چرا در rna به جای باز u,t قرار داره؟

mobina_k

New Member
لایک ها
0
چرا در rna به جای باز u,t قرار داره؟

لایک ها
46
پاسخ : چرا در rna به جای باز u,t قرار داره؟

به دلیل وجود ch2 ... البته تو صفحه ی 102 کتاب شکل 4-5 یک غلط وجود دارد.

آخرین ویرایش توسط مدیر
لایک ها
195
لایک ها
46

چی هاااااااااااااااااااان؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

M-Mohammadi

New Member
لایک ها
3,152

یعنی چی به دلیل وجود ch2??
میشه بیشتر توضیح بدید؟

لایک ها
195

چی هاااااااااااااااااااان؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
یعنی کلانفهمیدم چی نوشتی!!!
فک کنم ساختارtجوریه که توRNAپلیمراز قرار نمی گیره!ولی دلیل تکاملی اش رانمیدونم!

alibeiginejad

Well-Known Member
لایک ها
351

تا اونجایی که من اطلاع دارم، یوراسیل از دآمیناسیون سیتوزین میتونه ایجاد بشه.
این فرضیه منه:
در ابتدا، چهار نوکلئوتید A و U و C و G به وجود آمد که در ساختار RNA قرار گرفتند.
سپس در طی تکامل، DNA به وجود آمد و چون دو رشته بود، می بایست دو رشته آن مکمل هم باشند. پس DNA پلیمراز می بایست قدرت تصحیح هم داشته باشد.
حال اگر تیمین به جای یوراسیل در DNA قرار نمی گرفت و دآمیناسیون سیتوزین، موجب ایجاد یوراسیل در حین همانندسازی DNA میشد، DNA پلیمراز دیگر قدرت تصحیح آنرا نداشت و این موجب جهش های بسیار فراوانی میشد.
پس از این فرضیه نتیجه می گیریم که سوال mobina_k غلطه؛ ایشان باید می گفت که چرا در DNA به جای یوراسیل، تیمین قرار گرفته؟ (چون طبق فرضیه، ابتدا U به وجود آمد و بعد T (البته T هم حاصل اتصال CH3 به U می باشد.)) (البته چون فرضیه خودم اثبات نشده، شاید این تغییر سوال هم غلط باشه. اما باتوجه به این فرضیه، سوال می بایست اینگونه تغییر می کرد.)
پس از همه ی اینها نتیجه می گیریم: اگر در DNA به جای تیمین، یوراسیل وجود داشت، در فرایند ویرایش و ترمیم مشکل پیش می آمد.

خوب دوستان؛
حالا شما نظرتون رو در مورد فرضیه احتمالی من بگید؟ (آیا این فرضیه می تونه درست باشه؟)

billgates

New Member
لایک ها
19

این فرضیه منه:
در ابتدا، چهار نوکلئوتید A و U و C و G به وجود آمد که در ساختار RNA قرار گرفتند.
سپس در طی تکامل، DNA به وجود آمد و چون دو رشته بود، می بایست دو رشته آن مکمل هم باشند. پس DNA پلیمراز می بایست قدرت تصحیح هم داشته باشد.
حال اگر تیمین به جای یوراسیل در DNA قرار نمی گرفت و دآمیناسیون سیتوزین، موجب ایجاد یوراسیل در حین همانندسازی DNA میشد، DNA پلیمراز دیگر قدرت تصحیح آنرا نداشت و این موجب جهش های بسیار فراوانی میشد.
پس از این فرضیه نتیجه می گیریم که سوال mobina_k غلطه؛ ایشان باید می گفت که چرا در DNA به جای یوراسیل، تیمین قرار گرفته؟ (چون طبق فرضیه، ابتدا U به وجود آمد و بعد T (البته T هم حاصل اتصال CH3 به U می باشد.)) (البته چون فرضیه خودم اثبات نشده، شاید این تغییر سوال هم غلط باشه. اما باتوجه به این فرضیه، سوال می بایست اینگونه تغییر می کرد.)
پس از همه ی اینها نتیجه می گیریم: اگر در DNA به جای تیمین، یوراسیل وجود داشت، در فرایند ویرایش و ترمیم مشکل پیش می آمد.

