M-Mohammadi

New Member
لایک ها
3,152
پاسخ : مغز افراد دین دار در برابر افسردگی مقاوم تر است!

علاوه بر تاکید شدید حرف آقا مسعود...
میشه نظرمو بگم؟
صرف دوس داشتن باعث میشه اتفاقی که میوفته رو جدی نگیری که باعث افسردگی میشه!
مثلا شما اصن خدارو قبول نداری...بعد همسرتو خیلی دوس داری (مث هاوکینگ)بخاطر همسرت شکست نمیخوری افسرده نمیشی خودتو نمیبازی...
شما "خدا" رو دوس داری...بخاطر خدا شکست نمیخوری افسرده نمیشی خودتو نمیبازی...
شما "وجود خودتو" خیلی دوس داری بخاطر زندگی و شخص خودت شکست نمیخوری افسرده نمیشی خودتو نمیبازی...
شما "عروسک بینکر"(توضیحش تو کتاب پندار خدا ریچارد داوکینز) مغز خودت رو خیلی دوس داری....پس این عروسک بینکر مغز تو میتونه هرچی باشه...چه بت گرفته چ یه شخص چ نیرو چه علم!
امیدوارم شبهه ای به وجود نیاد!
حرفتون درسته اما من عاشق مادرمم عاشق پدرمم و... ایا این افرادی که خودشون مثل من هستن تونستن بعد از شکست هایی که خوردم منو اروم کنن؟؟ اروم ظاهری اره ولی دلم رو چقدر میتونن کامل اروم کنن؟؟ تونستن وقتی هیچ امیدی به یه اتفاق نداشتم اونکارو برام انجام بدن؟!
بچه هایی که از عید تا اردیبهشت سره کلاس المپیاد با من بودن دیدن که وضعم چقدر بد بود. به قبول نشدن فکر میکردم گریه میکردم. حتی سوالاتی که در حد کتاب وزارتی هم بود رو بعضا" نمیتونستم حل کنم. داغون بودم کلا!!! جوری بودم که فکر میکردم اگر مرحله 2 قبول نشم دیوونه میشم و... :4: اما هفته ی قبل از ازمون توکل کردم. به خدا گفتم خودت کمکم کن و کاری کن صلاحمو بپذیرم. (از بچگی مادرم بهم یاد داد هیچوقت از خدا نخواه مدرسه تیزهوشان قبول شم. نخواه فلان چیزو داشته باشم. نخواه المپ قبول شم. نخواه دانشگاه تهران قبول شم. بلکه بخواه هرچیزی برام مصلحته رخ بده. برام کلی مثال میزد ادمهای دیپلمی رو که چقدر خوشبخت بودن و متخصص هایی که زندگیشون داغون بود. منم عادت کردم از خدا نخوام فلان اتفاق بشه. بلکه بگم خدایا من دلم میخواد داروساز بشم. اگر برام مصلحته منو به ارزوم برسون وگرنه کاری کن مصلحتمو بپذیرم )حالا چه میخواد قبول شدن باشه چه نشدن. اون شب رو یادم نمیره. خیلی اروم شدم. و روز مرحله 2 به جرات میتونم بگم کم استرس ترین امتحان بعد از عیدم رو دادم! سره امتحان های کلاسی از استرس دست و پام میلرزید اما سره م2 اصلا ذره ای استرس نداشتم. قبل امتحان یکی از همکلاسیام اومد صدام کرد گفت ارومی؟! گفتم اره چطور مگه؟! گفت اخه تعجب کردم که ارومی.:4:
این ارامش رو یه نیرویی فراتر از انسان به ادم میده. یه نیرویی که میتونه هرکاری کنه. مادر و پدر و خواهر و برادر و همسر و خود ادم نمیتونه! حالا هرچی هم عاشقشون باشی!
نمیدونم چند نفر باهام موافقن. این نظر شخصی من بود! :)

