وضعیت
موضوع بسته شده است.

ghazal pedia

Well-Known Member
لایک ها
350
پاسخ : چگونه به زیست علاقه مند شویم؟

تمام مکانیسم ها شناخته شده فیزیکیی که من در این پدیده میبینم: دخالت نیروی الکترومغناطیسی یکی از چهار نیروی موجود در جهان ، اصل عدم قطعیت هایزنبرگ و تشکیل اربیتال های الکترومغناطیسی القا گر ، مکانیسم خودالقایی زیر اتمی که خودش زیر مجموعه ای از الکترومغناطیسه ، ناهمنام گرایی کوانتمی - ریسمانی به علت خمش بعدی که در مکانیسم ناهمنام ربایی دخیله( این نظریه یکم جدیده) و بسیاری که شاید من ازش بی اطلاعم و شاید بشر ازش بی اطلاعه. پیوند شیمی و فیزیک یکی از بنیادی ترین پیونداست.( هر چند ارتباط اصلیشون مجموعه و زیر مجموعست)
ببخشید نمیدونستم اینا مال فیزیکن.اصل عدم قطعیت هایزنبرگو توی هر کتاب شیمی عمومی جلد اول میتونین پیدا کنین!!!
اصلا جملاتتون پر از مفاهیم شیمیه،اتم یا اوربیتال!!!! حتی برای بیان مطالبتونم به شیمی احتیاج دارین...
کلا من هدفم این بود که بگم علوم متفاوت مثل ۳تا حلقه ی المپیک به هم وصلن،اشتراک دارن و در عین حال جداگانه بررسی میشه هیچ کدوم برتری نداره و بقیه رو در بر نمیگیره
بزارین یه مثال بزنم اگه دنیا روی یه سه پایه باشه این پایه ها شیمی و فیزیکو زیست هستن هر کدوم نباشه دنیا میوفته. همه ی این علوم پیش نیاز همن و به هم بدجوری گره خوردن! و جدا نمیشن.هیچ مفهومی به طور قطع به یه علم تعلق نداره..
ریاضی توی مثالم زمینه که علوم با تکیه به اون دنیارو حفظ میکنن و بدون اون دنیا و همه ی علماش توی چاه ابدیت سقوط میکنن!!!
فکر میکنم کسی مخالف نباشه

آخرین ویرایش توسط مدیر

Sharifi_M

New Member
لایک ها
348

و چیزی که من میتونم در نهایت بگم اینه که برچسب ها خطرناکند! برچسب هان که آدم ها رو تو چند دسته قرار میدن! برچسب هان که تفرقه ایجاد میکنن! درحالی که ماهیت یکیه! اصل یکیه! ریاضیات، فیزیک، شیمی، زیست و ... همه یچیزن برای کمک به انسان به بشریت به شناخت بهتر دنیا! ولی بخش بندی شدن و برچسب زنی چون اگه یکی بودن، خیلی کلی بودن! جدا شدن تا هرکس قسمت مورد علاقش رو بررسی کنه اون قسمت که بیشتر علاقه داره اون قسمت که ازش بیشتر لذت میبره و در نهایت اون قسمت که میتونه از طریق اون به خودش و دنیاش کمک کنه! پس بیاین این اسامی و برچسب ها رو با این دید ببینیم و به فکر برتری یک برچسب و افراد زیر مجموعش نباشیم!
:)

Mehran Asadi

Well-Known Member
لایک ها
442

ببخشید نمیدونستم اینا مال فیزیکن.اصل عدم قطعیت هایزنبرگو توی هر کتاب شیمی عمومی جلد اول میتونین پیدا کنین!!!

