galaxygirl

New Member
لایک ها
17
دوستـــان فکر میکنم که حالا که مرحله یک گذشته، بدون فکر کردن زیاد به نتایج بهتره شروع کنیم و خودمون رو برای مرحله ی دو اماده کنیم.

از این ماراتن ها توی رشته های دیگه توی سایت زیاد هست و فکر میکنم قوانینش رو میدونید. شما سوال های قشنگ و ایده داری که دارید رو اینجا میذارید تا بقیه روش فکر کنند و حلش کنند و رو جوابا بحث کنید. فقط سعی کنید سوال ها شماره داشته باشن و به ترتیب باشن و جواب ها هم بالاش نوشته شده باشه که جواب ِ سوال چنده تا همه بتونن استفاده کنن بدون این که گیج بشن.

موفق باشید.

newton2011

New Member
لایک ها
25
پاسخ : ماراتــن مکــانیــک سمــاوی

سلام.
میخوام یه سوال بپرسم.
1.دو ماهواره روی یک مدار بیضوی در حال گردشند.ماهواره a ساعتگرد و ماهواره b پادساعتگرد حال اگر زمانی که a روی حضیض باشد،ماهواره b در آنومالی 90 درجه باشد دو ماهواره کجا به هم برخورد میکنند؟
(مشخصات مدار را داریم مثلا
a=2e9 m
e=0.6
حول زمین)

sooshans

New Member
لایک ها
52

سلام.
میخوام یه سوال بپرسم.
1.دو ماهواره روی یک مدار بیضوی در حال گردشند.ماهواره a ساعتگرد و ماهواره b پادساعتگرد حال اگر زمانی که a روی حضیض باشد،ماهواره b در آنومالی 90 درجه باشد دو ماهواره کجا به هم برخورد میکنند؟
(مشخصات مدار را داریم مثلا
a=2e9 m
e=0.6
حول زمین)
من یه جوابی همینجوری دارم شما ببینین اگه به جواب اصلی نزدیکه راهمو بگم:7:
theta=56.4 degree

newton2011

New Member
لایک ها
25

فکر نکنم درست باشه حالا میخوای راهتو بگو!
تتا قاعدتا باید از 90 بیشتر باشه!

sooshans

New Member
لایک ها
52

فکر نکنم درست باشه حالا میخوای راهتو بگو!
تتا قاعدتا باید از 90 بیشتر باشه!
خب من شکلمو اینجوری در نظر گرفتم که کارم راحت تر بشه!

راه کلی:
یه جسم دلخواه تصور می کنیم که از روی حضیض میره به تتای 90 زمانشو داریم اون زمانو نصف میکنیم(شکل بالا!) حالا اگه یه جسم اول تو حضیض بوده باشه و اون یکی روی تتای 90 تو یه زمان مساوی به این نقطه میرسن حالا تتای این نقطه رو بدست میاریم(کپلر)
اگه شکل بالا غلطه اونوریشم مکل نداره ولی الان یه کم دیره! ولی اگه راه مشکل داره بگین تا بیشتر فکر کنم!:106:

newton2011

New Member
لایک ها
25

راه حل درسته ولی جهت چرخش(و همین طور جهت سنجش آنومالی) رو دستگاه راست گردی که xاش روی حضیض باشه در نظر میگیرن.

newton2011

New Member
لایک ها
25

یه سوال آسون.
2.میانگین انرژی رسیده به زمین در طول یک سال(مدار بیضوی)چقدره؟

sooshans

New Member
لایک ها
52

یه سوال آسون
2.میانگین انرژی رسیده به زمین در طول یک سال(مدار بیضوی)چقدره؟
ببخشید من بلد نیستم برای فاصله متوسط زمین از خورشید انتگرالشو حساب کنم میشه راهنمایی کنین؟:7:

newton2011

New Member
لایک ها
25

منظورم میانگین زمانیه.
برای انتگرال زمانی dthetaضرب و تقسیم کنید.

