یه سوال درباره انجماد آب

kasra12

New Member
لایک ها
5
سلام

یه سوال جالب از سیالات : چرا وقتی آب تا دمای -20 سرد میشه یه صورت مخروطی در میاد ؟​

لایک ها
314
پاسخ : یه سوال درباره انجماد آب

بنی چی مخروطی میشه؟ به عبارتی دقیقا چی مخروطی میشه . فک میکنم منظورتون سطح آب باشه .

`Rick

New Member
لایک ها
35

سلام دوست عزیز.
موقعی که آب در دمای 20 درجه قرار میگیره به صورت قندیل در می آید. اگر تو زمستان هوا خیلی سرد باشه اگر گوشه دیوارهای خونه ها را دیده باشی آب به صورت مخروط یا قدیل در می آید.

Aref Physics

New Member
لایک ها
224

والا ما تو مشهد وقتی هوا پنچ شش درجه زیر صفردرجه هم که میره قندیل میبینیم.حکایت بیست درجه چیه؟

`Rick

New Member
لایک ها
35

سلام خدمت دوست عزیز.
توی کشورهای دیگه هوا بعضی وقتا منفی 20 است.

Aref Physics

New Member
لایک ها
224

پس کنتور نمیندازه
توهمین ایران خودمون هم خیلی جاها رفت زیر20 اما جاهایی که نرفت هم قندیل بست!
یعنی 20- مهم نیست

`Rick

New Member
لایک ها
35

میشه گفت مهمه چون امکان داره قندیل ضخیم تر باشه.

لایک ها
314

نه آقا . به قندیل ربطی نداره . ضمنا قندیل که لزوما مخروطی نیست . اگر یک لیوان آب رو بزارین توی فریزر میبینین سطح آبی که یخ زده اومده بالا و صاف نیست . فک میکنم منظورش اینه .

`Rick

New Member
لایک ها
35

چرا ربط داره؟

Al!R3ZA

Well-Known Member
لایک ها
3,166

ببخشید پا برهنه میدوئم وسط بحثتون ولی به خاطر این نیست که آب از اونجا داشته میریخته و یخ زده؟
آخه دیدید که معمولا جاهایی که آب میریزه قندیل میبنده. و اون مخروطی بودن شکل آب هم به خاطر ریختنش میتونه باشه. (دیدید که جریان آبی که از شیر آب میریزه هم یه حالت مخروطی داره؟ یعنی قطرش کم میشه با فاصله اش از شیر)

آخرین ویرایش توسط مدیر
لایک ها
93

ببخشید پا برهنه میدوئم وسط بحثتون ولی به خاطر این نیست که آب از اونجا داشته میریخته و یخ زده؟
آخه دیدید که معمولا جاهایی که آب میریزه قندیل میبنده. و اون مخروطی بودن شکل آب هم به خاطر ریختنش میتونه باشه. (دیدید که جریان آبی که از شیر آب میریزه هم یه خالط مخروطی داره؟ یعنی قطرش کم میشه با فاصله اش از شیر)
فکر کنم حرف ایشون درست باشه و ازمایش اونم اینه که با استفاده از دبی ثابت شیر یا هر چیز دیگری(av=ثابت) میتوان معادله مخروط را پیدا کرد و با واقعیت مقایسه کرد

Al!R3ZA

Well-Known Member
لایک ها
3,166

فکر کنم حرف ایشون درست باشه و ازمایش اونم اینه که با استفاده از دبی ثابت شیر یا هر چیز دیگری(av=ثابت) میتوان معادله مخروط را پیدا کرد و با واقعیت مقایسه کرد
مساله دبی آبش توی سری کتابای فاطمی بود. ( همین منابع مرحله اولش. توی درسنامه شاره ها و حرارت و نور فک کنم. یا تو مسائلش )
تو زمان ریختن هم احتمالا یخ زده آب

kasra12

New Member
لایک ها
5

منظور اینه که وقتی قطره ای آب رو روی بشقاب قرار میدیم و تا دمای20- سرد میکنیم بالای قطره کمی مخروطی و نوک تیز میشه .
شکلش هم قسمت dشکل زیره

