parmice

New Member
لایک ها
2
سلام به فيزيكدانان عزيز​
.
مي دونم اين سوال خيلي ساده است ولي من در فهم نكته اي كه در اون نهفته است مشكل دارم.
چرا بسته پس از رها شدن بالا ميرود؟
از بالوني كه با سرعت 12m/s در ارتفاع 108mاز سطح زمين در حال صعود است بسته اي رها مي شود چقدر طول مي كشد تا اين بسته به زمين برسد؟
(مسايل جامع فيزيك ص19س3)

Rostami

New Member
لایک ها
15
فرض کن سوار ماشین شدی داری میری یعنی سرعت شما و ماشین(بسته و بالون)برابره اگه ماشین ترمز کنه اون وایمیسه اما شما با همون سرعت داری میری واگه کمربند نبسته باشی..!
منظورم اینه که سرعت متحرک اصلی وجسمی که داخلشه همیشه برابره یعنی هر دوتاشون رو هم متحرک حساب میشن.به عبارت دیگه اگه امکانش بود که شما هم وسط حرکت اتومبیل یهو ازاون پیاده بشین و دیگه حرکتتون تحت تاثیر نیروی محرک موتور ماشین نباشه باهمون سرعت ودر همون راستا به حرکتتون ادامه میدادین با این تفاوت که دیگه نیروی محرک موتور ماشین روی شما تاثیری ندارشت و بعد از مدتی به علت وجود اصطکاک بدن شما با هوا (و احتمالا پاهاتون با زمین )سرعت شما به صفر میرسه ومتوقف میشدین.درست همون اتفاقی که برای بسته میفته و بعد از مدتی که رها میشه وبه سمت بالا میره سرعتش صفر میشه(در نقطه اوج)
البته توی این مثال اگه به جای بسته گلوله گفنه بود خیلی بهتر بود چون واقعا ازاصطکاک بعضی چیزا نمیشه صرف نظر کرد!مثل همون کانگرویی که توی یکی از سوالای تمرینات آخر فصل از روی مانع میپره وما باید از اصطکاکش صرف نظر کنیم!آخه کانگرو با اون هیکلش........!
:? معذرت میخوام آخر حرفام از بحث اصلی خارج شدم و
چون به احتمال زیاد ایراداتی به این دلیلم وارده ممنون میشم دوستان اونارو به من بگن! :twisted:

البته من فيزيكدان نيستم و يه جورايي خودم رو انداختم وسط از تمام فيزيكي ها سايت شيميايي خلينا :!: !معذرت ميخوام :D

mohsen_A

New Member
لایک ها
2
سوال سختی نیست فکر کنم سوال کنکور آزاد بوده.تا جایی که بتونم توضیح میدم.
اگر که متحرکی با سرعت vبه طرف بالا حرکت کنه (vثابت باشه)وجسمی ازش رها بشه آن وقت vحکم سرعت اولیه رو برای جسم داره(نکتش همین بود).وقتی که رها میشه مسافتی رو رو به بالا طی میکنه تا به ارتفاع اوج برسه.کافیه که vروvoجسم قرار بدیم وزمان اوج رو بدست بیاریم . فکر کنم که دیگه بعدش برات آسون باشه. :)

parmice

New Member
لایک ها
2
mohsen_A گفت
سوال سختی نیست فکر کنم سوال کنکور آزاد بوده.تا جایی که بتونم توضیح میدم.
اگر که متحرکی با سرعت vبه طرف بالا حرکت کنه (vثابت باشه)وجسمی ازش رها بشه آن وقت vحکم سرعت اولیه رو برای جسم داره(نکتش همین بود).وقتی که رها میشه مسافتی رو رو به بالا طی میکنه تا به ارتفاع اوج برسه.کافیه که vروvoجسم قرار بدیم وزمان اوج رو بدست بیاریم . فکر کنم که دیگه بعدش برات آسون باشه. :)
خيلي ممنون.
نه خير سوال فيزيك هاليدي بوده :(
مگه ما جسم رو رها نكرديم؟ پش چرا سرعت اوليه صفر نباشه؟ ما كه اونو پرتاب نكرديم. از لحظه رها كردن انگاري سرعت اوليه صفره... اميدوارم منظورم رو بفهميد.( معلومه خودتون هم نكته هاي فيزيك رو حفظ مي كنيد. :evil: نكته اش رو خودم مي دونستم اما نمي تونم استدلالش كنم)

