RRRRR

New Member
لایک ها
73
پاسخ : ماراتن ژنتیک مندلی

همه رو راحت كنم.الان جوابو ميذارم،اگر مشكلي داشت بگيد: آنتي ژن هاي ايجاد كننده گروه خوني در اين شخص مشكلي نداشتن.مشكل جايي بود كه آنتي ژن ها به غشا وصل ميشن يعني منظورم اينه كه اگر در توليد گليكوپروتئين هاي لازم براي اين كار مشكل پيش بياد(و مشكل فوق،جهش باشد(ازنوع هموزيگوس)) فرقي ندارد كه چه گروه خوني داريم چون كه آنتي ژن هاي ما به غشا متصل نيستند و گروه خوني oميشود. همانطور كه در سوال فوق پدر و مادر براي اين صفت هتروزيگوس بوده و اين فرزند بايد براي اين نقص هموزيگوس باشد

geniusnavid

New Member
لایک ها
84

دوست عزیز این سوال شما اگه بخواد از نظر بیوشیمی بررسی بشه خیلی دلایل میتونه داشته باشه.تنها یه دلیل نداره عزیزم.در ضمن لازم نیس اسم طراح رو نام ببرین.ما اینجا با استدالال و پایه ی دانشمون پیش میریم.هرکودوم اشتباه
کردیم تصحیح میکنیم.حتی اگه سوال من درآوردی باشه باید روش فکر کرد و نقض یا تاییدش کرد.لازم نبود اسم استاد ناظمیان رو بیارین.با تشکر.
پ.ن:در گروه خونی cis-ab هر سه مورد a , b ,o میتونن وجود داشته باشن

آخرین ویرایش توسط مدیر

Ardavan

Well-Known Member
لایک ها
428

همه رو راحت كنم.الان جوابو ميذارم،اگر مشكلي داشت بگيد: آنتي ژن هاي ايجاد كننده گروه خوني در اين شخص مشكلي نداشتن.مشكل جايي بود كه آنتي ژن ها به غشا وصل ميشن يعني منظورم اينه كه اگر در توليد گليكوپروتئين هاي لازم براي اين كار مشكل پيش بياد(و مشكل فوق،جهش باشد(ازنوع هموزيگوس)) فرقي ندارد كه چه گروه خوني داريم چون كه آنتي ژن هاي ما به غشا متصل نيستند و گروه خوني oميشود. همانطور كه در سوال فوق پدر و مادر براي اين صفت هتروزيگوس بوده و اين فرزند بايد براي اين نقص هموزيگوس باشد
میشه بفرمایید اسم این پروتیئنی که انتی ژن h به ان وصل می شود چیست ؟

RRRRR

New Member
لایک ها
73

دوست عزیز این سوال شما اگه بخواد از نظر بیوشیمی بررسی بشه خیلی دلایل میتونه داشته باشه.تنها یه دلیل نداره عزیزم.در ضمن لازم نیس اسم طراح رو نام ببرین.ما اینجا با استدالال و پایه ی دانشمون پیش میریم.هرکودوم اشتباه کردیم تصحیح میکنیم.حتی اگه سوال من درآوردی باشه باید روش فکر کرد و نقض یا تاییدش کرد.لازم نبود اسم استاد ناظمیان رو بیارین.با تشکر. پ.ن:در گروه خونی cis-ab هر سه مورد a , b ,o میتونن وجود داشته باشن
من نميخواستم اسم آقاي ناظميان رو ببرم ولي وقتي آقايardavanپرسيدن مجبور شدم نام ببرم.و اينكه گفتين تنها 1 دليل نداره:من هم نگفتم اين جواب كاملا درسته چون آقاي ناظميان وقتي سوال رو مطرح فرمودن جواب رو به عهده خودمون گذاشتن ولي جوابي كه بيشترين شباهت رو داشت همين بود.اين سوال رو هم براي اين مطرح كردم كه به جواب هاي درست برسيم.درسته من 1 لحظه اشتباه كردم و توي cis-ab هم اون ها توليد ميشن حالا اگر كسي غير از اين جوابا چيزي به نظرش ميرسه بگه كه ماهم مستفيض بشيم بازم ببخشيد كه اشتباه كردم

Ardavan

Well-Known Member
لایک ها
428

من نميخواستم اسم آقاي ناظميان رو ببرم ولي وقتي آقايardavanپرسيدن مجبور شدم نام ببرم.و اينكه گفتين تنها 1 دليل نداره:من هم نگفتم اين جواب كاملا درسته چون آقاي ناظميان وقتي سوال رو مطرح فرمودن جواب رو به عهده خودمون گذاشتن ولي جوابي كه بيشترين شباهت رو داشت همين بود.اين سوال رو هم براي اين مطرح كردم كه به جواب هاي درست برسيم.درسته من 1 لحظه اشتباه كردم و توي cis-ab هم اون ها توليد ميشن حالا اگر كسي غير از اين جوابا چيزي به نظرش ميرسه بگه كه ماهم مستفيض بشيم بازم ببخشيد كه اشتباه كردم
خب شما فقط می گفتین یک تقره جهانی طرح کرده . یا مخفف می فرمودید ( س.ن) ما متوجه می شدیم !! ولی اشکالیی ندارد ! حالا شما نگفتید اسم این پروتیئنی که انتی ژن h به ان وصل می شود چیه ؟

