evo_society

Active Member
لایک ها
26
سلام برای مبحث ژنتیک (فصل 8) چه کتابی مناسبه ؟ برای تست چی ؟ و روش مطالعه این درس باید چطوری باشه؟ منظورم اینکه این فصل فقط مسئله است یا نه مفاهیم ترکیبیه؟؟؟
(نکته اخر اینکه این فصل رو اصلا دبیر ما درست تدریس نکرد مثلا دودمانه ها رو روخونی کرد رد شد اوضاع ما اینقد خرابه)
ممنون از راهنمایی ها

diyary

New Member
لایک ها
5
پاسخ : ژنتیک = (منابع و روش های مطالعه ای)

سلام دوست عزیز
اگه میخواهید کل مبحث ژنتیک دبیرستانو در سطح المپیادی هم یاد بگیرید من این سایت رو بسیار توصیه می کنم که خودم هم سود بردم .(شبكه‌ي رشد > فعاليت‌هاي علمي > المپياد زيست‌شناسي) جزوه های اموزشی خیلی خوبی هم داره و حتی مشاوره تحصیلی و...

اگه هم در سطح مدرسه میخواهید یاد بگیرید کتاب کار خیلی سبز جالبه ، و اصل و پایه ی یادگیری در زیست درک عمقی مفهوم است سپس تکرار روزمره .
و درضمن مسایل ژنتیک اغلب ترکیبی میاد .

امیدوارم کمکی کرده باشم
با تشکر

آخرین ویرایش توسط مدیر

evo_society

Active Member
لایک ها
26

سلام دوست عزیز
اگه میخواهید کل مبحث ژنتیک دبیرستانو در سطح المپیادی هم یاد بگیرید من این سایت رو بسیار توصیه می کنم که خودم هم سود بردم .(شبكه‌ي رشد > فعاليت‌هاي علمي > المپياد زيست‌شناسي) جزوه های اموزشی خیلی خوبی هم داره و حتی مشاوره تحصیلی و...

اگه هم در سطح مدرسه میخواهید یاد بگیرید کتاب کار خیلی سبز جالبه ، و اصل و پایه ی یادگیری در زیست درک عمقی مفهوم است سپس تکرار روزمره .
و درضمن مسایل ژنتیک اغلب ترکیبی میاد .

امیدوارم کمکی کرده باشم
با تشکر
ممنون از راهنمایی میگن کتاب تخته سیاه مناسبه نظرتون راجع به این کتاب چیه (من برای کنکور و ازمون های ازمایشی می خوامش)

diyary

New Member
لایک ها
5

دوست عزیز من درباره ی این کتاب چیز زیادی نمی دونم ولی در خود سایت یکی از داوطلبان کنکور تجربی گذشته تجربیاتش رو گذاشته می تونید بخونید ببینید چی نوشته.
http://www.irysc.com/forum/t17576/

