کار ژیرسکوپ

mefmef

New Member
لایک ها
232
لطفا طرز کار ژیرسکوپ را دقیق توضیح دهید و بیشتر در چه مکان هایی استفاده می شود

لایک ها
3,082
پاسخ : کار ژیرسکوپ

لطفا طرز کار ژیرسکوپ را دقیق توضیح دهید و بیشتر در چه مکان هایی استفاده می شود
ژیروسکوپ وسیله‌ای برای اندازه‌گیری و یا حفظ جهت می‌باشد که از اصل بقای تکانهٔ زاویه‌ای استفاده می‌کند[sup].[/sup]یک ژیروسکوپ مکانیکی همیشه یک چرخ یا دیسک چرخنده با محور آزاد دارد که می‌تواند در هر جهتی بایستد. این جهتگیری بسیار کمتر بر اثر گشتاور خارجی تغییر می‌کند که این به دلیل ممان زاویه‌ای بزرگ خود به همراه نرخ زیاد چرخش آن است. چون گشتاور خارجی توسط نگاه داشتن وسیله در یک حلقه کمینه می‌شود جهت آن تقریبا ثابت می‌ماند، صرفنظر از اینکه سطحی که وسیله روی آن قرار گرفته چقدر حرکت می‌کند. ژیروسکوپ‌های با تکنولوژی حالت جامد هم وجود دارند مانند ژیروسکوپ‌های حلقهٔ لیزری.
کاربردهای ژیروسکوپ شامل هدایت زمانی که قطب‌های مغناطیسی کار نمی‌کنند (مانند تسکوپ هابل) و یا به اندازه کافی دقیق نیستند (مثل icbm) و یا برای پایدارسازی ماشین‌های پرنده مثل هلیکوپترهای هدایت شونده توسط رادیو و یا uavها می‌باشد. به دلیل دقت بالاتر، ژیروسکوپ‌ها همچنین در حفظ جهت در معدن کاری تونل‌ها هم به کار می‌روند.

ویکی پدیا

ب

بصیری

Guest

سلام . معادلات فیزیکی ژیروسکوپ خیلی خفنه . یه بار معلممون برامون نوشت . حرکتش هم خیلی دور از انتظاره . یعنی هی بالا و پایین میشه .

mefmef

New Member
لایک ها
232

بله خیلی باید پیچیده باشه اگر می شود فرمولش را برایم بنویسید میگن خیلی طولانی است

ب

بصیری

Guest

بله خیلی باید پیچیده باشه اگر می شود فرمولش را برایم بنویسید میگن خیلی طولانی است
خیلی سخته . من خودم راه حلشو بخونم یه چیزایی می فهمم . ولی عمرا نمی تونم حل کنم . باید جسم صلب بلد باشی . ماتریس لختی و ... .
فی بر حسب تتا سیکلویید میشه .

آخرین ویرایش توسط مدیر

H O S E I N

New Member
لایک ها
1,216

نمیدونم چرا ژیروسکوپ اصلا" برام جذابیت نداره به عنوان یه مسئله (البته چیز زیادی هم ازش نمیفهمم) ...

ولی لنگی زمین دور خورشید فکر کنم جالب باشه ... کسی منبعی براش نداره ؟

بالا