شرایط دورشته ای خوندن در دانشگاه......لطفا اگر اطلاعاتی دارین نظر بدین...

artadokht

New Member
لایک ها
47
همون طور که در نام تاپیک ذکرشده ، من دنبال اطلاعاتی در مورد شرایط دورشته ای خوندن در دانشگاه ها (مخصوصا شریف) می گردم...
از یکی از دانشجوهای امیرکبیر شنیدم که برای دانشجویان ممتاز معرفی شده از طرف سازمان سنجش شرطش اینه که در 2 ترم از 3 ترم اول معدل بالای 17 کسب کنند...در غیر این صورت( یعنی ممتاز نبودن) باید در 3 ترم از 4 ترم بالای 17 و در هر 4 ترم معدل اختصاصی بالای 17 باشد... و همین طور بعد از انتخاب رشته دوم شرایط دیگه هم داره...
سوال من اینه که این شرایط فقط مختص امیرکبیره یا برای سایر دانشگاه ها هم صدق می کنه؟؟...

یا به عبارت دیگر،..شرایط دورشته ای خوندن در شریف چیه؟!...

arezu

New Member
لایک ها
4
artadokht ممنون که این سوال رو مطرح کردین .. این سوال منم هست ! 8)

Elham_p

New Member
لایک ها
8
دستورالعمل چگونگي تحصيل همزمان در دو رشته تحصيلي

متن قانون:

ابلاغيه (از دستورالعمل ها)
در اجراي تبصره ماده ۴ آيين نامه آموزشي دوره هاي كارداني و كارشناسي مصوب جلسه ۳۳۹ شوراي عالي برنامه ريزي (ارديبهشت ۱۳۷۶ )، اين دستو رالعمل به منظور تعيين ضوابط و شرايط تحصيل ابلاغ مي گردد.

ماده ۱ (از دستورالعمل ها)
در اين دستورالعمل به شوراي هدايت استعدادهاي درخشان در آموزش عالي « شورا » و به سازمان سنجش آموزش كشور « سازمان سنجش » و به وزارت علوم، تحقيقات و فناوري « وزارت » و دانشجوي ممتاز به شرحي كه در ماده ۲ تعريف مي شود « دانشجو »اطلاق مي گردد.

ماده ۲ (از دستورالعمل ها)
دانشجويان مشمول اين دستورالعمل عبارتند از:
الف – برگزيدگان آزمون سراسري با معرفي سازمان سنجش
ب- برگزيدگان المپيادهاي علمي دانش آموزي كشور با معرفي وزارت آموزش و پرورش (موضوع مصوبات شوراي عالي انقلاب فرهنگي با عنوان پذيرش دانش آموزان برگزيده دردانشگاه بدون شركت در آزمون سراسري)
ج- برگزيدگان جشنواره خوارزمي با معرفي سازمان پژوهشهاي علمي و صنعتي ايران
تبصره ۱: برگزيدگان آزمون سراسري موضوع بند الف، كساني هستند كه مجموع نمرات اكتسابي آنها در آزمون سراسري حداقل دو و نيم انحراف معيار از ميانگين نمرات در گروه آزمايشي مربوط بالاتر باشد.
تبصره ۲: دانشجوياني كه فاقد شرايط مذكور در بندهاي الف تا ج باشند، اما به دليل داشتن ويژگيهاي استثنايي به تشخيص گروه آموزشي مربوط و تأييد شوراي آموزشي دانشگاه، دانشجوي ممتاز شناخته شوند ، از سوي دانشگاه به شورا معرفي مي شوند تا پس از بررسي و تأييد شورا بتواند از مزاياي اين آيين نامه بهر همند شوند.

ماده ۳ (از دستورالعمل ها)
رشته دوم انتخابي دانشجو براي تحصيل همزمان بايد :
الف – در مقطع كارشناسي باشد
ب- جزو رشت ههاي مورد تأييد شوراي هدايت استعدادهاي درخشان باشد.
تبصره ۱: رشته دوم انتخابي دانشجو بايد از رشته هاي مورد نياز توسعه فرهنگي (مانند رشته الهيات و زبان ادبيات فارسي ) و يا مورد نياز توسعه علمي كشور (مانند رشته هاي علوم پايه و فلسفه ) و يا از نظر علمي مكمل رشته اول دانشجو (مانند رشته شيمي و زيست شناسي براي دانشجويان رشته پزشكي و فيزيك و رياضي براي دانشجويان رشته هاي مهندسي و رشته زبان خارجي براي اغلب رشته ها) و يا شكوفاكننده ذوق هنري دانشجو (مانند رشته هاي گروه آزمايشي هنر) باشد.
تبصره ۲: ساير رشته هاي مورد تقاضاي دانشجويان ممتاز، كه در تبصره ۱ اين ماده ذكر نشده است، بايد پس از بررسي و تأييد شوراي آموزشي دانشگاه، براي تأييد نهايي شورا به معاونت آموزشي وزارت ارسال شود.

