چگونگی تشکیل منظومه ی شمسی

venus 76

New Member
لایک ها
14
باسلام
من المپیاد نجوم نمیخونم
اما از اونجایی که به نجوم خیلی علاقه دارم گاهی اوقات مقاله هایی رو در این زمینه میخونم
مقاله ای رو درباره تشکیل منظومه شمسی خوندم که در اون نوشته شده بود در ابتدا منظومه به صورت سحابی کروی بوده که در اثر نیروی گرانشی که در مرکز اون ایجاد شده به صورت صفحه در اومده و بعد هم ذرات در یک نقطه جمع شده و خورشید و دیگر اجرام منظومه بوجود اومده و اون صفحه الان منظومه شمسیه
سوال من اینه که بوسیله چه نیرویی اون سحابی کروی به صفحه تبدیل شده
ممنون میشم اگه این سوال رو جواب بدین

fatemeh.zar

New Member
لایک ها
253
پاسخ : چگونگی تشکیل منظومه ی شمسی

باسلام
من المپیاد نجوم نمیخونم
اما از اونجایی که به نجوم خیلی علاقه دارم گاهی اوقات مقاله هایی رو در این زمینه میخونم
مقاله ای رو درباره تشکیل منظومه شمسی خوندم که در اون نوشته شده بود در ابتدا منظومه به صورت سحابی کروی بوده که در اثر نیروی گرانشی که در مرکز اون ایجاد شده به صورت صفحه در اومده و بعد هم ذرات در یک نقطه جمع شده و خورشید و دیگر اجرام منظومه بوجود اومده و اون صفحه الان منظومه شمسیه
سوال من اینه که بوسیله چه نیرویی اون سحابی کروی به صفحه تبدیل شده
ممنون میشم اگه این سوال رو جواب بدین
سلام
اون سحابی به علت تکانه زاویه ای که داشته به دور خودش حول یه محوری می چرخیده. بعد بدلیل نیروی گریز از مرکز کم کم در راستای عمود بر محور کشیده تر میشه و تقریبا به صورت یک صفحه یا دیسک در میاد. کره ی زمین هم همین الان چون به دور خودش می چرخه شعاعش در استوا بیشتر از شعاعش در قطبه. اما چون جنس زمین سخته این پخی خیلی کمه.

venus 76

New Member
لایک ها
14

ممنون بابت پاسخ :133:
چرا بدلیل نیروی گریز از مرکز کم کم در راستای عمود بر محور کشیده تر میشه به صورت دیسک مواد جمع آوری میشن؟
در واقع دلیل فیزیکیش چیه؟:confused:

fatemeh.zar

New Member
لایک ها
253

چون این نیرو فقط در راستای عمود بر محور وجود داره.

بالا