لایک ها
2,256
همونطور که میدونیم عناصر از همجوشی هیدروژن توی اون شرایط خاص اولیه کیهان بوجود اومدند...
من زیاد از شیمی سر در نمیارم اما اگه میشه یکی بهم توضیح بده چجوری نوترون پدید اومد و کلن برام توضیح بده جریانش چی بوده....و آیا اگر در آینده بیگ بنگ تکرار بشه(فرض میکنیم دنیا نابود شه دوباره بیگ بنگ اتفاق بیوفته) امکانش هست که عناصر خیلی بیشتری پدید بیاد؟؟؟؟مثلا 200 تا!
و آیا اگر پدید بیان از جدول تناوبی و خاصیت هاش پیروی میکنند؟؟؟؟؟

taha

Well-Known Member
لایک ها
1,160
پاسخ : همجوشی هیدروژن

همونطور که میدونیم عناصر از همجوشی هیدروژن توی اون شرایط خاص اولیه کیهان بوجود اومدند...
من زیاد از شیمی سر در نمیارم اما اگه میشه یکی بهم توضیح بده چجوری نوترون پدید اومد و کلن برام توضیح بده جریانش چی بوده....و آیا اگر در آینده بیگ بنگ تکرار بشه(فرض میکنیم دنیا نابود شه دوباره بیگ بنگ اتفاق بیوفته) امکانش هست که عناصر خیلی بیشتری پدید بیاد؟؟؟؟مثلا 200 تا!
جواب سوالت خیای زیاده ارمین جان
تازه اگر بخوای درست بررسیش کنی باید پایه فیزیک خیلی قوی داشته باشی +شیمی
اینکه چه جوری نوترون پدید اومد
منظورتو دقیق نفهمیدم
منظورت اینه که کلا این ذرات زری اتمی چگونه تشکیل شدن یا اینکه مثلا برای ساخت ایزوتوپ ها نوترون های ازاد چگونه بوجود اومدن؟
این عناصر که تاحالا داریم رو بعضیاشونو خودمون سنتز کردیم
شاید هنوز یه سری عنصر باشه در فضا که هنوز اونا رو کشف نکرده باشیم
چیزای جالب و عجیبی تو فضا پیدا میشه مثلا کربن چهار بار مثبت
تازه سواله اخرت زیادی بنیادی به نظر میرسه شاید اصلا فلسفی شه:4:
اینکه این نیرو هارو خدا بوجود اورده یا اینکه مثلا تصادفیه
منظورم نیرو های الکترومغناطیسی و الکترو استاتیکه یا نیرو های بزرگ بین ذرات نوکلیدی
تازه جهان در حال انبساطه که یادم نیست
فکر کنم کند شونده
ولی یکی رو میشناسم که میتونه توضیح جامعی بهت بده ولی در کل بهت بگم که این بحثا پیشنیاز داره
[MENTION=16317]mohsendm[/MENTION]

celestial

New Member
لایک ها
326

سلام.
فک کنم اگه این سوالو توی تالار نجوم میذاشتید جوابای بیشتر و بهتری می گرفتید.یه نجومه و یه کیهان شناسی و یه بیگ بنگ.:4:

پدید اومدن ذرات بنیادی تا جایی که بنده می دونم ربط زیادی به شیمی نداره.اگه بیشتر میخواید مطالعه کنید به اینجا یا صفحه انگلیسیش مراجعه کنید.

درباره زمان های خیلی اولیه کیهان اینجا رو ببینید.کلا ذرات بنیادی که الان ما می شناسیم (و تعدادش هم کم نیست!!!) همون زمان های اولیه تولید شدند.بعد بر اثر انبساط وحشیانه کیهان (!!) دما کمتر شد و پروتون و نوترون ها تونستن تولید بشن.می دونید که فرق پروتون با نوترون اینه:پروتون از دوتا کوارک بالا و یه کوارک پایین تشکیل شده ولی نوترون برعکسش از دو کوارک پایین و یه کوارک بالا تشکیل شده.حالا کوارک چیه؟؟لینکای بالارو بخونید.

اما بعدش که هی داشت کیهان بزرگتر و سرد تر می شد، پروتون ها تونستن با هم ترکیب بشن و دوتریوم و هلیوم بسازن.(قبل از این هم ترکیب می شدن.اما چون دما خیلی خیلی بالا بوده هلیوم ها دچار شکافت می شدن و پایدار نبودن.( میشه زمان تولید هلیوم رو حساب کرد.اگه اشتباه نکرده باشم حدود یکی دو دقیقه بعد از انفجار!!)