ماده ۴ (از دستورالعمل ها)
دانشجو براي تحصيل در رشته دوم مي تواند پس از گذراندن حداقل دو نيمسال تحصيلي، درخواست خود را كه به تأييد استاد مشاور رسيده است، به معاونت آموزشي دانشگاه محل تحصيل خود تسليم نمايد . معاونت آموزشي دانشگاه كتبًا وي را به دانشكده مربوط در همان دانشگاه يا دانشگاه ديگر معرفي و مراتب را به معاونت آموزشي وزارت منعكس مي كند.

ماده ۵ (از دستورالعمل ها)
دانشجو فقط براي يك بار مي تواند از مزاياي اين دستورالعمل استفاده كند و در حين تحصيل در رشته دوم، حق تغيير آن را ندارد.

ماده ۶ (از دستورالعمل ها)
علاوه بر دروس عمومي در صورتي كه برخي از دروس پايه، اصلي و تخصصي در دو رشته تحصيلي مشترك باشد، گذراندن آن دروس در رشته اول كافي است.

ماده ۷ (از دستورالعمل ها)
دانشجو مي تواند با تأييد استاد مشاور در هر نيمسال تحصيلي، حداكثر ۲۷ واحد از مجموع دروس دو رشته را انتخاب نمايد.

ماده ۸ (از دستورالعمل ها)
حداكثر مدت تحصيل براي دانشجويان مشمول اين دستورالعمل، مدت مجاز تحصيل در رشته اول آنهاست. تبصره : شوراي آموزشي دانشكده رشته دوم مي تواند درموارد خاص حداكثر تا دو نيمسال تحصيلي به طول د وره اضافه نمايد در اين صورت بايد مراتب را به دانشكده محل تحصيل رشته اول اعلام كند.

ماده ۹ (از دستورالعمل ها)
مادام كه دانشجو دروس هر دو رشته را به پايان نرسانده است، شاغل به تحصيل شناخته ميشود و معرفي وي به اداره نظام وظيفه پس از فراغت از تحصيل در دو رشته خواهد بود. تبصره : در صورت انصراف دانشجو از ادامه تحصيل در يكي از دو رشته، با اتمام تحصيل در يك رشته فار غالتحصيل مي شود.

ماده ۱۰ (از دستورالعمل ها)
دانشجو به لحاظ اتمام تحصيلات در هر يك از دو رشته مي تواند در آزمون ورودي مقطع بالاتر آن رشته شركت كند.

ماده ۱۱ (از دستورالعمل ها)
به دانشجويي كه با تأييد گر وه آموزشي رشته دوم موفق به گذراندن واحدهاي درسي لازم از دروس مقطع كارشناسي آن رشته شده باشد، مدرك رسمي اتمام تحصيل در مقطع كارشناسي رشته دوم اعطاء ميشود.

ماده ۱۲ (از دستورالعمل ها)
ساير مقررات مربوط به تحصيل همزمان در دو رشته، تابع آيين نامه آموزشي دوره كارشناسي مصوب شوراي عالي برنامه ريزي و مقررات مصوب وزارت مي باشد.

ماده ۱۳ (از دستورالعمل ها)
اين دستورالعمل به صورت آزمايشي طي مدت دو سال تحت نظر معاونت آموزشي وزارت، اجرا مي شود و در پايان اين مدت، مورد بازنگري شورا قرار مي گيرد.

ماده ۱۴ (از دستورالعمل ها)
اين دستورالعمل در ۱۴ ماده و ۶ تبصره در تاريخ ۱۵/۱۱/۷۷ به تصويب شوراي هدايت استعدادهاي درخشان در آموزش عالي رسيد و از تاريخ تصويب قابل اجرا است

artadokht

New Member
لایک ها
47
ممنونم الهام جان...
ولی من این مقاله رو خودم تو اینترنت دیده بودم...اما سوالم اینه که برای همه دانشگاهها صادقه؟!

و یه سوال دیگه اینکه سازمان سنجش برچه اساسی دانشجوی ممتاز معرفی می کنه؟...من شنیدم که پارسال تا رتبه 1200 کشوری هم ممتاز شناخته شدن...