با تشکر

evo_society

Active Member
لایک ها
26

تفاوت ژن و جایگاه ژن چیست؟...بعد تعریف الل چیست و فرق اون با ژن چیه؟؟؟؟؟

diyary

New Member
لایک ها
5

سلام دوست عزیز
در هر رشته DNA مجموعه ای از دستورالعمل ها به نام ژن ها قرار دارند. این ژن ها هستند که ویژگی های فیزیکی جانوران یا انسان ها را تعیین می کنند. ژن ها برای همه انسان ها یکسان هستند بنابراین همه انسان ها ژن های یکسانی را به ارث می برند. اما این آلل ها هستند که تعیین می کنند ژن ها چگونه در یک فرد بروز پیدا کنند و آشکار شوند.به عنوان مثال این که رنگ چشم داریم به ژن ها مربوط است اما این که چه رنگ چشمی را از والدینمان به ارث می بریم به وسیله آلل ها تعیین می شود. آلل ها به صورت جفت هستند. به عبارتی موجودات زنده برای هر صفت دو آلل دارند. (به عنوان مثال آلل قهوه ای و آبی برای چشم در یک نفر.) یک آلل روی یک کروموزوم و آلل دیگر روی کروموزوم دیگر قرار دارد. ما یک الل را از مادر و آلل دیگر را از پدرمان به ارث می بریم.تفاوت آلل ها و ژن ها در این است که ژن ها جفت نیستند چراکه چنان که گفته شد ژن ها در همه انسان ها یکسان هستند. به همین دلیل که گفته شد یک جفت آلل فنوتیپ های متضاد به وجود می آورند اما این موضوع درباره ژن ها صادق نیست .
قانون وراثت مندل فرایندی که طی آن یک آلل انتقال می یابد را فرمول بندی کرده است.
چنان که گفته شد موجودات زندهدو آلل برای هر صفت دارند. به وضعیتی که دو آلل متفاوت برای یک صفت وجود داشته باشد هتروزیگوت گفته می شود. در نوعی از هتروزیگوت یکی از دو آلل غالب است و دیگری مغلوب و در نتیجه آلل غالب آشکار می شود و آلل مغلوب پنهان. به عنوان مثال، در انسان آلل برای رنگ چشم قهوه ای غالب است و آلل برای رنگ چشم آبی مغلوب است.
غالب بودن رنگ قهوه ای بر رنگ آبی در چشم یک نمونه از تسلط کامل است. در روابط هتروزیگوتی که در آن هیچ کدام از آلل ها غالب نیستند اما هر دو به طور کامل آشکارند، وضعیت هم بارز گفته می شود. نمونه وضعیت هم بارز، به ارث رسیدن گروه خونی AB است.
وقتی یک آلل به طور کامل بر دیگری مسلط نیست وضعیت تسلط ناقص است. رنگ صورتی به ارث رسیده از گل لاله تسلط ناقص است.
نتیجه
-ژن ها برای همه انسان ها یکسان هستند و همه انسان ها ژن های یکسانی را به ارث می برند. اما این آلل ها هستند که تعیین می کنند ژن ها چگونه در یک فرد بروز پیدا کنند و آشکار شوند. به عنوان مثال این که ما چه رنگ چشمی را از والدینمان به ارث ببریم به وسیله آلل ها تعیین می شود.
-آلل ها به صورت جفت هستند. (به عنوان مثال آلل قهوه ای و آبی برای چشم) اما جفت بودن در مورد ژن ها صادق نیست. در نتیجه یک جفت آلل فنوتیپ های متضاد تولید می کنند ولی این را نمی توان به ژن ها هم تعمیم داد.

اینو خودم ننوشتم ومنبعش:
http://020.ir/زیست-شناسی/تفاوت-آلل-ها-و-ژن-ها

باتشکر

آخرین ویرایش توسط مدیر

evo_society

Active Member
لایک ها
26

سلام دوست عزیز
در هر رشته DNA مجموعه ای از دستورالعمل ها به نام ژن ها قرار دارند. این ژن ها هستند که ویژگی های فیزیکی جانوران یا انسان ها را تعیین می کنند. ژن ها برای همه انسان ها یکسان هستند بنابراین همه انسان ها ژن های یکسانی را به ارث می برند. اما این آلل ها هستند که تعیین می کنند ژن ها چگونه در یک فرد بروز پیدا کنند و آشکار شوند.به عنوان مثال این که رنگ چشم داریم به ژن ها مربوط است اما این که چه رنگ چشمی را از والدینمان به ارث می بریم به وسیله آلل ها تعیین می شود. آلل ها به صورت جفت هستند. به عبارتی موجودات زنده برای هر صفت دو آلل دارند. (به عنوان مثال آلل قهوه ای و آبی برای چشم در یک نفر.) یک آلل روی یک کروموزوم و آلل دیگر روی کروموزوم دیگر قرار دارد. ما یک الل را از مادر و آلل دیگر را از پدرمان به ارث می بریم.تفاوت آلل ها و ژن ها در این است که ژن ها جفت نیستند چراکه چنان که گفته شد ژن ها در همه انسان ها یکسان هستند. به همین دلیل که گفته شد یک جفت آلل فنوتیپ های متضاد به وجود می آورند اما این موضوع درباره ژن ها صادق نیست .
قانون وراثت مندل فرایندی که طی آن یک آلل انتقال می یابد را فرمول بندی کرده است.
چنان که گفته شد موجودات زندهدو آلل برای هر صفت دارند. به وضعیتی که دو آلل متفاوت برای یک صفت وجود داشته باشد هتروزیگوت گفته می شود. در نوعی از هتروزیگوت یکی از دو آلل غالب است و دیگری مغلوب و در نتیجه آلل غالب آشکار می شود و آلل مغلوب پنهان. به عنوان مثال، در انسان آلل برای رنگ چشم قهوه ای غالب است و آلل برای رنگ چشم آبی مغلوب است.
غالب بودن رنگ قهوه ای بر رنگ آبی در چشم یک نمونه از تسلط کامل است. در روابط هتروزیگوتی که در آن هیچ کدام از آلل ها غالب نیستند اما هر دو به طور کامل آشکارند، وضعیت هم بارز گفته می شود. نمونه وضعیت هم بارز، به ارث رسیدن گروه خونی AB است.
وقتی یک آلل به طور کامل بر دیگری مسلط نیست وضعیت تسلط ناقص است. رنگ صورتی به ارث رسیده از گل لاله تسلط ناقص است.
نتیجه
-ژن ها برای همه انسان ها یکسان هستند و همه انسان ها ژن های یکسانی را به ارث می برند. اما این آلل ها هستند که تعیین می کنند ژن ها چگونه در یک فرد بروز پیدا کنند و آشکار شوند. به عنوان مثال این که ما چه رنگ چشمی را از والدینمان به ارث ببریم به وسیله آلل ها تعیین می شود.
-آلل ها به صورت جفت هستند. (به عنوان مثال آلل قهوه ای و آبی برای چشم) اما جفت بودن در مورد ژن ها صادق نیست. در نتیجه یک جفت آلل فنوتیپ های متضاد تولید می کنند ولی این را نمی توان به ژن ها هم تعمیم داد.

