Majno0n

Well-Known Member
لایک ها
663
پاسخ : سوال نجوم کروی

سلام دوستان
لطفا راهنمایی کنید.
سلام . خوش اومدی به آیریسک :)
ببین میل ستاره صفره یعنی مسیر ظاهری ستاره تو آسمون دقیقا میفته رو استوا ! دستگاه z-p رو رسم بکنی می بینی که ستاره دقیقا از نقطه ی شرق طلوع می کنه
و دقیقا در نقطه ی غرب غروب می کنه . بنابراین از شکل واضحه که سمتش 90 هست .

Erakis

New Member
لایک ها
9

سلام
یه سوال کروی داشتم اگه لطف کنید و جواب بدید.

روی یه توپ چنتا پنج ضلعی و شش ضلعی می تونیم قرار بدیم طوری که جای خالی باقی نمونه.می خواستم ببینم این راه حل درست و حسابی داره و اصلا حل میشه؟:217:
تشکر...

hosseinkaku

New Member
لایک ها
50

سلام
سوال باحالی منم تازه شنیدم ولی به نظرم:
شما میتونی هر ضلع پنج ضلعی را از مرکز کره به زاویه تبدیل کنی (البته شعاع دایره و طول ضلع را باید بدونی)
حالا این پنج ضلعی که روی کره است رو به سه تا مثلث تبدیل می کنی و بعدش مجموع مساحت های این سه تا مثلث میشه مساحت پنج ضلعی
حالا مساحت کره رو به این مساحت تقسیم می کنیم
ببین این طوری حل میشه
منم حل می کنم ولی حسش نیست آپلود کنم و....

---- دو نوشته به هم متصل شده است ----

پنج ضلعی هر زاویش 108 درجه بود؟
آره فک کنم پس توی اون مثلث کروی ها باید از اینم استفاده بشه

کاربر مورد نظر ,mohadeseh
میشه یه دفعه 4 تا تاپیک نزارین که همه ی تاپیک های قبلیشون به فنا نره؟
جدا جدا که بزارین آدم حوصلش میشه بخونه ولی فک نکنم کسی 4 تا رو با هم بخونه

Erakis

New Member
لایک ها
9

سلام.
راه حل شما درسته ولی تا وقتی که بدونیم جای خالی روی کره باقی نمی مونه. یعنی کل کره رو فقط پنج ضلعی هامون می پوشونن.به نظرم باید بین شعاع کره و اندازه ضلع یه وابستگی وجود داشته باشه.منظورم سوالم بیشتر اینه که چطوری اثبات کنم جای خالی نمی مونه.

زاویه 108 درجه رو فک نکنم بشه توی هندسه کروی به کاربرد.اگه اینطوری باشه باید بتونیم زوایای مثلث رو هم به کره تعمیم بدیم و مجموعشون بشه 180 و می دونیم نمیشه.

----------------

منم با نظرتون موافقم.پست یکی یکی خوبه نه چهارتا چهارتا :4: .یه توجهی به تاپیکای مربوط به المپیاد نجوم هم بندازیم بد نیستا.
البته من هنوز تازه کارم.نمی دونم چی به چیه اینجا.ولی ظاهرا تالار المپیاده.:d

hosseinkaku

New Member
لایک ها
50

آره راست میگی 108 رو بی خیال
تو قطر هایی که میکشی را هم مثل ضلع ها میتونی اندازه در بیاری و اون دو تا زاویه ی مثلث هم برابرند پس حساب میشه
دقیقا رابطه ی بین اندازه ضلع و شعاع از این جا بدست میاد
یعنی باید نسبت مساحت کره به مساحت 5ضلعی عددی طبیعی شود
دید شهودی ها داریم توپ های چهل تیکه دقیقا از 6 ضلعی و یا 5 ضلعی درست شدن

Majno0n

Well-Known Member
لایک ها
663

آره راست میگی 108 رو بی خیال
تو قطر هایی که میکشی را هم مثل ضلع ها میتونی اندازه در بیاری و اون دو تا زاویه ی مثلث هم برابرند پس حساب میشه
دقیقا رابطه ی بین اندازه ضلع و شعاع از این جا بدست میاد
یعنی باید نسبت مساحت کره به مساحت 5ضلعی عددی طبیعی شود
دید شهودی ها داریم توپ های چهل تیکه دقیقا از 6 ضلعی و یا 5 ضلعی درست شدن
یه مثلث رو در نظر بگیر که مساحتش برابره با 2 تا مساحت یه مربع ! 2 یک عدد طبیعیه ! ولی ما نمی تونیم اون مثلث رو با دو تا مربع بپوشونیم !

Mohadeseh:)

New Member
لایک ها
168

سلام.
راه حل شما درسته ولی تا وقتی که بدونیم جای خالی روی کره باقی نمی مونه. یعنی کل کره رو فقط پنج ضلعی هامون می پوشونن.به نظرم باید بین شعاع کره و اندازه ضلع یه وابستگی وجود داشته باشه.منظورم سوالم بیشتر اینه که چطوری اثبات کنم جای خالی نمی مونه.

