.mehrdad

New Member
لایک ها
0
سلام من امسال تازه وارد کلاس دهم میشم و نمی دونم از کدام کتاب باید شروع به خوندن زیست کنم و هیچگونه مشاور و منبعی هم در اختیار ندارم حالا به نظر شما یک مبتدی مثل من باید با کدام کتاب شروع کنه ؟

---- دو نوشته به هم متصل شده است ----

من این سوال را تغییر نظام آموزشی پرسیدم و امسال که دهم اولین سالشه

لایک ها
15
پاسخ : از کجا باید شروع کرد ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

سلام
چیزایی که من تا حالا تو سایتای مختلف در مورد منابع خوندم و خودم بعضی اون کتابا رو خوندم به این نتیجه رسیدم:
نکته ی اول نحوه ی خوندنه که باید در اکثر موضوعات فقط مفهوم را بفهمید و نیازی به حفظ کردن نداره ولی در بعضی موارد به جز گیاهی چاره ای جز حفظ کردن نیست.و این که صرف خوندن آدم نمیتونه قبول بشه بلکه باید حل سوال هم بلد باشه یعنی بتونه دانسته هاشو برای حل سوالات به کار بگیره.برای این هدف بهترین منبع سوالای المپیادای سال های قبل هست که کتابش هم موجوده با پاسخ تشریحی که انتشارات دانش پژوهان کتابش بهتره به نظرم.بعد از خوندن کمپبل برید سر حل سوالای دوره ی 9 به بعد و اونا را حل کنید.سوالای ibo هم میتونه مفید باشه که البته انگلیسیه و میتونید از سایتش دانلود کنید.
1-اول از همه کتابای 4 سال دبیرستان
2-کتاب عمومی مثل کمپبل و سولومون که اکثرا کمپبل را پیشنهاد میکنن چون منبع المپیاد جهانی هم هست اما خب بعضی ها سولومون میخونن.
3-بعد میرسیم به تخصصی ها این کتابا را همشو نباید بخونید میتونید بعضی از اونا را انتخاب کنید
بیوشیمی:لنینجر(فصل 2 تا 6)-استرایر(متابولیسم)
سلولی:آلبرتس(کامل)-امیری-لودیش(که سطحش خیلی بالا هست و برای دوره بیشتر کاربرد داره)
ژنتیک:کتاب ساسان امینی و شاه نظر برای شروع و بعد از اون حل سوال از کتاب ولنیتز-استسفیلد-گریفیث
تکامل و سیستماتیک:برای مرحله 1 و 2 همون کمپبل کافیه ولی برای دوره کتاب سیستماتیک گیاهی سیمپسون و جانوری هیکن خوبن.
گیاهی:رست(فصل 1 تا 9 + دانه و میوه)-تایز و زایگر(بخش فتوسنتز)-کتاب های الهه علوی و محمد صادق پورجعفری هم خوبن برای مرور و جمع بندی
فیزیولوژی:گایتون(جلد 1)-مباحث تکمیلی از فیزیولوژی برن و لوی
اکولوژی:الفبای اکولوژی کوشا پایداری-مقدمه ای بر اکولوژی رفتار کربز و دیویس

بالا