3 تا سوال درباره شیمی(مرحله 2)

Amin_94

New Member
لایک ها
0
سلام
2 تا مورد بود که تو بررسی سوال های مرحله 2 زیاد دیدم . درباره شون از آدم های مختلف چیزهای متفاوتی شنیدم. اگر کسی بتونه کمک کنه ممنون میشم .
1-خیلی سوال بود که گفته بود تعداد اتم های با آرایش مثلث مسطح چند تاست ؟
بعضی هاش هم گفته بود با توجه به جفت الکترون های لایه والانس .
یکی از المپیادی های چند سال پیش میگفت وقتی میگه با توجه به الکترون های لایه والانس منظورش اینه که اونایی که یه دوگانه با دوتا جفت ناپیوندی دارنوهم حساب کنین(یعنی هر sp2 ).
یکه دیگه می گفت که فقط باید sp2 باشه که سه تا پیوند داده (مثل اینکه از یکی از اساتید دوره هم پرسیده بود همینو گفته بودند )که منطقی تره چون الکترون ها یه سری ذرات بسیار ریز که درحال حرکت دائمی اند یعنی اصلا اتم خودش یه ذره است , یه نقطه است آرایش مثلث مسطح برای خودش فقط با آرایش اتم های متصل به ان معنی پیدا میکنه .
ولی مثل اینکه هدف از سوال (از روی گزینه ها و پاسخ کتاب خوشخوان) نظر اولی یه.:150:
این یکیش تا بعد بقیش هم بنویسم.

haniye

New Member
لایک ها
234
پاسخ : 3 تا سوال درباره شیمی(مرحله 2)

سلام
وقتی گفت آرایش مسطح بسازه تعداد قلمروهاش چه پیوندی چه ناپیوندی در مجموع باید 3 تا باشه
اگر دیده باشید برای آرایش 4وجهی هم همینطور هست که تعداد قلمروها باید 4 تا باشه

Amin_94

New Member
لایک ها
0

سلام
وقتی گفت آرایش مسطح بسازه تعداد قلمروهاش چه پیوندی چه ناپیوندی در مجموع باید 3 تا باشه
اگر دیده باشید برای آرایش 4وجهی هم همینطور هست که تعداد قلمروها باید 4 تا باشه[/QUOT
هر چی 4 قلمرویی باشه که آرایش 4وجهی نداره
یعنی شما آب و آمونیاک رو هم 4 وجهی می دونید؟

kiana74

Member
لایک ها
15

سلام!
حرف شما صحیحه منم خودم با این موضوع مشکل دارم ولی تو تعداد کل قلمروها رو باید در نظر بگیری مگر اینه تو سیوال ذکر کنه با اتمهای اطراف!!!

kiarash5000

New Member
لایک ها
22

سلام به شما دوست عزيز ...

اگه بحث سوال در30 شيمي دارم رو نيگاه كنين تو صفحه هاي آخر به جوابتون مير30ن ... :162:

haniye

New Member
لایک ها
234

سلام
اگر دیده باشید برای آرایش 4وجهی هم همینطور هست که تعداد قلمروها باید 4 تا باشه[/QUOT

ببینید من نگفتم این نظره من هست چون منم مثل خود شما فکر می کنم اما سوال دیگه کاری نداره نظره من یا شما یا هر کس دیگه ای چی هست پس مجبوریم اینطوری فکر کنیم

aida-v

New Member
لایک ها
32

در واقع من هم نقل قولهای متفاوتی شنیدم ولی تا جایی که متوجه شدم ارایش مثلثی به هیبریداسیون sp2اشاره میکنه .ارایش چهاروجهی به sp3.ارایش دو هرمی به sp3d ودر نهایت ارایش هشت وجهی به sp3d2 اشاره میکنه ولی من در مورد ارایش هندسی گفم در مورد شکل هندسی قضیه متفاوته مثلا ارایش هندسی اب چهار وجهی منتظمه ولی شکل هندسیش خمیدس

آخرین ویرایش توسط مدیر

elish

New Member
لایک ها
116

سلام
ارایش هندسی با شکل فضایی فرق داره در ارایش هندسی شکل با توجه به همه قلمرو ها یعنی هم پیوندی و هم ناپیوندی تعیین میشه اما تو شکل فضایی شکل گونه با توجه به پیوندی ها تعیین میشه.
برای مثال ارایش هندسی آمونیاک 4وجهی و شکل فضایی هرمی مثلثی هست.
پس آب آرایش هندسی 4وجهی و شکل فضاییه خمیده داره.

بالا