یک سؤال الکترو مغناطیس

me.tahmasbi

New Member
لایک ها
164
میله رسانایی به جرم m و طول L، به صورت افقی توسط دو فنر هادی به ضریب سختی k نگاه داشته شده است( مطابق شکل) میله درون میدان مغناطیسی یکنواخت B قرار دارد. دو طرف میله را به مداری مطابق شکل وصل میکنیم،ظرفیت خازن C و در ابتدا با اختلاف پتانسیل U بار دار شده است. در لحظه t=0 کلید s را می بندیم تا خازن خالی شود. در این لحظه میله شروع به نوسان در راستای عمودی می کند. فرض کنید زمان خالی شدن خازن خیلی کوچکتر از دوره نوسان T مکانیکی میله باشد. دامنه نوسان میله چقدر است؟

Untitled.jpg

amper

New Member
لایک ها
5
پاسخ : یک سؤال الکترو مغناطیس

w2=k/m+k/cb2l2

آخرین ویرایش توسط مدیر

me.tahmasbi

New Member
لایک ها
164

نه دوست عزیز , این پاسخ اشتباست....

me.tahmasbi

New Member
لایک ها
164
میله رسانایی به جرم m و طول L، به صورت افقی توسط دو فنر هادی به ضریب سختی k نگاه داشته شده است( مطابق شکل) میله درون میدان مغناطیسی یکنواخت B قرار دارد. دو طرف میله را به مداری مطابق شکل وصل میکنیم،ظرفیت خازن C و در ابتدا با اختلاف پتانسیل U بار دار شده است. در لحظه t=0 کلید s را می بندیم تا خازن خالی شود. در این لحظه میله شروع به نوسان در راستای عمودی می کند. فرض کنید زمان خالی شدن خازن خیلی کوچکتر از دوره نوسان T مکانیکی میله باشد. دامنه نوسان میله چقدر است؟
Untitled.jpg

پ.ن: من میخواستم این سؤال ر تو المپیاد بذارم ، حالا ببینم بچه های المپیادی حل میکنن.

orion

Well-Known Member
لایک ها
1,168

این درسته؟؟؟

me.tahmasbi

New Member
لایک ها
164

بله درسته ، راه حلش هم بذار برای کسایی که میخوان داشته باشن....

orion

Well-Known Member
لایک ها
1,168

راه من:
اول جریان رو بر حسب زمان به دست میاریم....بعد چون تو یه میدان مغناطیسی قرار داره بهش نیرو وارد میشه که اندازه این نیرو میشه:

اما چون خازن خیلی سریع خالی میشه این نیرو حالت ضربه ای داره.با استفاده از رابطه
و این که سرعت اولیه 0هستش سرعت اولیه جسممون به دست میاد.بعد هم یه انرژی مینویسیم و دامنه بدست میاد(((این رو هم میدونیم که سختی معادل فنرامون 2k هستش))).بازه انتگرالمون هم از 0 تا بینهایته

ب

بصیری

Guest

راه من:
اول جریان رو بر حسب زمان به دست میاریم....بعد چون تو یه میدان مغناطیسی قرار داره بهش نیرو وارد میشه که اندازه این نیرو میشه:

اما چون خازن خیلی سریع خالی میشه این نیرو حالت ضربه ای داره.با استفاده از رابطه
و این که سرعت اولیه 0هستش سرعت اولیه جسممون به دست میاد.بعد هم یه انرژی مینویسیم و دامنه بدست میاد(((این رو هم میدونیم که سختی معادل فنرامون 2k هستش))).بازه انتگرالمون هم از 0 تا بینهایته
سلام . بازه فکر می کنم از صفر تا دلتا تیه . که دلتا t رو به صفر میل می کنه .

H O S E I N

New Member
لایک ها
1,216

بدون نیرو نوشتن هم میشد حلش کرد.

با انرژی .

orion

Well-Known Member
لایک ها
1,168

سلام . بازه فکر می کنم از صفر تا دلتا تیه . که دلتا t رو به صفر میل می کنه .
نه...اگه اونجوری باشه دامنه هم وابسته به زمان میشه و جور در نمیاد
بعدشم چون گفته خالی شدن خازن خیلی سریعه یعنی تا ته خالی میشه و فقط با بینهایت بودن زمان به این نتیجه میرسیم

H O S E I N

New Member
لایک ها
1,216

خب وابسته باشه ... اگه فیزیک مسئله اینو میگه ...

ب

بصیری

Guest

بعدشم چون گفته خالی شدن خازن خیلی سریعه یعنی تا ته خالی میشه و فقط با بینهایت بودن زمان به این نتیجه میرسیم
سلام . نه دیگهههه . تعریف ضربه چیه ؟ همون Ft ه دیگه که t رو به صفر میل می کنه . مگه خازن تیز تخلیه نمیشه ؟ پس جریان در جیک ثانیه ی اول وجود داره و بعدش خازن تخلیه میشه و ... .

amper

New Member
لایک ها
5

in masale r=0 ham javab dare

بالا