آشنایی با علوم جدید مرتبط با زیست شناسی؛ روانشناسی تکاملی

لایک ها
472
با سلام خدمت دوستان زیست شناس

همه می دانیم که نظریه تکاملی چارلز داروین تحولی شگرف در علم زیست شناسی به وجود آورد تا آنجا که او را پدر علم زیست شناسی نامیدند و می دانیم که اصل بقاء فرد و نسل آینده آن موضوع اصلی این شاخه جذاب زیست شناسی می باشد. از طرف دیگر همه با چهره شاخص و پدر علم روانشناسی زیگموند فروید آشنا هستیم. حال این دو شاخه جذاب علم را با هم درآمیزید. علم جدیدی متولد می شود به اسم روانشناسی تکاملی. در این شاخه از علم می خوانیم که بسیاری از رفتارهای بشری نیز منشاء تکاملی دارند، مثلا تک همسری در انسان. آیا قادرید منشاء تک همسری در انسان را توجیه کنید. آیا منشاء عشق در انسان از دیدگاه تکاملی قابل بحث هست؟ آیا نشان دادن دندان های نیش در هنگام لبخند در انسان از نظر تکاملی مفهوم خاصی دارد؟

منتظر نظراتتون هستم.

آخرین ویرایش توسط مدیر

AminYar

New Member
لایک ها
575
پاسخ : آشنایی با علوم جدید مرتبط با زیست شناسی؛ روانشناسی تکاملی

در مورد تک همسری انسان فکر کنم چون بازدهی تولید مثلی پریمات ها در تکامل رو به افزایش گذاشته است.
من فکر کنم خیلی از رفتار ها مثل دندان نیش ، به طرز اتفاقی به وجود آمده ولی چون مثبت یا خنثی بوده حفظ شده.
مثلا شاید دندان نیش نشان دهنده گروه خاصی از پریمات ها بوده که همدیگر را می شناختند.
درست میگم آقای صالح زاده؟

لایک ها
472

متاسفانه خیر

Mahdikiaee

New Member
لایک ها
30

ميدانم كه حيوانات وحشي از قبيل گربه هاي وحشي مثل شير و ببر و ... به هنگام تهديد يكديگر دندون نيش خودشون رو به همديگه نشون ميدادن.كه البته انسان در حال حاضر به هنگام خنده اين كار رو ميكنه...
البته راجع به تك همسري بودن بايد بگم كه هم انسان و هم حيوان غريزه جنسي دارند.اما تفاوت اينجاست كه چيزي به نام كنترل در حيوانات وجود ندارد.انسان از چيزي به نام عشق بهره ميبره كه در وجودش نهادينه شده.و نظر من اينه كه اين عشق از محبت هاي خدا هستش كه فكر نكنم با تكامل ارتباط داشته باشه.عشق و محبت و وقاداري از مباحث زيستي و تجربي نيست و نمي توان درباره ي اون با علم زيست شناسي صحبت كرد.همون طور كه نميشه خداوند رو از اين طريق شناخت پس عشق و محبت كه منشا آن خداوند هست رو هم نميشه از طريق تجربه و زيست توجيه كرد.اين فقط نظر من بود. 

آخرین ویرایش توسط مدیر
لایک ها
472

غذا و دستیابی به آن، موضوع بحث تکامل و جنبه زیستی روانشناسی تکاملی است و در کنار آن نحوه دسترسی به غذا جنبه روانشناسانه این موضوع علمی می باشد. انسان (زن و مرد) در طول تکامل ترفندهای خود را برای دستیابی به غذا تغییر دادند. زن (بخاطر محدود بودن منابع غذایی) مرد خانواده خود را محدود میکرد به اینکه غذایی که شکار می کند باید حتما برای خانواده خود بیاورد نه یک خانواده دیگر یا زن دیگری؛ به همین دلیل زن، مرد را مجبور به تک همسری کرد. از طرف دیگر و باز هم به دلیل کمبود منابع غذایی مرد دوست نداشت فرزندی در خانوادش بزرگ شود که مال خودش نباشد (چون دوست داشت فقط ژن های خودش به نسل بعد منتقل شود) از همین روی زن خانواده را مجبور به تک همسری کرد. موضوع بالا (دلیل تک همسری انسان) بخشی از روانشناسی تکاملی است. حالا دو موضوع دیگری که داده شده است را از منظر روانشناسی تکاملی تفسیر کنید. منتظر نظراتتون هستم.

لایک ها
472

لبخند انسان در بعضی مواقع به شکل تهدید خودشو نشون میده. دقیقا نظیر حیوانات که دندان های نیش خود را به هم نشون میدن و همو تهدید میکنند، لبخند در انسان هم همیشه معنی خوبی نداره و بعضی وقتا تهدیده!!!!

AminYar

New Member
لایک ها
575

لبخند انسان در بعضی مواقع به شکل تهدید خودشو نشون میده. دقیقا نظیر حیوانات که دندان های نیش خود را به هم نشون میدن و همو تهدید میکنند، لبخند در انسان هم همیشه معنی خوبی نداره و بعضی وقتا تهدیده!!!!
خب یعنی بالاخره اصلش چی بوده؟
راهی نبوده برای شناسایی گروهی؟
آخه دندان نیش تاثیر روانی بیشتری روی دشمن داره تا لبخند.

آخرین ویرایش توسط مدیر
بالا