نيروي كشش سطحي آب در آزمایشی ساده

me.tahmasbi

New Member
لایک ها
164
[h=2]وسايل آزمايش:[/h] ظرف پلاستيكي،سيم مسي ، آب، مايع ظرف‌شويي
[h=2]شرح آزمايش:[/h]
  1. با سيم يك حلقه به قطر تقريبي cm 4 بسازيد. آن را در ظرف آب فرو ببريد. در حالي كه سطح حلقه كاملاً افقي است، حلقه را به آرامي از سطح آب خارج كنيد. مشاهده‌هاي خود را به دقت شرح دهيد.
  2. اين بار با سيم يك حلقه به قطر cm 2 بسازيد و كارهاي قسمت قبل را تكرار كنيد. اين بار نيز مشاهده‌هاي خود را شرح دهيد. تغيير شعاع حلقه چه تأثيري بر مشاهده هاي شما در قسمت قبل مي‌گذارد؟
  3. در ظرف آب چند قطره مايع ظرف‌شويي بريزيد و هم بزنيد. مراحل 1 و 2 را تكرار كنيد. چه تغييري مشاهده مي‌شود؟ مايع ظرف‌شويي چه تأثيري بر آب مي‌گذارد؟
  4. اثرِ نامنظم كردن شكل حلقه بر مشاهده‌هاي شما چيست؟

only physics

New Member
لایک ها
2,386
پاسخ : نيروي كشش سطحي آب در آزمایشی ساده

وسايل آزمايش:

ظرف پلاستيكي،سيم مسي ، آب، مايع ظرف‌شويي
شرح آزمايش:

1. با سيم يك حلقه به قطر تقريبي cm 4 بسازيد. آن را در ظرف آب فرو ببريد. در حالي كه سطح حلقه كاملاً افقي است، حلقه را به آرامي از سطح آب خارج كنيد. مشاهده‌هاي خود را به دقت شرح دهيد.
  2. اين بار با سيم يك حلقه به قطر cm 2 بسازيد و كارهاي قسمت قبل را تكرار كنيد. اين بار نيز مشاهده‌هاي خود را شرح دهيد. تغيير شعاع حلقه چه تأثيري بر مشاهده هاي شما در قسمت قبل مي‌گذارد؟
  3. در ظرف آب چند قطره مايع ظرف‌شويي بريزيد و هم بزنيد. مراحل 1 و 2 را تكرار كنيد. چه تغييري مشاهده مي‌شود؟ مايع ظرف‌شويي چه تأثيري بر آب مي‌گذارد؟
  4. اثرِ نامنظم كردن شكل حلقه بر مشاهده‌هاي شما چيست؟
نميدونم نتايج درسته يانه:
گام اول:اگر حلقه رو باسرعت تقريبا ثابت،ازآب خارج كنيم،حلقه هنگام جداشدن ازسطح آب،نياز به نيروي بيشتري داره.دراين مرحله،سطح آب (طبق مشاهدات من به مقدار كم) بالا مياد و مشابه پوسته عمل ميكنه و من يه جورايي حس كردم كه حلقه به سمت آب كشيده ميشه.
گام دوم:كاهش قطر حلقه،موجب كاهش نيرويي ميشه كه هنكام بيرون كشيدن حلقه ازآب استفاده ميكنيم.(فكركنم مشاهدات اين مرحله ام،غلط باشه.نه؟) درواقع درمرحله ي اول،نيروي بيشتري براي جداكردن حلقه ازسطح آب لازمه.
گام سوم:ريختن مايع ظرفشويي موجب تضعيف(وتاحدودي ازبين رفتن) نيروي كشش سطحي آب ميشه.وحلقه به راحتي ازسطح آب جدا ميشه.
گام چهارم:بازم اگرمشاهداتم اشتباه نباشه،نامنظم بودن حلقه،موجب كاهش نيرويي ميشه كه براي جداكردن حلقه ازسطح آب لازمه.
حالا چندتاش غلطه آقاي طهماسبي؟

me.tahmasbi

New Member
لایک ها
164

سلام
با توجه به اینکه این آزمایش خطای زیادی داره ولی شما نتایج خوبی گرفتین...
من فایل آزمایش زیاد دارم ولی متأسفانه مجبورم اونایی را بذارم که بشه ساده انجام داد و نیاز به امکانات خاصی نداشته باشه و فقط مفاهیم را برسونه....
در مورد سؤال 2، باید بگم که نیروی کشش سطحی با طول حلقه متناسبِ و وقتی شما حلقه را کوچیک میکنید نیاز به نیروی کمتری داری چون محیط کمتری در معرض آب قرار میگیره...

only physics

New Member
لایک ها
2,386

سلام
با توجه به اینکه این آزمایش خطای زیادی داره ولی شما نتایج خوبی گرفتین...
من فایل آزمایش زیاد دارم ولی متأسفانه مجبورم اونایی را بذارم که بشه ساده انجام داد و نیاز به امکانات خاصی نداشته باشه و فقط مفاهیم را برسونه....
در مورد سؤال 2، باید بگم که نیروی کشش سطحی با طول حلقه متناسبِ و وقتی شما حلقه را کوچیک میکنید نیاز به نیروی کمتری داری چون محیط کمتری در معرض آب قرار میگیره...
پس بااين حساب تمام نتايج من درسته....
خيلي آزمايش هاتون جالبه آقاي طهماسبي...
بازم ازاين آزمايشها بذاريد واقعا لذت بخش وقشنگه:87:

me.tahmasbi

New Member
لایک ها
164

باشه چشم، حتمأ میذارم، ولی خب همونطور که گفتم باید ساده باشه که بتونید تو خونه انجام بدید ....

Mohammadjj

Active Member
لایک ها
119

من یک آزمایش بهتر سراغ دارم. وقتی غذا میخورید و اب گوجه تو بشقاب هست یک چنگال یا همون بنگال خودمون :21::21: بردارید و بزارید رو اب گوجه و اروم بلد کنید میبینید که اب کج میشه.

GHOOCHANI

New Member
لایک ها
18

اگر يك وجه جانبي مكعب را صابوني كنيم وروي آب بذاريم ‍ آب ازاون وجه بيشتر بالا ميره ولي چرا مكعب حركت نمي كنه؟:5:

بالا