konkur94

New Member
لایک ها
20
سلام دوستان
یکی از عزیزانم (پسره!) که درسش خیلی خوبه و احتمال زیاد رتبه تک رقمی میاره، همینطوری ازم پرسید که پزشکی دانشگاه تهران بهتره یا بهشتی؟ منم چون اطلاعاتی نداشتم گفتم نمی دونم و موضوع خاتمه یافت. اما دوست دارم کسانی که اطلاعات واقعی دارن (یا خودشون دیدن یا از فرد معتبری شنیدن) بگن که پزشکی دانشگاه تهران بهتره یا شهید بهشتی؟ چون می خوام تا روز انتخاب رشته کنکور 94 بچه ها بیان نظراتشون رو بدن تا یه تاپیک جامع درباره حل این موضوع ایجاد بشه و من هم به عنوان یه هدیه بتونم در اون زمان به این سوال دوستم جواب بدم ;)
ملاک های مقایسه پزشکی دانشگاه تهران با شهید بهشتی اینها هستند: (من اونا رو شماره گذاری کردم. لطفا موقوع پاسخ دادن فقط شماره هر مورد رو جلوی پاسخ مربوط به اون بنویسید)
1) از لحاظ جو درسی دانش آموزان (ببخشید دانشجویان!!:21:)
2) از لحاظ امکاناتی که به دانشجویان می دهند. مانند: غذا-کتابخانه-بیمارستان آموزشی-کمکهایی برای تحقیقات
3) از لحاظ خوابگاه پسران و جو اون مانند کتابخونه و ...
4) از لحاظ اساتید و مدرسان (چه اخلاقشون و چه سطح علمی شون و چه سطح درس دادنشون)
5) از لحاظ منابع مورد استفاده در طول دوره های آموزشی. یعنی جزوه محور اند یا کتاب محور
6) از لحاظ سیستم آموزشی و میزان مطابقت آن با استانداردهای جهانی!!

(یکی از دوستان می گفت که تو امتحان علوم پایه اگر استادی که سوالا رو طرح میکنه مثلا کتاب محور باشه، دانش جویانی که تو دانشگاهشون جزوه محور بودن ضرر می کنن. چون نمی تونن نمره بالایی بگیند. همچنین در آزمون تخصص. نظر شما چیه؟)
(البته خودم شنیدم که سیستم دانشگاه تهران کتاب محوره ولی دانشگاه بهشتی جزوه محور اما دقیق منظورشون رو نمی دونم. یعنی نمی دونم که کدوم یکی بهتره)

7) از لحاظ سابقه و توانایی های فارغ التحصیل در زمینه ی مداوای مریضان (به هرحال فقط دکتر شدن ملاک نیست. بلکه بستگی داره که چه قدر توانایی داشته باشی.)
من تو فروم های سایتهای دیگه زیاد فعالیت داشتم. فقط خواهش می کنم (یعنی التماس می کنم!!) هرکس می خواد به بحث و سوالات اصلی تاپیک جواب بده پست بزاره. لطفا از حاشیه رفتن و کل کل کردن با دوستانی که نظر خودشون رو می دهند بپرهیزید. برای کل کل کردن از پیغام خصوصی استفاده کنید:77:-:77:
هرکسی داره نظر خودشو میگه. شما دوست عزیزی که با نظر دیگری مخالفید کافیه فقط نظر خودتون رو بگید و دلیل مخالفت با دوستتون رو دقیق اعلام کنید. خواننده عزیز اینقدر درک دارد که بداند چه کسی حقیقت را می گوید
اگر مدیر اجازه دهد من اینجا اعلام کنم هرکس بخواهد موضوع رو منحرف کند (چه با بی احترامی به دیگران و چه با طرح سوالاتی که به موضوع اصلی تاپیک ربطی ندارد) لطفا پستش را از این تاپیک حذف کند.
دوستان ببینید چقدر این تاپیکو خوشگل درست کردم. پس لطفا خرابش نکنید. این تاپیک ایجاد شده. پس کسی نگه چرا این تاپیکو زدید. چون تو اینترنت درباره این موضوع هیچ چیز درست و مفیدی نبود.
با تشکر از همه ی دوستان
اجرتان با سیدالشهدا :53::53::53:

M.N.R

New Member
لایک ها
11
پاسخ : پزشکی کدوم دانشگاه؟

قاعدتا پزشکی تهران بهتره که نفرات برتر کنکور شهید بهشتی نمیرن!!!

