یه سواله اساسی ترمودینامیک

SMASZOP

مشاور فیزیک
لایک ها
529
پاسخ : یه سواله اساسی ترمودینامیک

ببین این آزمایشی که طرح کردی ابعادش میکروسکوپیکه .

روایت کلوین و کلاوسیوس از قانون دوم ماکروسکوپیک هستن . یعنی اون جا تو گرما و دما تعریف میکنی در حالی که این جا نمیتونی چون ابعاد کوچیکه.

باید رو آنتروپی تو این سوال بحث کنی . اونم به صورت میکروسکوپیک .

ضمنا" قانون دوم همیشه درسته اصلا" جزو چنتا قانون اساسی فیزیکه .
ببین بالاخره چون این قانون به قوله تو همیشه درسته پس اینجا باید جواب بده در صورتی که اینجا نقض میشه!

H O S E I N

New Member
لایک ها
1,216

ببین بالاخره چون این قانون به قوله تو همیشه درسته پس اینجا باید جواب بده در صورتی که اینجا نقض میشه!
ببین تو روایت کلاوسیوس و کلوین گرما داریم .

ولی تو مقیاس چند تا ذره گرما و دما کمیت های خوش تعریفی نیستن.

بعد من حتی میتونم بگم رو آرمیچر کار انجام نمیشه . چون برخورد باعث چرخش آرمیچر میشه . برخورد هم تو زمان بی نهایت کوچک انجام میشه . پس نیرویی که وارد میشه به پره در زمان خیلی کوتاهی وارد میشه و جابه جایی تو زمان صفر حدی تقریبا" صفره .

آخرین ویرایش توسط مدیر

SMASZOP

مشاور فیزیک
لایک ها
529

ببین تو روایت کلاوسیوس و کلوین گرما داریم .

ولی تو مقیاس چند تا ذره گرما و دما کمیت های خوش تعریفی نیستن.

بعد من حتی میتونم بگم رو آرمیچر کار انجام نمیشه . چون برخورد باعث چرخش آرمیچر میشه . برخورد هم تو زمان بی نهایت کوچک انجام میشه . پس نیرویی که وارد میشه به پره در زمان خیلی کوتاهی وارد میشه و جابه جایی تو زمان صفر حدی تقریبا" صفره .
خب تقریبا صفر!صفر که نیست!
ببین من کار ندارم خوش تعریف هستن یا نه من میگم الان قبول کردی که قانون دومه ترمو نقض شده؟(اگه آره چمدونمو ببندم بریم برای نوبل!:93:)

H O S E I N

New Member
لایک ها
1,216

نه قبول ندارم

ببین قانون دوم مثل پایستگی تکانه بنیادیه . اصله .

تو این مسئله هم گفتم قانون دوم رو باید از طریق آنتروپی سیستم بررسی کنی که هنوز صادقه

SMASZOP

مشاور فیزیک
لایک ها
529

نه قبول ندارم

ببین قانون دوم مثل پایستگی تکانه بنیادیه . اصله .

تو این مسئله هم گفتم قانون دوم رو باید از طریق آنتروپی سیستم بررسی کنی که هنوز صادقه
قانونه دوم رو از هر وجهی که بخوای استفاده کنی باید جواب بده!

H O S E I N

New Member
لایک ها
1,216

قانونه دوم رو از هر وجهی که بخوای استفاده کنی باید جواب بده!
ببین چطوری بهت بگم.

توی همین مثالی که گفتی مثلا" خود پره های اون آرمیچره مگه از ابعاد ذره های سازنده ی گاز نیستن ؟ اصلا" چرا اینطوری نگاه میکنی. اگه حرف تو درست باشه پس هر ذره ای توی یه گاز داره روش کار انجام میشه پس قانون دوم نقض شده دیگه

خوب دقت کن .

SMASZOP

مشاور فیزیک
لایک ها
529

ببین چطوری بهت بگم.

توی همین مثالی که گفتی مثلا" خود پره های اون آرمیچره مگه از ابعاد ذره های سازنده ی گاز نیستن ؟ اصلا" چرا اینطوری نگاه میکنی. اگه حرف تو درست باشه پس هر ذره ای توی یه گاز داره روش کار انجام میشه پس قانون دوم نقض شده دیگه

خوب دقت کن .
ببین چرا اینقد پیچیدش می کنی من خیلی ساده دارم میگم!من می گم اگه یه آرمیچر با پره های کوچک مثلا نانو یا کوچیکتر داشته باشیم بعد اون رو توی یه اتاق بذاریم بعد مثلا با یه سیم انرژی اون رو به بیرون منتقل کنیم مثلا به یک led بر اثره چرخشه آرمیچر led رو شن می شه پس از ذراته گازه اتاق انرژی گرفته شده و دما کم شده پس اتاق خود به خود سرد شده و این یعنی نقض قانون دومه ترمودینامیک!

H O S E I N

New Member
لایک ها
1,216

ببین چرا اینقد پیچیدش می کنی من خیلی ساده دارم میگم!من می گم اگه یه آرمیچر با پره های کوچک مثلا نانو یا کوچیکتر داشته باشیم بعد اون رو توی یه اتاق بذاریم بعد مثلا با یه سیم انرژی اون رو به بیرون منتقل کنیم مثلا به یک led بر اثره چرخشه آرمیچر led رو شن می شه پس از ذراته گازه اتاق انرژی گرفته شده و دما کم شده پس اتاق خود به خود سرد شده و این یعنی نقض قانون دومه ترمودینامیک!
کجای قانون دوم میگه خود به خود سرد شدن ممنوعه ؟

یکیش میگه گرما همش به کار تبدیل نمیشه

یکیشم میگه هیچ فرآیند ترمودینامیکی نیست که نتیجه ی خالصش انتقال گرما از جسم سرد به جسم گرد باشه.

بالا