نظریه بازی ها - شطرنج

MR.Amin

New Member
لایک ها
202
فرض کنید دو نفر دارن شطرنج پیشرفته بازی میکنن. منظور از شطرنج پیشرفته همون شطرنج معمولیه که فقط با این تفاوت که هر نفر میتونه نوبت خودشه رو بازی نکنه! (یعنی هیچ حرکتی انجام نده!) ثابت کنید نفر شروع کننده میتونه روشی اتخاذ کنه که هیچوقت نبازه!

REZA 73

Active Member
لایک ها
184
پاسخ : نظریه بازی ها - شطرنج

فرض کنید دو نفر دارن شطرنج پیشرفته بازی میکنن. منظور از شطرنج پیشرفته همون شطرنج معمولیه که فقط با این تفاوت که هر نفر میتونه نوبت خودشه رو بازی نکنه! (یعنی هیچ حرکتی انجام نده!) ثابت کنید نفر شروع کننده میتونه روشی اتخاذ کنه که هیچوقت نبازه!
اگه استراتژی برد با نفر اول باشه که هیچی. بازی رو میبره.
اگه هم استراتژی برد با نفر دوم باشه که نفر اول حرکت نمیکنه میشه نفر دوم . در این صورت هم استراتژی برد با نفر اول میشه. هیچ وقت نفر اول نمیبازه.
اثبات وجودیه.:4:

MR.Amin

New Member
لایک ها
202

اگه استراتژی برد با نفر اول باشه که هیچی. بازی رو میبره.
اگه هم استراتژی برد با نفر دوم باشه که نفر اول حرکت نمیکنه میشه نفر دوم . در این صورت هم استراتژی برد با نفر اول میشه. هیچ وقت نفر اول نمیبازه.
اثبات وجودیه.:4:
متوجه نشدم!!! الان این روش بود؟؟ :d

REZA 73

Active Member
لایک ها
184

متوجه نشدم!!! الان این روش بود؟؟ :d
شما میتونید سوال مشابه رو در کتاب استراتژی های حل مساله آرتور انگل ببینید.
این اثبات وجودیه و در حقیقت شما روشی ارایه نمیدید.
در ضمن این فرض هم باید باشه که هر دو بازیکن هیچ وقت اشتباه نمیکنن.
بازیکن اول میتونه با حرکت نکردن به بازیکن دوم تبدیل شه و به استراتژی برد برسه در صورتی که استراتژی برد با نفر دوم باشه.
کاملا واضحه فکر کنم.

math

New Member
لایک ها
1,096

شما میتونید سوال مشابه رو در کتاب استراتژی های حل مساله آرتور انگل ببینید.
این اثبات وجودیه و در حقیقت شما روشی ارایه نمیدید.
در ضمن این فرض هم باید باشه که هر دو بازیکن هیچ وقت اشتباه نمیکنن.
بازیکن اول میتونه با حرکت نکردن به بازیکن دوم تبدیل شه و به استراتژی برد برسه در صورتی که استراتژی برد با نفر دوم باشه.
کاملا واضحه فکر کنم.

فکر کنم این شیوه ی اثبات شما زمانی درسته که اثباتی داشته باشید مبنی بر وجود یک استراتژی . ولی الان استدلالی وجود نداره برای وجود این استراتژی .

اون قضیه معروف نظریه بازی ها هم یک شرط بسیار مهم داره که بازی در متناهی حالت تموم شه که به وضوح در شطرنج این طوری نیست .

REZA 73

Active Member
لایک ها
184

فکر کنم این شیوه ی اثبات شما زمانی درسته که اثباتی داشته باشید مبنی بر وجود یک استراتژی . ولی الان استدلالی وجود نداره برای وجود این استراتژی .

اون قضیه معروف نظریه بازی ها هم یک شرط بسیار مهم داره که بازی در متناهی حالت تموم شه که به وضوح در شطرنج این طوری نیست .
خب بله.
در حقیقت دو حالت فرض میکنیم:
حالت اول:استراتژی وجود داره که نفر اول بازنده نیست; که در این صورت فبها المراد.
حالت دوم استراتژی وجود داره که نفر دوم بازنده نیست; که در این صورت نفر اول حرکت نمیکنه در نوبتش و به نفر دوم تبدیل میشه!!

حالا وجود استراتژی نباختن یک حرف جداست که به حل ربطی نداره چون دو حالت فرض شده کل حالات هستند.
در مورد شطرنج نمیدونم چنین حالتی وجود داره یا نه.ولی میدونم همین طور که بابی فیشر گفته بود با پیدایش ابر کامپیوتر ها شطرنج به یک بازی از قبل تعیین شده در می آید.

آخرین ویرایش توسط مدیر

math

New Member
لایک ها
1,096

خب بله.
در حقیقت دو حالت فرض میکنیم:
حالت اول:استراتژی وجود داره که نفر اول بازنده نیست; که در این صورت فبها المراد.
حالت دوم استراتژی وجود داره که نفر دوم بازنده نیست; که در این صورت نفر اول حرکت نمیکنه در نوبتش و به نفر دوم تبدیل میشه!!