Wight

New Member
لایک ها
888

خیلی نظرات متفاوت هست

باید دلایلشون رو ببینید چیه!

konkur94

New Member
لایک ها
20

خیلی نظرات متفاوت هست

باید دلایلشون رو ببینید چیه!
دقیقا
ممنون از این نظر به جا و خوبت.
دوستان من هم چشم دارم و میبینم که اکثر رتبه های تک و دورقمی میرن دانشگاه تهران. اما ممکنه اونا هم فقط مثل من و شما بخاطر اسم و رسم دانشگاه تهران رفتن به اون. اما بین همین تک رقمی ها هم حداقل یک نفر پیدا میشه که رفته بهشتی. پس باید از اون فرد دلیل انتخاب بهشتی و انتخاب نکردن تهران رو پرسید. نه از کسی که حتی رتبه کافی برای رفتن به تهران رو نداشته. درسته؟
من تو پست اول گفتم که خواهشا بدون دلیل هیچ پستی رو ندید. بله نظرتون محترمه. ولی همه ی مردم که تحقیق نمی کنن میگن تهران بهتره. اما اگر ازشون بپرسی فقط میگن رتبه برترا اونجا هستن یا اینکه تو رنکینگ جهانی بهتره. به نظر من رنکینگ جهانی کشکشه. با دلیل میگم:
مثلا یکی از ملاکای رنکینگ جهانی کتابخونه و تعداد کتابهاست! به همین خاطر دانشگاه هاروارد از خیلی دیگر از دانشگاه ها برتر هست.
لطفا با دلیل بگید تهران یا بهشتی.
ممنون

mohsenKh

Well-Known Member
لایک ها
253

اطلاعات من درباره ی دانشگاه تهران بر پایه ی شنیده هام هست اما درباره شهیدبهشتی بر مبنای تجربیات!
1) جو درسی تو دانشگاه تهران گویا خیلی زیاده! اما تو دانشگاه شهیدبهشتی به نظرم متعادل و خوبه. چرا؟ دانشجوهای دانشگاه تهران رتبه کنکور بهتری نسبت به دانشجوهای شهیدبهشتی دارن (سهمیه ها رو کاری ندارم) بنابراین کسی که رتبه یک رقمی داشته یعنی خیلی پرتلاش تر هم بوده و بالتبع میزان تلاش و خوندن دانشجوهای تهران (به طور "میانگین") بیشتره! ولی باز به خود فرد بستی داره! میتونی شهیدبهشتی بخونی و خودکشی کنی و 24ساعت در روز درس بخونی!! که کم نیستن از این مثالها در شهیدبهشتی. من خودم از این نظر شهیدبهشتی رو ترجیح میدم.

2) من که از امکانات دانشگاه شهیدبهشتی که تا الان استفاده کردم ، راضی بودم! تهران رو نمیدونم. ولی قاعدتا به نظرم (که ممکنه کاملا نادرست باشه!) نباید چندان فرق مشهودی وجود داشته باشه.

3) من ساکن خوابگاه هستم؛ راضی ام. از این لحاظ هم فرقی احتمالا نیست. اگر خیلی باریک بینانه بخوایم نگاه کنیم، موقعیت مکانی خوابگاه دانشگاه شهیدبهشتی خیلی بهتر از دانشگاه تهران هست (از نظر آب و هوا اینها منظورمه) ؛ که ناشی از تفاوت زیاد موقعیت مکانی خود دانشگاه هاست.

4) از لحاظ اساتید هم گویا به طور "میانگین" سطح استادهای دانشگاه تهران بهتر هست. اما به طور جزئی نگاه کنیم ، بعضی از گروه ها استادهای شهیدبهشتی بهترن ، بعضی گروه ها استادهای دانشگاه تهران. من خودم شخصا چندان اعتقادی به استاد و اینا ندارم. به نظرم خود فرد باید بشینه بخونه، استاد تاثیر شگرفی نداره. درسی که استاد میگه تو کتابها و منابع هست ؛ مهم تلاش خود فرد هست.

5) بله دانشگاه شهیدبهشتی جزوه محور هست. آزمون علوم پایه ، هماهنگ کشوری نیست و هرچندتا دانشگاه با هم برگزار میکنن. مثلا دانشگاه شهیدبهشتی با دانشگاه مازندران و دانشگاه شاهرود اگر اشتباه نکنم. و سوالات رو اساتید دانشگاه طرح میکنن و بیشتر از همون جزوات هست! ولی کسی جلوی شما رو نگرفته که کتاب مرجع نخونی!

در رابطه با مورد هفت هم بررسی نکردم.

