pooya.1999

New Member
لایک ها
46
سلام دوستان؛می خواستم در مورد اعداد مختلط و موهومی اطلاعاتی کسب کنم که اگه احیانا المپیادی شدیم واسه مرحله سه و اینا یه چیزایی حالیمون باشه؛روزی نیم ساعت وقت می ذارم بخونم؛یه کتاب سطح پایین ولی خوب معرفی می کنید؟!

و اینکه برای حل مسئله چیکار کنم؟

sepidfekr

New Member
لایک ها
637
پاسخ : معرفی کتاب برای اعداد مختلط

سلام دوستان؛می خواستم در مورد اعداد مختلط و موهومی اطلاعاتی کسب کنم که اگه احیانا المپیادی شدیم واسه مرحله سه و اینا یه چیزایی حالیمون باشه؛روزی نیم ساعت وقت می ذارم بخونم؛یه کتاب سطح پایین ولی خوب معرفی می کنید؟!

و اینکه برای حل مسئله چیکار کنم؟
کتاب جبر آقای صفا قسمت اول چندجمله ها، اعداد مختلط رو توضیح داده مسئله هم داره!!!
چیز زیاد خیلی خاصی برای الان نداره!!!
به اعداد به فرم a+ib که
و یه سری خواص داره و نمایش اعداد روی دستگاه مختصات و ... رو توضیح داده!!!

pooya.1999

New Member
لایک ها
46

اون مقدمات رو تا خواص اعداد موهومی و مختلط (ضرب،جمع و ... ) رو بصورت پراکنده از اینترنت خوندم؛یه کتاب درست حسابی می خوام!

sepidfekr

New Member
لایک ها
637

اون مقدمات رو تا خواص اعداد موهومی و مختلط (ضرب،جمع و ... ) رو بصورت پراکنده از اینترنت خوندم؛یه کتاب درست حسابی می خوام!
فعلا لازم نیست بیشتر از این انشاالله هر موقع مرحله دو قبول شدی اون وقت منابع رو گیر میاری!!!

pooya.1999

New Member
لایک ها
46

واسه علاقه هم که شده می خوام بخونم! الان خیلی از مباحث تو المپیاد نیست ولی بخاطر علاقه ادم می خونه؛با روزی نیم ساعت هم از هیچی عقب نمی افته فقط کلی طول میکشه؛مثلا یه جزوه خیلی ساده رو 3 ماه طول میکشه ادم بخونه ولی بالاخره تموم میشه؛واسه اینم می خوام برای علاقه بخونم.

MGH000

New Member
لایک ها
219

واسه علاقه هم که شده می خوام بخونم! الان خیلی از مباحث تو المپیاد نیست ولی بخاطر علاقه ادم می خونه؛با روزی نیم ساعت هم از هیچی عقب نمی افته فقط کلی طول میکشه؛مثلا یه جزوه خیلی ساده رو 3 ماه طول میکشه ادم بخونه ولی بالاخره تموم میشه؛واسه اینم می خوام برای علاقه بخونم.
A to Z Complex numbers titu Andresco

pooya.1999

New Member
لایک ها
46

pdf شو دارید؟!

و اینکه منبع فارسی سراغ ندارید؟

MGH000

New Member
لایک ها
219

pdf شو دارید؟!

و اینکه منبع فارسی سراغ ندارید؟
منبع فارسی خیر
لینکشم خیر ولی سرچ کنین پیدا میکنین کتاب معروفیه

mmahdit

New Member
لایک ها
174

یکی از کاربردهای اصلی اعداد مختلط در المپیاد در هندسه هستش

این
جزوه ای کوچک هستش از روابط و قضیه هایی از اعداد مختلط برای کاربرد در هندسه نوشته Peng Shi که واسه دوره های المپیاد کانادا استفاده میشده

اینجا درباره کاربرد اعداد مختلط در هندسه توضیحات خوبی وجود داره( سایت Cut the Knot)

این جزوه فوق العاده ای هستش از Marko Radovanovic در 52 صفحه با مثال و تمرینات پایانی در موضوع اعداد مختلط در هندسه (از IMO Compendium)

اما کتابی هم که من در این زمینه میشناسم Complex Numbers in Geometry نوشته Yaglom هستش.

پ ن : کتابی فارسی به نام هندسه اعداد مختلط نوشته مهران احمدلو و امیرآجرلو منتشر شده که من نخوندم و نظری نمیدم.

