و این نکته رو بگم که خیلی رو مباحث عمومی ها ویراژ نده و به هیچ وجه عمقی نخون(عمومی رو با توجه به وقت اندکت بشین مثل یه داستان بخون اما نکته های مهم هر صفحه ای که میخونی رو خوب بفهم) . چون مسلما بدون دانستن مطالب تخصصی همون چیزی که میخونی ، نمیتونی تا عمقشو بفهمی . تا شهریور با این برنامه تو تونستی چمدونت رو برا م1 ببندی(حتی اگه دیدی وقتت اندکه بشین جای خوندن کمپبل 5 ،گیاهی وزارتی هارو بخون)حالا داری میری سال دهم و یقینا اگه سمپاد باشی دیگه خیلی سخت گیری نمیکنن.تو تا شروع م1 حدود 4 /5 ماه وقت داری .باید تو سه ماه اول بشینی بیوشیمی لنینجر ج1 و استرایر ج 2 فصل های حیاتیشو طی 1ماه بخونی(باز هم نگو نمیشه خوب هم میشه ، اگه زودتر شروع کرده بودی میتونسی کل کتب بیوشیمی رو بخونی ولی نا امید نشو فصول حیاتی کارتو راه میندازن) و بعد اون برو سراغ فیزیولوژی و بازهم فقط فصول حیاتی رو بخون جهت برطرف کردن نیاز های علمی خودت از بخش فیزیولوژی چون برخی فصول بیولوژی عمومی کافی نیست .(فصول حیاتی فیزیولوژی قلب و گردش خون ، غشا عصب عضله و کلیه اگه وقت اضافی داشتی تنفس هم بخون)حالا تا م1 یک ماه ونیم دوماه وقت داری ، برو کمپبلتو تکمیل کن و بشین حسابی بخونشون و سوال طی این یک ماه زیاد حل کن خیلی زیاد ، سوالات المپ های مراحل قبل . خلاصه با این برنامه تو تونستی م1 قبول بشی شک نکن . و تونستی برخی مباحث تخصصی رو نیز بخونی . بعد م1 تو سریع برو ژنتیک از دیدگاه حل مساله ساسان امینی رو کلشو بخون تا سیزده به در تمومش میکنی .و حالا تا م2 یک ماه وقت داری . برو باز هم کمپبلو حسابی بخون و خیلی سوال حل کن . اما این نکته رو بگم تو رفتار شناسی و اکولوژی رو از فردا بخر هر شب نیم ساعت مثل داستان بخونش خیلی درس شیرینیه . با برنامه ای که بهت گفتم به احتمال زیاد مرحله دو هم ان شا الله قبولی و باید بری بشینی برا دوره تابستانه مباحث گیاهی و سلولی رو تموم کنی . یقینا اگه قبول نشی هم برنامه سال بعدو بستی و براش آماده ای حسابی .اما برا سال دهم برنامه ای که بهت گفتم رو اجرا کن به صورتی که لطمه خیلی جدی به درست نزنه(نمراتت نهایتا میان 16/15 باشن خیلی کم نشی) . در ضمن این برنامه ای که دیدی نوشتمو یکی از نقره های پارسال برام گفت با این برنامه تونست نقره بگیره حتی خیلی از تخصصیا رو به اتمام نرسونده بود و شرایطش کاملا مثل تو بود(معدلش شد 13/5 به صورتی که اگه نقره المپو نمیاورد با توجه به شرایط مدرسش باید اخراج میشد). نگران نباش تو میتونی پسر ، باز هم ببخشید سرتونو درد آوردم خیلی معذرت میخوام:d

آخرین ویرایش توسط مدیر
بالا