جالب اینجاست ورنر کارل هایزنبرگ نوبل فیزیک سال 1932 روداره

ghazal pedia

Well-Known Member
لایک ها
350

جالب اینجاست ورنر کارل هایزنبرگ نوبل فیزیک سال 1932 روداره
من نگفتم مال شیمین
شرودینگر و ملیکان هم فیزیک دان بودن... هدفم این بود که بگم اینارو نمیشه جدا کرد و به هم وصلن...
وگرنه من خودم فیزیکو دوست دارم فیزیکمم خیلیم خوبه.خیلی از مباحثی که توی شیمی میخونیم مدیون دانشمندان فیزیکدانه!!
اما میخواستم بگم این مباحث به طور کلی فیزیکی نیستن و شیمی فیزیک محسوب میشن

Wizard

Moderator
لایک ها
1,253

به نام خداوند دانا و توانا

سلام دوستان

نظر شخصی خودم رو می گم:

ببینید زیست، شیمی، فیزیک ، ریاضی و ... خوب در اصل همه ی این ها در اینکه برای کشف حقایق استفاده می شوند هیچ شکی نیست

ولی اینکه هر کدام این ها در زمینه ها و روش های مشخصی برای کشف حقایق دارند. اینکه شما بگید فیزیک برتر هست یا شیمی برتر

هست یا زیست برتر هست در رابطه با کشف حقایق کاملا بی معنی هست. اما روش هایی که توی هر کدوم استفاده می شه ممکنه ایراد

هایی داشته باشه که به مرور زمان حل بشه خوب مثلا شیمی که قبلا علم کیمیاگری جاش کار می کرده یک سری روش هایی رو استفاده

می کردند که صحیح نبود.

به اصطلاح از یک مکتب یا doctrine خاصی تبعیت می کردند. یعنی یکسری پیش فرض هایی رو در نظر می گرفتند و یکسری روش هایی

برای بدست آوردن حقایق استفاده می کردند.

مثلا در همین فیزیک ارسطو گفت که اگر جسم سنگین و سبک رو با هم رها کنیم، جسم سنگین تر زودتر به زمین می رسه. خوب این پیش

فرض غلطی بود که گالیله اصلاحش کرد.

یا در علم شیمی قدیم پیش فرض های نادرستی در رابطه با عناصر و مزاج های چهارگانه بود که رابت بویل در کتاب شیمیدان شکاک تمام این

نظرات رو به نقد کشید و باز نظریه ی عناصر دموکریت رو زنده کرد.

یا مثلا در رابطه با زیست سر فرانسیس بیکن روش های 7 گانه رو بیان کرد که تا همین امروز در کتاب های زیست شناسی دانش آموزان

استفاده می شه(( فرضیه سازی ...))

یا در ریاضی هندسه ی نااقلدیسی با در نظر نگرفتن اصل های آخری اقلیدس پدید آمد.(( البته اصل های اقلدیس غلط نبودند بلکه

در این مورد، زمینه ی جدیدی به مطالعات هندسه اضافه شد که هندسه نااقلدیسی نام گرفت که خودش به دو بخش تقسیم

می شه اگه اشتباه نکنم.)) مطلبی که هست این هست که تمام این علوم کشف حقایق رو سرلوحه ی کارشون قرار دادند اما

حوزه و روش های ویژه ی خودشون رو برای کشف حقایق دارند.

حالا مثلا اگر بخواهید علاقتون رو نسبت به زیست بسنجید لازمه که اول دقیقا بدونید در اثر چه نیاز هایی مطالعات زیست شناسی به

وجود آمد. زیست شناسی چه حوزه هایی رو در بر می گیره و چه روش هایی رو برای کشف حقایق استفاده می کنه

(( مثلا الان فلسفه ی تکامل یکی از چیز هایی هست که زیست شناس برای کشف حقایق استفاده می کنه)) و در آخر اینکه

شخص بدونه چه حقایق و دستاورد هایی ثمره ی مطالعه کردن در علم زیست شناسی بوده

در یک کلام؛ فلسفه ی علم زیست شناسی رو بدونه.