خوب دوستان؛
حالا شما نظرتون رو در مورد فرضیه احتمالی من بگید؟ (آیا این فرضیه می تونه درست باشه؟)
فقط می تونم بگم آفرین به alibeiginejad
واقعا alibeiginejad می تونی کارآگاه خوبی بشی...
فرضیه تو، منو بهت زده کرد. شاید قبلاً همین چیزها رو جدا جدا تو کتابهای مختلف خونده بودم اما نمی تونستم مثل شما به همدیگه ربطشون بدم و فرضیه بسازم تا به این سوال پاسخ بدم.
حالا فرضیتون چه درست باشه چه غلط، اینرو می رسونه که دارای ذهن قوی هستید.
امیدوارم تو المپیاد هم از این قدرتتون برای تحلیل سوالات کمرشکن مرحله دوم و سوم استفاده کنید.

bh2ao

Well-Known Member
لایک ها
2,014

این فرضیه منه:
در ابتدا، چهار نوکلئوتید a و u و c و g به وجود آمد که در ساختار rna قرار گرفتند.
سپس در طی تکامل، dna به وجود آمد و چون دو رشته بود، می بایست دو رشته آن مکمل هم باشند. پس dna پلیمراز می بایست قدرت تصحیح هم داشته باشد.
حال اگر تیمین به جای یوراسیل در dna قرار نمی گرفت و دآمیناسیون سیتوزین، موجب ایجاد یوراسیل در حین همانندسازی dna میشد، dna پلیمراز دیگر قدرت تصحیح آنرا نداشت و این موجب جهش های بسیار فراوانی میشد.
پس از این فرضیه نتیجه می گیریم که سوال mobina_k غلطه؛ ایشان باید می گفت که چرا در dna به جای یوراسیل، تیمین قرار گرفته؟ (چون طبق فرضیه، ابتدا u به وجود آمد و بعد t (البته t هم حاصل اتصال ch3 به u می باشد.)) (البته چون فرضیه خودم اثبات نشده، شاید این تغییر سوال هم غلط باشه. اما باتوجه به این فرضیه، سوال می بایست اینگونه تغییر می کرد.)
پس از همه ی اینها نتیجه می گیریم: اگر در dna به جای تیمین، یوراسیل وجود داشت، در فرایند ویرایش و ترمیم مشکل پیش می آمد.

خوب دوستان؛
فرضيه ت درسته و اگر صورت سوال به " چرا در dna در طول تكامل از rna باز تيمين جايگزين باز يوراسيل شده ؟" تغيير كنه درست تره و قشنگ تر ميشه به اين سوال جواب داد !
ولي افرين.. :)

---- دو نوشته به هم متصل شده است ----

فقط می تونم بگم آفرین به alibeiginejad
واقعا alibeiginejad می تونی کارآگاه خوبی بشی...
فرضیه تو، منو بهت زده کرد. شاید قبلاً همین چیزها رو جدا جدا تو کتابهای مختلف خونده بودم اما نمی تونستم مثل شما به همدیگه ربطشون بدم و فرضیه بسازم تا به این سوال پاسخ بدم.
حالا فرضیتون چه درست باشه چه غلط، اینرو می رسونه که دارای ذهن قوی هستید.
امیدوارم تو المپیاد هم از این قدرتتون برای تحلیل سوالات کمرشکن مرحله دوم و سوم استفاده کنید.
البته تو كتاباي مختلفي مثل البرتس كامل اومده گفته چرا يوراسيل به تيمين تبديل شده (الان حضور ذهن ندارم ولي فصل و صفحه ي البرتس رو پيدا كردم بهت مي گم !) :3:
ولي تو اين كه اقاي علي بيگي نژاد داراي ذهن قوي اي هستن ، شكي نيست ، اميدوارم امسال دوره رو بتركونن :p;):)
بابهترين ارزوها

alibeiginejad

Well-Known Member
لایک ها
351

هر دو شما عزیزان به بنده حقیر لطف دارید.
البته bh2ao عزیز، بنده نیز در پایان فرضیه ام سوالی که ابتدا در تایپیک مطرح شده بود رو تغییر داده بودم.!!
اما bh2ao، منم اگه اشتباه نکنم تو آلبرتس اومده (تو فصل 6) که دآمیناسیون سیتوزین، یوراسیل رو به وجود میاره.
حالا بقیه ی دوستان واقعا اگه فکر می کنن فرضیه بچگانه بنده، غلطه، یا نقص داره، لطفا حتما حتما بگید.
ممنون

