moghini

New Member
لایک ها
258
سلام
همون طوری که میدونید نگاشتن کتاب درسی کاری است بس خطیر و مهم و حساس.به چند دلیل
1-تبیین روش کلی و اهداف آموزشی دانش آموزان
2-کتب درسی باید بسیار موثق و قابل ارجاع باشند.یعنی اگه یه کتابی منبع زد به کتاب هندسه ی 1 باید این مطلب رو بپذیریم

به همین دلیل نگارش کتب درسی به افراد بسیار حاذق و کاردانی سپرده میشود چند نفر رو مثال میزنم.1 دکتر زهرا گویا:دکترای آموزش ریاضی از دانشگاه کلمبیا و عضو هیات علمی دانشگاه شهید بهشتی2دکتر بیژن ظهوری زنگنه عضو هیئت علمی دانشکده ریاضی دانشگاه شریف.3محمد هاشم رستمی مؤلف 20 جلد دائره المعارف هندسه و ....

اما کتاب حسابان در مطلبی عجیب بسط دوجمله ای نیوتون رو که به احترام خیام در برخی از کتب از پیشوند خیام هم استفاده میکنند بسط دوجمله ای غیاث الدین جمشید کاشانی ! نام نهاده به این علت که کاشانی از اولین ریاضی دانانی بود که بر روی آن کارکرد؟من در منابع زیر نام این بسط رو نیوتون یافتم
1کتاب حسابان:محمود نصیری 2آموزش مفهومی و جامع حسابان:کایینی-هاشمی 3 جبر و احتمال:هوشنگ شرقی 4-ریاضیات 1 انصاری-قادر 5-حساب دیفرانسیل و انتگرال محمود نصیری

نام این بسط رو نیوتون یافتم و در کتاب حسابان مهندس گودرزی بر اون بسط خیام نام نهاده شده بود.

اما سؤال اینجاست که قبح این عمل چقدر است. این عمل علاوه بر تهی کردن کتاب حسابان از ارجاعات یک مصادره به مطلوب مطلب علمی و به نوعی دزدی به حساب میاد.

نظر شما چیه؟

moghini

New Member
لایک ها
258
پاسخ : شاهکار کتاب حسابان

احتمالا" باید تو نور هم رابطه ی اسنل دکارت رو به قضیه ی ابن هیثم و تو حرکت هم قوانین نیوتون رو به قوانین بیرونی تغییر نام بدیم.

Yousefi

Well-Known Member
لایک ها
602

شما کتاب ریاضی تجربی (سال 3) رو ببین آخرش سینوس کسینوس رو اشتباه نوشته، بینش 100 تا اشتباه داره! اصلا یه وضعیتیه

orion

Well-Known Member
لایک ها
1,168

اينا كه خوبه.ديفرانسيل جديده رو ببينيد سو‍ه هاش بيشتره:d

moghini

New Member
لایک ها
258

آخه مسئله ی سوتی با مسئله ی دزدی عامدانه خیلی فرق میکنه.دیفرانسیل جدید سوتی ادبی فراوان داره اما مسئله ی حسابان مصادره ی یک فرمول علمی به نام فرد دیگری در یک کتاب درسی معتبر هست.

moghini

New Member
لایک ها
258

همون طوری که گفتم در کتاب حسابان برای این نام گزاری این طور استدلال شده که به این بسط ، بسط غیاث الدین جمشید کاشانی میگویند زیرا غیاث الدین جمشید کاشانی از اولین کسانی بوده که بر روی آن کارکرده است.
غیاث الدین بر روی اون کارکرد اما اون رو بدست نیاورد.در طول تاریخ مسائل زیادی بود که دانشمندان زیادی روی اون کارکردند و به نتیجه نرسیدند یا به نتیجه ی ناقص رسیدند اما دست آخر به نام دانشمندی که کشف کرد ثبت شد.
مثلا" قضیه ی آخر فرما مثال واضح اون هست که صد ها اثبات غلط ارائه شد اما دست آخر حل اون رو همه به اندرووایلز نسبت میدن.

Hosein.D

New Member
لایک ها
862

از اینجور مسایل کم نیست!

mehran88

New Member
لایک ها
1,232

سلام.

خیلی بده این قدر زود در برابر چیزی که تحقیق جامعی دربارش نکردید زود قضاوت میکنید و بدتر از اون حکم تیر صادر میکنید!!!

من چهار سال پیش یه تحقیق کلی درباره بسط دو جمله ای کردم که اکثر تحقیقم بر پایه دست نوشته های استاد شهریاری یا دکتر یحیی تابش بودند و دست نوشته های این عزیزان هم از منابع معتبری اخذ شده بود.