آخرین ویرایش توسط مدیر

enzymes

New Member
لایک ها
25

اصلا جملاتتون پر از مفاهیم شیمیه،اتم یا اوربیتال!!!! حتی برای بیان مطالبتونم به شیمی احتیاج دارین...
کلا من هدفم این بود که بگم علوم متفاوت مثل ۳تا حلقه ی المپیک به هم وصلن،اشتراک دارن و در عین حال جداگانه بررسی میشه هیچ کدوم برتری نداره و بقیه رو در بر نمیگیره
بزارین یه مثال بزنم اگه دنیا روی یه سه پایه باشه این پایه ها شیمی و فیزیکو زیست هستن هر کدوم نباشه دنیا میوفته. همه ی این علوم پیش نیاز همن و به هم بدجوری گره خوردن! و جدا نمیشن.هیچ مفهومی به طور قطع به یه علم تعلق نداره..
ریاضی توی مثالم زمینه که علوم با تکیه به اون دنیارو حفظ میکنن و بدون اون دنیا و همه ی علماش توی چاه ابدیت سقوط میکنن!!!
فکر میکنم کسی مخالف نباشه
این مفاهیم کاملا در قلمرو چیزین که دانشمندا امروز فیزیک می نامند.اتم ، اوربیتال ، واکنش شیمیایی ، مولکول و... یکسری اسمن، یکسری برچسب. اسمایی که ما رو پدیده های این جهان میزاریم و به شیمی ، زیست و اینجور قضایا تقسیم می کنیم.
دوستمون تعریف خوبی از فیزیک ارائه کرد به نقل:

the general analysis of nature, conducted in order to understand how the universe behaves
واسه دوستانیم که زبانشون خوب نیست ترجمش میشه: آنالیز عمومی طبیعت، در جهت فهمیدن اینکه جهان چگونه رفتار میکند.
مهم اینه که موجوداتی که روشون برچسب زدیم چطور رفتار میکنند و چه تاثیری رو هم دارن، این چیزه که بهش میگن علم تجربی.
شیمی ، زیست و بقیه علوم تجربی (مثلا نجوم) همه و همه تقسیمی از این برچسب ها هستن هر کدوم تو یه اردری. درواقع شعبه ای از فیزیک هستند که توی یه شاخه ای آنالیز میکنن.
در ضمن فکر میکنم شما مفهوم علمو کلا از پایه اشتباه فهمیدید.(
گه دنیا روی یه سه پایه باشه این پایه ها شیمی و فیزیکو زیست هستن هر کدوم نباشه دنیا میوفته.)
یادتون باشه قوانین یونیورس اهمیت نمیدن ما مثلا درباره واکنش یونی سدیم کلرید چه فکری میکنیم. ملیارد ها بار این دوتا یون بهم رسیدنو شبکه تشکیل دادن. شاید بار یک ملیاردو یکم اینکارو نکنن. یه نظریه فقط تو ذهن ماست.فقط و فقط و فقط. مدل خوب مدلیه که نقض پذیره.

ghazal pedia

Well-Known Member
لایک ها
350

این مفاهیم کاملا در قلمرو چیزین که دانشمندا امروز فیزیک می نامند.اتم ، اوربیتال ، واکنش شیمیایی ، مولکول و... یکسری اسمن، یکسری برچسب. اسمایی که ما رو پدیده های این جهان میزاریم و به شیمی ، زیست و اینجور قضایا تقسیم می کنیم.
دوستمون تعریف خوبی از فیزیک ارائه کرد به نقل:

the general analysis of nature, conducted in order to understand how the universe behaves
واسه دوستانیم که زبانشون خوب نیست ترجمش میشه: آنالیز عمومی طبیعت، در جهت فهمیدن اینکه جهان چگونه رفتار میکند.
مهم اینه که موجوداتی که روشون برچسب زدیم چطور رفتار میکنند و چه تاثیری رو هم دارن، این چیزه که بهش میگن علم تجربی.
شیمی ، زیست و بقیه علوم تجربی (مثلا نجوم) همه و همه تقسیمی از این برچسب ها هستن هر کدوم تو یه اردری. درواقع شعبه ای از فیزیک هستند که توی یه شاخه ای آنالیز میکنن.
در ضمن فکر میکنم شما مفهوم علمو کلا از پایه اشتباه فهمیدید.(
گه دنیا روی یه سه پایه باشه این پایه ها شیمی و فیزیکو زیست هستن هر کدوم نباشه دنیا میوفته.)
یادتون باشه قوانین یونیورس اهمیت نمیدن ما مثلا درباره واکنش یونی سدیم کلرید چه فکری میکنیم. ملیارد ها بار این دوتا یون بهم رسیدنو شبکه تشکیل دادن. شاید بار یک ملیاردو یکم اینکارو نکنن. یه نظریه فقط تو ذهن ماست.فقط و فقط و فقط. مدل خوب مدلیه که نقض پذیره.
این فقط یه مثال بود واگه نمیپذیرید که علوم به هم وابسته اند من دیگه نمیدونم چی باید بگم...
شیمی به فیزیک بیشتر وابسته ست تا فیزیک به شیمی، قبول دارم!!!!! فیزیک قوانین اصل وپایه جهانو بررسی میکنه اما شیمی میاد به نفع بشر ازشون استفاده میکنه...
اما نمیتونید بگین که فیزیک کل علمه و همه ی علوم زیرمجموعه ی اونن. این حرف یه کم داره تعصبی میشه!!
اگه همه ی علوم خوش خرم در کنار هم باشن اونوقت میشه انتظار پیشرفت داشت!!!

m.r.s.d.bio

New Member
لایک ها
42

مگه علاقه مند کردن به زیست زوریه؟
شما اصن پستای قبلی رو خوندی؟من میخوام نظر یکیو درباره زیست عوض کنم.چی کار کنم نظرش عوض شه؟

---- دو نوشته به هم متصل شده است ----

اقا خیلی از بحث تاپیک دور شدیم!!!!دیگه تموم کنید همه یه علم ها و شاخه ها قابل احترامن.بچه های المپیاد زیست به من بگید چجوری میتونم نظر یکیو درباره زیست تغییر بدم؟؟؟؟کتاب یا مقاله چی بهش پیشنهاد کنم که نظرش راجبه زیست عوض شه؟

narmin

New Member
لایک ها
75

والا به نظر من که بهترینش همون کمپله.

زمینی

Active Member
لایک ها
159

من هم نظرم رو گفتم راضیش کن لااقل یک ساعتم که شده باهم زیست بخونید

Sharifi_M

New Member
لایک ها
348

شما اصن پستای قبلی رو خوندی؟من میخوام نظر یکیو درباره زیست عوض کنم.چی کار کنم نظرش عوض شه؟
خب آدم، حرف من اینه چرا میخاید یچنین کاری کنید؟ چه نیازیه؟

Mahtab

Member
لایک ها
21

سلام بچه ها.من یه دوست دارم خیلی از زیست بدش میاد ولی نمرات امتحانای زیستش خیلی خوبه ولی به گفته ی خودش فقط این درس رو واسه نمره اوردن میخونه.من چی کار میتونم براش انجام بدم تا به زیست علاقه مند بشه؟

پس من چی بگم که یه دوست دارم عاشق شیمی و فیزیک و ریاضیه و بشدت از زیست بدش میاد، اما رشته اش تجربیه و المپیاد زیست شرکت کرده!!!!!!