و من الله التوفیق

konkur94

New Member
لایک ها
20

اطلاعات من درباره ی دانشگاه تهران بر پایه ی شنیده هام هست اما درباره شهیدبهشتی بر مبنای تجربیات!
1) جو درسی تو دانشگاه تهران گویا خیلی زیاده! اما تو دانشگاه شهیدبهشتی به نظرم متعادل و خوبه. چرا؟ دانشجوهای دانشگاه تهران رتبه کنکور بهتری نسبت به دانشجوهای شهیدبهشتی دارن (سهمیه ها رو کاری ندارم) بنابراین کسی که رتبه یک رقمی داشته یعنی خیلی پرتلاش تر هم بوده و بالتبع میزان تلاش و خوندن دانشجوهای تهران (به طور "میانگین") بیشتره! ولی باز به خود فرد بستی داره! میتونی شهیدبهشتی بخونی و خودکشی کنی و 24ساعت در روز درس بخونی!! که کم نیستن از این مثالها در شهیدبهشتی. من خودم از این نظر شهیدبهشتی رو ترجیح میدم.

2) من که از امکانات دانشگاه شهیدبهشتی که تا الان استفاده کردم ، راضی بودم! تهران رو نمیدونم. ولی قاعدتا به نظرم (که ممکنه کاملا نادرست باشه!) نباید چندان فرق مشهودی وجود داشته باشه.

3) من ساکن خوابگاه هستم؛ راضی ام. از این لحاظ هم فرقی احتمالا نیست. اگر خیلی باریک بینانه بخوایم نگاه کنیم، موقعیت مکانی خوابگاه دانشگاه شهیدبهشتی خیلی بهتر از دانشگاه تهران هست (از نظر آب و هوا اینها منظورمه) ؛ که ناشی از تفاوت زیاد موقعیت مکانی خود دانشگاه هاست.

4) از لحاظ اساتید هم گویا به طور "میانگین" سطح استادهای دانشگاه تهران بهتر هست. اما به طور جزئی نگاه کنیم ، بعضی از گروه ها استادهای شهیدبهشتی بهترن ، بعضی گروه ها استادهای دانشگاه تهران. من خودم شخصا چندان اعتقادی به استاد و اینا ندارم. به نظرم خود فرد باید بشینه بخونه، استاد تاثیر شگرفی نداره. درسی که استاد میگه تو کتابها و منابع هست ؛ مهم تلاش خود فرد هست.

5) بله دانشگاه شهیدبهشتی جزوه محور هست. آزمون علوم پایه ، هماهنگ کشوری نیست و هرچندتا دانشگاه با هم برگزار میکنن. مثلا دانشگاه شهیدبهشتی با دانشگاه مازندران و دانشگاه شاهرود اگر اشتباه نکنم. و سوالات رو اساتید دانشگاه طرح میکنن و بیشتر از همون جزوات هست! ولی کسی جلوی شما رو نگرفته که کتاب مرجع نخونی!

در رابطه با مورد هفت هم بررسی نکردم.

و من الله التوفیق

از پاسخت واقعا ممنونم. کامل و دقیق.
دیدید دوستان ایشون خیلی خوب و عالی جواب رو دادن. لطفا بقیه دوستان هم جوابا را همینجوری ارسال کنند تا یه نظم ساختاری در تاپیک باقی بمونه.
البته اگر کسی از دوستان سوال شخصی داره میتونه با پیغام خصوصی این کارو بکنه. ولی اگر سوالتون جنبه عمومی داره میتونید اینجا از اون فررد بپرسید.
با بهترین آرزوها.

Nima138

Well-Known Member
لایک ها
527

از نظر من فقط یه چیز مهمه:فاصله دانشگاه تا محل زندگی (!)

only physics

New Member
لایک ها
2,386

دوستان سلام به همگی .

من نظرات خودم رو میگم فقط خواهشا این برداشت رو نکنید که چون خودم دانشگاه تهران قبول نشدم و رتبه م به شهیدبهشتی خورد دارم میگم

تو فلان زمینه دانشگاه ما بهتره و ... این حرفا !

از نظر موقعیت مکانی و محل استقرار دانشگاه و خوابگاه ها ، 120 درصد (!) دانشگاه شهیدبهشتی بهتره . واقعا هواش فوق العاده تمیزتره ،

شاید چیز مهمی به نظر نیاد اما به هر حال هر کس که پزشکی قبول میشه باید 7 سال زندگی کنه ( نه اینکه فقط درس بخونه ) و مملکت

پزشک سالم میخواد نه پزشکی که هر روز 100 کیلو سرب و دود و آزبست بخوره !

