هرچه سوال مفهومی در مورد مکانیک دارید بنویسید تا باهم جوابشو پیدا کنیم.......

milad14

New Member
لایک ها
0
پاسخ : هرچه سوال مفهومی در مورد مکانیک دارید بنویسید تا باهم جوابشو پیدا کنیم.......

سلام
ی استوانه ب جرمMداریم ک یک حلقه ب جرم m ب دورش هست و فاصله انتهای استوانه تا سطح افق h است.نیروی اصطکاک بین حلقه و استوانه بزرگتر از mg است.استوانه را از اون ارتفاع رها میکنیم.اگر فاصله ی حلقه تا انتهای استوانه ب اندازه کافی بزرگ باشد ک حلقه از استوانه خارج نشود، ثابت کنید قبل از رسیدن استوانه ب سطح افق حلقه نسبت ب استوانه ساکن خواهد شد.سرعت قبل از برخورد استوانه با زمین با سرعت بعد از برخورد برابر است.
یاعلی

Mohammadjj

Active Member
لایک ها
119
پاسخ : هرچه سوال مفهومی در مورد مکانیک دارید بنویسید تا باهم جوابشو پیدا کنیم.......

سلام
ی استوانه ب جرمMداریم ک یک حلقه ب جرم m ب دورش هست و فاصله انتهای استوانه تا سطح افق h است.نیروی اصطکاک بین حلقه و استوانه بزرگتر از mg است.استوانه را از اون ارتفاع رها میکنیم.اگر فاصله ی حلقه تا انتهای استوانه ب اندازه کافی بزرگ باشد ک حلقه از استوانه خارج نشود، ثابت کنید قبل از رسیدن استوانه ب سطح افق حلقه نسبت ب استوانه ساکن خواهد شد.سرعت قبل از برخورد استوانه با زمین با سرعت بعد از برخورد برابر است.
یاعلی
دوتا "ه" هم میزاشتی بد نبود داداش من.

milad14

New Member
لایک ها
0

دوتا "ه" هم میزاشتی بد نبود داداش من.
شما سوالو حل کن من برات 20تا ه میذارم.به نظرم سوال قشنگیه.
ب درد مرحله 2 میخوره.
شرمنده ک اینجوری مینویسم.عادت کردم

H O S E I N

New Member
لایک ها
1,216

مطمئنید سوال درسته ؟

خب دو تا جسم دارن سقوط آزاد میکنن . تا زمان برخورد استوانه با زمین طبیعتا"برهمکنشی بینشون نیست :22:

milad14

New Member
لایک ها
0

حرف شما درسته.ولی سوال بعد از برخورد با زمینو میخواد.لطفا ی بار دیگه سوالو بخونید

---- دو نوشته به هم متصل شده است ----

حرف شما درسته.ولی سوال بعد از برخورد با زمینو میخواد.لطفا ی بار دیگه سوالو بخونید

H O S E I N

New Member
لایک ها
1,216

شما گفتید که :

ثابت کنید قبل از رسیدن استوانه ب سطح افق حلقه نسبت ب استوانه ساکن خواهد شد.

Mohammadjj

Active Member
لایک ها
119

سلام
یاعلی
نگاه کنید من خیلی فکر کردم ....!:71: شوخی کردم....... من چنت چیز فهمیدم فکر کنم این یه جورایی تو مایه های همون آزمایشی هست که نیوتن انجام داد که بفهمه اجسام چه سرعت دارند یا جرم و جنس متفاوت اما اما اما خب ما یک استوانه داریم که حلقه تو هست به جرم m که نیروی mg میخواد رو استوانه حرکت کنه پس نیروی استکام یک نیرو به بالا با بزرگی mg+C که C میتونی هرمقداری باشه بزرگتر مساوی صفر. موقعی رها میشه بک نیروی به بزرگی Mg به کمک نیروی mg که به طرف پایین هست میاد.....پس M+m).g) در برابر mg+C قرار میگره اما طبق تندی حد همون میدونیم همیشه نمیتونه با هموون نیرو پیش بره. پس به تدریج Mg کاهش پیدا میکنه.
البته یک شرایطی میخواد. اگه چرت نوشتم ببخشید من هنوز جوجه فیزیکدانم

milad14

New Member
لایک ها
0

بله.منظورم اینه ک استوانه ب زمین برخورد کنه بعد بره بالا و منظورم از قبل از رسیدن ب سطح افق فاصله بین 2 بلند شدن از زمین و برگشتنش ب زمینه