enzymes

New Member
لایک ها
25

این فقط یه مثال بود واگه نمیپذیرید که علوم به هم وابسته اند من دیگه نمیدونم چی باید بگم...
شیمی به فیزیک بیشتر وابسته ست تا فیزیک به شیمی، قبول دارم!!!!! فیزیک قوانین اصل وپایه جهانو بررسی میکنه اما شیمی میاد به نفع بشر ازشون استفاده میکنه...
اما نمیتونید بگین که فیزیک کل علمه و همه ی علوم زیرمجموعه ی اونن. این حرف یه کم داره تعصبی میشه!!
اگه همه ی علوم خوش خرم در کنار هم باشن اونوقت میشه انتظار پیشرفت داشت!!!
بزارید من اینجوری جواب بدم.
شما یک مثال از هر شاخه ای از علوم تجربی در هر زمینه ی دلحواهی که می خوایید بیارید که با فیزیک قابل پیشبینی ، تجزیه تحلیل و آزمایش نباشه. حالت رو تئوریکال فرض می کنیم تا بحث بنیادشناختی جلو بره.
من زیستی مثلا این مثالرو میارم که احساس تنفر چه ربطی به فیزیک داره. جوابش تقریبا واضحه. مغز ما از یسری واکنش های الکتروشیمیایی پیروی میکنه با یسری سازماندهی عصبی. اگه انرژی هر اتم و مولکول در هر لحظه ، جرمشون و بار و قطر یون ها رو داشته باشیم همچنین جهت و اندازه بردار های جریان پتانسیل عمل متحرک میتونیم لحظه t0 مغز رو ببینیم و در لحظه t بگیم این آدم الان از چیزی متنفره یا نه. اگه نه احتمال متنفر شدن چقدره. میبینید که این حالت چقدر تئوریکاله و این کار تقریبا برای ما غیر ممکن. پس ما بجای اکتفا به فیزیک (در این مثال) روانشناسیو درست می کنیم که بجای این عملیات نوروفیزیوساینتیک پیچیده با یسری نشانه ها تنفرو(هر چند با احتمال خیلی کمتر) بهمون بگه. دلیل به وجود اومدن شیمی ، نجوم ، زیست و.... هم با دلیل به وجود اومدنی که برای روانشناسی گفتم آنالوگه.ما فعلا نمیتونیم همه چیز رو جرم-انرژی گرا توجیه کنیم. پس با نشانه ها درگیررمیشیم تا احتمالاتو بدست بیاریم. نشانه ها اونقدر زیادن که دسته دستشون می کنیم.(شیمی ، زیست...)

Dadgarnia

New Member
لایک ها
1,127

اگه ریاضیات رو از فیزیک حذف کنیم باز هم یکسری از تعاریف و دیتا های تحلیل نشده و یا صرفا شهودا تحلیل شده باقی می مونه.

با یه جست و جوی ساده توی اینترنت می تونی بهفمی نچرال ساینس رو از کجا آوردم!پس این بحثت از اساس بی مورده.از همون پیجی که لینکشو دادی:
Whether mathematics itself is properly classified as science has been a matter of some debate. Some thinkers see mathematicians as scientists, regarding physical experiments as inessential or mathematical proofs as equivalent to experiments. Others do not see mathematics as a science, since it does not require an experimental test of its theories and hypotheses. Mathematical theorems and formulas are obtained by logical derivations which presume axiomatic systems, rather than the combination of empirical observation and logical reasoning that has come to be known as the scientific method. In general, mathematics is classified as formal science, while natural and social sciences are classified as empirical sciences.​
البته الان حتی خود لغت ساینس هم تو بیشتر جا ها به نچرال ساینس اشاره داره.
جواب قسمت اول:
اين مواردي كه شما بهش اشاره كردين هيچ مشكلي ايجاد نمي كنه چون توي رياضي ثابت ميشه كه اگه از يه مجموعه نامتناهي يه زير مجموعه ي متناهيشو حذف كنيم مجموعه ي جديد با مجموعه ي اوليه برابره. بذاريد با يه مثال براتون توضيح بدم. فرض كنيد از مجموعه ي
زير مجموعه ي
رو كم كنيم، مجموعه اي كه به وجود مياد
هست. حالا اگه هر عضو مثل
رو از مجموعه ي اوليه در نظر بگيريم مي تونيم اونو به عضو
از مجموعه ي دوم متناظر كنيم پس چيزي كه مي خوايم ثابت ميشه. پس فيزيك زير مجموعه ي رياضيه.
جواب قسمت دوم:
توي همون متني كه گذاشتين نوشته كه رياضيات توي علوم قراردادي طبقه بندي ميشه حالا من نمي دونم شما به علم قراردادي ديگه چي ميگين.