حالا وجود استراتژی نباختن یک حرف جداست که به حل ربطی نداره چون دو حالت فرض شده کل حالات هستند.
در مورد شطرنج نمیدونم چنین حالتی وجود داره یا نه.ولی میدونم همین طور که بابی فیشر گفته بود با پیدایش ابر کامپیوتر ها شطرنج به یک بازی از قبل تعیین شده در می آید.

حالت های بیان شده توسط شما تمام حالات مساله نیستن .

شما در هر دو حالت فرض کردید که یک استراتژی وجود داره .

شاید این بازی هیچ استراتژی نداشته باشد .

من فکر کردم شما از اون قضیه معروف استفاده کردید . چون یک قضیه ای هستش که میشگه اگر یک بازی ( فعلا دو نفره ) که حتما برنده دارد و در متناهی حالت تموم میشه و نوبتی هستش و قاعده برای نوبت دارد باشد برای یکی از دو نفر یک استراتژی برد وجود دارد .

یکم مسخرس ولی مثال بهتری برای نبود استراتژی برد برای یک بازی پیدا نکردم :

خوب الان با استدلال شما بازی فوتبال برای اولین تیمی که دومین بار سه بازیکنش با توپ تماس داشته باشن استراتژی برد داره .

در حالی که به وضوح چنین چیزی نیست .

این استدلال درسته ولی با توجه به فرض اولیتون . شما فرض اولیتون اینه که استراتژی وجود دارد . ( که با برای نفر اوله یا دوم ) که خوب این غلطه .

REZA 73

Active Member
لایک ها
184

حالت های بیان شده توسط شما تمام حالات مساله نیستن .

شما در هر دو حالت فرض کردید که یک استراتژی وجود داره .

شاید این بازی هیچ استراتژی نداشته باشد .

من فکر کردم شما از اون قضیه معروف استفاده کردید . چون یک قضیه ای هستش که میشگه اگر یک بازی ( فعلا دو نفره ) که حتما برنده دارد و در متناهی حالت تموم میشه و نوبتی هستش و قاعده برای نوبت دارد باشد برای یکی از دو نفر یک استراتژی برد وجود دارد .

یکم مسخرس ولی مثال بهتری برای نبود استراتژی برد برای یک بازی پیدا نکردم :

خوب الان با استدلال شما بازی فوتبال برای اولین تیمی که دومین بار سه بازیکنش با توپ تماس داشته باشن استراتژی برد داره .

در حالی که به وضوح چنین چیزی نیست .

این استدلال درسته ولی با توجه به فرض اولیتون . شما فرض اولیتون اینه که استراتژی وجود دارد . ( که با برای نفر اوله یا دوم ) که خوب این غلطه .
خب بله من فرض کردم که یک استراتژی وجود داره.
حالا وجود داره یا نه؟
لطفا اگه کسی میدونه راه حل این سوال رو پست کنه و یا شخصی که سوال رو گذاشتن راه حل رو هم بذارن.
آیا قضیه ی معروفی در این باره هست؟:65:

MR.Amin

New Member
لایک ها
202

خب بله من فرض کردم که یک استراتژی وجود داره.
حالا وجود داره یا نه؟
لطفا اگه کسی میدونه راه حل این سوال رو پست کنه و یا شخصی که سوال رو گذاشتن راه حل رو هم بذارن.
آیا قضیه ی معروفی در این باره هست؟:65:
شخصی ک سوال رو گذاشته جواب رو بلد نیس :d ولی خیلی مشتاقم جوابشو رو بدونم! دوستان نظر لطفا!

TheOverlord

New Member
لایک ها
282

طبق يه قانون تو شطرنج كه اسمش رو يادم نيست، هر وقت يه چينش صفحه سه بار ظاهر شه بازي تمومه. بنابرين شطرنج پايان پذيره و استراتژي نباختن داره.

sa1378

New Member
لایک ها
1,077

طبق يه قانون تو شطرنج كه اسمش رو يادم نيست، هر وقت يه چينش صفحه سه بار ظاهر شه بازي تمومه. بنابرين شطرنج پايان پذيره و استراتژي نباختن داره.
  • تکرار سه‌گانه: اگر مهره‌ها سه بار پشت‌سرهم یک حرکت را انجام دهند و در همان موقعیت‌های دفعات پیشین قرار بگیرند، بازی مساوی می‌شود.
چیزی که شما گفتین غلطه
بازی پایان ناپذیره

TheOverlord

New Member
لایک ها
282

• تکرار سه‌گانه: اگر مهره‌ها سه بار پشت‌سرهم یک حرکت را انجام دهند و در همان موقعیت‌های دفعات پیشین قرار بگیرند، بازی مساوی می‌شود.
چیزی که شما گفتین غلطه
بازی پایان ناپذیره
مرسي من نميدونستم پشت سر همه!

بالا