Neuron

New Member
لایک ها
68

دوست من مزيت تكاملي اي كه دين به همراه داره و باعث انتشاره "مِم" (ژن فرهنگي) آن ميشود همين چيزهاي روانيست كه باعث ميشه از قسمتي از ذهنه انسان كه ارامش طلب است "سوءاستفاده" كرده و منتشر شود. اما اين كه بگوييد قشر مغز "ضخيم تر" است بديهتا بسيار مضحك ميباشد! و همچنين جايه چنين چيزي انجمن فيزيولوژي نيست
با اصله تعدي الان ثابت ميشه كه انسان ميموني است كه چيزي به نام دين باعث شده قشرمغزش ضخيم شه!!!!!!!!!!!!!!!
اولا در خطاب به همه باید بگم تا الان که این پست را می نویسم دقیقا 50 نفر بازدید کردن و مایه تاسف است که کسی هنوز منبع برای این مقاله پیدا نکرده !! این منبع مقاله : Spirituality and Religion May Protect Against Major Depression By Thickening Brain Cortex
من هر چی فکر کردم نفهمیدم چرا قشر ضخیم تر شدن مضحک هست ؟؟! ( با این که خودم می دونم این منبع بالایی هم هنوز چون توی جورنال معتبری نیست اعتبار علمی خاصی نداره) ولی مضوع جالب این که نویسنده مقاله فرد معروفی به نظر می رسد !!! Lisa Miller (psychologist) - Wikipedia, the free encyclopedia

علاوه بر تاکید شدید حرف آقا مسعود...
میشه نظرمو بگم؟
صرف دوس داشتن باعث میشه اتفاقی که میوفته رو جدی نگیری که باعث افسردگی میشه!
مثلا شما اصن خدارو قبول نداری...بعد همسرتو خیلی دوس داری (مث هاوکینگ)بخاطر همسرت شکست نمیخوری افسرده نمیشی خودتو نمیبازی...
شما "خدا" رو دوس داری...بخاطر خدا شکست نمیخوری افسرده نمیشی خودتو نمیبازی...
شما "وجود خودتو" خیلی دوس داری بخاطر زندگی و شخص خودت شکست نمیخوری افسرده نمیشی خودتو نمیبازی...
شما "عروسک بینکر"(توضیحش تو کتاب پندار خدا ریچارد داوکینز) مغز خودت رو خیلی دوس داری....پس این عروسک بینکر مغز تو میتونه هرچی باشه...چه بت گرفته چ یه شخص چ نیرو چه علم!
امیدوارم شبهه ای به وجود نیاد!
شما اول معادل انگلیسی این لغت را بگو بنده متوجه برم ببینم قضیه چی هست !!!!"عروسک بینکر"

حرف کلی شما درست هست . این جور ویژگی ها در واقع ربطی به نوع محرک ندارد . حتی برای یک فردی که ممکن است وجود چند خدا را تصور کند هم درست باشد. حتی اگر علاقه به یک حیوان یا حتی جسم بی جان هم باشه زیاد تفاوتی نمی کنه .​

آخرین ویرایش توسط مدیر
لایک ها
2,256

اولا در خطاب به همه باید بگم تا الان که این پست را می نویسم دقیقا 50 نفر بازدید کردن و مایه تاسف است که کسی هنوز منبع برای این مقاله پیدا نکرده !! این منبع مقاله : Spirituality and Religion May Protect Against Major Depression By Thickening Brain Cortex
من هر چی فکر کردم نفهمیدم چرا قشر ضخیم تر شدن مضحک هست ؟؟! ( با این که خودم می دونم این منبع بالایی هم هنوز چون توی جورنال معتبری نیست اعتبار علمی خاصی نداره) ولی مضوع جالب این که نویسنده مقاله فرد معروفی به نظر می رسد !!! Lisa Miller (psychologist) - Wikipedia, the free encyclopedia

شما اول معادل انگلیسی این لغت را بگو بنده متوجه برم ببینم قضیه چی هست !!!!"عروسک بینکر"

حرف کلی شما درست هست . این جور ویژگی ها در واقع ربطی به نوع محرک ندارد . حتی برای یک فردی که ممکن است وجود چند خدا را تصور کند هم درست باشد. حتی اگر علاقه به یک حیوان یا حتی جسم بی جان هم باشه زیاد تفاوتی نمی کنه .​
منظورم از عروسک بینکر اون چیزی بود که شما دوسش داری و بخاطر اون به مساعل اهمیت نمیدی و ساده میگذری