سلام بچه ها.من یه دوست دارم خیلی از زیست بدش میاد ولی نمرات امتحانای زیستش خیلی خوبه ولی به گفته ی خودش فقط این درس رو واسه نمره اوردن میخونه.من چی کار میتونم براش انجام بدم تا به زیست علاقه مند بشه؟
من خودم خيلي از زيست بدم مياد و دوست ندارم كه كسي منو به زيست علاقه مند كنه حتي اگه كسي اين كارو هم بكنه شك ندارم كه تاثيري توي من نخواهد گذاشت. هر كسي يه خصوصيات منحصر به فرد خودشو داره و لزومي نداره كه همه از زيست خوششون بياد.

12Diana

New Member
لایک ها
2

بچه ها دیدم دارید بحث درباره ی رشته ها میکنید گفتم یه چیزی بگم تا شاید نظرتون عوض شه!
در واقع این انسانه که علم طبیعت رو برای آسودگی و راحتی مطالعه ی خودش به شیمی فیزیک و ریاضی و زیست تقسیم کرده. در واقع این چهار تا شاخه قابل تفکیک از هم توی طبیعت نیستن. مثلا شما تصور کنید که فردی میخواد قدم برداره کلی اتفاق شیمیایی و فیزیکی و زیستی تو بدنش اتفاق می افته که بتونه اون قدم رو بدرستی برداره یا وقتی میخواد یه گیاه رشد کنه کلی اتفاق میافته تا دونه اش از خاک سر در بیاره!
پس این بحث بیهودس که بگیم مثلا زیست مادر همه ی علومه یا ریاضی یا فیزیک و شیمی! این چهار تا شاخه همدیگر رو پوشش میدن تا علم طبیعت به وجود بیاد و هیچ کدوم برتری نسبت به یکدیگه ندارن مثل تیکه های پازل میمونن.
خودتون هم احتمالا دیدید یا شنیدین که موقعی که تحقیقات بزرگی روی موضوع مهمی انجام میشه از همه ی رشته ها دانشمندا جمع میشن تا کار پیش ببرن.

Poria1999

Active Member
لایک ها
29

جواب قسمت اول:
اين مواردي كه شما بهش اشاره كردين هيچ مشكلي ايجاد نمي كنه چون توي رياضي ثابت ميشه كه اگه از يه مجموعه نامتناهي يه زير مجموعه ي متناهيشو حذف كنيم مجموعه ي جديد با مجموعه ي اوليه برابره. بذاريد با يه مثال براتون توضيح بدم. فرض كنيد از مجموعه ي
زير مجموعه ي
هست. حالا اگه هر عضو مثل
از مجموعه ي دوم متناظر كنيم پس چيزي كه مي خوايم ثابت ميشه. پس فيزيك زير مجموعه ي رياضيه.
اولا برهانتون رو از اول قدم به قدم شرح بدید تا بتونم قدم به قدم بهش جواب بدم.
ثانیا یه سند بذارید برای حرفتون که بگه مجموعه ی جدید با مجموعه ی اولیه برابره و تنها متناظره نیست.
جواب قسمت دوم:
توي همون متني كه گذاشتين نوشته كه رياضيات توي علوم قراردادي طبقه بندي ميشه حالا من نمي دونم شما به علم قراردادي ديگه چي ميگين.
حرف من اینه که ریاضی Natural science نیست.و همونطور که توی همون صفحه هم نوشته شده :
In modern usage however, "science" most often refers to a way of pursuing knowledge, not only the knowledge itself. It is also often restricted to those branches of study that seek to explain the phenomena of the material universe.
لغت science عموما بهNatural science اشاره داره.

