aksh47

New Member
لایک ها
9
با سلام .کسی میتونه انواع روش های سریع تحلیل مدار به جز کیرشهف رو بنویسه .در ضمن کسی روش تبدیل مثلث به ستاره رو اگه بلده توضیح بده با تشکر

aksh47

New Member
لایک ها
9
پاسخ : روش های تحلیل مدار

خواهشا یکی جواب بده

sbsani

New Member
لایک ها
64

تحلیل مدار که زیادن،همش هم لازم نی،مهم تسلط رو مداره و همون فرمولای دبیرستان تقریبا بسه!!!
برا ستاره مثلث یه مثلث متساوی الاضلاع بکش رو هر ضلع یه مقاومت،این میشه مثلث یعد از مرکز(محل همرسی مثلا نیمساز ها یا ارتفاع ها) مثلث به سه راس وصل کن این میشه ستاره
حالا مقاومت هر ضلع ستاره میشه ضرب مقاومت های مثلث که با اون ضلع ستاره همرسن(روی راس مثلث)تقسیم بر جمع کل مقاومتای مثلث
و مقاومت هر ضلع مثلث میشه جمع ضرب دو به دو مقاومت های ستاره(یعنی اگه مقاومتای ستاره 1 و 2 و 3 هستند میشه 1*2+2*3+1*3) تقسیم بر مقاومت ضلعی از ستاره که باهاش راس مشترک نداره!
(تو ستاره به مثلث صورت کسر ثابته و تو مثلث به ستاره مخرج)

aksh47

New Member
لایک ها
9

ممنون.دو سوال دیگه هم دارم .میشه دریاره روش مولد معادل یا تک حلقه کردن (روش میلمن)و هم چنین درباره مدار های متقارن توضیح دهید.با تشکر

sbsani

New Member
لایک ها
64

اینایی که میگی یا بلدم و اسمشون رو به این صورت نمیشناسم یا اینکه بلد نیستم مثلا مدار متقارن خب جریانای دو وری که متقارنن برابرن!مولد ها هم اگه تو یه شاخه باشن خب هم جهت باشن جمع میشن نباشن کم میشن!
احتمالا دومیه!چون روش میلمن نشنیدم تاحالا!

aksh47

New Member
لایک ها
9

ممنون اما منظورم اون نیست.یه روش هست که اگه دو مولد با هم موازی و در دو شاخه و هم جهت باشند به جای ان ها یک مولد معادل میذاریم.میخواستم ببینم اگه هم جهت نباشن چی کار میکنیم.

sbsani

New Member
لایک ها
64

آهان نکنه جمع آثارو میگی؟اگه اونه که اینجوریه:
یه مولدو حذف میکنی بعد با اون مولد مدارو حل میکنی و جریانارو تو هر شاخه با جهتشون به دست میاری بعد حالا اینو حذف میکنی اونو میزاری سر جاش حل میکنی!جریانای هر شاخه در هر دو حالتو با هم جمع جبری میکنی میشه جریان هر شاخه
فرق هم نداره هم جهت یا مغیر هم جهت چون جهت جریانو مشخص میکنی درست میشه!

aksh47

New Member
لایک ها
9

نه اینو بلدم. منظورم این رابطه است E\r=E1/r1+E2/r2 اگه دو باتری هم جهت نباشند باید چی کار کنیم

sbsani

New Member
لایک ها
64

نه اینو بلدم. منظورم این رابطه است E\r=E1/r1+E2/r2 اگه دو باتری هم جهت نباشند باید چی کار کنیم
من بلد نیستم:4:

---- دو نوشته به هم متصل شده است ----

میشه بگی کجا اینو دیدی منم ببینم؟به درد بخور شاید باشه!
با تچکرررررر:4:

aksh47

New Member
لایک ها
9

توی کتاب نشر الگو و خیلی سبز اومده و توی خیلی سبز با عنوان روش میلمن.فکر کنم اگه دو مولد هم جهت هم نباشن باید علامت منها گذاشت.در واقع این سوال من بود .اگر دو مولد موازی و هم جهت داشته باشیم در دو شاخه متفاوت به جای ان 2 مولد میتوان مولدی معادل جایگزین کرد. که در رابطه روبه رو E نیروی محرکه باتری معادل است. E/r=E1/r1+E2/r2 مقامت کل هم مقامت معادل r1 و r2 هست که به صورت موازی فرض میکنیم

sbsani

New Member
لایک ها
64

توی کتاب نشر الگو و خیلی سبز اومده و توی خیلی سبز با عنوان روش میلمن.فکر کنم اگه دو مولد هم جهت هم نباشن باید علامت منها گذاشت.در واقع این سوال من بود .اگر دو مولد موازی و هم جهت داشته باشیم در دو شاخه متفاوت به جای ان 2 مولد میتوان مولدی معادل جایگزین کرد. که در رابطه روبه رو E نیروی محرکه باتری معادل است. E/r=E1/r1+E2/r2 مقامت کل هم مقامت معادل r1 و r2 هست که به صورت موازی فرض میکنیم
دیدم تو خیلی سبز!
خودشم نوشته که اگه جهتش برعکس بود منفی میزاریم!!
سوالت چیه دقیقا پس؟

aksh47

New Member
لایک ها
9

توی خیلی سبز جامع ننوشته اگه بر عکس بود منها میکنیم ولی من بعد این که این تاپیکو باز کردم خودم امتحان کردم دیدم باید منها کرد

Mophys

New Member
لایک ها
71

یه آدم خیر روش اثبات مثلث ستاره رو درست توضیح بده
ممنون
نبــــــــــــــــــود؟

آخرین ویرایش توسط مدیر

Aref

New Member
لایک ها
1,008

یه آدم خیر روش اثبات مثلث ستاره رو درست توضیح بده
ممنون
نبــــــــــــــــــود؟
اثباتش سر راسته. کافیه به مجموعه ی سه مقاومتمون یه ولتاژ اعمال کنیم و ثابت کنیم جریان مقاومت معادل ها با هم برابرند. این وسط کافیه دو سه تا kcl و قانون اهم بنویسیم تا جریان در بیاد.

بالا