لایک ها
112
سلام بنده سید حسین به همه کنکوری ها قول میدم اگه بخوان شیمی رو میشه 100 زد دم امیر محمد گرم که ثابت کرد فقط یه ابسیلون دقت و مهارت و تاکنیک...:103:

حتما تاکنون از سختی و وقت گیر بودن درس شیمی در کنکور سال 93 شنیده اید . در میان دانش آموزان رشته تجربی و ریاضی تنها امیر محمد شاهرخی ‌منسب (رتبه 91 منطقه یک ، رشته تجربی از شهر تهران) توانست به صد درصد سوالات شیمی پاسخ صحیح دهد.
با او گپی در مورد روش مطالعه ی شیمی اش داشتم تا دانش آموزان دیگر با روش های مطالعه افراد موفق بیشتر آشنا شوند.
آیا برای درس شیمی دبیر خصوصی داشتید یا به آموزشگاه خصوصی می رفتید ؟
خیر من تنها شیمی را از طریق دبیر مدرسه مان آقای نفیسی یاد گرفتم که در اینجا از ایشان تشکر می کنم. ضمن اینکه برنامه امبرای مرور درس های شیمی پایه و پیش مانند سایر درس ها همراهی با برنامه آزمون های کانون بود.
مهم ترین منبع مطالعه ی شیمی شما چه بود ؟
اولین و مهم ترین منبع من قطعا کتاب درسی بود . بعد از اینکه بر روی کتاب درسی کاملا مسلط می شدم سراغ کتاب های دیگر می رفتم . اصلا خود کتاب های کمک درسی به شما کمک می کنند که تسلط شما روی کتاب درسی بیشتر شود.
تعبیر قشنگی به کار بردید . اصلا فلسفه به وجود آمدن کتاب های درسی هم همین است . آیا روش مطالعه شما برای درس های پیش و پایه متفاوت بود ؟
بله – من شیمی 2 و شیمی 3 را قبلا خوانده بودم پس به نسبت شیمی پیش وقت کمتری برای آن ها می گذاشتم . ابتدا یک مرور کلی روی مطالب شیمی پایه انجام می دادم تا مطالب برایم یادآوری شود و بعد سراغ تست زدن می رفتم . برای شیمی پیش مطالعه تشریحی ام برای ادراک اولیه مطالب بیشتر طول می کشید.
آیا روش خاصی برای مطالعه شیمی به طور کلی داشتید ؟
با توجه به نوع مبحث ، روش مطالعه ام متفاوت بود . برای مباحثی که بیشتر سوال ها از آن حفظی هستند نقش خود کتاب درسی خیلی پر رنگ می شود و باید به حفظ و مرور مطالب می پرداختم . ولی برای مباحثی که در آن مساله زیاد مطرح می شود ، تمرین کردن اهمیت پیدا می کند که من اینجا باید مساله های زیادی را با کمک کتاب های کمک درسی حل می کردم.
شما در حین کار کردن روی تست های شیمی چه می کردید ؟
من در حین تمرین تستی با سه دسته تست مواجه می شدم.
دسته اول تست هایی که آسان بود و به راحتی حل می شد. در این تست ها فقط جواب گزینه ای را چک می کردم و اگر درست بود رد می شدم .
دسته دوم تست هایی بودند که من آنها را درست حل می کردم ولی در حین حل آنها با چالش مواجه می شدم . به جواب تشریحی این تست ها اهمیت می دادم و نکات مهم را یادداشت می کردم.
دسته سوم تست هایی بودند که من به آنها جواب غلط داده بودم یا نتوانسته بودم جواب دهم. نکات این تست ها را برای خودم استخراج می کردم و در جاهای مختلف مانند کتاب درسی می نوشتم . ضمنا کنار این تست ها برای خودم علامت می زدم تا در آزمون های جامع آنها را مرور کنم.
در هفته چقدر برای شیمی وقت می گذاشتید ؟
در سال چهارم به طور میانگین 8 ساعت در هفته وقت می گذاشتم البته من نقطه ی قوتم شیمی پایه بود چون قبلا برای ورودی المپیاد آن را مطالعه کرده بودم و استراتژی من این بود که درسی که نقطه قوت من است در حد عالی نگه دارم . دانش آموزان می توانند با توجه به نقاط قوت و ضعف و استراتژی خود ساعات متفاوتی را برای این درس بگذارند.
شما مدال المپیاد دارید ؟
خیر
جالب است من افرادی را می شناسم که مدال المپیاد هم داشتند و نتوانستند به دلیل وقت گیر بودن محاسبات مساله ها به صد در صد سوالات پاسخ بدهند . شما چگونه این مشکل را حل کردید ؟
هر چقدر که بیشتر مساله حل کنید ، تسلط شما در مساله بیشتر می شود در نتیجه سرعت شما بالا می رود .من هم همین طور بودم . یواش یواش در حین تست زدن زیاد یاد گرفتم که به راحتی اعداد را گرد یا به هم تبدیل کنم تا راحت تر بتوانم محاسبات را انجام دهم. ضمن اینکه من در حل کلیه مسائل سال کنکورم به هیچ عنوان از ماشین حساب استفاده نمی کردم.
آیا به نظر خودتان نکته ای است که بخواهید به آن اشاره کنید ؟
فقط می خواهم به دانش آموزان بگویم از حل و بررسی تست های کنکورهای داخل و خارج کشور غافل نشوند. بارها شده که تست ها چه در داخل و چه در خارج تکرار شده اند . الگوهای طراحی تست ها مشخص و تکراری است.