یک مثال:یکی از آشناهای ما وقتی پدرش فوت شد آنقدری به پدرش علاقه داشت و اون رو عادل میدونست که وقتی شنید پدرش حق ارثش را بطور کامل به یکی از فرزندا بخشیده گفت پدر من اشتباه نمیکنه و حق داشته.هیچ استرس و ناراحتی نداشت زیرا باور داره این کار حتمن مصلحتی داشته....حالا این آشنای ما در مورد پدرش به این مسعله برخورد کرد و حق رو به اون داد.حالا یکی به یک وجودکامل و عادل بی نقص که اسمش را خدا میگذارد.
ولی این رو هم جا نندازیم که مغز همین افراد دیندار نسبت به آخرت خیلی آسیب پذیره و از اون ترس عجیبی دارن و همین باعث افسردگی شدیدی میشه.

---- دو نوشته به هم متصل شده است ----

حرفتون درسته اما من عاشق مادرمم عاشق پدرمم و... ایا این افرادی که خودشون مثل من هستن تونستن بعد از شکست هایی که خوردم منو اروم کنن؟؟ اروم ظاهری اره ولی دلم رو چقدر میتونن کامل اروم کنن؟؟ تونستن وقتی هیچ امیدی به یه اتفاق نداشتم اونکارو برام انجام بدن؟!
بچه هایی که از عید تا اردیبهشت سره کلاس المپیاد با من بودن دیدن که وضعم چقدر بد بود. به قبول نشدن فکر میکردم گریه میکردم. حتی سوالاتی که در حد کتاب وزارتی هم بود رو بعضا" نمیتونستم حل کنم. داغون بودم کلا!!! جوری بودم که فکر میکردم اگر مرحله 2 قبول نشم دیوونه میشم و... :4: اما هفته ی قبل از ازمون توکل کردم. به خدا گفتم خودت کمکم کن و کاری کن صلاحمو بپذیرم. (از بچگی مادرم بهم یاد داد هیچوقت از خدا نخواه مدرسه تیزهوشان قبول شم. نخواه فلان چیزو داشته باشم. نخواه المپ قبول شم. نخواه دانشگاه تهران قبول شم. بلکه بخواه هرچیزی برام مصلحته رخ بده. برام کلی مثال میزد ادمهای دیپلمی رو که چقدر خوشبخت بودن و متخصص هایی که زندگیشون داغون بود. منم عادت کردم از خدا نخوام فلان اتفاق بشه. بلکه بگم خدایا من دلم میخواد داروساز بشم. اگر برام مصلحته منو به ارزوم برسون وگرنه کاری کن مصلحتمو بپذیرم )حالا چه میخواد قبول شدن باشه چه نشدن. اون شب رو یادم نمیره. خیلی اروم شدم. و روز مرحله 2 به جرات میتونم بگم کم استرس ترین امتحان بعد از عیدم رو دادم! سره امتحان های کلاسی از استرس دست و پام میلرزید اما سره م2 اصلا ذره ای استرس نداشتم. قبل امتحان یکی از همکلاسیام اومد صدام کرد گفت ارومی؟! گفتم اره چطور مگه؟! گفت اخه تعجب کردم که ارومی.:4:
این ارامش رو یه نیرویی فراتر از انسان به ادم میده. یه نیرویی که میتونه هرکاری کنه. مادر و پدر و خواهر و برادر و همسر و خود ادم نمیتونه! حالا هرچی هم عاشقشون باشی!
خانم محمدی...الان کسی که رسمن به فراطبیعت اعتقاد نداره(مثلا من)میگم فلان موضوع اصن در حدی نی من بخوام بخاطرش قضاوت کنم بخواد منو ناراحت یا خوشحال کنه.من عشقم اون تکامله عشقم علمه عشقم و دلیل زندگیم کنجکاوی و دونستنه...و جدی هیچ مسعله ای برام مهم نیس چونکه هر چی بشه باز من علاقم به علم باقی میمونه.(حتی اگه علاف آسمون جولی بیش نشم:4:)
قبلنا یه کسی بود بدترین وضعیتارو وقتی اون بهم مشاوره میداد وقتی اون راهنماییم میکرد آروم پشت سر میگذاشتم.فقط میگفت آرمین اهمیت نده بذار ازش رد شی برسی به اون هدفت.(یا یه همچین چیزایی)اون علاقه شدید مهمه.حالا شما به کسی که دینداره ولی علاقه آنچندانی به خدا نداره هی بگو مصلحت بوده...مگه قبول میکنه؟:4:ولی چون شما به خدا علاقه داری مصحلتش رو هم قبول میکنی!
مهم اینجاس که تو مغز شما یه نقطه ای هست به اسم "مقاومت در برابر افسردگی" تو میتونی با هر چیزی و علاقه شدید بهش هر مشکلی رو حلش کنی.به شرطی که قبول داشته باشی دلیلت برای عدم توجه به مشکل آنقدری قوی هست...

