فرمول واکنش اسید - باز

SAJJADM

New Member
لایک ها
37
سلام. ببخشید من تو این قضیه یه خورده سردرگم شدم . توی واکنش al2o3+6hcl = 2alcl3 + 3h2o
مگه al2o3 به عنوان باز در برابر هیدروکلریک اسید رفتار نمیکنه ؟ طبق تعریف باز باید h+ از اسید بگیره ولی چرا واکنش اینجوریه ؟ چطور میشه استدلال کرد که al2o3 خاصیت بازی از خودش نشون میده ؟

ali761

New Member
لایک ها
76
پاسخ : فرمول واکنش اسید - باز

سلام. ببخشید من تو این قضیه یه خورده سردرگم شدم . توی واکنش al2o3+6hcl = 2alcl3 + 3h2o
مگه al2o3 به عنوان باز در برابر هیدروکلریک اسید رفتار نمیکنه ؟ طبق تعریف باز باید h+ از اسید بگیره ولی چرا واکنش اینجوریه ؟ چطور میشه استدلال کرد که al2o3 خاصیت بازی از خودش نشون میده ؟
منم این بخش رو تازه خوندم شاید چیزی که میگم درست نباشه!
شما آلومینیوم رو از طرفین حذف کن.واکنش میشهo3+6hcl=2cl3+3h2oحالا به نظرت اسید کدومه و باز کدوم؟!
چون پروتون از hclبه o3منتقل شده پس میشه گفت که Al2o3در این واکنش به عنوان باز عمل میکنه!
بازم میگم شاید این روشی که گفتم کلا اشتباه باشه!

kouchak

New Member
لایک ها
364

منم این بخش رو تازه خوندم شاید چیزی که میگم درست نباشه!
شما آلومینیوم رو از طرفین حذف کن.واکنش میشهo3+6hcl=2cl3+3h2oحالا به نظرت اسید کدومه و باز کدوم؟!
چون پروتون از hclبه o3منتقل شده پس میشه گفت که Al2o3در این واکنش به عنوان باز عمل میکنه!
بازم میگم شاید این روشی که گفتم کلا اشتباه باشه!
نه درست میگید !!!

یون آلومینیوم و یون کلر اینجا نقش یون ناظر رو دارن

ali761

New Member
لایک ها
76

نه درست میگید !!!

یون آلومینیوم و یون کلر اینجا نقش یون ناظر رو دارن
ولی مگه یون های ناظر رو درحالت محلول در نظر نمیگیریم؟!اینجا که آلومینیوم اکسید جامده!
منظورم اینکه اگه بخایم آلومینیوم و اکسیزن رو جدا بنویسیم باید در حالت محلول باشن که به این یون ها تفکیک بشن!

بالا