زاویه 108 درجه رو فک نکنم بشه توی هندسه کروی به کاربرد.اگه اینطوری باشه باید بتونیم زوایای مثلث رو هم به کره تعمیم بدیم و مجموعشون بشه 180 و می دونیم نمیشه.

----------------

منم با نظرتون موافقم.پست یکی یکی خوبه نه چهارتا چهارتا :4: .یه توجهی به تاپیکای مربوط به المپیاد نجوم هم بندازیم بد نیستا.
البته من هنوز تازه کارم.نمی دونم چی به چیه اینجا.ولی ظاهرا تالار المپیاده.:d
ببخشیدتاحالا چندبارگفتید بنده هم پاسخ دادم که ببخشیداون پستامال روزاول کارم بود.خوب نیست یک اشتباه راهمه جا بازگوکنید.اشکالی درتاپیکم دیدتوی خود تاپیکم بگذاریدنه من جای دیگه ببینم که اشتباه رابازگومیکنیدالبته توجه شماقابل ستایش ولی این نکاتم رعایت کنیدخیلی خوب میشود.
درپناه حق

hosseinkaku

New Member
لایک ها
50

ببخشیدتاحالا چندبارگفتید بنده هم پاسخ دادم که ببخشیداون پستامال روزاول کارم بود.خوب نیست یک اشتباه راهمه جا بازگوکنید.اشکالی درتاپیکم دیدتوی خود تاپیکم بگذاریدنه من جای دیگه ببینم که اشتباه رابازگومیکنیدالبته توجه شماقابل ستایش ولی این نکاتم رعایت کنیدخیلی خوب میشود.
درپناه حق
عذر میخوام اصلا نمی خواهم جیزی بگم که به کسی بر بخوره و دلگیر شه
شما دیروز بعد از ظهر 3 تا تاپیک نزاشتین؟
اینکه شما توی تالار فعالید عالیه اما دوستانه می گیم که نباید همزمان چند تا تاپیک غیر مربوط به المپیاد در تالار المپیاد گذاشت
:1:

یه مثلث رو در نظر بگیر که مساحتش برابره با 2 تا مساحت یه مربع ! 2 یک عدد طبیعیه ! ولی ما نمی تونیم اون مثلث رو با دو تا مربع بپوشونیم !
خوب درسته ولی شرط لازم برای این اتفاق اینه
ولی شرط کافیش چیه ؟
فک کنم این ها در حالتی فیکش میشوند در هم که دقیقا در هر قطب یکی جاشه منظورم رو نمی تونم بگم...

Erakis

New Member
لایک ها
9

سلام.
من منظورم از اون رابطه بین شعاع و ضلع، همین شرط بود.یعنی باید یه رابطه ای بین این دوتا باشه تا دقیقا n تا پنج (یا 6) ضلعی روی کره جا بشه.مهم این رابطس به نظرم.

یه سوال:توپ های چهل تیکه یه مشکلی دارن.کاملا کروی نیستن.یعنی هر 5 یا 6 ضلعی روی اونا یکمی تخت هستش.بعلاوه با هم فاصله هم دارن.ممکنه به طور تقریب جا شده باشن.یعنی بعضی جاها رو دستکاری کرده باشن تا شکل کره به دست بیاد.میشه به این توپ ها اعتماد کرد و محاسباتو روشون آزمایش کرد؟

Majno0n

Well-Known Member
لایک ها
663

دوستان بحث خارج از تاپیک ممنوعه ! لطفا تو جاش ادامه بدین ! ممنون :)

mh1375

New Member
لایک ها
10

برای اون چهل تیکه
البته بجز راه حل های نجوم کروی که آقای طباطبایی گفتند راه ترکیبیاتی هم داره...
بهش فکر کن خیلی قشنگه...
(سوال اول erakis)

hosseinkaku

New Member
لایک ها
50

مرسی بابت یادآوری آقای جوادی
اگه یادم بمونه از بچه هایی که تو مدرسه ترکیبیات بلدن می گیرم آپلود می کنم
اگه بشه یکی هم راه حل کرویش رو تر و تمیز بنویسه آپلود کنه ....من که حسش نیست:92:
شاید راه حل سومی هم باشه شاید...

amir navid

Well-Known Member
لایک ها
273

آقا یک سئوال فرق بین زمان نجومی و زمان معمولی چیه و تو رابطشون اون ال چی هست؟

Majno0n

Well-Known Member
لایک ها
663

برای اون چهل تیکه
البته بجز راه حل های نجوم کروی که آقای طباطبایی گفتند راه ترکیبیاتی هم داره...
بهش فکر کن خیلی قشنگه...
(سوال اول erakis)
از گراف استفاده نمیشه ؟

آخرین ویرایش توسط مدیر

alx2050

New Member
لایک ها
13

سلام این هفته توسط بچه های طلای امسال یک ازمون ازمایشی مرحله اول به صورت رایگان برگزار میشود. جهت کسب اطلاعات بیشتر به ادرس وبلاگ تیم هشتمین المپیاد جهانی نجوم و اخترفیزیک مراجعه کنید لازم به ذکر است جامعه اماری این ازمون استاندارد و معقول است

بالا