چند ابهام در رابطه با بار الكتريكى

maryam.sh

New Member
لایک ها
3
سلام بر شما.چند سوال درباره الکتریسیته دارم.ممنون میشم اگه جواب بدین:63: 1-ما میدونیم که همه ی اجسام از اتم تشکیل شدن و طبیعتا همشون هم دارای پروتون و الکترون هستن.و اینو هم میدونیم که تعداد پروتون و الکترون اجسام مختلف باهم فرق داره.حالا سوال من اینه که چرا تا زمانی که دوجسم رو باردار نکنیم،جاذبه و دافعه بینشون رخ نمیده؟؟؟:179: 2-دو جسم باردار از کجا میفهمن که باید همدیگه رو جذب کنن یا دفع کنن؟؟؟:191: 3-و اما مهمترین سوال که هر چی گشتم توی نت جوابشو پیدا نکردم و بعضی سایتا هم نوشته بودن هنوز ناشناخته هست(ولی نیست).ماهیت میدان الکتریکی چیست؟و چطور دو بار همنام یا ناهمنام همدیگه رو جذب یا دفع میکنن بدون اینکه تماسی باهم داشته باشند؟؟و بدون اینکه چیزی بینشون باشه؟؟؟:225:

Wizard

Moderator
لایک ها
1,253
پاسخ : چند ابهام در رابطه با بار الكتريكى

به نام خداوند دانا و توانا

سلام بر همگى
قبل از هر چيز اين رو بگم كه ما در طبيعت چهار نيرو داريم: نيروى گرانش، نيروى الكترومغناطيس،نيروى هسته اى قوى، و نيرو ى هسته اى ضعيف
در رابطه با سوال اولتون مطمئن نيستم ولى اينطور نيست كه كاملا بى تأثير باشن و همين خاصيت مويينگى مايعات جز نيرو هاى الكترومغناطيس محسوب مي شوند. اين تناقصى كه شما بهش رسيديد به خاطر اين هست كه يك پديده ى بزرگ مقياس يا اصطلاحا ماكروسكوپى را روى پديده هاى
ريز مقياسى( ميكروسكوپى) چون اتم بررسى كرديد و نمى تونيد حلاجى كنيد، پديده ها در سطح ميكروسكوپى ممكن هست قوانينى رو بشكنند و يا اينكه اثرى داشته باشند كه در سطح ماكروسكوپى معلوم نيست
اما جواب سوال دوم اينكه مثال شما مثل اين هست كه بگيد جسم سرد چگونه مى فهمد از جسم گرم ،گرما را جذب مى كند
يا مثلا چگونه وقتى تاب ساكن هست با حركت دست شما مى فهمد كه بايد همزمان با برخورد با دستان شما حركت كند( فرض كنيد شما تاب را هل مى دهيد)
اين پديده ها از اينجا روى مى دهد كه جسم تواناتر( يا داراى پتانسيل نيرو) نيرو هايش رو به اطراف اعمال كند يا به طرفى اعمال كند و جسم ناتوان تر( با پتانسيل كمتر) نيرو را جذب كند. حالا اينكه چگونه اين مبادله اتفاق مى افتد نياز به تحقيق دارند. چون حركت آن ها اختيارى نيست نمى تونىد بگيد كه چگونه مى فهمند. اين نوع فهم كه شما در رابطه با آن حرف مى زنيد فقط در موجوداتى قابل اثبات هست كه قدرت اختيار داشته باشند.
در رابطه با سوال سومتون اطلاعى ندارم

آخرین ویرایش توسط مدیر

maryam.sh

New Member
لایک ها
3

خیلی ممنونم.اما یعنی در بعد میکروسکوپی الکترون و پروتون همدیگه رو جذب میکنن ولی در بعد ماکروسکوپی ممکنه چون اختلاف تعداد پروتون و الکترون دوجسم کم باشه زیاد تاثیری مشاهده نشه؟؟؟فکر نمیکنید ممکنه که به خنثی بودن اتم در حالت عادی ربط داشته باشه؟؟

Wizard

Moderator
لایک ها
1,253

به نام خداوند دانا و توانا​

جواب اين سوال شما در شيمى داده شده
ببينيد پديده در سطح ماكروسكوپى مشخصه، وقتى دو جسم خنثى هستند به هم نيرو وارد نمى كنند
اما در سطح ميكروسكوپى قضيه فرق داره( اصلا بحث اختلاف نيست و شما تعداد الكترون و پروتون ها رو برابر فرض كنيد)
در سطح جزئى الكترون هاى دو اتم و هسته هاشون همديگر رو دفع مى كنند ، از طرفى الكترون يك اتم و پروتون هاى هسته ى اتم ديگر يكديگر رو جذب مى كنند.يعنى از الكترون اتم ١ به طرف پروتون اتم ٢ نيرو وارد مى شه، برآيند اين دو نيرو تقريبا ٠ هست، بنابراين مثل اين هست كه دو اتم به هم نيرو وارد نمى كنند. به اين علت گفتم تقريبا صفر چون الكترون هاى يك اتم به هم نيرو وارد كرده و بنا بر ساختارشون و تعداد الكترون و پروتون ها ممكن هست تمايل به جذب الكترون داشته باشند و يا برعكس