یه سوال دیگه هم دارم: این که آیا میشه یه نفر که سهمیه المپیاد داره از سهمیه ش تو انتخاب رشته اول! استفاده نکنه...به جاش دو رشته ای بخونه و رشته دومش همون رشته المپیادش باشه؟؟!!!...
من خودم پارسال این سوالو از باشگاه پرسیدم گفتن بستگی به دانشگاه ها داره!....
کسی در این رابطه چیزی نشنیده؟!

Elham_p

New Member
لایک ها
8
متاسفانه اطلاع ندارم

artemishia

New Member
لایک ها
7
سلام ...
سال 86 اونایی که ترازشون 10000 به بالا بود دانشجوی ممتاز معرفی شدن فک کنم براساس رتبه نیس به تراز بستگی داره!!

narana002

New Member
لایک ها
1
به سایت وزارت علوم مراجعه کنید
اونجا دستورالعمل های بالا و چند دستورالعمل تکمیلی اومده
در ضمن این قوانین تو همه ی دانشگاه ها صادقه و شریف قانون جداگانه ای نداره
معمولا برای تحصیل تو یه رشته ی علوم انسانی یا علوم پایه همزمان با رشته مهندسی راحت موافقت میشه ولی برای تحصیل تو دو رشته مهندسی سخت گیری میشه و قانون خاصی نداره و بستگی به نظر شورا داره

Ali007

New Member
لایک ها
70
حالا یه سوال:
میشه یه فردی یه رشته رو تو یه دانشگاه و یه رشته دیگه رو تو یه دانشگاه دیگه بخونه؟
مثلا" میگم شیمی شریف با پزشکی تهران میشه ؟
از چند نفر پرسیدم میگن میشه
یه عده ام میگن شیمی تهران با پزشکی تهران میشه خوند و اون اولی که گفتم نمیشه ،این عده نظرشون اینه که دو تا دانشکده باید زیر مجموعه یک دانشگاه باشن.
راهنمایی کنین لطفا"
میم مثه محسن

darrande

Well-Known Member
لایک ها
811
فکر نکنم بشه!

لایک ها
1
پاسخ : شرایط دورشته ای خوندن در دانشگاه......لطفا اگر اطلاعاتی دارین نظر بدین...

سلام...
توروخدا اگه کسی اطلاع دقیق و موصق داره جوابمو بده...
من کنکوری 90 هستم...همه مطمئن بودن حداکثر رتبم میشه 1500... اما...نشد.
شد 4000 و البته که یه فاجعه رخ داد اما من نمی خوام تسلیم شم.
من عاشق شیمی هستم و شیمی کاربردی تهران و 100% شیمی کاربردی بهشتی قبولم.
فقط می خوام جواب این 2سوالو بدونم(واسه همین 2 دانشگاه):
1. اگه 2-3 ترم ممتاز شم، آیا امکان تغییر رشته به مهندسی دارم؟؟
2. اگه 2-3 ترم ممتاز شم ، می تونم با یه رشته مهندسی دو رشته ای بخونم؟؟
خواهش می کنم اگه میدونین بهم بگین....:177:

happymoj

Active Member
لایک ها
150
پاسخ : شرایط دورشته ای خوندن در دانشگاه......لطفا اگر اطلاعاتی دارین نظر بدین...

تا جایی که من می دونم توی همه ی دانشگاهها نمی شه این کارو کرد مثلا توی پلی تکنیک می شه ولی شهید بهشتی رو نمی دونم
در ضمن اگه دو رشته ای کنی بعد رتبه ات کم بشه حذفش می کنن بدون اینکه چیزی به دست بیاری

لایک ها
1

با سپاس اگه کسی تو دانشگاه تهران یا بهشتی اطلاع داره بهم بگه....لطفا....
چون خییییییییییلییییییییییی برام مهمه...

apvrya

New Member
لایک ها
7

همون طور که در نام تاپیک ذکرشده ، من دنبال اطلاعاتی در مورد شرایط دورشته ای خوندن در دانشگاه ها (مخصوصا شریف) می گردم...
از یکی از دانشجوهای امیرکبیر شنیدم که برای دانشجویان ممتاز معرفی شده از طرف سازمان سنجش شرطش اینه که در 2 ترم از 3 ترم اول معدل بالای 17 کسب کنند...در غیر این صورت( یعنی ممتاز نبودن) باید در 3 ترم از 4 ترم بالای 17 و در هر 4 ترم معدل اختصاصی بالای 17 باشد... و همین طور بعد از انتخاب رشته دوم شرایط دیگه هم داره...
سوال من اینه که این شرایط فقط مختص امیرکبیره یا برای سایر دانشگاه ها هم صدق می کنه؟؟...