آخرین ویرایش توسط مدیر

RRRRR

New Member
لایک ها
73

الان حضور ذهن ندارم ولي براتون پيداش ميكنم ميذارم

---- دو نوشته به هم متصل شده است ----

الان حضور ذهن ندارم ولي براتون پيداش ميكنم ميذارم

Wight

New Member
لایک ها
888

یه سوال جدید

احتمال بروز یک بیماری با الل مغلوب در زنان 10 % و در مردان 50 % است. احتمال وابسته به جنس بودن بیماری در شجره نامه را بدست آورید.

شجره نامه

آخرین ویرایش توسط مدیر

Wight

New Member
لایک ها
888

دوستان کسی نظری نداره؟

kati.a

New Member
لایک ها
32

میشه 5%؟؟؟؟؟؟ولی فک کنم یه اشتباه خیلی کوچیک داره!!!

Wight

New Member
لایک ها
888

Wight

New Member
لایک ها
888

kati.a

New Member
لایک ها
32

1.آمبرش زیر در بیستون بتولاریا را در نظر بگیرید.(نوعی پروانه)

والدین: ماده بال سفید و چشم سیاه * نر بال سیاه و چشم قهوه ای روشن
f1 نصف زاده ها ماده بال سیاه و چشم قهوه ای روشن + نصف زاده ها نر بال سیاه خالدار و چشم قهوه ای تیره

چه نسبتی از نر های f2 ژنوتیپی شبیه نر های f1 دارند؟
میشه غالب یا مغلوب بودنشم بگید؟؟؟

Ibo_Dec

New Member
لایک ها
1,062

یه سوال جدید

احتمال بروز یک بیماری با الل مغلوب در زنان 10 % و در مردان 50 % است. احتمال وابسته به جنس بودن بیماری در شجره نامه را بدست آورید.

شجره نامه
واقعا نمي دانم چطوري راه حلم را برايتان بگذارم !:))))
بسم الله.
خب به ترتيب من نر و ماده را شماره گذاري مي كنم .
مربع مشكي بالا سمت چپ : m1
مربع سفيد در وسط : m2
دايره سفيد بالا سمت راست : f1
دايره مشكي سمت چپ: f2
دايره سفيد سمت راست (نسل وسطي!) : f3
دايره سفيد اخري : f4

خب اگر سالم باشند : نر:xy ماده : xx
اگر ناقل باشند : نر: ناقل نداريم . ماده :

اگر بيمارباشند : نر:
. ماده:

حالا پس ژنوتيپ m1 : http://latex.codecogs.com/gif.latex?x^{.}y
چون فرزند m1 وf1 يك دختر بيمار هست (
) و يك پسر سفيد (يا بيمار هست ولي بروز نداده (
) يا بيمار نيست(
خدايي اصلا حوصله ندارم. بقيه شو شب تر مي نويسم.;)

Wight

New Member
لایک ها
888

یکی یه راهنمایی می شه بکنه ؟؟ (راه حل کلی)

افرا.ف

Well-Known Member
لایک ها
580

یه حسی بم میگه این سوالطلاهای دوره 11،، آره ؟ اگر همونه ، آقای شاه نظر گفتن اشکال تایپی داشته باید 100% باشه نه ده درصد . اینجوری حلش خیلی خیلی سخت میشه ! هنوز مطمین نیستم همونه یا نه

amir137925

New Member
لایک ها
63

یه سوال تفریحی هم من بگم
هیچ یک از اعضای یک خانواده 3 نفری پدر و مادر و فرزند نمیتواند به سایر اعضای خانواده خون بدهد اگر rh پدر و مادر متفاوت باشد گروه خونی ممکن برای فرزندان چیست ژنوتیپ های ممکن را برای هریک از افراد خانواده بنویسید

amir137925

New Member
لایک ها
63

فک کنم آره همونه اینجوری باید یه صفحه نوشت !

زمینی

Active Member
لایک ها
159

یه سوال تفریحی هم من بگم
هیچ یک از اعضای یک خانواده 3 نفری پدر و مادر و فرزند نمیتواند به سایر اعضای خانواده خون بدهد اگر rh پدر و مادر متفاوت باشد گروه خونی ممکن برای فرزندان چیست ژنوتیپ های ممکن را برای هریک از افراد خانواده بنویسید
این سوال رو هم یه جا دیدم میشه منبع سوالاتون هم بگین( محض یادآوری)

بالا