خانم محمدی...الان کسی که رسمن به فراطبیعت اعتقاد نداره(مثلا من)میگم فلان موضوع اصن در حدی نی من بخوام بخاطرش قضاوت کنم بخواد منو ناراحت یا خوشحال کنه.من عشقم اون تکامله عشقم علمه عشقم و دلیل زندگیم کنجکاوی و دونستنه...و جدی هیچ مسعله ای برام مهم نیس چونکه هر چی بشه باز من علاقم به علم باقی میمونه.(حتی اگه علاف آسمون جولی بیش نشم:4:)
قبلنا یه کسی بود بدترین وضعیتارو وقتی اون بهم مشاوره میداد وقتی اون راهنماییم میکرد آروم پشت سر میگذاشتم.فقط میگفت آرمین اهمیت نده بذار ازش رد شی برسی به اون هدفت.(یا یه همچین چیزایی)اون علاقه شدید مهمه.حالا شما به کسی که دینداره ولی علاقه آنچندانی به خدا نداره هی بگو مصلحت بوده...مگه قبول میکنه؟:4:ولی چون شما به خدا علاقه داری مصحلتش رو هم قبول میکنی!
مهم اینجاس که تو مغز شما یه نقطه ای هست به اسم "مقاومت در برابر افسردگی" تو میتونی با هر چیزی و علاقه شدید بهش هر مشکلی رو حلش کنی.به شرطی که قبول داشته باشی دلیلت برای عدم توجه به مشکل آنقدری قوی هست...

M-Mohammadi

New Member
لایک ها
3,152

خب حرفتون تا حدودی از نظرم درسته. مثلا مادرم شدیدا بهم ارامش میده و من هر مشکلی دارم هرچی که باشه بهش میگم و اونم برام حل میکنه. تا حدی مادرم ارامش داره که همه ی اطرافیان وقتی مشکل دارن با مادرم صحبت میکنن. (حالا بگذریم که این ارامش و توانایی ارامش دادن رو خدا بهش بخشیده) اما هر ادمی یه ظرفیتی داره. شما یه پارچ اب و استکان رو فرض کنید. این استکان هروقت به مشکلات میرسه توش اب پر میشه. میره تو پارچ خودشو خالی میکنه و راحت میشه تا چند بار این اتفاق میفته اما یه روزی پارچ هم پر میشه! حالا فرض کنید این استکان وقتی مشکل داره بره توی دریا خالی بشه! ایا دریا و اقیانوس هیچوقت پر میشن؟؟
فرض کنید همین مادرم که عزیزه و مشکلاتمو حل میکنه یه اتفاق بدی براش بیفته. مثلا خدای نکرده پدربزرگم فوت کنه. هم من حالم بده هم مادرم. پس مادرم نمیتونه به من ارامش بده. درسته؟؟ اینجاست که ادم میفهمه به یه چیزی فراتر نیاز داره.
یه توصیه ی دوستانه میکنم بهتون. نمیدونم حرفم چقدر درسته ها. نظر شخصی خودم بود. توصیه ام اینه فقط برای 1 بار امتحان کنید و خدا رو تو زندگیتون بیارید... ببینید چه تفاوتی داره؟! ارامشی که خدا به ادم میده و ارامشی که یه دوست یا خانواده بهتون میده؟! اینو مقایسه کنید شاید نتیجه اش مثل نتیجه ای باشه که من گرفتم! :)

لایک ها
195

منظورم از عروسک بینکر اون چیزی بود که شما دوسش داری و بخاطر اون به مساعل اهمیت نمیدی و ساده میگذری