لایک ها
314

سلام بر شما.چند سوال درباره الکتریسیته دارم.ممنون میشم اگه جواب بدین:63: 1-ما میدونیم که همه ی اجسام از اتم تشکیل شدن و طبیعتا همشون هم دارای پروتون و الکترون هستن.و اینو هم میدونیم که تعداد پروتون و الکترون اجسام مختلف باهم فرق داره.حالا سوال من اینه که چرا تا زمانی که دوجسم رو باردار نکنیم،جاذبه و دافعه بینشون رخ نمیده؟؟؟:179: 2-دو جسم باردار از کجا میفهمن که باید همدیگه رو جذب کنن یا دفع کنن؟؟؟:191: 3-و اما مهمترین سوال که هر چی گشتم توی نت جوابشو پیدا نکردم و بعضی سایتا هم نوشته بودن هنوز ناشناخته هست(ولی نیست).ماهیت میدان الکتریکی چیست؟و چطور دو بار همنام یا ناهمنام همدیگه رو جذب یا دفع میکنن بدون اینکه تماسی باهم داشته باشند؟؟و بدون اینکه چیزی بینشون باشه؟؟؟:225:
سلام علیکم .
1) سوالتون سوال دقیقی نیست . اولا از کجا میدونین که به هم نیرو وارد نمیکنن . دوما ممکنه دوجسم خنثی باشند و به هم نیرو وارد کنن . یعنی بار کلشون صفره ولی به هم نیرو وارد میکنن.
2) میفهمن واژه ی جالبی شاید نباشه . کی بین جذب و دفع تمایز ایجاد میکنه ؟ ما . یعنی سوالتون تا حدودی فلسفی هم هست . اصلا نیرو چیه ؟
ینی شما یه سری پارامتر و اتفاق تعریف کردین و بینشون تمایز قایل شدین .
خب طبیعت به این صورته . شاید بشه توجیه فیزیکی هم اوردا ولی فعلا از یه جایی به بعدش فک نمیکنم جوابی براش داشته باشیم . سوالاتون خیلی سخت و مفهومیه و شایدم کاملا جواب فیزیکی نداشته باشن و از یه جایی فلسفی شه .
3) این سوالتونم مثل بالاییه . اگر گریفیث رو نگاه کرده باشین او هم جوابی برای ماهیت میدان نداده و صرفا گفته یکی از چیز هایی است که فضای اطراف یک بار الکتریکی را پر کرده . همون جوابای بالا رو برا همین در نظر بگیرین .
بیشتر از این بلد نیستم .
یا حق .

maryam.sh

New Member
لایک ها
3

سلام علیکم .
1) سوالتون سوال دقیقی نیست . اولا از کجا میدونین که به هم نیرو وارد نمیکنن . دوما ممکنه دوجسم خنثی باشند و به هم نیرو وارد کنن . یعنی بار کلشون صفره ولی به هم نیرو وارد میکنن.
2) میفهمن واژه ی جالبی شاید نباشه . کی بین جذب و دفع تمایز ایجاد میکنه ؟ ما . یعنی سوالتون تا حدودی فلسفی هم هست . اصلا نیرو چیه ؟
ینی شما یه سری پارامتر و اتفاق تعریف کردین و بینشون تمایز قایل شدین .
خب طبیعت به این صورته . شاید بشه توجیه فیزیکی هم اوردا ولی فعلا از یه جایی به بعدش فک نمیکنم جوابی براش داشته باشیم . سوالاتون خیلی سخت و مفهومیه و شایدم کاملا جواب فیزیکی نداشته باشن و از یه جایی فلسفی شه .
3) این سوالتونم مثل بالاییه . اگر گریفیث رو نگاه کرده باشین او هم جوابی برای ماهیت میدان نداده و صرفا گفته یکی از چیز هایی است که فضای اطراف یک بار الکتریکی را پر کرده . همون جوابای بالا رو برا همین در نظر بگیرین .
بیشتر از این بلد نیستم .
یا حق .
خیلی ممنونم که پاسخ دادید.راستش من خودمم سوال 2 رو قبول ندارم چون فکر میکنم ذات طبیعت اینه که دو بار منفی و مثبت همدیگه رو جذب کنن.حالا درسته که شاید با فیزیک هم توجیه بشه ولی به قول شما به فلسفه نزدیکه.اما راجع به سوال 3 من متقاعد نمیشم.ماهیت چیزی که فضای اطراف یک بار الکتریکی رو پر کرده چیه؟؟؟این خیلی سوال بزرگیه که اگه واقعا تا الان که شاید چند صد سال از شناخت میدان الکتریکی میگذره کسی جوابی براش نداشته باشه خیلی عجیبه!حتی من فکر کردم شاید اون نیرو(حالا هر چی که هست)روی مولکول های هوا تاثیر بذاره.ولی اصلا اینطور نیست چون دانسیته ی مولکول های هوا هم چه در بیرون میدان و چه در خود میدان یکسانه.من دیگه واقعا جوابی براش ندارم.این موضوع منو یاد هاله ی انرژی میندازه!(نمیدونم اصلا شاید با متافیزیک توجیه بشه)