اما تولید عناصر سنگین تر از هلیوم (توی نجوم به همه چیز غیر از هیدروژن و هلیوم میگن فلزات :4:) در اوایل کیهان اونقدی زیاد نبوده که بتونه تنوع فعلی اونها رو توجیه کنه.(می دونیم الان کیهان تشکیل شده از حدود 0.24 درصد هلیوم 0.74 درصد هیدروژن و یکی دو درصد عناصر دیگه :4:) بقیه عناصر غالبا بر اثر انفجارات ابرنواختری تولید شدن.این انفجارات اونقد دما دارن که بتونن عناصر خیلی سنگین مثه اورانیوم رو تولید کنن (دما هایی در مرتبه میلیارد کلوین :4:)

اینکه عناصر خیلی سنگین تری تولید بشن اولا هیچ چیز خارق العاده ای نیست.چرا؟چون همین الان میتونن با زدن یه نوترون گرمایی (کم سرعت) به یه عنصر سنگین (مثلا عدد اتمی100) اونو به اتم بعدی تبدیل کنن و هی ادامه بدن.اما مهم پایداری این عنصره.عنصر جدید عمرش چیزی در حدود 10 به توان منفی 10 ثانیه هست.یعنی عملا وجود پیدا نکرده.

به عدد هایی که در بالا گفتم نمیشه خیلی اعتماد کرد.گفتم که مرتبه اعداد دستتون بیاد.میبینید که این مرتبه ها بیشتر توی نجوم هستن.دمای میلیارد کلوین که دیگه :43:

یه چیز دیگه اگه کربن 4 بار مثبت خیلی عجیبه براتون پلاسمای ستاره ای باید غیر واقعی باشه دیگه نه؟ مثلا آهن تمام یونیده :21:

آخرین ویرایش توسط مدیر

iman HN

New Member
لایک ها
2,646

نمی خوام خیلی وارد بحث بشم اما ما یه سری ذرات داریم به نام ذرات بنیادین که هنوز مشخص نشده چطور بوجود اومدن و فقط میدونیم که باعث بوجود اومدن جهان شدن
این ذرات همون ذرات سازنده نوترون و بقیه ذرات زیر اتمی هستند...حالا اینکه چطور بوجود اومدند رو فعلا فقط خدا میدونه اما اگه میخوای راجع به همجوشیه هسته ای خالص بدونی بگو تا برات توضیح بدم!

لایک ها
2,256

خیلی ممنون بچه ها...:1:
تا مدتی پیش هیچی نمیدونستیم...الان این همه چیز قشنگ میدونیم:1:
روزی میرسه که فرزندان ما میفهمن....شاید اجداد ما هم فکر میکردن این چیزایی که الان ما میدونیم رو هیچوقت نمیشه فهمید.
امیدوارم در آینده جوری باشیم که کره زمین از وجود ما بر روی خودش بباله و راضی باشه
:53:

iman HN

New Member
لایک ها
2,646

خیلی ممنون بچه ها...:1:
تا مدتی پیش هیچی نمیدونستیم...الان این همه چیز قشنگ میدونیم:1:
روزی میرسه که فرزندان ما میفهمن....شاید اجداد ما هم فکر میکردن این چیزایی که الان ما میدونیم رو هیچوقت نمیشه فهمید.
امیدوارم در آینده جوری باشیم که کره زمین از وجود ما بر روی خودش بباله و راضی باشه
:53:
آرمین جان منظورت رو نفهمیدم؟!!!!

لایک ها
2,256

ایمان جان منظورم این بود امیدوارم کشف کنیم در آینده.
-------------------------
بچه ها من هیچی از اینها نفهمیدم!بدتر گیج شدم رفت:188:
میشه یکی به من زمان رو تعریف کنه؟اصن قبل بیگ بنگ زمان چی بود.... بعدش چی شد ....ما چه درکی از زمان داریم..چرا تو فضا زمان با اینجا فرق داره....اصن من با زمان خیلی مشکل دارم!:17:
کسی یه کتاب به زبون ساده سراغ نداره بعدا که رفتیم دانشگاه بشینم بخونم؟
آیا کتابای استیفن هاوکینگ رو میتونم بفهمم ؟؟؟؟؟؟
خب واقعا خیلی ناجور بود:17:

celestial

New Member
لایک ها
326

سلام.
آقا زدید تو خال.تعریف زمان.آخه سوال کم بود واقعا؟!:188:

زمان هنوز تعریف درستی ازش پیدا نکردن.بهترین تعریفش مال نسبیت عام بود که اون هم به مرحمت بیگ بیگ به فنا رفت.خلاصه اینکه اگه بیگ بنگ رو رسما قبول کنیم باید طبق نسبیت عام و دلایل فلسفی این رو هم قبول کنیم که مبدا زمان بیگ بنگ هست.(اگه نمی فهمید مشکلی نیست.هیشکی تا حالا نفهمیده :4: )

اما طبق فلسفه های مختلف این که ماهیت زمان چیه خودش جای بحث های زیاده.نظر قطعی هم نمیشه دربارش داد.چون ما به زمان وابسته ایم و توی اون بعد توانایی جابجا شدن (حداقل هنوز) نداریم.مثه یه کرم میمونه که توی یه حلقه سیم حبسش کنید.اگه فرض کنید کرم فقط دو بعدی باشه نمی تونه وارد بعد سوم (ارتفاع) بشه و خودشو نجات بده.ما هم نمی تونیم وارد بعد زمانی بشیم و توی فضا-زمان گردش کنیم.

