طول روز شبانه روز

MR.Amin

New Member
لایک ها
202
راه حلی ارائه بدین ک بشه طول شبانه روز رو با اون کم یا زیاد کرد....
البته عواقبش رو هم بگید .....

پ.ن:خودم برا سوال راه حل فیزیکی دارم...میخوام ببینم نظر ها و راه حل های دیگه ای هم وجود داره یا نه....

pegahmm

New Member
لایک ها
375
پاسخ : طول روز شبانه روز

راه حلی ارائه بدین ک بشه طول شبانه روز رو با اون کم یا زیاد کرد....
البته عواقبش رو هم بگید .....

پ.ن:خودم برا سوال راه حل فیزیکی دارم...میخوام ببینم نظر ها و راه حل های دیگه ای هم وجود داره یا نه....
ميشه يكم بيشتر توضيح بدين منظورتونو لطفا؟؟؟؟؟
مثلا راه حل خودتونم بگين كه بفهميم دقيقا منظورتون چيه

MR.Amin

New Member
لایک ها
202

ميشه يكم بيشتر توضيح بدين منظورتونو لطفا؟؟؟؟؟
مثلا راه حل خودتونم بگين كه بفهميم دقيقا منظورتون چيه
ببینید طول شبانه روز رو چی مشخص میکنه؟ سرعت دورانی زمین ب دور خودش...پس برا کم یا زیاد کردن طول شبانه روز باید این سرعت دوارنی زیاد یا کم بشه......خب اگه ما بخوایم این سرعت کم یا زیاد بشه باید چی کار کنیم؟؟؟

shima gholami

Active Member
لایک ها
168

اینو من توی یکی از مقالات خوندم و خودم مطمئن نیستم ولی نوشته بود در اثر زمین لرزه ای که دوسال پیش توی ژاپن اتفاق افتاده سرعت دورانی زمین کم شده و طول شبانه روز به بیش از 24 ساعت رسیده ولی در حد ده هزارم ساعت!چه جوریش رو نمیدونم دیگه ننوشته بود! :)

لایک ها
314

اینو من توی یکی از مقالات خوندم و خودم مطمئن نیستم ولی نوشته بود در اثر زمین لرزه ای که دوسال پیش توی ژاپن اتفاق افتاده سرعت دورانی زمین کم شده و طول شبانه روز به بیش از 24 ساعت رسیده ولی در حد ده هزارم ساعت!چه جوریش رو نمیدونم دیگه ننوشته بود! :)
زلزله ای در شرق‌آسیا رخ داد که باعث شد جزیره ی سوماترای اندونزی کمی جابجا بشه . دلیل عوض شدن امگای زمسنم بقای تگانه زاویه ایه . Iw ثابته که آی لختی دورانی و امگا هم سرعت زاویه ایه زمینه . تقریبا اگر درست یادم باشه یک هزارم ثانیه طول شبانه روزو عوض کرد.

atmrmr

New Member
لایک ها
2

بخار شدن آب دریا باعث کم شدن سرعت چرخ زمین میشه و طول روز رو زیاد میکنه بنا به قانون پایستگی تکانه ی زاویه‌ای یا باریدن بارون باعث کاهش طول روز میشه

MR.Amin

New Member
لایک ها
202

اینا همش ب خاطر طبیعته....انسان میتونه کاری کنه ک طول شبانه روز کم یا زیاد بشه؟ اونم ب میزان قابل توجهی!

لایک ها
68

می تونیم زمین رو کمی در مدارش جابه جا کنیم مثلا با تغییر مدار یه شهاب سنگ اونم به سمت زمین البته اونم باید تو اندازه و اینا دقت کنیم طوری انتخابش کنیم که هنگام برخورد به زمین باعث تخریب این سیاره ی نسبتا بزرگ نشیم که زندگی بهم بخوره البته فکر کنم کار خیلی سخت وتا حدودی غیر ممکن باشه .واما یه ایده با حال تر میدونیم که زمین هر 23:56 دقیقه یه دور به دور خودش می چرخه.اما همین چرخش به دور زمین سبب شده که به مدت 24 طول بکشه حالا اگه زمین خلا ف جهت کنونیش به دور خودش بچرخه این زمان 4 مینت کم تر میشه و به 23:52 مرسه طول روز شاید اگه بشه اونو خلاف جهت الانش چرخوند از زمانش کم میشه این طوری دیگه با مشکلات کمتری روبه رو هستیم این بهتر ه.حالا اینا ممکن هست یا نه من نمیدنم باید از بچه های نجومی نظرامونو بپرسیم ببینیم کدوم ممکن تره

لایک ها
30

این روشو من تضمین میکنم به هر مقدار که بخوای میتونی روزتو کم و زیاد کنی..
میتونی یه هواپیما سوار شی هی بچرخی که همیشه واست روز باشه..