Al!R3ZA

Well-Known Member
لایک ها
3,166

منظور اینه که وقتی قطره ای آب رو روی بشقاب قرار میدیم و تا دمای20- سرد میکنیم بالای قطره کمی مخروطی و نوک تیز میشه .
شکلش هم قسمت dشکل زیره
گنبدی میگفتی بهتر نبود؟ :4: خداوکیلی بیشتر شبیه گنبده تا مخروط.
دلیل اینکه نوکش تیزه ، فک کنم به خاطر این خاصیت آبه که از بالا یخ میبنده.
یعنی بلور های خیلی ریز یخ تشکیل میشن و میان روی فوقانی ترین سطح آب.
از اونجایی که این قطره حالت تپه ای داره ، بلور بسیار ریز یخ به بالا ترین نقطه اش میره و یه قله ی نوک تیزو درست میکنه.
اما در مورد بقیه قسمتاش ( به جز نوکش ) فک نکنم بشه قضاوت خاصی کرد چون به خاطر حالت قطره بودنشه.
میدونید که مایعات به شکل ظرفشون در میان و مثل همون ظرف هم یخ میزنن. حالا اینجا برایند نیروهای چسبندگی و چسبندگی سطحی باعث شده شکلش مثل قطره ، گنبدی یا مخروطی بشه :4:

پی نوشت: چقدر شبیه اونایی حرف زدم که انگار واقعا جوابو میدونن!
فقط حدسمو گفتم!

`Rick

New Member
لایک ها
35

سلام.
100 درصد جواب قندیله اگر شما دوست عزیز قندیله روی دیوار را کنده باشی میبینی که مخروطی شکله.

لایک ها
164

سلام
دوست عزیز @Rick' آخه قندیل بخاطر اینه که آب داره توسط گرانش زمین به سمت پایین کشیده میشه و بدلیل پایین بودن دما یخ میزنه تو همون حالت(در حال ریختن)
این که مخروطی منظورشون اینه که دلیل این شکل گنبدی یا مخروطی شکل بدون دخالت گرانش چیه شما سوال رو فکر کنم خوب متوجه نشدید.

---- دو نوشته به هم متصل شده است ----

سلام
دوست عزیز @Rick' آخه قندیل بخاطر اینه که آب داره توسط گرانش زمین به سمت پایین کشیده میشه و بدلیل پایین بودن دما یخ میزنه تو همون حالت(در حال ریختن)
این که مخروطی منظورشون اینه که دلیل این شکل گنبدی یا مخروطی شکل بدون دخالت گرانش چیه شما سوال رو فکر کنم خوب متوجه نشدید.

kasra12

New Member
لایک ها
5

سلام

---- دو نوشته به هم متصل شده است ----

سلام
سلام بله منظورم همینه . تو یه جا خوندم علتش اینکه انبساط عمودی آب هنگام یخ زدن و کشش سطحیه . میشه اینو یه جوری محاسبه یا اثبات کرد؟

لایک ها
164

سلام بله منظورم همینه . تو یه جا خوندم علتش اینکه انبساط عمودی آب هنگام یخ زدن و کشش سطحیه . میشه اینو یه جوری محاسبه یا اثبات کرد؟
من خیلی اطلاعات بالایی ندارم ولی اون چیزی که به ذهنم میرسه اینه که:
همونطور که میدونیم انجماد آب از سطح انجام میشه یعنی سرد ترین و منجمد شده ترین قسمت هم میره بالا پس این شکل مخروطی رو به خودش میگیره دیگه! نه؟
فکر کنم اشتباه کنما ولی حالا ی ایده زدم دیگه!

بالا