لایک ها
3,082
پاسخ : شیمی 100...

الان ایشون که صد زدن شیمی رو ... لطفا بگید بقیه درصداشون چطوریه

درضمن آیا واقعا توی 35 دقیقه یعنی هر سوال 60 ثانیه وقت گذاشتن؟

وگرنه شیمی تماما رقابت برسر زمانه وگرنه میشه صد زد ...

ایشون ممکنه مثلا 1 ساعت زمان گذاشته باشن و از درسهای دیگه زده باشن

یه وقت بر سر حسودی و نمیدونم یه همچین چیزایی نذاریدا ... واقعا مساله مهمیه که خیلی از این موسسات آموزشی الکی میان میگن باما شیمی رو 100 بزنید!!

به همون معلم بدی میتونه واقعا توی 35 دقیقه شیمی رو صد بزنه؟

Marshall

New Member
لایک ها
970

جالبه
از هر دانش اموزی میپرسی چطور فلان درسو صد زدی میگه اول کتاب خوندم

اگه قرار باشه مساله های شیمی رو با ضرایب تبدیل(روش کتاب درسی) حل کنی بعید میدونم 2_3دقیقه وقت ببره (تازه اگه تو محاسبات فوق العاده قوی باشی)

یا مثلا یکی زیستو صد زده میگه فقط کتاب درسی خوندم و بعد "تست " زدم
اخه مگه میشه مسایل ژنتیک رو با خوندن کتاب درسی زد؟؟؟

نمیدونم …یا این افراد خیلی خیلی نخبه هستن یا من خیلی خنگم …

لایک ها
3,082

جالبه

اگه قرار باشه مساله های شیمی رو با ضرایب تبدیل(روش کتاب درسی) حل کنی بعید میدونم 2_3دقیقه وقت ببره (تازه اگه تو محاسبات فوق العاده قوی باشی)

واقعا که همین طوریه که شما میگید

یکی از مباحث خیلی مهم شیمی که اسید و باز باشه مساله داخل کتابش کلا سه تا هست که هر سه عدد داده و باید لوگشو حساب کنی بعد توی کنکور میان یه طوری میدن باید سه واکنش بنویسی یهو یه آبکافت هم انجام بدی بعد کلی استوکیومتری بزنی و به جواب برسی

بعد اینا باخوندن کتاب کاملا براین موارد مسلط میشن...

لایک ها
112

جالبه

سلام...خوبی پر انرژی؟
ببین این که میگه کتاب رو خوندم شکی نیست توش...مثلا من خودم ژنتیک فقط کتاب می خونم و حتی خودم براش جزوه نوشتم...همه ی این ها به تلاشت بستگی داره ...الان راز موفقیت اینه که کتاب رو خورده باشی مثل رتبه 115 منظقه 2 سال 93 که زیست 97 زده بود و گفت 68 دور زیست سوم رو خوندم...(یادت باشه توی هر بار مرور جدید نکاتی به ذهنت می رسه که قبلا نمی دونستی!)
الان زیست به نظر من تست تالیفی نمی خواد فقط تست های 90 به بعد برای شناخت دید طراح ها...و البته مرور خیلی زیاد کتاب.
در مورد شیمی هم حل تست زیاد سرعتت رو میبره بالا بعد لازم نیست تو حل تست بیای کامل حل کنی اگه راه بیفتی میتونی با تقسیم تا 1 رقم به جواب بررسی و گزینه ها رو مقایسه کنی...تازه امید چهره گشا بهم گفت باید برای هر فصل محاسباتی 400 تا تست بزنی تا سریع بشی...

