tressa

New Member
لایک ها
128
سلام به همگی!

یه سوال خیلیییییییی سریع الواجب الجواب دارم! لطفا اگه ممکنه تا امشب جوابشو بگین!
و اما سوال :

بین جرم و سرعت چه رابطه ای وجود داره؟ :217:

منظورم یه رابطه ی نسبتیه!

یعنی مثلا جرم یه ذره در حال حرکت نصف شه سرعتش دو برابر میشه؟ :217:

اصلا فرق می کنه؟:217:

پیشاپیش ممنون :53:

Al!R3ZA

Well-Known Member
لایک ها
3,166
پاسخ : رابطه جرم و سرعت!

سلام به همگی!

یه سوال خیلیییییییی سریع الواجب الجواب دارم! لطفا اگه ممکنه تا امشب جوابشو بگین!
و اما سوال :

بین جرم و سرعت چه رابطه ای وجود داره؟ :217:

منظورم یه رابطه ی نسبتیه!

یعنی مثلا جرم یه ذره در حال حرکت نصف شه سرعتش دو برابر میشه؟ :217:

اصلا فرق می کنه؟:217:

پیشاپیش ممنون :53:
اینطوری که میگین نیست.
از این رابطه بدست میاد :

که mصفر جرم سکون ذره و c سرعت نوره.
یعنی تو سرعتای کم ، تغییر جرم محسوسی نداریم. مثلاً که سرعتتون نصف سرعت نور بشه ، جرمتون رادیکال دو برابر میشه...

آخرین ویرایش توسط مدیر

tressa

New Member
لایک ها
128

اینطوری که میگین نیست.
از این رابطه بدست میاد :

که mصفر جرم سکون ذره و c سرعت نوره.
یعنی تو سرعتای کم ، تغییر جرم محسوسی نداریم. مثلاً که سرعتتون نصف سرعت نور بشه ، جرمتون رادیکال دو برابر میشه...
و اگه جرم نصف بشه؟ سرعت 4 برابر میشه؟

ببینید من دقیقا دنبال این جوابم که فرض کنید یه ماشین در حال حرکت داریم ، با سرعت v ، حالا اگه یه بسته 10 کیلویی رو در حین حرکت از ماشین پرت کنیم ، سرعتش چقد زیاد میشه؟

Al!R3ZA

Well-Known Member
لایک ها
3,166

و اگه جرم نصف بشه؟ سرعت 4 برابر میشه؟

ببینید من دقیقا دنبال این جوابم که فرض کنید یه ماشین در حال حرکت داریم ، با سرعت v ، حالا اگه یه بسته 10 کیلویی رو در حین حرکت از ماشین پرت کنیم ، سرعتش چقد زیاد میشه؟
ببینید تو رابطه نسبیت نمیشه کلی گفت سرعت n برابر بشه ، جرم چه بلایی سرش میاد.
فقط میشه با معلوم بودن سرعت ، جرمش رو محاسبه کرد.
اون چیزی که شما میگین ، مبحث تکانه است که توی فیزیک سال چهارم میخونین !
که اگه اشتباه نکنم ، جواب شما میشه :

tressa

New Member
لایک ها
128

خیلی ممنون تا همینجا ! البته اگه از یه جایی جواب قطعی بهم بدید خیلی ممنون میشم!

و اصولا می خواستم بدونم الان که ماهواره میفرستن هوا خب از جرم زمین کم میشه دیگه! بعد سرعتش چقد زیاد میشه؟ اصن زیاد میشه؟ یعنی دیگه 24 ساعت شبانه روز نیس؟؟؟؟؟؟؟؟؟:217:

Mohammadjj

Active Member
لایک ها
119

یک سوال: این فرمول مطمئنید اینجا کاربرد داره ؟ اخه ماشینی که با سرعت ثابت حرکت میکنه هر چی که توش هست با هم میشن یک سامانه حالا هر چیزی هم که توش باشه سرعت سامانه رو داره؟ مگه این طور نیست.

tressa

New Member
لایک ها
128

یک سوال: این فرمول مطمئنید اینجا کاربرد داره ؟ اخه ماشینی که با سرعت ثابت حرکت میکنه هر چی که توش هست با هم میشن یک سامانه حالا هر چیزی هم که توش باشه سرعت سامانه رو داره؟ مگه این طور نیست.
اونوقت این چیزی که آقای Al!reza گفتن با سامانه واحد در تناقضه ؟
پس چی میشه؟؟؟؟؟؟؟:217:

Al!R3ZA

Well-Known Member
لایک ها
3,166

خیلی ممنون تا همینجا ! البته اگه از یه جایی جواب قطعی بهم بدید خیلی ممنون میشم!