و حتی در مورد ریاضیات لغت science به پیروی از روش علمی اشاره نمی کنه بلکه به معنای قدیمی تر این لغت knowledge اشاره داره.
[Mathematical theorems and formulas are obtained by logical derivations which presume axiomatic systems, rather than the combination of empirical observation and logical reasoning that has come to be known as the scientific method.]
[In an older and closely related meaning, "science" also refers to this body of knowledge itself]​
اگه شما قبول دارید که در ریاضیات از روش علمی پیروی نمیشه پس دیگه در این مورد مشکلی نداریم.

آخرین ویرایش توسط مدیر

M.Banparvar

Well-Known Member
لایک ها
495

سلام،در پاسخ به موضوع!!قلم چی تا چندسال پیش یکسری کتابهایی (که هنوز هست منم یکی دوتاشونو دارم)بنام تکاج رو چاپ میکنه که کتابهای زیست و فیزیولوژی ساده ای رو از کشور های اروپایی و آمریکایی ترجمه کرده برای مطالعه ی افراد تازه کار مناسبه

m.r.s.d.bio

New Member
لایک ها
42

جواب قسمت اول:
زير مجموعه ي
هست. حالا اگه هر عضو مثل
جواب قسمت دوم:

من خودم خيلي از زيست بدم مياد و دوست ندارم كه كسي منو به زيست علاقه مند كنه حتي اگه كسي اين كارو هم بكنه شك ندارم كه تاثيري توي من نخواهد گذاشت. هر كسي يه خصوصيات منحصر به فرد خودشو داره و لزومي نداره كه همه از زيست خوششون بياد.
چرا زیستو دوست ندارید؟(فکر کنم توش استعداد ندارید!!!!!!)شاید توش به یه جایی بالاتر از جایی الانی که هستید برسید!!!!!!!

پس من چی بگم که یه دوست دارم عاشق شیمی و فیزیک و ریاضیه و بشدت از زیست بدش میاد، اما رشته اش تجربیه و المپیاد زیست شرکت کرده!!!!!!
خب من یه چیز بگم این ادم در اینده به جایی نمیرسه تو المپیاد زیست چون المپیاد زیست علاقه تو خیلی از جاهاش زیاد میخواد و همچنین پشتکار بی نهایت که از علاقه به وجود میاد.حلا هدف دوستتون چی بوده که اومده المپیاد زیست؟؟!!!

خب آدم، حرف من اینه چرا میخاید یچنین کاری کنید؟ چه نیازیه؟
چون دوستم خیلی از زیست متنفره ولی استعدادش تو زیست نسبت به درسای دیگه بالاتره(استدلالش خیلی قویه!!!)و همچنین زیستو خیلی نقض میکن!!!!!!!!!

ثانیا یه سند بذارید برای حرفتون که بگه مجموعه ی جدید با مجموعه ی اولیه برابره و تنها متناظره نیست.

حرف من اینه که ریاضی Natural science نیست.و همونطور که توی همون صفحه هم نوشته شده :
In modern usage however, "science" most often refers to a way of pursuing knowledge, not only the knowledge itself. It is also often restricted to those branches of study that seek to explain the phenomena of the material universe.

و حتی در مورد ریاضیات لغت science به پیروی از روش علمی اشاره نمی کنه بلکه به معنای قدیمی تر این لغت knowledge اشاره داره.
[Mathematical theorems and formulas are obtained by logical derivations which presume axiomatic systems, rather than the combination of empirical observation and logical reasoning that has come to be known as the scientific method.]
[In an older and closely related meaning, "science" also refers to this body of knowledge itself]​
اگه شما قبول دارید که در ریاضیات از روش علمی پیروی نمیشه پس دیگه در این مورد مشکلی نداریم.
میشه دیگه بحثو تموم کنی؟؟!!اگه ریاضی علم باشه یا نباشه چه سودی برای شما و ما داره؟؟!!هرکس بره به رشته مورد علاقش برسه!!!!