اینو خودم ننوشتم ومنبعش:
تفاوت آلل ها و ژن ها

باتشکر
ممنون از راهنمایی..... فقط من یه استنباط کردم بگم ببینم درسته یا نه : الل زیر مجموعه ژنه که باعث توالی نوکلئوتیدی جدیدی در سلول های دختری میشه ؟؟؟؟ توی مفاهیم گیج شدم یا نمی دونم خیلی وسواس شدم....

evo_society

Active Member
لایک ها
26

یه مسئله هست هر چه خوندم رو بر باد داد ..... :181: سوالش این بود که
اگر صفتی 36 نوع فنوتیب داشته باشد این صفت تحت کنترل _____ژن دو اللی است

---- دو نوشته به هم متصل شده است ----

راح حلش از مسئله سخت تر بود

diyary

New Member
لایک ها
5

دوست عزیز برای سوال اولتون :
به طور کلی هر ژن توالی نوکلئوتیدی مشخصی است که مسئول به وجود امدن یک فنوتیپ مشخص است ، ولی الل شکل های مختلف یک ژن هستند که باعث بروز فنوتیپ های مختلف از همان ژن می شود.

برای مثال شما برای بریدن به چاقو نیاز دارید ولی شکل های مختلفی از چاقو وجود دارد ، که می توانیم بگیم چاقو ژن است و بریدن یا بریده شده فنوتیپ است و شکل های مختلف چاقو الل ها هستند.

m.h.souri

Active Member
لایک ها
118

ممنون از راهنمایی میگن کتاب تخته سیاه مناسبه نظرتون راجع به این کتاب چیه (من برای کنکور و ازمون های ازمایشی می خوامش)
ژنتیک تخته سیاه عالیه...بعدازاینکه این کتابو تموم کردی بروسراغ تستای خیلی سبز

یه مسئله هست هر چه خوندم رو بر باد داد ..... :181: سوالش این بود که
اگر صفتی 36 نوع فنوتیب داشته باشد این صفت تحت کنترل _____ژن دو اللی است

راح حلش از مسئله سخت تر بود
هرژن دواللی دو فنوتیپ تولید میکنه پس برای کنترل یه ژن که دارای 36 فنوتیپه نیاز به 18 ژن دو اللیه {البته به شرط غالب مغلوبی}

evo_society

Active Member
لایک ها
26

هرژن دواللی دو فنوتیپ تولید میکنه پس برای کنترل یه ژن که دارای 36 فنوتیپه نیاز به 18 ژن دو اللیه {البته به شرط غالب مغلوبی}
من دیگه از جند تا از دوستان پرسیدم خیلی سبز خریده بودن منم همون خیلی سبز رو خریدم (ولی ته دلم راضی نیستم) ولی در کل گفتم منبع رو عوض نکمنم که بیشتر گیج میشم....
در مورد سوا هم بگم که جوبش میشه 4 چطوری نمی دونم؟؟