یک مثال:یکی از آشناهای ما وقتی پدرش فوت شد آنقدری به پدرش علاقه داشت و اون رو عادل میدونست که وقتی شنید پدرش حق ارثش را بطور کامل به یکی از فرزندا بخشیده گفت پدر من اشتباه نمیکنه و حق داشته.هیچ استرس و ناراحتی نداشت زیرا باور داره این کار حتمن مصلحتی داشته....حالا این آشنای ما در مورد پدرش به این مسعله برخورد کرد و حق رو به اون داد.حالا یکی به یک وجودکامل و عادل بی نقص که اسمش را خدا میگذارد.
ولی این رو هم جا نندازیم که مغز همین افراد دیندار نسبت به آخرت خیلی آسیب پذیره و از اون ترس عجیبی دارن و همین باعث افسردگی شدیدی میشه.

...
اگه فقط خوف باشه آره؛ولی خوف ورجا باید باهم باشند‏(توهر دینی‏)چون رجا تنهاعمل را به دنبال ندارد‏(معمولا‏)و خوف تنهاهم افسردگی میاره.

M-Mohammadi

New Member
لایک ها
3,152

والا فکر میکنم باید چیزای جدیدتری رو تجربه کنید :)
اون ارامشی که خدا به ادم میده اصلا قابل مقایسه با اون ترس نیست!
اون ترسی که بنده ها دارن اصلا ترس وحشتناکی نیست! اتفاقا شیرینه
ترسش اینجوریه که انگار پدرتون گفته اگر معدلت بالای 19 بشه من ازت خوشحال و راضیم. حالا شما برای چی تلاش میکنید؟؟ برای خوشحال کردن پدرتون. چون براتون عزیزه و دلتون میخواد خوشحالش کنید. ترستون اینه که نتونید خوشحالش کنید. ولی ترستون این نیست که پدرتون دعواتون کنن! درست میگم؟؟
این ترس شیرینه. لذت میبرید برای رضایت کسی که عاشقتونه و شما هم عاشقشید تلاش کنید.
بنظرتون شیرین نیس؟؟

iman HN

New Member
لایک ها
2,646

من یه چیزی رو نمی فهمم...من خودم معتقدم دین داری خوبه و باعث خیلی چیزا میشه اما خب اغراق هم نباید کرد!
در ضمن یادم میاد که طبق قوانین آیریسک بحث های اعتقادی ممنوعه اما ماشالله تو تالار زیست هرچی هست از این بحث ها!:13:

لایک ها
130

یه سوال حضرت یعقوب دینداز نبوده؟؟؟؟
مادر یه شهید گمنام از حضرت یعقوب دیندار تره؟؟؟؟؟
عجبببب!!!
تحقیقشون مثال نقض داره!!:4:

Astronomy*

New Member
لایک ها
73

به نظرم نیازی به آزمایش واینجورچیزانبود.این مثل اینه که وجودخدارابخوای اثبات کنی!آیامیشه؟! یادردرابخوای بگی چیه؟!
خوب اینم همینه انسان هایی که واقعاخدارادوست دارندهمیشه حسی بهش دارن که هیچ وقت قابل توصیف نیست.من کاملا موافقم که باتوکل به خداواعتقادبه خداآرامش بیشتری داری ومیدونم این نیازبه این آزمایشات نداره چون همه این راحتی برای یک بارهم تجربه کردندوبه نظرلازم نیست حتمااتفاقی روی مغزبیوفته.
درباره ی اینکه مامثلا بامشاوره رفتن آرمش میگیریم ولی افریده ی آرمش کیه؟خوب خداست.پس چراآرامش راازخداطلب نمیکنیدکسی که خودتوراآفریده.پس چه کسی بهترازخدامیتونه دلتوآرام بکنه.

Hosein.D

New Member
لایک ها
862

سلام... با تشکر از همه ی دوستانی که نظر خودشونو در این تایپک گفتن!
در مورده منبع باید بگم که من اسم اون سایت خبری و مجله ی علمی که اون رو منتشر کرده و هم چنین اسم محقق رو بزرگ نوشتم تا شک و تردید کم بشه!
الآنم باز دارم جست و حو میکنم و اگه تحقیق دیگری هم در این زمینه انجام شده باشه به اطلاع شما هم برسونم!