کتاب در این زمینه ها خیلی هست.اما من میگم توی فلسفه هیچ چیز و هیچ کس رو نباید قبول کرد.چون در این زمینه ها همه دانش ما نسبی هست.امروز درسته فردا غلط از آب درمیاد.این آقا درست میگه اون یکی فاتحه نظرات اینو می خونه.مثلا کتابای جناب هاوکینگ (چند سال پیش) کتاب طرح بزرگ خیلی روی بورس بود.اما خود کیهان شناسا اغلب قبولش نداشتن.می گفتن بعضی جاهاش چرت و پرت نوشته.
بخونید ولی چیزی رو قبول نکنید.ذهنتون بی خودی اتصالی می کنه.یا اینکه بخونید ولی همه جوانب رو بخونید.مثلا میگن اگه داروینیزم بخونی کافر میشی.یکی نیست بگه اسلام با این قضیه اصلا مشکل اساسی نداره.اصلش قابل قبوله.اما یه چیزاییش نه.

موفق باشید...

iman HN

New Member
لایک ها
2,646

ایمان جان منظورم این بود امیدوارم کشف کنیم در آینده.
-------------------------
بچه ها من هیچی از اینها نفهمیدم!بدتر گیج شدم رفت:188:
میشه یکی به من زمان رو تعریف کنه؟اصن قبل بیگ بنگ زمان چی بود.... بعدش چی شد ....ما چه درکی از زمان داریم..چرا تو فضا زمان با اینجا فرق داره....اصن من با زمان خیلی مشکل دارم!:17:
کسی یه کتاب به زبون ساده سراغ نداره بعدا که رفتیم دانشگاه بشینم بخونم؟
آیا کتابای استیفن هاوکینگ رو میتونم بفهمم ؟؟؟؟؟؟
خب واقعا خیلی ناجور بود:17:
زمان یعنی تغییر!:4:
بعد چهارم جهان هستی که آغازش رو به همون بیگ بنگ نسبت میدن!

لایک ها
2,256

اگر روزی رفتین به تیمارستان و دیدین یه یارو هی داد میزنه فریاد میزنه خل و دیوونه شده تعجب نکنین!
اون منم که بر اثر تفکر در نسبیت و بیگ بنگ و نظریه جهان های موازی روانی شدم:93:

iman HN

New Member
لایک ها
2,646

اگر روزی رفتین به تیمارستان و دیدین یه یارو هی داد میزنه فریاد میزنه خل و دیوونه شده تعجب نکنین!
اون منم که بر اثر تفکر در نسبیت و بیگ بنگ و نظریه جهان های موازی روانی شدم:93:
آخه نمی فهمم چرا اینقد گیر دادی به این چیزا؟!!!
بیخیال،الآن بچسب به المپیادت!

لایک ها
2,256

آخه نمی فهمم چرا اینقد گیر دادی به این چیزا؟!!!
بیخیال،الآن بچسب به المپیادت!
شوخی کردم ایمان جان:1:
اصولا من تعریفم از مطالعه و علم جور دیگریست.
میتوان اسمش رو گذاشت میل به دونستن!
با تشکر:1:

Ibo_Dec

New Member
لایک ها
1,062

نوترون از دو down quark ويك up quark تشكيل شده است .
ايجاد ذرات زيراتمي از لحاظ تئوري چيز خيلي دور از تصوري نيست .

iman HN

New Member
لایک ها
2,646

شوخی کردم ایمان جان:1:
اصولا من تعریفم از مطالعه و علم جور دیگریست.
میتوان اسمش رو گذاشت میل به دونستن!
با تشکر:1:
پس فردا دونستن یقت رو گرفت بهت میگم!

---- دو نوشته به هم متصل شده است ----

نوترون از دو down quark ويك up quark تشكيل شده است .
ايجاد ذرات زيراتمي از لحاظ تئوري چيز خيلي دور از تصوري نيست .
اینکه نوترون از دو نوع کوارک تشکیل شده بحثی روش نیست...بحث اینه که این ذرات چطور به وجود اومدن که هیچ کس جز اوستا کریم نمیدونه!:4:

لایک ها taha
بالا