---- دو نوشته به هم متصل شده است ----

این روشو من تضمین میکنم به هر مقدار که بخوای میتونی روزتو کم و زیاد کنی..
میتونی یه هواپیما سوار شی هی بچرخی که همیشه واست روز باشه..

لایک ها
841

ناظر رو سوار ایستگاه بین المللی فضایی می کنیم. به این ترتیب طول روزش کوتاه تر می شود. یا اینکه به ماه می فرستیم تا طول روزش بلند شود.
ولی اگر دنبال راه حلی هستیم که دوره تناوب چرخش زمین به دور خودش را کم و زیاد کنیم، باید بگم این هزینه اش حتی از هزینه فرستادن کل جمعیت زمین به کره ی ماه بیشتر است.

می تونیم زمین رو کمی در مدارش جابه جا کنیم مثلا با تغییر مدار یه شهاب سنگ اونم به سمت زمین البته اونم باید تو اندازه و اینا دقت کنیم طوری انتخابش کنیم که هنگام برخورد به زمین باعث تخریب این سیاره ی نسبتا بزرگ نشیم که زندگی بهم بخوره البته فکر کنم کار خیلی سخت وتا حدودی غیر ممکن باشه .واما یه ایده با حال تر میدونیم که زمین هر 23:56 دقیقه یه دور به دور خودش می چرخه.اما همین چرخش به دور زمین سبب شده که به مدت 24 طول بکشه حالا اگه زمین خلا ف جهت کنونیش به دور خودش بچرخه این زمان 4 مینت کم تر میشه و به 23:52 مرسه طول روز شاید اگه بشه اونو خلاف جهت الانش چرخوند از زمانش کم میشه این طوری دیگه با مشکلات کمتری روبه رو هستیم این بهتر ه.حالا اینا ممکن هست یا نه من نمیدنم باید از بچه های نجومی نظرامونو بپرسیم ببینیم کدوم ممکن تره
زمان یک دور چرخش زمین به دور خودش بر حسب روز خورشیدی در حال حاضر حدود 23 ساعت و 56 دقیقه هست. اگر زمین در خلاف جهت (چه در مدارش، چه دور خودش) بچرخد، زمان یک دور گردشش (یا به اصطلاح، طول روز نجومی) به 24 ساعت و 4 دقیقه می رسد.
منظور از ساعت در اینجا، 1/24 میانگین طول روز خورشیدی هست.

لایک ها
314

معلومه دیگه . اگه همه ی انسانا برن جمع شن تو یک نقطه از زمین طول شبانه روز عوض میشه .

لایک ها
68

ناظر رو سوار ایستگاه بین المللی فضایی می کنیم. به این ترتیب طول روزش کوتاه تر می شود. یا اینکه به ماه می فرستیم تا طول روزش بلند شود.
ولی اگر دنبال راه حلی هستیم که دوره تناوب چرخش زمین به دور خودش را کم و زیاد کنیم، باید بگم این هزینه اش حتی از هزینه فرستادن کل جمعیت زمین به کره ی ماه بیشتر است.

زمان یک دور چرخش زمین به دور خودش بر حسب روز خورشیدی در حال حاضر حدود 23 ساعت و 56 دقیقه هست. اگر زمین در خلاف جهت (چه در مدارش، چه دور خودش) بچرخد، زمان یک دور گردشش (یا به اصطلاح، طول روز نجومی) به 24 ساعت و 4 دقیقه می رسد.
منظور از ساعت در اینجا، 1/24 میانگین طول روز خورشیدی هست.
منم اینو دقیقا میدونستم فقط این جا بیانش نکرده بودم میدونستم اون طول روز خورشیدی هست حالا به نظرتون میشه همچین کاری کرد یا نه؟

---- دو نوشته به هم متصل شده است ----

معلومه دیگه . اگه همه ی انسانا برن جمع شن تو یک نقطه از زمین طول شبانه روز عوض میشه .
یعنی چی برن یه طرف جمع شنن؟

Wizard

Moderator
لایک ها
1,253

به نام خداوند دانا و توانا

سلام بر همگى

ببخشيد يك سوال داشتم

اينكه نيرو ى جاذبه ى ماه باعث كند تر شدن حركت وضعى زمين مى شه حقيقت داره؟ يعنى باعث مى شه طول شبانه روز بيشتر و بيشتر بشه؟

لایک ها
314

فرض کنید تقریبا انسان ها با چگالی یکنواخت در سطح کره ی زمین پخش اند . حالا اگه برن تو یه نقطه از سطح زمین لختی دورانی‌زمین عوض میشه . چون تکانه زاویه ای ثابته پس طول شبانه روز عوض میشه .