من یه چیزی رو نمی فهمم...من خودم معتقدم دین داری خوبه و باعث خیلی چیزا میشه اما خب اغراق هم نباید کرد!
در ضمن یادم میاد که طبق قوانین آیریسک بحث های اعتقادی ممنوعه اما ماشالله تو تالار زیست هرچی هست از این بحث ها!:13:
ایمان جان من قبلا هم بابت درح این تایپک تو این بخش عذر خواهی کردم و به آقای خلینا هم گفتم و این موضوع به بخش حامعه ی مجازی المپیاد انتقال داده شده!

M-Mohammadi

New Member
لایک ها
3,152

راستی یه چیز دیگه هم یادم اومد درباره پست قبلیتون (ترس از خدا) بگم:

میدونید عذاب های اون دنیا چطوریه؟ با یه مثال دنیوی میگم!
فرض کنید معلمتون گفته هرکس نمرش زیر 15 بشه نمیبرمش اردو! شما چی میگید؟ میگید عیب نداره من نمیخونم بعدا میرم گریه میکنم دلش میسوزه منو میبره! این بود یه مدل جریمه که در صورت دلسوزی معلم جریمه ای نشدید!
یه مدل دیگه هست که میگه اگر درس نخونی بی سواد میشی! خب بی سواد شدن هیچ راه چاره ای نداره. چه بخوای گریه کنی چه معلمتو التماس کنی چه نذر و نیاز کنی و... عاقبت درس نخوندنته!
عذاب های الهی هم همینه! عاقبت اعمالمونه!
پیشنهاد میکنم حتما برنامه ی سمت خدا شبکه ی 3 رو ببینید. (اینو از اونجا کپی زدم :4:)

iman HN

New Member
لایک ها
2,646

ایمان جان من قبلا هم بابت درح این تایپک تو این بخش عذر خواهی کردم و به آقای خلینا هم گفتم و این موضوع به بخش حامعه ی مجازی المپیاد انتقال داده شده!
بحث من این نیست حسین جان...میگم این همه نظر آخه چرا مگه بچه ها قوانین رو نمی دونن؟!!!
راستی از قول مدیر مدرسم هم بگم که ایشون کلا این مسائل رو قبول دارن!:4:

M-Mohammadi

New Member
لایک ها
3,152

بحث من این نیست حسین جان...میگم این همه نظر آخه چرا مگه بچه ها قوانین رو نمی دونن؟!!!
راستی از قول مدیر مدرسم هم بگم که ایشون کلا این مسائل رو قبول دارن!:4:
اخه یکی اینو بگه که پایبند به قوانین باشه نه اینکه یکسره اسپم میده :3:
ما هم بحث اعتقادی نداریم. بحث علمیه.... داریم رو نتیجه ی تحقیق اون خانوم روانشناس بحث میکنیم و نظر میدیم.
شما هم بهتره یه دور پست بچه ها رو بخونید و مثل همیشه بدون نخوندن پست ها نظر ندید :1:

iman HN

New Member
لایک ها
2,646

اخه یکی اینو بگه که پایبند به قوانین باشه نه اینکه یکسره اسپم میده :3:
ما هم بحث اعتقادی نداریم. بحث علمیه.... داریم رو نتیجه ی تحقیق اون خانوم روانشناس بحث میکنیم و نظر میدیم.
شما هم بهتره یه دور پست بچه ها رو بخونید و مثل همیشه بدون نخوندن پست ها نظر ندید :1:
الآن این پست خودتون مثال بارز اسپمه باز به من میگید؟!!!
بحث علمی راجع به یه مسئله اعتقادی؟!!!
من همه پست هارو خوندم،شما ندوسته قضاوت نکنید بهتره!:37:
حالا اصن بیخیال این ها میخوام بدونم افسردگی چه ربطی به افزایش ضخامت قشر خاکستری داره؟!!!!

Hosein.D

New Member
لایک ها
862

با سلام به همه ی دوستان عزیز و تشکر از همه ی شما بخاطر نظر دادن در این مورد.
لازم دونستم این نکته رو بگم که هدف از ایجاد این تایپک فقط این بود که شما نظرات خودتونو بگید، نه این که با ایجاد بحث های دو نفره و اسپم بشید!
لطفا و خواهشا فقط نظر خودتونو بگید!