---- دو نوشته به هم متصل شده است ----

واقعا که همین طوریه که شما میگید

یکی از مباحث خیلی مهم شیمی که اسید و باز باشه مساله داخل کتابش کلا سه تا هست که هر سه عدد داده و باید لوگشو حساب کنی بعد توی کنکور میان یه طوری میدن باید سه واکنش بنویسی یهو یه آبکافت هم انجام بدی بعد کلی استوکیومتری بزنی و به جواب برسی

بعد اینا باخوندن کتاب کاملا براین موارد مسلط میشن...

سلام...خوب نخوندین محاسبه رو گفت کتاب کمک اموزشی هم داشتم و جاهایی که نیاز به حل مسئله بود بیشتر تست می زدم ...قطعا بدون کتاب کمک اموزشی نمیشه روی استوکیومتری و... مسلط شد.

---- دو نوشته به هم متصل شده است ----

الان ایشون که صد زدن شیمی رو ... لطفا بگید بقیه درصداشون چطوریه

درضمن آیا واقعا توی 35 دقیقه یعنی هر سوال 60 ثانیه وقت گذاشتن؟

وگرنه شیمی تماما رقابت برسر زمانه وگرنه میشه صد زد ...

ایشون ممکنه مثلا 1 ساعت زمان گذاشته باشن و از درسهای دیگه زده باشن

یه وقت بر سر حسودی و نمیدونم یه همچین چیزایی نذاریدا ... واقعا مساله مهمیه که خیلی از این موسسات آموزشی الکی میان میگن باما شیمی رو 100 بزنید!!

به همون معلم بدی میتونه واقعا توی 35 دقیقه شیمی رو صد بزنه؟

سلام بقیه درصد هاشون خوب بوده که شدن 90 منطقه 1!نه 35 دقیقه وقت نذاشتن ممکنه 40 دقیقه هم وقت گذاشته باشه بعد به خاطر سرعت بالا سوال های حفظی رو زودتر جواب دادن و وقت برای سوالات وقت گیر داشتن ولی مسلما بعضی تست ها 5 دقیقه هم وقت نیاز داره
برای شیمی باید وقت زیاد بزاری حتی اگه عالی هم باشی ...امیدوار باش .

ghazal pedia

Well-Known Member
لایک ها
350

سلام بنده سید حسین به همه کنکوری ها قول میدم اگه بخوان شیمی رو میشه 100 زد دم امیر محمد گرم که ثابت کرد فقط یه ابسیلون دقت و مهارت و تاکنیک...:103:

حتما تاکنون از سختی و وقت گیر بودن درس شیمی در کنکور سال 93 شنیده اید . در میان دانش آموزان رشته تجربی و ریاضی تنها امیر محمد شاهرخی ‌منسب (رتبه 91 منطقه یک ، رشته تجربی از شهر تهران) توانست به صد درصد سوالات شیمی پاسخ صحیح دهد.
خیلی عالیه.... به به!!!
آقا میشه ماهم درصدمونو بگیم؟؟؟ اجازه؟تورو خدا....!!!
من شیمی تجربی پارسالو ۹۳وقتی سال اولو تمام کرده بودم ۸۴ زدم.
شیمی ریاضی امسالو ۹۴همین یه ماه پیش زدم که دومو تمام کردم. ۹۳.۳۳ شد...مال تسلط متن بود که اون سوالو نزدم.
میخوام یه کم دیگه روی کتاب کار کنم...
درصد ۱۰۰ یک رویا نیست.....