arash398

New Member
لایک ها
0
با سلام
فکرکنم این جوری بشه استدلال کرد:
شما به عنوان ناظر به بالون و بسته ی داخل اون نگاه می کنید از نظر ناظر هر دو سرعت یکسان دارند و با نیروی محرکه بالن در حرکت هستند.
هنگامی که بسته رو از بالن رها می کنید،بسته به دلیل وجود اینرسی به حرکت خود ادامه می دهد ولی با این تفاوت که سرعت اولیه آن سرعت بالن بوده و نیروی محرکه دیگر به آن وارد نمی شود پس سریعت آن به دلیل نیریو جاذبه زمین کاهش می یابد تا سرعت آن در جهت محور y صفر شود در این لحظه در نقطه اوج قرار دارد.
پس از نیروی محرکه بسته جاذبه زمین میشه که اونو به سمت خودش میکشه.

ببخشید اگه خوب توضیح ندادم!

Rostami

New Member
لایک ها
15
ببین اگه شما توی بالون این بسته رو رها کنی اینطور نیست که اونم با سرعت12 بالا بیاد منظور اینه که V0اون همون سرعت بالونه اما از نظر شما که توی بالون هستی اون داره پایین میره چون شتاب جاذبه به سمت پایینه وسرعت اون در حال کم شدنه (دلیلشم اینه که چون سرعت بسته رها شده لحظه به لحظه در حال کم شدنه و سرعت بالون وجسم هم جهت است پس برای داشتن سرعت نسبی سرعت جسم رو از سرعت بالون کم میکنیم که این مقدار یعنی سرعت نسبی در هر لحظه در حال افزایش است)و از دید ناظر یعنی شمایی که توی بالون هستید جسم داره به پایین سقوط میکنه و اگه توهما!!!!ناظری روی بسته باشه از دید اون بالون داره به سمت بالا میره در حالی که تا قبل از رسیدن بالون به نقطه اوج هر دو جسم با سرعت به سمت یالا دارن میرن ولی سرعت بسته در حال کاهشه!
نکته اینجاست که شما باید به قضیه به عنوان یه ناظر سوم که حرکت هر دو جسم رو در نظر داره نگاه کنید واگه از دید اون دوتا ناظری که اول گفتم به قضیه نگاه کنید خب طبیعیه که دلیل حل مساله یه خورده گنگ و نامفهوم باشه.

ارش جون اين قضيه نيروي محركه رو كه منم گفتم ولي ظاهرا توجيه نشد حالا شايد با اينايي كه گفتم بشه!

راستيparmiceاينا رو به من گفتي يا بهmohsen_A؟؟؟؟ :evil:

Rostami

New Member
لایک ها
15
شرمنده درست نخوندم به mohsen_Aگفته بودي!! :roll:

love

New Member
لایک ها
1
وقتی بسته رها میشه در حقیقت یه سرعت 12 متر بر ثانیه رو به بالا داره پس نیروی گرانش بر روی اون تاثیر میذاره تا سرعتش به صفر میرسه شما اگه در دستگاه لختی مثل زمین باشید بالن رو میبینید که رو به بالا میره طبق مکانیک نیوتونی تو بسته رو میبینی که رو به بالا میره چون سرعتش با سرعت بالن یکی فکر کن اگه یکی نباشه چی میشه :evil: :p :lol: 8)

چه زود دیر میشه :idea:

mohsen_A

New Member
لایک ها
2
نه خیر من بیشتر ترجیح میدم درک کنم تا حفظ.مهم نیست شما چی فکر میکنی :( فقطچون میدونم میتونم کمک کنم توضیح دادم. :idea:

فقط کافیه برای استدلالش یه مداد رو بگیری تو دستت بعد موقع بالا بردن ولش کنی . فکر کنم دیگه متوجه شده باشی.