آخرین ویرایش توسط مدیر

حمید آنالیز

Well-Known Member
لایک ها
1,322

اینا که بیشترشون نمیتونی دانلود کنین یکیم لینکش خرابه ولی بازم ممنون:4:

زمینی

Active Member
لایک ها
159

دوستان یه چیزی بگم؟ میشه یه تعریف از اعداد مختلط واسم ارائه بدید؟ توی تکمیلی که همین طوری پیش رفته گفته این مسئله با این دامنه حل نمیشه باید بریم سراغ یه دامنه بالا تر و در نهایت مسائلی رو داده بود که گفته بود با دامنه اعداد حقیقی حل نمیشن پس به یه دامنه بالا تر (اعداد مختلط) نیاز داریم. ولی این به نظرم یه تعریف کامل نمیتونه باشه. بعدشم در مورد دامنه های بالا تر که اعداد مختلط رو در بر میگیرن هم میشه یه توضیحی بدید؟

Dadgarnia

New Member
لایک ها
1,127

دوستان یه چیزی بگم؟ میشه یه تعریف از اعداد مختلط واسم ارائه بدید؟ توی تکمیلی که همین طوری پیش رفته گفته این مسئله با این دامنه حل نمیشه باید بریم سراغ یه دامنه بالا تر و در نهایت مسائلی رو داده بود که گفته بود با دامنه اعداد حقیقی حل نمیشن پس به یه دامنه بالا تر (اعداد مختلط) نیاز داریم. ولی این به نظرم یه تعریف کامل نمیتونه باشه. بعدشم در مورد دامنه های بالا تر که اعداد مختلط رو در بر میگیرن هم میشه یه توضیحی بدید؟
اعدادي كه اونا رو به شكل
مي تونيم نشون بديم به طوريكه
اعدادي حقيقي اند و
يه ثابته كه
.

mmahdit

New Member
لایک ها
174

اینا که بیشترشون نمیتونی دانلود کنین یکیم لینکش خرابه ولی بازم ممنون:4:
لینک رادووانویچ رو درست کردم. اون دوتای دیگه رو هم چک کردم درست بودن. کتاب یاگلوم رو هم دارم ولی واسه آپلود کردنش توی سایت مشکل دارم.
فرمتش djvu هستش و سایت محترم قبول نمیکنه

آخرین ویرایش توسط مدیر

jan123

New Member
لایک ها
166

دامنه گسترده تر از اعدا مختلط کواترنیون ها هستند ویکی پدیا:Quaternion - Wikipedia, the free encyclopedia
مقاله فارسی:(البته ویکی پدیا کامل تره):کلیک

حمید آنالیز

Well-Known Member
لایک ها
1,322

اوه اوه عجب چیزایی دراومدن ما از علم عقبیم:4:هیچی نفهمیدم ما تو مون یه بردارشونم موندیم اونا چهارتا چهارتا ضرب میکنن:4:

jan123

New Member
لایک ها
166

یه سوال که مربوط به همین اعداد مختلط هم میتونه باشه:آیا معادله
جوابی براش پیدا شده؟ توی اعداد حقیقی که جواب نداشت(به عبارتی دامنه ای پیدا کردن که
در اون تعریف شده باشه؟)

حمید آنالیز

Well-Known Member
لایک ها
1,322

یه سوال که مربوط به همین اعداد مختلط هم میتونه باشه:آیا معادله
جوابی براش پیدا شده؟ توی اعداد حقیقی که جواب نداشت(به عبارتی دامنه ای پیدا کردن که
در اون تعریف شده باشه؟)
اقا این به مختلط چه ربطی داره مگه میشه اینو تو مختلط ساخت چون اگه داشته باشیم:

پس:

که تعریف نشده:4:

jan123

New Member
لایک ها
166

اقا این به مختلط چه ربطی داره مگه میشه اینو تو مختلط ساخت چون اگه داشته باشیم:

پس:

که تعریف نشده:4:
تو این حالت که حرف شما درست منظورم ذات اعداد مختلط بود تو ویکی پدیا هم هست گفتم شاید اطلاعات دقیق تری داشته باشین مخصوصا حالت دومی که تو یکی پدیا گفته:
ابهام: حاصل تقسیم ناصفر بر صفر که به آن عدد مبهم گویند.

بالا