آخرین ویرایش توسط مدیر

Mahdi-B25

Well-Known Member
لایک ها
257

با او گپی در مورد روش مطالعه ی شیمی اش داشتم تا دانش آموزان دیگر با روش های مطالعه افراد موفق بیشتر آشنا شوند.
آیا برای درس شیمی دبیر خصوصی داشتید یا به آموزشگاه خصوصی می رفتید ؟
خیر من تنها شیمی را از طریق دبیر مدرسه مان آقای نفیسی یاد گرفتم که در اینجا از ایشان تشکر می کنم. ضمن اینکه برنامه امبرای مرور درس های شیمی پایه و پیش مانند سایر درس ها همراهی با برنامه آزمون های کانون بود.
مهم ترین منبع مطالعه ی شیمی شما چه بود ؟
اولین و مهم ترین منبع من قطعا کتاب درسی بود . بعد از اینکه بر روی کتاب درسی کاملا مسلط می شدم سراغ کتاب های دیگر می رفتم . اصلا خود کتاب های کمک درسی به شما کمک می کنند که تسلط شما روی کتاب درسی بیشتر شود.
تعبیر قشنگی به کار بردید . اصلا فلسفه به وجود آمدن کتاب های درسی هم همین است . آیا روش مطالعه شما برای درس های پیش و پایه متفاوت بود ؟
بله – من شیمی 2 و شیمی 3 را قبلا خوانده بودم پس به نسبت شیمی پیش وقت کمتری برای آن ها می گذاشتم . ابتدا یک مرور کلی روی مطالب شیمی پایه انجام می دادم تا مطالب برایم یادآوری شود و بعد سراغ تست زدن می رفتم . برای شیمی پیش مطالعه تشریحی ام برای ادراک اولیه مطالب بیشتر طول می کشید.
آیا روش خاصی برای مطالعه شیمی به طور کلی داشتید ؟
با توجه به نوع مبحث ، روش مطالعه ام متفاوت بود . برای مباحثی که بیشتر سوال ها از آن حفظی هستند نقش خود کتاب درسی خیلی پر رنگ می شود و باید به حفظ و مرور مطالب می پرداختم . ولی برای مباحثی که در آن مساله زیاد مطرح می شود ، تمرین کردن اهمیت پیدا می کند که من اینجا باید مساله های زیادی را با کمک کتاب های کمک درسی حل می کردم.
شما در حین کار کردن روی تست های شیمی چه می کردید ؟
من در حین تمرین تستی با سه دسته تست مواجه می شدم.
دسته اول تست هایی که آسان بود و به راحتی حل می شد. در این تست ها فقط جواب گزینه ای را چک می کردم و اگر درست بود رد می شدم .
دسته دوم تست هایی بودند که من آنها را درست حل می کردم ولی در حین حل آنها با چالش مواجه می شدم . به جواب تشریحی این تست ها اهمیت می دادم و نکات مهم را یادداشت می کردم.
دسته سوم تست هایی بودند که من به آنها جواب غلط داده بودم یا نتوانسته بودم جواب دهم. نکات این تست ها را برای خودم استخراج می کردم و در جاهای مختلف مانند کتاب درسی می نوشتم . ضمنا کنار این تست ها برای خودم علامت می زدم تا در آزمون های جامع آنها را مرور کنم.
در هفته چقدر برای شیمی وقت می گذاشتید ؟
در سال چهارم به طور میانگین 8 ساعت در هفته وقت می گذاشتم البته من نقطه ی قوتم شیمی پایه بود چون قبلا برای ورودی المپیاد آن را مطالعه کرده بودم و استراتژی من این بود که درسی که نقطه قوت من است در حد عالی نگه دارم . دانش آموزان می توانند با توجه به نقاط قوت و ضعف و استراتژی خود ساعات متفاوتی را برای این درس بگذارند.
شما مدال المپیاد دارید ؟
خیر
جالب است من افرادی را می شناسم که مدال المپیاد هم داشتند و نتوانستند به دلیل وقت گیر بودن محاسبات مساله ها به صد در صد سوالات پاسخ بدهند . شما چگونه این مشکل را حل کردید ؟
هر چقدر که بیشتر مساله حل کنید ، تسلط شما در مساله بیشتر می شود در نتیجه سرعت شما بالا می رود .من هم همین طور بودم . یواش یواش در حین تست زدن زیاد یاد گرفتم که به راحتی اعداد را گرد یا به هم تبدیل کنم تا راحت تر بتوانم محاسبات را انجام دهم. ضمن اینکه من در حل کلیه مسائل سال کنکورم به هیچ عنوان از ماشین حساب استفاده نمی کردم.
آیا به نظر خودتان نکته ای است که بخواهید به آن اشاره کنید ؟
فقط می خواهم به دانش آموزان بگویم از حل و بررسی تست های کنکورهای داخل و خارج کشور غافل نشوند. بارها شده که تست ها چه در داخل و چه در خارج تکرار شده اند . الگوهای طراحی تست ها مشخص و تکراری است.
تجربی ها رو نمی دونم؛ ولی به عنوان یک دانش آموز رشته ریاضی اگه شما تونستید بعد 100 سوال عمومی، 55 سوال ریاضی و45 سوال فیزیک (200 سوال) و با بدنی خسته و آن هم درعرض 35 دقیقه به 35 سوال شیمی کنکور94 رشته ریاضی (که البته 22-23 تای آن محاسباتی وسنگین است) درست جواب دهید؛ شایسته اید که فقط خونه بشینید و سازمان سنجش برای شما حقوق ماهیانه تعیین کنه!! تازه از سربازی هم می تونید معاف شید!

آخرین ویرایش توسط مدیر

ahmed janson

New Member
لایک ها
2

یه سوال کسی کتابی میشناسه که نزدیک ترین سطح سوالات به سطح و سبک کنکور دو سه ساله اخیر شیمی را داشته باشه ? دیگه مبتکران خیلی سبکش مثل گذشته به کنکور نمیخوره

بالا