دیگه اینکه بالا شهره ! حداقلش اطراف خوابگاه ما هر امکاناتی که بخوایم هست . از شیر مرغ تا جون آدمیزاد !

از نظر اساتید هم به نظرم ربطی به دانشگاه نداره ! استاد های خوب همه جا هستن ! نه فقط توی یه دانشگاه !

تو هر دوتا دانشگاه هم استاد عالی هست و هم متوسط و ...

و در مورد علوم پایه ، دانشگاه ها به صورت قطب - قطب آزمون میدن و طراحان همون اساتید خودمون و دانشگاه های

مشترک با قطب هستن . ضمنا شهیدبهشتی جزوه محور نیست ، درسنامه داره که اون درسنامه ها هم از روی

هوا نوشته نشدن ! از این کتاب و اون کتاب جمع آوری شده . هر کسی هم که بخواد میتونه از رفرنس ها

استفاده کنه .

جو بچه ها هم متعادله منتها از جو دانشگاه تهران خبر ندارم :)

ان شاء الله موفق باشید.

konkur94

New Member
لایک ها
20

دوستان سلام به همگی .

من نظرات خودم رو میگم فقط خواهشا این برداشت رو نکنید که چون خودم دانشگاه تهران قبول نشدم و رتبه م به شهیدبهشتی خورد دارم میگم

تو فلان زمینه دانشگاه ما بهتره و ... این حرفا !

از نظر موقعیت مکانی و محل استقرار دانشگاه و خوابگاه ها ، 120 درصد (!) دانشگاه شهیدبهشتی بهتره . واقعا هواش فوق العاده تمیزتره ،

شاید چیز مهمی به نظر نیاد اما به هر حال هر کس که پزشکی قبول میشه باید 7 سال زندگی کنه ( نه اینکه فقط درس بخونه ) و مملکت

پزشک سالم میخواد نه پزشکی که هر روز 100 کیلو سرب و دود و آزبست بخوره !

دیگه اینکه بالا شهره ! حداقلش اطراف خوابگاه ما هر امکاناتی که بخوایم هست . از شیر مرغ تا جون آدمیزاد !

از نظر اساتید هم به نظرم ربطی به دانشگاه نداره ! استاد های خوب همه جا هستن ! نه فقط توی یه دانشگاه !

تو هر دوتا دانشگاه هم استاد عالی هست و هم متوسط و ...

و در مورد علوم پایه ، دانشگاه ها به صورت قطب - قطب آزمون میدن و طراحان همون اساتید خودمون و دانشگاه های

مشترک با قطب هستن . ضمنا شهیدبهشتی جزوه محور نیست ، درسنامه داره که اون درسنامه ها هم از روی

هوا نوشته نشدن ! از این کتاب و اون کتاب جمع آوری شده . هر کسی هم که بخواد میتونه از رفرنس ها

استفاده کنه .

جو بچه ها هم متعادله منتها از جو دانشگاه تهران خبر ندارم :)

ان شاء الله موفق باشید.

از پاسختون ممنونم.
ببخشید اینو می پرسم اما اگر ممکنه دلیلشو بهم بگید: به نظر شما چرا 90 درصد رتبه های تک و دورقمی، دانشگاه تهران رو به بهشتی ترجیح می دن؟ یعنی واقعا هیچکدومشون این اطلاعاتو ندارن؟ اونا که همشون پشتیبان ویژه دارن که خود پشتیبانا تو دانشگاه تهران درس میخونن و اگر جای بدی می بود به دانش آموزاشون میگفتن که تهران رو نزنن. پس حتما مزیتی داره که به همه ی این معایبش می چربه!! درسته؟ البته حرفتون رو قبول دارم و اینایی که گفتید واقعا از مزیت های بهشتی اند. اما به هر حال دانشگاه تهران هم باید یه سری مزیت های اساسی نسبت به بهشتی داشته باشه. غیر از اینه؟
شما خودتون با دانشجوهای تهران رفت و آمد داشتید که نظرشون رو بدونید؟
منتظر پاسخ حضرتعالی هستیم.

only physics

New Member
لایک ها
2,386

از پاسختون ممنونم.
ببخشید اینو می پرسم اما اگر ممکنه دلیلشو بهم بگید: به نظر شما چرا 90 درصد رتبه های تک و دورقمی، دانشگاه تهران رو به بهشتی ترجیح می دن؟ یعنی واقعا هیچکدومشون این اطلاعاتو ندارن؟ اونا که همشون پشتیبان ویژه دارن که خود پشتیبانا تو دانشگاه تهران درس میخونن و اگر جای بدی می بود به دانش آموزاشون میگفتن که تهران رو نزنن. پس حتما مزیتی داره که به همه ی این معایبش می چربه!! درسته؟ البته حرفتون رو قبول دارم و اینایی که گفتید واقعا از مزیت های بهشتی اند. اما به هر حال دانشگاه تهران هم باید یه سری مزیت های اساسی نسبت به بهشتی داشته باشه. غیر از اینه؟
شما خودتون با دانشجوهای تهران رفت و آمد داشتید که نظرشون رو بدونید؟
منتظر پاسخ حضرتعالی هستیم.