لایک ها
314

خواهش میکنم .
حالا مگه باید میدان حتما چیز خاصی باشه ؟ ینی خب شاید چیز دیگری مشابهش نباشه تو طبیعت و یا اگرم باشه تا به حال ندیدیم که جنسش برامون ناآشناست . ینی اصلا یه چیز جدید تعریف میکنیم به اسم میدان . هرچی از این به بعد دیدیم که شبیهش بود به اونم میگیم میدان . تاثیرم میزاره . اصلا یه سوال چهل نفر هست که یه تهویه ی هوا رو مدل میکنه . یعنی درات گرد و غبار توی هوا قطبیده میشن و به دیواره میچسبن . اصلا هر جسمی قطبیده میشه در طبیعت و به همین واسطه چگالی جرمیش عوض میشه با مکان . حالا یکی بیشتر و یکی کمتر .

Wizard

Moderator
لایک ها
1,253

خیلی ممنونم که پاسخ دادید.راستش من خودمم سوال 2 رو قبول ندارم چون فکر میکنم ذات طبیعت اینه که دو بار منفی و مثبت همدیگه رو جذب کنن.حالا درسته که شاید با فیزیک هم توجیه بشه ولی به قول شما به فلسفه نزدیکه.اما راجع به سوال 3 من متقاعد نمیشم.ماهیت چیزی که فضای اطراف یک بار الکتریکی رو پر کرده چیه؟؟؟این خیلی سوال بزرگیه که اگه واقعا تا الان که شاید چند صد سال از شناخت میدان الکتریکی میگذره کسی جوابی براش نداشته باشه خیلی عجیبه!حتی من فکر کردم شاید اون نیرو(حالا هر چی که هست)روی مولکول های هوا تاثیر بذاره.ولی اصلا اینطور نیست چون دانسیته ی مولکول های هوا هم چه در بیرون میدان و چه در خود میدان یکسانه.من دیگه واقعا جوابی براش ندارم.این موضوع منو یاد هاله ی انرژی میندازه!(نمیدونم اصلا شاید با متافیزیک توجیه بشه)
به نام خداوند دانا و توانا

ببينيد اينطور نيست كه هيچ تحقيقى صورت نگرفته شده باشه
حالا در رابطه با نيروى الكترومغناطيس نه، ولى در رابطه جرم و انحراف نور در اطراف اجسام جرم دار نظريه ي نسبيت انيشتين رو داريم ، بر اساس همين نظريه ،فضا در اطراف جسم جرم دار منحرف مى شود، يعنى براى فضا خاصيت كشيده شدن قائل شدند.

در رابطه با سوال سومتون ، مى تونيد نظريه هاى نسبيت انيشتين و بى نهايت بودن ذرات دكتر حسابى مراجعه كنيد.
مخصوصا نظريه بى نهايت بودن ذرات در پى همين جواب شما بوده
در رابطه با بى نهايت بودن ذرات مى تونيد به لينك زير مراجعه كنيد

انجمن فيزيكدانان جوان ايران • - منظور پروفسور حسابی از بی نهایت بودن ذرات چه بوده؟

آخرین ویرایش توسط مدیر

maryam.sh

New Member
لایک ها
3

واقعا جالبه که خیلی از ابهام های فیزیک رو میشه با تئوری نسبیت پاسخ داد.به نظرم منطقیه.ولی واقعا پیچیده است و کمی غیر قابل درک!و این موضوع اصلا در حیطه دبیرستان نیست.مخصوصا من که رشتم تجربیه.فکر میکنم برام مفید تر باشه اگه برم یکم تست سینماتیک بزنم!

بالا