کتابی برای کیهانشناسی

analiz

New Member
لایک ها
12
با سلام.
کتابی مناسب برای آشنایی مقدماتی با کیهانشناسی پیدا کردم که لینکشو اینجا می ذارم.
امیدوارم مفید واقع بشه.

البته کتابی دیگر به نام An Introduction To modern Cosmology by Andrew Liddle هم وجود داره که بزودی اونرو هم لینک خواهم کرد.​
توسط آقای بهراد طوقی

shokolat_g72

New Member
لایک ها
129
tarjooome shodas??

k-khaleghi

New Member
لایک ها
230
tarjome shode, dar daste chape,inshalla ta akhare aban miyad biruun

fazanavrd

New Member
لایک ها
10
حیف!!

نه مثل اینکه حالا حالا ها نمیاد بیرون

newton2011

New Member
لایک ها
25
به نظرمن matt roots (به جز چند فصل) اصلا کتاب مقدماتیی نیست.

لایک ها
0
هنوز ترجمه نشده؟!</IMG src=modules/forums/images/smiles/13.gif></IMG src=modules/forums/images/smiles/13.gif></IMG src=modules/forums/images/smiles/13.gif>

Majno0n

Well-Known Member
لایک ها
663
دنبال ترجمه نباشید ...
زبان تخصصی تون رو قوی کنید ...

pedram.1373

New Member
لایک ها
19
پاسخ : کتابی برای کیهانشناسی

اگه برايه المپياد ميخاي فقط بشين چند تا مقاله درباره كيهان شناسي از اينترنت بخوني كافيه(بيگ بنگ.انبساط جهان و...)

fatemeh.zar

New Member
لایک ها
253

اگه برايه المپياد ميخاي فقط بشين چند تا مقاله درباره كيهان شناسي از اينترنت بخوني كافيه(بيگ بنگ.انبساط جهان و...)
دوست عزیز انگار شما اطلاع ندارید که سوالات کیهانشناسی امسال بیشتر میشه. بنظرم این چیزایی که گفتید اصلن کافی نیست. من خودم فصل 29 مادرن رو خوندم هنوز مسیله حل نکردم که ببینم وضعیتم چجوریه.

Majno0n

Well-Known Member
لایک ها
663

دوست عزیز انگار شما اطلاع ندارید که سوالات کیهانشناسی امسال بیشتر میشه. بنظرم این چیزایی که گفتید اصلن کافی نیست. من خودم فصل 29 مادرن رو خوندم هنوز مسیله حل نکردم که ببینم وضعیتم چجوریه.
متاسفانه با وجود کتابای خوبی مثل باربارا منبع اصلی کیهان شناسی کمیته ی جدید کتابی مثل مادرنه ! البته شنیدم لیدل هم هست که اونم کتاب خوبیه !
زمون ما باربارا منبع اصلی بود !

helder

New Member
لایک ها
8

به نظر من هر دو کتاب هم مادرن و هم رایدن خوبن و باید هر دو رو خوند اما در یکسری موارد با هم تفاوت هایی دارن که در اون موارد باید به کتابی توجه کرد که منبع کمیته است. کتابهای لیدل و مت روتس هم برای کامل کردن این دوتا خوبن. ولی پیشنهاد میکنم اول رایدن رو بخونین چون توضیهاتش بیشتره وبعد مادرن.

Erakis

New Member
لایک ها
9

سلام.
به نظرتون توی مرحله اول چه نوع سوالایی ممکنه از کیهان شناسی بیاد؟ پارسال که آسون (و تقریبا حفظی) بود.امسال حدس میزنید چطوری باشه؟

Majno0n

Well-Known Member
لایک ها
663

سلام.
به نظرتون توی مرحله اول چه نوع سوالایی ممکنه از کیهان شناسی بیاد؟ پارسال که آسون (و تقریبا حفظی) بود.امسال حدس میزنید چطوری باشه؟
تو تاپیکا جواب دادن به سوالت ;)
پیش بینی میشه که بیشتر سوالا حفظی باشه یا اگرم فرمولی باشه فرمولاش آسون باشن ! تا ببینیم کمیته ی محترم چه خوابی دیده براتون :4:

k-khaleghi

New Member
لایک ها
230

سلام بر همه‌ی دوستان
در مورد فراوانی سوالات کیهان‌شناسی، با توجه به ساختار کمیته‌ی جدید چندان هم دور از ذهن به نظر نمی‌رسه باهاتون موافقم. اما در مورد مدل خوندن کیهان‌شناسی بگم که قدم اول تو کیهان درک ماهیت‌ها و تعاریف اصلی و منطق حاکم بر این بخش هستش که چون یکمی با مدل متعارف برخورد ما با فیزیک متعارف، متفاوته! به همین خاطره که معتقدم تسلط به معنی درک مفاهیم و منطقش نقش اساسی تو حل مسايل کیهان‌شناسی (در حد المپیاد) بازی می‌کنه. بنابراین هر چند که مدتی است کتا‌ب‌های تخصصی مثل رایدن یا موخانوف یا حتی در بعضی موارد دیده شده که واینبرگ رو که مخصوص دانشجویان تحصیلات تکمیلی و دکتری است را به عنوان رفرنس انتخاب می‌کنند؛ اما به همان دلایلی که گفته شد و با توجه به مدل سوالاتی که در چند سال اخیر از این سرفصل مطرح شده، کتاب لیدل رو بیشتر ترجیح میدم و طبعا به همین خاطر هم هستش که ترجمش کردم!
البته حتی خود دکتر لیدل هم این کتاب رو به عنوان رفرنس ارشد در دانشگاه ساسکس تدریس می‌کنه و طبعا سطح بالایی داره اما به جهت مدل توصیفی‌ترش برای آشنایی و ورود به دنیای کیهان‌شناسی مناسب‌تره. البته باز هم تاکید می‌کنم که لیدل به عنوان مقدمه و برای تسلط به مفاهیم خوبه. بعد از اون برای اینکه کمی بیشتر با بازی‌های جبری و عددی کیها‌ن‌شناسان ‌آشنا بشید، هیچ کدوم از کتاب‌های موجود به نظر من اولویتی نسبت به بقیه نداره، البته مدرن استروفیزیک کارول و کاسمولوزی موخانوف بین کتاب‌های تکمیلی‌تر به نظرم با شیب آروم‌تری وارد بحث اصلی شدن
---
موفق باشید

helder

New Member
لایک ها
8

سلام.
چون کیهانشناسی و کروی درکشون از مکانیک و یا اخترفیزیک سخت تره معمولا کمیته برای مرحله ۱ ازشون سوال آسون میده و یا حفظی که نیاز به درک خاصی نباشه. حتی توی مرحله ۲ هم امکانش خیلی کمه که از کیهانشناسی سوال بیاد.

بالا