سلام،در پاسخ به موضوع!!قلم چی تا چندسال پیش یکسری کتابهایی (که هنوز هست منم یکی دوتاشونو دارم)بنام تکاج رو چاپ میکنه که کتابهای زیست و فیزیولوژی ساده ای رو از کشور های اروپایی و آمریکایی ترجمه کرده برای مطالعه ی افراد تازه کار مناسبه
ممنون از کمکتون

ghazal pedia

Well-Known Member
لایک ها
350

بزارید من اینجوری جواب بدم.
شما یک مثال از هر شاخه ای از علوم تجربی در هر زمینه ی دلحواهی که می خوایید بیارید که با فیزیک قابل پیشبینی ، تجزیه تحلیل و آزمایش نباشه. حالت رو تئوریکال فرض می کنیم تا بحث بنیادشناختی جلو بره.
من زیستی مثلا این مثالرو میارم که احساس تنفر چه ربطی به فیزیک داره. جوابش تقریبا واضحه. مغز ما از یسری واکنش های الکتروشیمیایی پیروی میکنه با یسری سازماندهی عصبی. اگه انرژی هر اتم و مولکول در هر لحظه ، جرمشون و بار و قطر یون ها رو داشته باشیم همچنین جهت و اندازه بردار های جریان پتانسیل عمل متحرک میتونیم لحظه t0 مغز رو ببینیم و در لحظه t بگیم این آدم الان از چیزی متنفره یا نه. اگه نه احتمال متنفر شدن چقدره. میبینید که این حالت چقدر تئوریکاله و این کار تقریبا برای ما غیر ممکن. پس ما بجای اکتفا به فیزیک (در این مثال) روانشناسیو درست می کنیم که بجای این عملیات نوروفیزیوساینتیک پیچیده با یسری نشانه ها تنفرو(هر چند با احتمال خیلی کمتر) بهمون بگه. دلیل به وجود اومدن شیمی ، نجوم ، زیست و.... هم با دلیل به وجود اومدنی که برای روانشناسی گفتم آنالوگه.ما فعلا نمیتونیم همه چیز رو جرم-انرژی گرا توجیه کنیم. پس با نشانه ها درگیررمیشیم تا احتمالاتو بدست بیاریم. نشانه ها اونقدر زیادن که دسته دستشون می کنیم.(شیمی ، زیست...)
لطفا بحث دیگه کافیه، خسته شدم... باشه هرجوری دوست دارین فکر کنین. به نظرم ادامه دادنش درست نیست...
خسته نباشید،خدا قوت

Dadgarnia

New Member
لایک ها
1,127

براي قسمت اول:
من اشتباه كردم. تنها نتيجه اي كه ميشه گرفت اينه كه تعداد اعضاي دو مجموعه با هم برابره ولي به نظر شما اگه از يه مجموعه ي نامتناهي يه چيز متناهي رو كم كنيم چقدر روي اون مجموعه ي اوليه تاثير ميذاره؟ ماكسيمم تاثيرش اينه كه جمله ي فيزيك كاملا زير مجموعه ي رياضيه رو به جمله ي فيزيك تقريبا زير مجموعه ي رياضيه تبديل مي كنه.
براي قسمت دوم:
به نقل از ويكي پديا:
Mathematical method
1- Understanding
2- Analysis
3- Synthesis
4- Review/Extend
آيا توي روش علمي از اينا استفاده نميشه؟ پس روش رياضياتي يه زير مجموعه از روش علميه پس روش رياضياتي هم يه نوع روش علميه.

وضعیت
موضوع بسته شده است.
بالا