و اصولا می خواستم بدونم الان که ماهواره میفرستن هوا خب از جرم زمین کم میشه دیگه! بعد سرعتش چقد زیاد میشه؟ اصن زیاد میشه؟ یعنی دیگه 24 ساعت شبانه روز نیس؟؟؟؟؟؟؟؟؟:217:
خب چقدر از جرم زمین کم میشه؟
درسته یه تغییری هست ولی اونقدر کمه که اصلاً به چشم نمیاد !
مثلاً اگه جرمی به اندازه کره ی ماه از زمین برداریم ، اون موقع محسوس میشه ! ( خیلی هم میشه :4: )

---- دو نوشته به هم متصل شده است ----

اونوقت این چیزی که آقای Al!reza گفتن با سامانه واحد در تناقضه ؟
پس چی میشه؟؟؟؟؟؟؟:217:
نخیر نیست ! چون نیروی خارجی ای وجود نداره ، تکانه ثابته ، پس سرعت افزایش پیدا میکنه ( جرم کم شده ) تا تکانه ثابت بمونه.
تکانه حاصلضرب جرم در سرعته
ببینید این اساس کار موشکه.
اگه بتونی با یه سرعتی در خلاف جهت خودت یه چیزی رو از درون خودت به سمت خارج پرتاب کنی ( توی موشک گاز هست )

Aref Physics

New Member
لایک ها
224

وقتی بسته ی مثلا شن ده کیلو گرمی رو حین حرکت خالی کنید سرعت نسبی ذرات نسبت به ماشین صفره اما جرم ماشین هر لحظه کم تر میشه یعنی نیرویی که شما وارد میکنید به جرم کمتری وارد میشه و شتاب بیشتری به جسم داده میشه و به تبع اون سرعت هم بیشتر میشه

اما اگه در طول حرکت ماشین مثلا با یه هواپیما روش شن بریزید اونجا قضیش فرق داره چون ذرات شن هنگام برخورد با ماشین نسبت به ماشین سرعت دارند......

misha 2018

New Member
لایک ها
0

وقتی رابطه ی جرم و سرعت رو از قرمول انرژی جنبشی در میاری سرعت 2.5برابر جرمه مثلا توی این مسئله که میگه
انرژی جنبشی جسمی 5jوجرمش5kgاست سرعتش را به دست اورید؟
بنابراین: K=./5mv^2
v^2×5×./5=5
جرم 5هست و سرعت 2به دست میاد و سرعت 2/5برابر جرمه البته من با مسئله های دیگه هم به دست اوردم همین شد امیدوارم درست باشه

Al!R3ZA

Well-Known Member
لایک ها
3,166

وقتی رابطه ی جرم و سرعت رو از قرمول انرژی جنبشی در میاری سرعت 2.5برابر جرمه مثلا توی این مسئله که میگه
v^2×5×./5=5
جرم 5هست و سرعت 2به دست میاد و سرعت 2/5برابر جرمه البته من با مسئله های دیگه هم به دست اوردم همین شد امیدوارم درست باشه
ببخشید من متوجه منظورتون نمیشم ! همیشه سرعت 2.5 برابر جرمه؟ :40:
استدلالتونو میشه بگید؟ :51:
الآن من 130 کیلو ام. دارم با سرعت 1 متر بر ثانیه میرم. الآن من تو حرف شما صدق نمیکنم !
یا مثلاً میگیم جسمی به جرم 1 کیلو گرم ، دارای انرژی جنبشی صد ژول هست. سرعتشو بدست بیارید میشه 10تا رادیکال دو !

misha 2018

New Member
لایک ها
0

ببخشید پست بالا رو اشتباه کردم ولی فکر نکنم رابطه ی مشخصی باشه ولی کلا جرم و سرعت رابطه ی عکس دارنیعنیهرچی جرم بیشتر سرعت کم تر و هر چی سرعت بیشتر جرم کمتره مثل توپ شیطونک

Mohammadjj

Active Member
لایک ها
119

وقتی بسته ی مثلا شن ده کیلو گرمی رو حین حرکت خالی کنید سرعت نسبی ذرات نسبت به ماشین صفره اما جرم ماشین هر لحظه کم تر میشه یعنی نیرویی که شما وارد میکنید به جرم کمتری وارد میشه و شتاب بیشتری به جسم داده میشه و به تبع اون سرعت هم بیشتر میشه

اما اگه در طول حرکت ماشین مثلا با یه هواپیما روش شن بریزید اونجا قضیش فرق داره چون ذرات شن هنگام برخورد با ماشین نسبت به ماشین سرعت دارند......
افرین اما یکم دقت کنید این دوستومون گفته با سرعت v پس سرعت ثابت هست و نیرویی وجود نداره البته نیروی خالص. و برای موشک که شما گفتید موشک هم در صورتی هست هست که خلاف وارد بشه و در عوض اون شتاب داشته باشیم یا همون نیرو داشته باشیم نه سرعت ثابت باشه که ما تو فررمول موشک سرعت اولیه و سرعت ثانویه داریم که برای باشند میشه یک نسبتش وln 1 میشه صفر و کل معادله صفر میشه. درسته میگم یا نه البته من ادایی ندارما .... من جوجه تر از شما هستم که بخوام با شما بزرگان فیزیک ازمایی کنم.