آخرین ویرایش توسط مدیر

MR.Amin

New Member
لایک ها
202

فرض کنید تثریبا انسان ها با چگالی یکنواخت دز سطح کره ی زمین پخش اند . حالا اگه برن تو سه نقظه از سطح زمین لختی دورانی‌زمین عوض میشه . چون تکانه زاویه ای ثابته پس طول شبانه روز عوض میشه .
جواب قشنگی بود واقن....
حالا چیزی ک مد نظر من بود اینه:
اگه همه ی آدم ها به ی مدت معلوم و به طور همزمان شروع کنن ب سمت شرق حرکت کنن , میشه با طرف نظر از اتلافات گفت ک تکانه ثابت میمونه پس باید زمین ب سمت غرب بچرخه پس سرعت دورانی زمین کم میشه پس طول شبانه روز زیاد میشه.... و حالا اگه ب سمت غرب حرکت کنن طول شبانه روز کم میشه....
حالا هرچی سرعت حرکتم.ن بیشتر باشه بیشتر کم یا زیاد میشه....

پ.ن:ولی خب هنوزم از درستیه این نظر مطمئن نیستم....ولی فک نکنم غلط باشه!

لایک ها
68

منم پیش خودم گفتم که ادما برن یه طرف زمین باستند شاید بشه ..بعد گفتم که این خیلی باید خنده دار باشه فکر نمیکردم درست در بیاد

MR.Amin

New Member
لایک ها
202

اگه طول شبانه روز کم یا زیاد بشه چه اتفاقی میفته؟؟؟
اگه سرعت دورانی زیاد شه ک جاذبه بیشتر میشه !! چه شود :d
ولی اگه لختی دورانی تغییر کنه چی میشه؟

fatemeh.zar

New Member
لایک ها
253

سلام!
وارد بحث می شویم! :4:

بخار شدن آب دریا باعث کم شدن سرعت چرخ زمین میشه و طول روز رو زیاد میکنه بنا به قانون پایستگی تکانه ی زاویه‌ای یا باریدن بارون باعث کاهش طول روز میشه
میشه بگید چرا و چگونه بخار شدن آب دریا باعث کم شدن سرعت چرخش زمین میشه؟؟؟

به نام خداوند دانا و توانا

سلام بر همگى

ببخشيد يك سوال داشتم

اينكه نيرو ى جاذبه ى ماه باعث كند تر شدن حركت وضعى زمين مى شه حقيقت داره؟ يعنى باعث مى شه طول شبانه روز بيشتر و بيشتر بشه؟
علیک سلام!
بله! و علت اصلی این اتفاق هم اینه که ماه و زمین اجرام نقطه ای نیستن. البته این تا وقتی ادامه پیدا میکنه که دوره تناوب وضعی زمین هم همان دوره تناوب گردش ماه به دور زمین بشود. یعنی 27.3 روز خورشیدی

اگه طول شبانه روز کم یا زیاد بشه چه اتفاقی میفته؟؟؟
اگه سرعت دورانی زیاد شه ک جاذبه بیشتر میشه !! چه شود :d
ولی اگه لختی دورانی تغییر کنه چی میشه؟
چه جور اتفاقی مد نظرتان هست؟؟ :4: مثلا اگر طول شبانه روز به مقدار قابل توجهی زیاد بشه، اونوقت تفاوت دمای روز و شب بیشتر میشه و بالعکس.
البته اگر سرعت دورانی زیاد بشه، وزن کم میشه. (دقت کنید نیروی جاذبه مستقل از سرعته. اما نیروی وزنه که تغییر میکنه. و با افزایش سرعت چرخش زمین، نیروی گریز از مرکز که با جاذبه مخالفت میکنه، زیاد میشه، پس وزن کم میشه.)
چون تکانه زاویه ای با تقریب خوبی ثابت هست، با زیاد شدن لختی دورانی، سرعت زاویه ای کمتر میشه. یعنی طول شبانه روز افزایش پیدا میکنه.

بالا