لایک ها
2,256

خب حرفتون تا حدودی از نظرم درسته. مثلا مادرم شدیدا بهم ارامش میده و من هر مشکلی دارم هرچی که باشه بهش میگم و اونم برام حل میکنه. تا حدی مادرم ارامش داره که همه ی اطرافیان وقتی مشکل دارن با مادرم صحبت میکنن. (حالا بگذریم که این ارامش و توانایی ارامش دادن رو خدا بهش بخشیده) اما هر ادمی یه ظرفیتی داره. شما یه پارچ اب و استکان رو فرض کنید. این استکان هروقت به مشکلات میرسه توش اب پر میشه. میره تو پارچ خودشو خالی میکنه و راحت میشه تا چند بار این اتفاق میفته اما یه روزی پارچ هم پر میشه! حالا فرض کنید این استکان وقتی مشکل داره بره توی دریا خالی بشه! ایا دریا و اقیانوس هیچوقت پر میشن؟؟
فرض کنید همین مادرم که عزیزه و مشکلاتمو حل میکنه یه اتفاق بدی براش بیفته. مثلا خدای نکرده پدربزرگم فوت کنه. هم من حالم بده هم مادرم. پس مادرم نمیتونه به من ارامش بده. درسته؟؟ اینجاست که ادم میفهمه به یه چیزی فراتر نیاز داره.
یه توصیه ی دوستانه میکنم بهتون. نمیدونم حرفم چقدر درسته ها. نظر شخصی خودم بود. توصیه ام اینه فقط برای 1 بار امتحان کنید و خدا رو تو زندگیتون بیارید... ببینید چه تفاوتی داره؟! ارامشی که خدا به ادم میده و ارامشی که یه دوست یا خانواده بهتون میده؟! اینو مقایسه کنید شاید نتیجه اش مثل نتیجه ای باشه که من گرفتم! :)
یه شخصی بود اینجا تجربی بود فیزیک میخوند...بعد نذاشتن المپ بده شیمی خوند...م2 قبول نشد...خیلی متدین بود و خدارو خیلی قبول داشت...اما 4 ماه فقط با خدا دعوا داشت!:4:کارش به خودکشی هم کشید!همش برمیگشت میگفت خدا چرا اینجور شد!خدا چرا اینجور شد...(حتی شاید از مصلحت و کل دنیا هم متنفر شده بود)
در کل من به شخصه ربطی بین این 2 مورد نمیبینم!همونطوری که کبک آرامش داره چون سرش تو برفه یه مصلحت گرا هم آرامش داره چون دنبال دلیل برا بیخیال شدنه!
حالا شما مادرت ناراحت میشه...مادر من فوت شده نمیتونه ناراحت شه!حتی پای جلسه المپ با فکر و یاد اون آرامش یافتم.هر مشکلی پیش میاد یاد اونه حامی منه.چون اون رو هرجور که بخوام تو ذهنم توصیف میکنم.شما هم مسعلت با منبع آرامشت همینجوریه.
در کل مسعله همون عروسک مغز شماست.هر چی میتونه باشه!
(این بحث لااقل از نظر من تا حدودی روانشناسی بود...خواهشن تاپیک را به بیراهه نکشید)

آخرین ویرایش توسط مدیر

AHZolfaghari

Well-Known Member
لایک ها
1,654

یه شخصی بود اینجا تجربی بود فیزیک میخوند...بعد نذاشتن المپ بده شیمی خوند...م2 قبول نشد...خیلی متدین بود و خدارو خیلی قبول داشت...اما 4 ماه فقط با خدا دعوا داشت!:4:کارش به خودکشی هم کشید!همش برمیگشت میگفت خدا چرا اینجور شد!خدا چرا اینجور شد...(حتی شاید از مصلحت و کل دنیا هم متنفر شده بود)
در کل من به شخصه ربطی بین این 2 مورد نمیبینم!همونطوری که کبک آرامش داره چون سرش تو برفه یه مصلحت گرا هم آرامش داره چون دنبال دلیل برا بیخیال شدنه!
حالا شما مادرت ناراحت میشه...مادر من فوت شده نمیتونه ناراحت شه!حتی پای جلسه المپ با فکر و یاد اون آرامش یافتم.هر مشکلی پیش میاد یاد اونه حامی منه.چون اون رو هرجور که بخوام تو ذهنم توصیف میکنم.شما هم مسعلت با منبع آرامشت همینجوریه.
با عرض پوزش ، واقعا برای شما تاسف می خورم.
از کسی که ایمان قلبی نداشته باشه بیشتر از این هم نمیشه انتظار داشت.به یه نفر هی بیا بگو 2*2 میشه 4 اما تا وقتی نخواد نمیتونه بفهمه شما هم دوست نداری بفهمی پس ...