Rostami

New Member
لایک ها
15
اصولی اینه که اگه کسی سوالی می پرسه بعدا بگه توجیه شده یا نه!
نه اینکه بقیه رو مچل کنه دیگه جوابی نده!
این بی احترامی و توهین به بقیه است! :evil: :(

parmice

New Member
لایک ها
2
Rostami گفت
اصولی اینه که اگه کسی سوالی می پرسه بعدا بگه توجیه شده یا نه!
نه اینکه بقیه رو مچل کنه دیگه جوابی نده!
این بی احترامی و توهین به بقیه است! :evil: :(
:roll: 8O مشکلی برام پیش اومده بود...
نمی تونستم به سایت سر بزنم. :cry:
از همه ممنونم. توجیح شدم
در ضمن لازم نکرده شما اصول اخلاقی رو به من یاد بدید :( :( :(

Rostami

New Member
لایک ها
15
من خودم رو مقصر نمیدونم ایراد از سایته که توی پروفیل هرکی که میری آخرین تاریخ آنلاین شدن رو به تاریخ همون روز میزنه!منم فکر کردم که شما عمدا جواب نمیدین !
در این صورت حق بئین که حتی اصول اخلاقی رو هم یاد آوری کنم! 8)

mersad.94

Active Member
لایک ها
55
سلام
يه سوال داشتم.
وقتي توپي رو بدون سرعت اوليه از ارتفاع معيني رها ميكنيم (سقوط آزاد)و جسم به زمين ميخورد تا نصف ارتفاع اوليه بالا مي آيد.در نقطه اوج مي ايستد و دوباره بدون سرعت اوليه به پايين ميرود .باز با برخورد به زمين تا نصف ارتفاع اوليه بالا مي آيد.اين توپ كي رو زمين ثابت ميشود؟

براي راحتي جواب دادن هم ميتونيد كه اين مثال رو با يك زمان معين حل كنيد.(منظور از زمان اينه كه بجاي t عدد بزاريد)
ممنونم از همه ي فيزيكي ها و شيميايي ها(همينجوري!!!!!!!!!!!!)
باي باي

p-ghajari

Well-Known Member
لایک ها
311
سلام..

از نظر ریاضی هیچ وقت ولی اگر بنویسی به یه سری ریاضی همگرا می رسی...

که در آخر به یک زمان یا مسافت پیموده شده ی متناهی میل میکند...

mersad.94

Active Member
لایک ها
55
سلام
آقاي قجري ممنون ولي لطفا زير ديپلم بگيد!!!!

همگرا چيه؟
منظور شما اينه كه هيچوقت متوقف نميشه؟!!!!!!!!!!!!!

rezashiri

Well-Known Member
لایک ها
325
همگرا یعنی به یه عدد خاص میل می کنه

mersad.94

Active Member
لایک ها
55
خب در اينجا ميشه حد ديگه.نميشه؟چون به صفر ميل ميكنه(ارتفاع اوج توپ)!!!!

m_ajayebi

New Member
لایک ها
1
فرض كن توپ از روي زومين با يه سرعت اوليه پرتاب شده.بعد مسافتي كه توپ در هر بار طي مي كنه رو بنويس.براي اولي برابره2h.و بعدي هارو هم بر حسبhبنويس.يه تصاعد هندسي تشكيل مي شه با q<1.پس بايد حد مجموعش رو محاسبه كني.اينطوري مي توني بفهمي تا لحظه ايستادن چقدر مسافت رو طي مي كنه.فقط اون اتفاع رو ابتدا اضافه كرده بودي كم كن.اين سوال رومعلم رياضيمون به عنوان مثال حد مجموع داده بود

adelrajabi

New Member
لایک ها
0
پاسخ : سقوط آزاد

دوستان سلام
اگر از روی زمین در شرایط خلا گلوله ای را با سرعت ثابت v تحت زاویه های متفاوت بین 0 تا 90 درجه پرتاب کنیم تحت چه زاویه ای طول مسیری که میپیماید (طول منحنی سهمی) بیشتر است

H O S E I N

New Member
لایک ها
1,216
پاسخ : سقوط آزاد

به همین سادگیا نمیشه گفت 45 درجه. چون طول منحنی رو خواسته. باید رابطه طول مسیر رو براش بنویسی بعد از حل انتگرال مشتق نسبت به آلفا و در نهایت آلفا رو بدست بیاری. من حال ندارم انجام بدم.

بالا