اولین بار در دست نوشته های هندی ها یه چیزایی درباره بسط دو جمله ای کشف شده.(قبل حدودا هزار تا دو هزار سال قبل)

بعدش کرجی زحمات زیادی کشید.

حدودا 100 سال پیش یه آقایی اومده و توی یکی از کتابای جمشید کاشانی بسط دو جمله ای رو پیدا کرده.به این دلیل ما به بسط دو جمله ای بسط جمشید کاشانی نمیگیم چون حدودا 70 ساله که این موضوع کشف شده.دیدید علت چقدر ساده بود؟!

در ضمن.جمشید کاشانی یه افتخار دیگه هم در زمینه ریاضیات داره.ایشون اگه اشتباه نکنم اولین نفری هستند که معادله
رو حل کرده اند.

در ضمن روش روفینی هورنر که یکی از بهترین روش های محاسبه ریشه n ام اعداده اولین بار توسط جمشیدخان کشف شده! ولی اونوریا زرنگ تر بودند و بنده خدا جمشیدجان شد از عوامل پشت دوربین. من حدودا 6 ماه راجع به روش های یافتن ریشه اعداد تحقیق کرده ام و این روش واقعا خارق العاده ست( از این جهت که یه دانشمندی تونسته چند قرن پیش اونو پیدا کنه!)

حالا دیدید کتاب حسابان چه شاهکاری کرده بود که یه حقیقت رو درباره یکی از دانشمندامون گفته بود.

بازم میگم! خواهشا این قدر زود راجع به همه چیز قضاوت نکنید!!!

Hosein.D

New Member
لایک ها
862

پس یعنی این بسط واسه اولین بار توسط جمشید کاشانی کشف نشده و توسط هندی ها کشف شده؟! [MENTION=10217]mehran88[/MENTION]

mehran88

New Member
لایک ها
1,232

پس یعنی این بسط واسه اولین بار توسط جمشید کاشانی کشف نشده و توسط هندی ها کشف شده؟! @mehran88

نه دیگه حسین جان!

نگرفتی چی شد!

منظورم اینه که طبق گفته اون آقاهه جمشید اولین کسیه که این بسط دو جمله ای رو برای توان n کشف کرده.(البته این ادعا درباره توسی هم گفته شده)

اما تا اونجایی که یادمه مثلا کرجی این بسط رو تونسته بود تا n=7 بدست بیاره.

هندیها هم در این حد به این موضوع پرداخته بودند که بله آقا.برای پیشرفت ریاضیات به یه همچین ساختاری نیازمندیم.خوب نخوندی چی نوشتم.یه کم دقیق تر بخون.

-----------
اولین بار در دست نوشته های هندی ها یه چیزایی درباره بسط دو جمله ای کشف شده.(
--------

نوشتم یه چیزایی!!! نگفتم که واسه توان n ام کشفش کرده اند که!

Hosein.D

New Member
لایک ها
862

نه دیگه حسین جان!

نگرفتی چی شد!

منظورم اینه که طبق گفته اون آقاهه جمشید اولین کسیه که این بسط دو جمله ای رو برای توان n کشف کرده.(البته این ادعا درباره توسی هم گفته شده)

اما تا اونجایی که یادمه مثلا کرجی این بسط رو تونسته بود تا n=7 بدست بیاره.

هندیها هم در این حد به این موضوع پرداخته بودند که بله آقا.برای پیشرفت ریاضیات به یه همچین ساختاری نیازمندیم.خوب نخوندی چی نوشتم.یه کم دقیق تر بخون.

-----------
اولین بار در دست نوشته های هندی ها یه چیزایی درباره بسط دو جمله ای کشف شده.(
--------

نوشتم یه چیزایی!!! نگفتم که واسه توان n ام کشفش کرده اند که!
بله استاد، متوجه شدم!
خیلی ممون از شما

mt777

Member
لایک ها
17

....کتاب هندسه 2 هم بعضی جاها غلط داره!

golsefatan

New Member
لایک ها
264

دوستان عزيز، من به عنوان يه استاد دبيرستان، كنكور، المپياد و دانشگاه بايد بگم كه درسته كه كتاب ها برخي جاها غلط داره ولي انصافا از كتاب هاي دبيريستان مخصوصا كتاب ديفرانسيل بسيار عالي نوشه شده اند. من خودم زماني كه نقره كرفتم و برگشت براي كنكور بخونم كتاب ديفرانسيل رو 3 بار كامل خوندم و حال مي كردم با طرز درس دادنش... البته بگم كتاب ها هنوز خيلي جاي كار دارن...

محمد 628

New Member
لایک ها
42

کاش مثل بیهقی ها زیاد بودن تاریخ کشور رو خودمون مینوشتیم از این مشکلات پیش نیاد نه این که هر چند صد سال یه مورخ صادق پیدا بشه.

بالا