Aref Physics

New Member
لایک ها
224

v^2×5×./5=5
کاملا اشتباه است.

سعی کنید تو فیزیک دنبال رابطه های اینجوری نگردید

داغونتون میکنه.

tressa

New Member
لایک ها
128

ازهمه ی دوستانی که در رفع ابهام کمک کردند ممنون!

یه سوال دیگه اینکه الان سرعت چرخش زمین به دور خودشو نسبت به چی می سنجن؟

Aref Physics

New Member
لایک ها
224

افرین اما یکم دقت کنید این دوستومون گفته با سرعت v پس سرعت ثابت هست و نیرویی وجود نداره البته نیروی خالص. و برای موشک که شما گفتید موشک هم در صورتی هست هست که خلاف وارد بشه و در عوض اون شتاب داشته باشیم یا همون نیرو داشته باشیم نه سرعت ثابت باشه که ما تو فررمول موشک سرعت اولیه و سرعت ثانویه داریم که برای باشند میشه یک نسبتش وln 1 میشه صفر و کل معادله صفر میشه. درسته میگم یا نه البته من ادایی ندارما .... من جوجه تر از شما هستم که بخوام با شما بزرگان فیزیک ازمایی کنم.
اختیاردارید
کاملا درست میگید دوست من

---- دو نوشته به هم متصل شده است ----

ازهمه ی دوستانی که در رفع ابهام کمک کردند ممنون!

یه سوال دیگه اینکه الان سرعت چرخش زمین به دور خودشو نسبت به چی می سنجن؟
طبیعتا نسبت به یک دستگاه روی زمین نمی سنجن!

به نظرم نسبت به دستگاه ساکن مثلا تو منظومه شمسی

یا بهتره بگم ""خورشید""

Al!R3ZA

Well-Known Member
لایک ها
3,166

ببخشید پست بالا رو اشتباه کردم ولی فکر نکنم رابطه ی مشخصی باشه ولی کلا جرم و سرعت رابطه ی عکس دارنیعنیهرچی جرم بیشتر سرعت کم تر و هر چی سرعت بیشتر جرم کمتره مثل توپ شیطونک
برای یه انرژی جنبشی ثابت ، حرفتون درسته. اما مثالتون غلطه. اون به خاطر جنس شیطونکه. مثلاً کاغذ هم جرم کمی داره اما لزوماً سرعت زیادی نداره !

tressa

New Member
لایک ها
128

و میدونیم که منظومه شمسی هم دور خودش می چرخه! اگه سرعت چرخش اون زیاد شه تاثیری رو زمین داره؟

Aref Physics

New Member
لایک ها
224

و میدونیم که منظومه شمسی هم دور خودش می چرخه! اگه سرعت چرخش اون زیاد شه تاثیری رو زمین داره؟
درست میگید
اما
منظومه شمسی برای زمین یه دستگاه تقریبا ساکن هست
پس مشکلی بوجود نمیاد

لایک ها
314

درست میگید
اما
منظومه شمسی برای زمین یه دستگاه تقریبا ساکن هست
پس مشکلی بوجود نمیاد
منظورتون از این حرف چیه؟ "منظومه ی شمسی ... "
قانون اول نسبیت میگه که هیچ چارچوب لخت مرجحی ( دقت کنید مرجح و نه مرجع) وجود ندارد .
سرعت زاویه ای زمین در هر دستگاه دواری که روی خورشید باشد یه مقدار بدست می آید . این برای هرچارچوب غیر دوار اما شتاب دار هم برقرار است . برای هر چارچوب دوار و شتاب دارو نمی دونم ولی یه مثال نقض براش دارم . اگر در مرکز زمین بشینیم و با آن حرکت کنیم و این دستگاهی دوار با سرعت زاویه ای دلخواه باشد دیگه همه چیز بستگی به سرعت زاویه ای ما داره . یعنی امگایی که در این حالت می بینیم تابع سرعت زاویه ای دستگاه دوار ماست .

بالا