khalina

مدیر آیریسک
لایک ها
6,497

سلام به همه علاقمندان علم جذاب شیمی،

قوانین شرکت در ماراتن:

1- به سوالات با توضیح کامل پاسخ دهید و از ارسال های بی مورد پرهیز کنید.
2- قبل از حل هر سوال، حتما شماره سوالی که آن را پاسخ میدهید ذکر نمایید.
3- پس از حل کامل یک سوال سوال بعد را قرار دهید یا منتظر سوال جدید باشید.
4- برای وارد کردن فرمول به تالار گفتمان حتما از این لینک بازدید نمایید.
5- از بحث دوطرفه کاملا پرهیز نمایید.

ارسالهایی که مخالف قوانین بالا باشند در اسرع وقت حذف خواهند شد.

موفق و پیروز باشید

khalina

مدیر آیریسک
لایک ها
6,497
سوال اول

[center:dc1ceea14d]

[JUSTIFY]سوال اول:

الف) در آرایش الکترونی اتمهای تناوب چهارم چند الکترون وجود دارد که n-l (تفاضل عدد کوانتومی اصلی و عدد کوانتومی اوربیتالی) برای آنها برابر صفر باشد؟

ب) در انتقال الکترون از لایه هفتم به اول اتم هیدروژن، چند فوتون با طول موج بیشتر از نور مریی منتشر میشود؟[/JUSTIFY] [/center:dc1ceea14d]

peyman_delan

New Member
لایک ها
14
کماکان منتظر پاسخ دوستان هستم!

farzin

New Member
لایک ها
24
من هم میتونم شرکت کنم؟

khalina

مدیر آیریسک
لایک ها
6,497
farzin گفت
من هم میتونم شرکت کنم؟
استاد فعلا سوالات برای شما خیلی آسونه، ان شاءالله سوالات مشکل قدم شما هم روی چشم.

mersad.94

Active Member
لایک ها
55
سلام
اولي صفر ميشه
دومي هم نميدونم شرمنده

pishi72

New Member
لایک ها
77
سلام
منم ميگم اولي صفر
دومي هم ده تا

اگه اشتباهن عذر ميخوام.

لایک ها
521
اگه راه حلتون یا یه توضیح کوچیک هم واسه قسمت ب بگین، ممنون میشیم!

pishi72

New Member
لایک ها
77
amir-tavakoli گفت
اگه راه حلتون یا یه توضیح کوچیک هم واسه قسمت ب بگین، ممنون میشیم!
اگه درسته ميگم چشم. درسته؟؟؟؟

لایک ها
521
به نظرم بهتره دنبال جواب آخر نباشیم و به راه حل فکر کنیم! اگه بفرمایید ممنون میشیم!

arshavin

New Member
لایک ها
0
Re: سوال اول

khalina گفت
[center:a2165e936a]

[JUSTIFY]سوال اول:

الف) در آرایش الکترونی اتمهای تناوب چهارم چند الکترون وجود دارد که n-l (تفاضل عدد کوانتومی اصلی و عدد کوانتومی اوربیتالی) برای آنها برابر صفر باشد؟

ب) در انتقال الکترون از لایه هفتم به اول اتم هیدروژن، چند فوتون با طول موج بیشتر از نور مریی منتشر میشود؟[/JUSTIFY][/center:a2165e936a]
جفتشون میشه صفر

pishi72

New Member
لایک ها
77
من اينجوري توجيه ميكنم:

اگه تراز گيرنده بيشتر از 3 ( و مساوي) باشه طول موج بيشتر از طول موج مرئي ميشه و با توجه به
كه 5 تا تراز هست ميشه ده تا فوتون.

بازم ميگم اگه اشتباهه عذر ميخوام.