آخرین ویرایش توسط مدیر
لایک ها
195

خب این که گفتی ازنظرتکاملی بود‏?‏

alibeiginejad

Well-Known Member
لایک ها
351

خب این که گفتی ازنظرتکاملی بود‏?‏
خوب عزیزم
این مربوط به تکامله
اینکه معلومه!!!
تکامل یعنی گذشت زمان و ایجاد تغییرات مثبت در موجودات (این تعریف خودمه)

لایک ها
195

پس از نظرمکانیسمی که گفتم درست بود‏?‏

alibeiginejad

Well-Known Member
لایک ها
351

پس از نظرمکانیسمی که گفتم درست بود‏?‏
از نظر مکانیسمی تیمین در rna پلیمراز قرار نمی گیره. چون اگر قرار می گرفت، احتمالا در حین رونویسی تیمین هم می توانست در جایگاه rna پلیمراز قرار بگیره. اما اینگونه نیست و فقط u قرار می گیرد.
در ضمن ابتدا rna پلیمراز ایجاد شد که چهار نوکلئوتید a و u و c و g می توانست در آن قرار گیرد. بعد به دلایلی که عرض کرده بودم، dna پلیمراز به وجود آمد تا به جای یوراسیل، تیمین را در dna قرار دهد.
اما اینکه بخاطر این مکانیسم، t به جای u در dna قرار گرفته، غلطه.

لایک ها
195

از نظر مکانیسمی تیمین در rna پلیمراز قرار نمی گیره. چون اگر قرار می گرفت، احتمالا در حین رونویسی تیمین هم می توانست در جایگاه rna پلیمراز قرار بگیره. اما اینگونه نیست و فقط u قرار می گیرد.
در ضمن ابتدا rna پلیمراز ایجاد شد که چهار نوکلئوتید a و u و c و g می توانست در آن قرار گیرد. بعد به دلایلی که عرض کرده بودم، dna پلیمراز به وجود آمد تا به جای یوراسیل، تیمین را در dna قرار دهد.
اما اینکه بخاطر این مکانیسم، t به جای u در dna قرار گرفته، غلطه.
چرا؟منافاتی نداره ها!!!!!!!!!

alibeiginejad

Well-Known Member
لایک ها
351

چرا؟منافاتی نداره ها!!!!!!!!!
ربط داره عزیزم
شما معلول و علت رو قاطی کردید:
در اینجا، ترمیم درست dna علت ایجاد باز تیمین در dna است. پس اینجا ایجاد تیمین، معلول است. (بازی با ادبیات و کلمات رو حال می کنید:113:)

لایک ها
195

ربط داره عزیزم
شما معلول و علت رو قاطی کردید:
در اینجا، ترمیم درست dna علت ایجاد باز تیمین در dna است. پس اینجا ایجاد تیمین، معلول است. (بازی با ادبیات و کلمات رو حال می کنید:113:)
ولی مکانیسم هم جزئ علتساااااااااااااا!:29:

alibeiginejad

Well-Known Member
لایک ها
351

ولی مکانیسم هم جزئ علتساااااااااااااا!:29:
اصلاً بی خیال، دوست عزیزم.
عرض کردم در مورد فرضیه من نظرتون رو بفرمایید.

lavin

New Member
لایک ها
32

تو لنینجر جلد دوم قسمت ژنتیک مولکولی کامل توضیح داده.لنینجر دلیلشو همون دامیناسیون سیتوزین که در اون حالت به یوراسیل تبدیل می شه رو در نظر گرفته.

لایک ها
60

به نظر من هم در هر فرضیه ای نه فقط این سوال باید ابتدا ترتیب به وجود اومدن در طی تکامل مورد بررسی قرار بگیره. چرا که در ابتدا اول آی ان ای ماده ی ژنتیکی بوده و بعد به دی ان ای تغییر یافته.

بالا