سلام مجدد .

اولا بگم که از حرفای من اشتباه برداشت کردید . من هیچ جای حرفام نگفتم دانشگاه تهران بده فقط مزیت هایی که شهیدبهشتی داره رو گفتم .

یه چیزی میگم شاید باورتون نشه ! بعضی از هم کلاسی های خودم توی دانشکده ، کسانی هستند که رتبه شون به پزشکی تهران

می رسیده اما نرفتن . روز ثبت نام مامان من با مامان بعضی بچه ها که خودشون حتی متخصص هم بودن حرف میزد .

خیلی ها جوابشون این بود که چون از اوضاع دانشگاه تهران باخبرهستن بچه هاشون رو می فرستن شهیدبهشتی .

دلایل شون رو نمیدونم دیگه .

این هم که میگین همه میزنن دانشگاه تهران فقط بخاطر اینه که اسمش جا افتاده .

وگرنه به نظرم دلیل منطقی وجود نداره زیاد ! میگن ماهم بریم چون تک رقمی ها رفتن ، چون فلانی رفته و ...

چرا خانم پردیس اولیازاده که تک رقمی شدن دانشگاه مشهد رو انتخاب کردن ؟

چرا خانم موسوی که تک شدن رفتن شیراز ؟

پس سعی کنید به صرف اینکه چون همه اول اونجا رو میزنن ، چون تک ها اونجان و چون ... چون و ... چون انتخاب نکنید و منطقی و با اطلاعات

برید جلو .

من کسی رو تو دانشگاه تهران ندارم ولی اینطور که شنیدم اونا هرجلسه باید یه دانشجو بره کنفرانس بده درس رو و بقیه گوش بدن .

ما الان سرکلاس استاد درس میده و بعدش کلی سوال واسه مون پیش میاد و کلی باید بریم دنبال و ...

حالا فرض کنید یه دانشجو باید درس بده ! البته بعضی ها این توانایی رو دارن اما مسلما جدیت کلاس خیلی فرق میکنه .

دیگه اینکه من شنیدم اونجا اساتید بعضی از درس ها رو درس نمیدن و به بچه ها میگن خودتون برید از فلان کتاب بخونید و بعد

بیاین امتحان بدید .

اینا شنیده های منه .

ان شاء الله موفق باشید.

Rezvan.gh

Active Member
لایک ها
132

تو مباحث علوم پایه نمیگم تفاوتی بین دانشگاه ها نیست ولی 4 سال دوم پزشکی تعیین میکنه که شما در آینده چجور پزشکی خواهید بود پس بهتره بیمارستان ها رو در نظر بگیرین که ازین نظر تهران خیلیییییییی بهتره!

taha

Well-Known Member
لایک ها
1,160

رتبه بندی دانشگاه ها رو موسسات خارجی انجام میدن. مثلا بر اساس امکانات ازمایشگاهی، مقالات ،سطح علمی اساتید، موقعیت علمی دانشجویان. به ترتیب میگم
تهران
شهید بهشتی
شیراز
اصفهان تبریز
مشهد
ایران

اصفهانو تبریزو ترتیبشو یادم نیس. گرچه خود تهران چیزی حدود صد تا سقوط کرده امسال .
به هر حال تو رشته پزشکی اصل کار خود دانشجوئه + کیس های مشاهده شده
من از خیلی از دکتر ها و متخصص ها پرسیدم. پزشکی عمومی ارزش هفت سال دوری شهر غریبو نداره. انرژیتونو برای معدل بالا تو شهر خودتون بذارید + تخصص تو یه رشته و دانشگاه عالی چون اونجا واقعا تفاوت وجود داره

IBO 2017

New Member
لایک ها
28

تهران هیچکدومشون خوب نیس.....سخته که بری یه شهر دیگه.......همون شهر خودمون بخونیم بهتره.....هیچ فرقی هم نداره فقط اینجوری استرس میدیم به خودمون

بالا