لایک ها
48

من انتگرال میانگین Ldt رو گرفتم بعد dt رو از قانون دوم کپلر جایگزاری کردم، آخرش هم به یه جواب به نسبت بزرگ رسیدم که توی صورتش شعاع خورشید به توان2 در شعاع زمین به توان2 در درخشندگی خورشید بود و توی مخرج هم نیم قطر اطول زمین به توان4 در یک منهای خروج از مرکز به توان2 کلا به توان پنج دوم بود که البته یه سری ضرایب هم داشت، می خواستم ببینم راه حل و جوابم درسته؟

newton2011

New Member
لایک ها
25

منظور از Lشاره دیگه؟!!!
جواب انتگرال ساده است.
نوع دیگر این سوال به این صورته که ثابت کتید اگر زمین در theta0باشه و از زمین و خورشید یک خط بکشید و در طرف مقابل مدار رو قطع کنه انرژی در یافتی زمین در دو طرف این خط با هم برابره.

newton2011

New Member
لایک ها
25

اگر انتگرال شار رو بگیری جوابش ساده در میاد

لایک ها
48

ببخشید، جوابی که گفتم اشتباه بود(یه جا سوتی دادم) ولی منظورم از L کل انرژی رسیده به زمین در یک ثانیه بود که تابعیت r یعنی فاصله از خورشید رو داره که اونو از فرمول قطبی بیضی جایگزاری می کنیم و روی teta انتگرال می گیریم.

می خواستم بپرسم منظورتون تو این سوال جدید چیه؟ نفهمیدم

یه سوال دیگه هم در رابطه با این موضوع هست که میگه در طول یک دوره تناوب انتقالی، زمین چه مقدار از انرژی دریافتی از خورشید رو بهش برمی گردونه؟

لایک ها
48

ببخشید سوال رو متوجه شدم، جوابش هم اینه که توی همون انتگرال چون تابع مثلثاتیه انتگرالش از صفر تا 180 برابر با 180 تا 360 هست.

newton2011

New Member
لایک ها
25

اون سوال هم مثل همینه فقط اگر تو انتگرال از تکانه زاویه ای استفاده کنید خیلی راحت میشه.

sooshans

New Member
لایک ها
52

ببخشید، جوابی که گفتم اشتباه بود(یه جا سوتی دادم) ولی منظورم از L کل انرژی رسیده به زمین در یک ثانیه بود که تابعیت r یعنی فاصله از خورشید رو داره که اونو از فرمول قطبی بیضی جایگزاری می کنیم و روی teta انتگرال می گیریم.

می خواستم بپرسم منظورتون تو این سوال جدید چیه؟ نفهمیدم

یه سوال دیگه هم در رابطه با این موضوع هست که میگه در طول یک دوره تناوب انتقالی، زمین چه مقدار از انرژی دریافتی از خورشید رو بهش برمی گردونه؟
ببخشید اون مشکل اولی هم که من داشتم سر همین انتگرال بود! شاید مشکل از منه (قطعا:205:) من فکر می کنم برای اینکه بفهمیم به طور متوسط زمین چقدر انرژی از خورشید دریافت میکنه چون انرژی دریافتی زمین فقط به فاصلش ربط داره باید r متوسط رو پیدا کنیم بعد تو فرمول F بذاریم خب الان من برای حل انتگرال r متوسط مشکل دارم البته یه راه دیگه هم تو ذهنم هس اگه این اشتباهه بگین تا اون راهو بگم:2:
ضمنا : مرسی از آقا پرهام که همیشه هستن!

newton2011

New Member
لایک ها
25

خواهش میکنم!!!
شما باید میانگین(در اینجا)1/r^2 رو بگیرید.در واقع یک راست از شار میانگین بگیرید.

sooshans

New Member
لایک ها
52

خواهش میکنم!!!
شما باید میانگین(در اینجا)1/r^2 رو بگیرید.در واقع یک راست از شار میانگین بگیرید.
راستشو بخواین من ینو نمی فهمم همون r^2 اه؟ بر اساس جمله دومتون من اینو نوشتم:

خب حالا این درسته یا نه؟
برا ین اساس(!) r متوسط a(1-e^2)i هس(i آخر اضافیه) !
حالا اگه درسته که هیچی اگر نه که در پیغام خصوصی بگین آبروم بیشتر نره!:65:

newton2011

New Member
لایک ها
25

میانگین زمانی ، زمانییییییییی!!!!

sooshans

New Member
لایک ها
52

میانگین زمانی ، زمانییییییییی!!!!
سلام الان درکم کنین چه حسی دارم! هنگ کردم!:7:
انتگرال زمانی؟!؟ (اول بگین چرا راه بالا غلط بود بعد راه پایین و چک کنین!)
والا گفتین انتگرالش راحته ولی نمیدونم چرا مال من راحت نمیشه:دی

این ته سعیمه دیگه والا نمیتونم بلا نمیتونم! اگه میشه راهنمایی کنین!

بالا