نگاه کنید من خیلی فکر کردم ....!:71: شوخی کردم....... من چنت چیز فهمیدم فکر کنم این یه جورایی تو مایه های همون آزمایشی هست که نیوتن انجام داد که بفهمه اجسام چه سرعت دارند یا جرم و جنس متفاوت اما اما اما خب ما یک استوانه داریم که حلقه تو هست به جرم m که نیروی mg میخواد رو استوانه حرکت کنه پس نیروی استکام یک نیرو به بالا با بزرگی mg+C که C میتونی هرمقداری باشه بزرگتر مساوی صفر. موقعی رها میشه بک نیروی به بزرگی Mg به کمک نیروی mg که به طرف پایین هست میاد.....پس M+m).g) در برابر mg+C قرار میگره اما طبق تندی حد همون میدونیم همیشه نمیتونه با هموون نیرو پیش بره. پس به تدریج Mg کاهش پیدا میکنه.
البته یک شرایطی میخواد. اگه چرت نوشتم ببخشید من هنوز جوجه فیزیکدانم
موقع سقوط نیرویی ب هم وارد نمیکنن.چون شتاب نسبیشون صفره.ب قول آقا Hosseinمث ی سقوط آزاده.بعد از برخورد با زمین ب هم نیرو وارد میکنن

Mohammadjj

Active Member
لایک ها
119

بله.منظورم اینه ک استوانه ب زمین برخورد کنه بعد بره بالا و منظورم از قبل از رسیدن ب سطح افق فاصله بین 2 بلند شدن از زمین و برگشتنش ب زمینه

موقع سقوط نیرویی ب هم وارد نمیکنن.چون شتاب نسبیشون صفره.ب قول آقا Hosseinمث ی سقوط آزاده.بعد از برخورد با زمین ب هم نیرو وارد میکنن
پسر عادت کردی بد جوری .... خوم گفتم که نیرو وارد میکنند در طی سقوط سفر میشه. اینم که ضایع هست اگه اشتباه نکنم وقتی استوانه برخورد میکنه دوباره حلقه احتمال داره پایین تر بیاد به هر حال وقتی یکی ساکن میشه اون یکی حرکت میکنه. مثل مسائل اینرسی که تو دوم دبیرستان هم هست.

sina

New Member
لایک ها
385

نیروهای وارد بر استوانه و حلقه رو مینویسید بعد با استفاده از اونا سرعته هر کدوم رو بر حسب زمان به دست میارید سرعتارو برابر قرار میدین و زمان رو به دست میارین بعد هم با استفاده از این نکته که جرم ها همواره مثبت هستند و نیروی اصطکاک بزرگتر از mg است اثبات میکنید که زمان برابر شدن سرعت ها از زمان رسیدن استوانه به دست افق کمتره
done

milad14

New Member
لایک ها
0

راه حلتون خیییییلی طولانیه و فک نکنم ب جواب برسه.اگرم برسه احتمال سوتی دادن زیاده.
راهنمایی:با برهان خلف بنوسید.
اگه هوشمندانه عمل کنید با ی نمودار میشه حلش کرد
یاعلی

sina

New Member
لایک ها
385

برسه چیه جواب رو اول اثبات کردم بعد نوشتم خوشتیپ;)

راهه ساده ترم اینه که بگیم اگه سرعته استوانه و حلقه برابر نشه پس سرعته حلقه از سرعته استوانه کمتره اما از اونجایی که نیروی اصطکاک از وزن حلقه بزرگتره حتما سرعته حلقه از مقداره اولیش(قبل از برخورد) بیشتر شده پس در این حالت همواره به تنتقض می خوریم پس سرعت ها باد برابر بشن

milad14

New Member
لایک ها
0

این هم یک سوال از دانشگاه MIT.
تقریبا قشنگه.
یک ذره ب جرم m روی یک دایره حرکت میکند.محل نیروی اعمال شده ب آن روی محیط دایره قرار دارد.اندازه این نیروی مرکزگرا را برحسب r)فاصله نیرو تا محل جسم( بیابید

H O S E I N

New Member
لایک ها
1,216

قبلن گذاشتیم اینو تو سایت : )

milad14

New Member
لایک ها
0

معذرت میخوام.ندیده بودمش

بالا