لایک ها
521
اگه فرمول هم بلد نباشیم (که به نظرم بهتره بلد نباشیم!) خوب میکشیمشون! این فرموله هم با استقرای استنتاجی به دست اومده! تمام حالتها از 7 به 1:​
[center:a6fb824076]
[/center:a6fb824076]

لایک ها
0
البته نیازی به این فرمولها و نقاشی نیست‌ها
.
چون انتقال بین تراز‌های ۷ تا ۳ مجاز هست پس هر ۲ ترازی که انتخاب کنیم نشان دهنده ۱ فوتون هست یعنی:

pishi72

New Member
لایک ها
77
Doctor_Neo_Cortex گفت
البته نیازی به این فرمولها و نقاشی نیست‌ها
.
چون انتقال بین تراز‌های ۷ تا ۳ مجاز هست پس هر ۲ ترازی که انتخاب کنیم نشان دهنده ۱ فوتون هست یعنی:
بله خوب. در واقع اون فرمول از همون آناليز تركيبي بدست اومده.

لایک ها
521
اگر n عدد کوانتومی اصلی باشه، بیشترین مقدار l یعنی عدد کوانتومی اوربیتالی برابر n-1 هستش وهیچ وقت نمیتونه با n برابر باشه و حاصل n-l صفر شه! حالا نمیدونم شما 2 رو چطور حساب کردی... یکی از دوستان هم قسمت "ب" رو صفر گفتن که فکر کنم نظرات قانع کننده بودن...
....................................................................................................................
[center:d9fd8f7f63]
[/center:d9fd8f7f63]

سوال دوم:

با توجه به پیکربندی الکترونی 10 عنصر اول جدول تناوبی ، پیش بینی میکنید که کدام یک از آنها بیشترین شباهت را به عنصر ناشناخته ای با عدد اتمی 115 و 170 دارد؟

heidar

Member
لایک ها
36
برای محاسبه عدد اتمی گاز نجیب ها می شه عدد اتمی گاز نجیب قبلی رو با تعداد الکترون های اضافه شده جمع زد برای حساب کردن تعداد الکترون های اضافه شده می شه الکترون های لازم برای پر شدن زیر لایه ها رو حساب کرد چون همه ی زیر لایه ها باید پر بشن میشه از رابطه ی (ns,(n-3)g,(n-2)f,(n-1)d,np) (البته اگه زیرلایه ی g لازم شد)که ترتیب پر شدن زیرلایه ها در اتم رو میگه استفاده کرد و تعداد زیرلایه هایی رو که لازمه با الکترون الکترون پر بشه رو برای گاز نجیب تناوب n ام حساب کرد
عدد اتمی گاز نجیب تناوب هفتم: 86+تعداد الکترون هایی که لازمه تا زیرلایه های 7sو5fو6dو7s رو پر کنه که میشه 86+32=118
یعنی عنصری با عدد اتمی 115 با گاز نجیب بعد از خودش 3 تا فاصله داره یعنی تو گروه نیتروژن هست و از عناصر تناوب دوم شبیه نیتروژن هست

عدد اتمی گاز نجیب تناوب هشتم: 118+تعداد الکترون هایی که لازمه تا زیرلایه های 8sو5gو6fو7dو8p رو پر کنه (زیرلایه g هجده تا الکترون برای پر شدن لازم داره) که میشه 118+50=168
یعنی عنصری با عدد اتمی 170 دو تا از گاز نجیب قبل از خودش جلوتر و فلز قلیایی خاکی و از عناصر تناوب دوم شبیه برلیم هست

لایک ها
40
با توجه به آرايش الكتروني عنصر 115 تو آخرين تراز الكترونيش 5تا الكترون هست يعني بيشترين شباهت رو به عناصر گروه پنجم داره پس تو 10تا عنصر اول به نيتروژن شباهت بيشتري بايد داشته باشه​

[font=Calibri,sans-serif]
[/font]​
آرايش الكتروني عنصر 170 هم اينطوريه:​
يعني ميشه گروه 6 ،يا همون شبيه كربن، فكر كنم! درسته؟!

بالا