یا به عبارت دیگر،..شرایط دورشته ای خوندن در شریف چیه؟!...
سلام به دوستان عزیزartadokhtو قطره بارانو...
میدونم دیر اومدم ولی اون شرایطی رو که گذاشتن هر کی هر کی نمیتونه انجام بده نمی خوام ناامیدتون کنم و لی باید بدونین .من یه دوست دارم برق علم و صنعت میخونه معدل کتبیش شد 19.98 فکر میکنین تو ترم یک و دو معدلش چن شد؟؟؟؟!!!
15و خورده ای
اونا اگه میگن بالای 17 دلیل داره ایشون که با رتبه ی خوب رفته اونجا و خودشم میگه مثله خر شب و روز میخونده این شده دیگه چه انتظار دارین
اگه اینا رو گفتم به خطر این بود آگاه باشین اگه رفتین دست کم نگیرین هرچی باشه اون دانشگاهها امید ایرانمونه بچه هاش رو به توپ میبنده
سلام...
توروخدا اگه کسی اطلاع دقیق و موصق داره جوابمو بده...
من کنکوری 90 هستم...همه مطمئن بودن حداکثر رتبم میشه 1500... اما...نشد.
شد 4000 و البته که یه فاجعه رخ داد اما من نمی خوام تسلیم شم.
من عاشق شیمی هستم و شیمی کاربردی تهران و 100% شیمی کاربردی بهشتی قبولم.
فقط می خوام جواب این 2سوالو بدونم(واسه همین 2 دانشگاه):
1. اگه 2-3 ترم ممتاز شم، آیا امکان تغییر رشته به مهندسی دارم؟؟
2. اگه 2-3 ترم ممتاز شم ، می تونم با یه رشته مهندسی دو رشته ای بخونم؟؟
خواهش می کنم اگه میدونین بهم بگین....:177:
اگه رفتین شما میتونین نگران نباشین(خواستن توانستن است پس بخواه تا بتوانی)

آخرین ویرایش توسط مدیر

picnic

New Member
لایک ها
0

شرایط تحصیل هم زمان در دو مقطع چیه؟(یه لیسانس بگیری،بعد شروع کنی هم زمان که ارشد می خونی،یه لیسانس دیگه هم بخونی)

mahta.k

New Member
لایک ها
4

یکی از معلم های المپیاد ما می گفت اگه در یک سال سه المپیاد م1 قبول شید می تونید دو رشته ای بخونید...این طور که ایشون می گفتن قانون جدیدیه!

a-partovi

New Member
لایک ها
1,015

یکی از معلم های المپیاد ما می گفت اگه در یک سال سه المپیاد م1 قبول شید می تونید دو رشته ای بخونید...این طور که ایشون می گفتن قانون جدیدیه!
سلام.
اين حرف کاملاً اشتباه هست ! و همچين قانونی نبوده و نيست !

M-Mohammadi

New Member
لایک ها
3,152

سلام.
اين حرف کاملاً اشتباه هست ! و همچين قانونی نبوده و نيست !
ولی اینو یکی از معلم المپیاد های من هم گفت
شما مطمئنید اشتباهه؟

a-partovi

New Member
لایک ها
1,015

ولی اینو یکی از معلم المپیاد های من هم گفت
شما مطمئنید اشتباهه؟
بله، مطمئن هستم !
قبولی در مرحله اول هيچ مزيتی برای دانش آموز در تحصيلات دانشگاهی محسوب نميشه !
ولی با قبولی در مرحله دوم، دانش اموز عضو بنياد ملی نخبگان ميشه و شرايطی داره که ميتونيد در سايت بنياد بخونيد.
همچنين رتبه های برتر کنکور (بستگی به تصميم سازمان سنجش، معمولا بيشتر اوقات بر اساس رتبه هست، گاهی بر اساس تراز) هم عضو بنياد ملی نخبگان هستند که برای اونها هم مزيت هايی وجود داره.

متأسفانه بعضی از همکاران که در کار تدريس المپياد هستند، (با هدف ايجاد انگيزه در دانش آموزان برای المپياد) ، وعده هايی رو اعلام ميکنند که اصلا وجود خارجی نداره !
مثلا يکی از اساتيد مطرح المپياد رياضی فرموده بودند که در صورت قبولی در مرحله دوم 10 ميليون جايزه پرداخت ميشه !!!

آخرین ویرایش توسط مدیر

TOP STUDENT

New Member
لایک ها
74

در باره ی کنکور چی..... ؟؟؟؟

بالا