M-Mohammadi

New Member
لایک ها
3,152

(این بحث لااقل از نظر من تا حدودی روانشناسی بود...خواهشن تاپیک را به بیراهه نکشید)
اون خانوم که میفرمایید تجربی بودن و المپ فیزیک نذاشتن بدن اشتباه از خودشون بود که قبل از تصمیم گیری تحقیق نکردن و میتونستن تابستون به ریاضی تغییر رشته بدن المپیادشونو بدن و دوباره برگردن تجربی( همون کاری که من برا المپ ریاضی کردم که بعدا کشیده شدم به شیمی :4:) و البته اون خانوم الان میانگین ترازش بالای 7500 هست که قطعا خدا کمکشون کرده :)
اون جملتون که گفتید مصلحت گرا دنبال دلیل برا بیخیال شدنه رو نفهمیدم! مثلا من یکی از بچه های همین ایریسکو میگم که هم استانیمون بود و به جرات میتونم بگم اندازه ی یه طلا سواد داشت و هیچ استادی فکر نمیکرد مدال نگیره اما مرحله 2 قبول نشد. درسش رو خوند. تلاششو کرد. زحمتشو کشید ولی قبول نشد. حالا دلیلش چیه بنظرتون؟
خب اول بخاطر فوت مادرتون تسلیت میگم و واقعا ناراحت شدم. اما شما دارید میگید هرجور میخواید تو ذهنتون ایشون رو تصور میکنید نه اونجوری که واقعا هست. مادره من اگر حالش بد باشه من نمیتونم و نباید اونو شاد و خوشحال در نظر بگیرم چون واقعا اینطور نیست و حالش بده. راستی یه سوال الان که مادرتون فوت کردن اگر شما ایشون و روحشون رو زنده و پیش خودتون تصور نمیکنید پس چجوری با ایشون ارامش میگیرید؟ و ایشون رو در مشکلات حامی خودتون میدونید؟؟ پس قبول دارید ایشون زنده هستند و حامی شما هستند و به معاد اعتقاد دارید که نشون میده به خدا اعتقاد دارید و این خیلی خوبه :)
بله حق با شماست. بهتره بحث رو دیگه ادامه ندیم. البته اگر سوالی یا صحبتی بود در پ.خ من در خدمتم :)
@AHZolfaghari
از شما انتظار این طرز صحبت کردنو نداشتم :(
اگر ایشون دوست نداشتند بفهمند اصلا به این تاپیک تا اینجا پاسخ نمیدادن و میرفتن... ایشونم حرف اشتباهی نمیزنن و حرفشون کاملا درسته ولی از نظر من و شما میتونه درست تر باشه که اونم نظر شخصیه من و شما هست :)
ایشونم کاملا از صحبت هاشون مشخصه به خدا اعتقاد دارن. و 2 بار اینو تو همین پستشون گفتن. یکی اعتقاد به معاد و دیگری اینکه گفتن اون شخصی که تجربی بود با خدا به مشکل برخورده بود. پس ایشون وجود خدا رو قبول دارن وگرنه ادم با چیزی که وجود نداره که به مشکل بر نمیخوره :)

لایک ها
195

اگه خیلی تلاش کنی وبه نتیجه نرسی هرکی راهم که دوست داشته باشی(بجزخدا)ناراحت میشی چون:
1-به نتیجه نرسیدی وتلاشت بیهوده بوده.
2-اگه تلاشت رومثلا براخوش حالیه مامانت انجام دادی چون اون باشکست تو خوش حال نمیشه که هیچ ناراحت هم میشه پس تو هم ناراحت میشی.

واون دوست به ظاهر باایمان هم ایمان نداشته که عدل الهی راقبول نکرده ومی خواسه خودکشی کنه.
ایا همین خود کشی نشونه ی ضعف ایمان نیس؟؟؟؟؟؟

بالا