رفع اشکال تمارین و مثال ها و نکات شیمی عمومی مورتیمر

لایک ها
74
سلام بر همه ی عزیزان . راستش یک تاپیک دقیقاً با این نام وجود داره اما واقعاً من نمی دونم چرا هیچ کس سری به اون تاپیک نمی زنه و سوال ها رو جواب نمی ده . تصمیم بر این کردم با اجازه ی همه ی دوستان که یک تاپیک بزنیم و هر کسی هر سوالی که اشکال داره رو بذاره تا با همفکری بقیه دوستان اشکالات همه رفع بشه . خودم شروع می کنم !
فصل اول شیمی عمومی مورتیمر که بیشتر مقدمات شیمی و کاربرد ریاضی در حل مسائل هست و فکر کنم برای بقیه فصل های یه جورایی لازم باشه . و لی جدای از این بعضی تمرین هاش مفاهیم خیلی خوبی دارند و ایده های خوبی رو هم برای حل شون می طلبند پس خواهشمندم این سوالات ما رو هم جدی بگیرید !
سوال 1 :

نوعی از یک فلز شامل 82% Pb و 15% Sb و 3% Sn است .

الف ) با 1.23 kg سرب و 250 g آنتیموان و 100 g قلع چند گرم از این آلیاژ می توان تهیه کرد ؟

ب ) چند گرم از هر یک از فلزات خالص بر جای می ماند ؟ ( فکر کنم منظور از این قسمت اینه که چند گرم از هر کدوم از فلزات برای تولید آلیاژ به کار برده نمی شه ) ( سوال 38 فصل اول شیمی عمومی مورتیمر جلد اول ، سوال بالایی اش هم همین تیپ سواله ! )

راه حل خودم که به نتیجه نرسیدم : من اومدم درصد هر یک از فلزات رو با مقدارشون که مسئله گفته تناسب بستم و برای هر فلز مقداری رو بدست اوردم اما جمع این مقادیر اون مقداری که باید با شه نشد ( قسمت الف سوال : جرم آلیاژ ) و همین راه حل رو برای قسمت ب هم بکار بردم یعنی اضافه هارو حساب کردم که اینم باز نشد ( چون اولی نشده بود پس اینم درست نمی شد ! )

سوال 2 : در شرایط معین ، یک مولکول هیدروژن در اثر برخورد با سایر مولکول ها مسافت 0.131 میکرومتر را طی می کند و دستخوش
( این نقطه ضرب هست
) را برخورد در یک ثانیه می شود . سرعت متوسط مولکول هیدروژن در این شرایط بر حسب m/s چقدر است ؟

راه حل اشتباه خودم : من با توجه به ساده ترین تعریفی که از سرعت متوسط سراغ داشتم به دنبال تغییرات زمان بودم و می خواستم این مقدار رو از تقسیم برخورد ها در ثانیه به مسافتی که می پیماید بدست بیاورم ( با توجه به سوال s می رفت صورت متر ها هم با هم خط در صورت و مخرج می خوردند واقعا نمی دونم چی شد که نشد !) و بعد دوباره مسافت اولیه رو بر این عددی که بدست آوردم تقسیم کردم تا سرعت متوسط مولکول هیدروژن بدست بیاد که جواب از بیخ اشتباهی بود .

خواهشمندم این دو تا سوال رو مفهومشون رو اول توضیح بدید یعنی چی می خواد یعد یک حل درست از اونها بذارید . ( ان شاء الله در ادامه بقیه بیان سوالاشون رو بذارن ولی ما تازه فصل اولیم ) .