من دیگه از جند تا از دوستان پرسیدم خیلی سبز خریده بودن منم همون خیلی سبز رو خریدم (ولی ته دلم راضی نیستم) ولی در کل گفتم منبع رو عوض نکمنم که بیشتر گیج میشم....
در مورد سوا هم بگم که جوبش میشه 4 چطوری نمی دونم؟؟

evo_society

Active Member
لایک ها
26

ژنوتیب AaBbDD*aabbdd چند نوع فنوتیب نو ترکیب می دهد؟

لایک ها
54

ژنوتیب AaBbDD*aabbdd چند نوع فنوتیب نو ترکیب می دهد؟
۴-۱=۳
چون از دوتا فنوتیپ والدین یکی فقط تو فرزندان دیده میشه

evo_society

Active Member
لایک ها
26

۴-۱=۳
چون از دوتا فنوتیپ والدین یکی فقط تو فرزندان دیده میشه
ممنون ولی چرا 4 فنوتیب در فرزندان بدست اومد؟من خودم 4بدست اوردم ولی چند نفر از دوستام 5 فنوتیب بدست اوردن ؟؟؟
ببخشید یه مسئله دیگه در گامت شماری که عدد کروموزومی داده میشه چطوری باید حل کرد(مثلا میگه 5 جفت کروموزوم که 6 تا ژن هتروزیگوس و 7 تا هموزیگوس و 8کروموزوم با 4ژن هتروزیگوس و 3 ژن هموزیگوس چند گامت دارد؟ مثلا میگما چون خود مسئله دقیقا تو ذهنم نیست)

لایک ها
54

ممنون ولی چرا 4 فنوتیب در فرزندان بدست اومد؟من خودم 4بدست اوردم ولی چند نفر از دوستام 5 فنوتیب بدست اوردن ؟؟؟
ببخشید یه مسئله دیگه در گامت شماری که عدد کروموزومی داده میشه چطوری باید حل کرد(مثلا میگه 5 جفت کروموزوم که 6 تا ژن هتروزیگوس و 7 تا هموزیگوس و 8کروموزوم با 4ژن هتروزیگوس و 3 ژن هموزیگوس چند گامت دارد؟ مثلا میگما چون خود مسئله دقیقا تو ذهنم نیست)
Only ژنتیک تخته سیاه. ..
تو دو ساعت همچی بهت گامت شماری رو یاد میده که یادت نره ...

evo_society

Active Member
لایک ها
26

مبحث صفات وابسته رو چطوری باید یاد گرفت ؟؟؟ فقط قواعد رو حفظ کرد ؟؟؟ همه مثل همن بعد توی تست باید چجوری ازشون استفاده کرد؟

evo_society

Active Member
لایک ها
26

در مساءل احتمال شرطی ژنتیک (خصوصا جانوران و بیماری) چطوری باید پاسخ رو بدست اورد؟؟؟؟

saideh

New Member
لایک ها
156

سلام.نگا کن برا ژنتیک کتاب تخته سیاه رو بگی!کنکوریه!خیلی عالیه من دارم!درسنامش قویه!تستاشم تست کنکوره!قیمتش زیاد نیس20تومه!دکتر ارام فر!بگیری بیشتر ژنتیکت حل حله!روشاشم خوش گفته با پاسخ تشریحی!اینم کمک:3:

evo_society

Active Member
لایک ها
26

سلام.نگا کن برا ژنتیک کتاب تخته سیاه رو بگی!کنکوریه!خیلی عالیه من دارم!درسنامش قویه!تستاشم تست کنکوره!قیمتش زیاد نیس20تومه!دکتر ارام فر!بگیری بیشتر ژنتیکت حل حله!روشاشم خوش گفته با پاسخ تشریحی!اینم کمک:3:
میدونم دوستان هم گفتن من هم تهیه کردم ولی درمبحث احتمال شرطی درصفات اتوزوم و وابسته بهx مشکل دارم

مثلا میگه چند درصد نر ها خاکستری اند ؟ یا چند درصد خاکستری ها بال بلند اند بعد هر بار به یه شیوه حل میکنن

بالا