آخرین ویرایش توسط مدیر

aliieebadi

New Member
لایک ها
67
پاسخ : رفع اشکال تمارین و مثال ها و نکات شیمی عمومی مورتیمر

سلام دوست عزیز...
سوال اول (الف): ببینید شما باید یکی از فلزها رو مبنای کارتون قرار بدین (یعنی یکی از فلزات مقدارش باید ثابت باشه)
من اول اومدم فلز سرب مبنا قرار دادم که جرمش 1230گرم هستش
خب حالا با یه تناسب ساده جرم مورد استفاده فلزات دیگه رو هم می تونیم بدست بیاریم :
با 82 درصد سرب 15 درصد Sb داریم.......با 1230 گرم سرب هم 225.002 گرم Sb داریم
با 82 درصد سرب 3 درصد Sn داریم........با 1230 گرم سرب 45.005 گرم Sn داریم
حالا اون سه عدد جمع می کنیم 1230+225.002+45.005=1500.007g
یعنی 1500.007 گرم آلیاژ میشه ساخت(ب):این دیگه کاری نداره اون مقادیری رو که پیدا کردیم از اونایی که سوال داده کم میکنیم
Sb
Sn
سوال دو :باید تعداد برخورد هارو ضرب در مسافتی بکنیم که در اثر هر برخورد طی میکنه
(ایکس ها ضرب هستند)

آخرین ویرایش توسط مدیر
لایک ها
74

سلام دوست عزیز...
سوال اول (الف): ببینید شما باید یکی از فلزها رو مبنای کارتون قرار بدین (یعنی یکی از فلزات مقدارش باید ثابت باشه)
من اول اومدم فلز سرب مبنا قرار دادم که جرمش 1230گرم هستش
خب حالا با یه تناسب ساده جرم مورد استفاده فلزات دیگه رو هم می تونیم بدست بیاریم :
با 82 درصد سرب 15 درصد Sb داریم.......با 1230 گرم سرب هم 225.002 گرم Sb داریم
با 82 درصد سرب 3 درصد Sn داریم........با 1230 گرم سرب 45.005 گرم Sn داریم
حالا اون سه عدد جمع می کنیم 1230+225.002+45.005=1500.007g
یعنی 1500.007 گرم آلیاژ میشه ساخت(ب):این دیگه کاری نداره اون مقادیری رو که پیدا کردیم از اونایی که سوال داده کم میکنیم
Sb
Sn
سوال دو :باید تعداد برخورد هارو ضرب در مسافتی بکنیم که در اثر هر برخورد طی میکنه
(ایکس ها ضرب هستند)
سلام , اول در مورد سوال دومی خود کتاب جواب کلیدی این سوال رو 1830 متر بر ثانیه داده است !!! ولی خودم مطمئنم که همین جواب بالایی درسته ! .
و در یک مسئله نمی تونیم هر فلزی رو مبنا قرار بدیم برای بدست آوردن جرم کل آلیاژ ، برای بعضی فلزات اصلاً جرمی که از یک فلز دیگه می خواهیم خیلی بیشتر از جرمی میشه که سوال داده .... مثلاً در سوال بالایی این سوال شیمی عمومی از بین سه فلز Cu و Zn و Ni فقط می تونیم نیکل رو مبنا قرار بدیم .

---- دو نوشته به هم متصل شده است ----

سوال 58 فصل اول شیمی عمومی مورتیمر جلد اول ویراست 6 :
چگالی سیاره کیوان کمتر از تمام سیارات دیگر ( حتی کمتر از آب ) و 0.1246 برابر چگالی زمین است . از سوی دیگر جرم کیوان 95.07 برابر جرم زمین است . با استفاده از این داده ها حجم سیاره کیوان را با زمین مقایسه کنید .

من خودم فعلاً نمی تونم نحوه مقایسه اینجوری رو برای خودم توجیه کنم و به جواب معقولی برسم لطفاً فقط راهنمایی کنید برای این سوال .

aliieebadi

New Member
لایک ها
67

سلام سوال دومی خودم هم نگاه کردم فهمیدم شما صورت سوال اشتباه نوشتید لطفا سوال یک بار دیگه با دقت بخونید:81::4::4::4::4::4:
اون عدد
هست نه

در مورد سوال اول خب مساله همونی هست که شما گفتین یعنی باید فلزی رو انتخاب کنیم که با اون یکی ها جور در بیاد این کارو میتونید با روش آزمون و خطا یا هر روش دیگه ای که بلد هستید انجام بدید البته این نظر منه.

آخرین ویرایش توسط مدیر

aliieebadi

New Member
لایک ها
67

سلام دوستان اینو زدم بالا بیاد هر کی نظری داره بگه لطفا

بالا