آمينواسيدها

naali5

New Member
لایک ها
0
با سلام خدمت اساتيد و دوستان گرامي
آيا آمينو اسيدها تركيب هاي يوني هستند يا مولكولي؟

khalina

مدیر آیریسک
لایک ها
6,497
با سلام به شما دوست گرامي؛
آمينواسيدها يا اسيدهاي آمينه زنجيره‌هاي كربني هستند كه داراي گروه‌هاي عاملي اسيدي (COOH) و آميني (NH2) مي‌باشند.
از آنجايي كه هيچ يك از اين گروه‌ها يوني نيستند، پس ساختار كلي نيز به صورت مولكولي خواهد بود.
جالب است بدانيد كه به دليل وجود گروه عاملي اسيدي و بازي، اين مولكول‌ها رفتاري دوگانه دارند، يعني يك سر آنها مانند اسيد و سر ديگر آنها مانند باز عمل مي‌كند.

naali5

New Member
لایک ها
0
با عرض پوزش وتشكر از راهنمايي شما در كتاب سبز پيش دانشگاهي ظاهرا گفته است آمينواسيدها تركيب هاي يوني هستند.
البته در حالت محلول مي توان چنين در نظر گرفت كه پروتون از قسمت اسيدي جداشود و بخش آميني آنر ا قبول كند اما آيا اين وضعيت در حالت جامد هم حفظ مي شود؟
اگر محلول امينو اسيدها حرارت داده شود آيا مانند تركيب هاي يوني به صورت يوني متبلور نمي شوند؟

khalina

مدیر آیریسک
لایک ها
6,497
naali5 گفت
با عرض پوزش وتشكر از راهنمايي شما در كتاب سبز پيش دانشگاهي ظاهرا گفته است آمينواسيدها تركيب هاي يوني هستند.
البته در حالت محلول مي توان چنين در نظر گرفت كه پروتون از قسمت اسيدي جداشود و بخش آميني آنر ا قبول كند اما آيا اين وضعيت در حالت جامد هم حفظ مي شود؟
اگر محلول امينو اسيدها حرارت داده شود آيا مانند تركيب هاي يوني به صورت يوني متبلور نمي شوند؟
با سلام به شما دوست عزيز؛
اين كه گفتيد خيلي عجيبه :!:
هيدروژن فقط با فلزات قليايي ، فلزات قليايي خاكي و آلومينيوم تركيب يوني مي‌دهد.
در اين مولكول هيچ فلزي وجود ندارد پس تركيب يوني نيست.
تفكيك اسيد‌هاي هيدروژن‌دار در آب به صورت يون +H3O است.
در مورد شيمي سبز قلم‌چي هم امروز با آقاي انوشه و بقيه‌ي سرگروه‌ها جلسه داشتيم كه قراره اون سري از كتاب‌ها كلا عوض بشه !
فعلا خيلي بهشون اعتماد نكن :twisted:

تبلور با يوني بودن تفاوت داره، مثلا يخ يا بسياري از پليمرها هم متبلور مي‌شوند اما يوني نيستند.

آمينو اسيدها، مولكول‌هاي بسيار قطبي هستند كه مي‌توانند پيوندهاي هيدروژني زيادي تشكيل دهند. (به ساختار گروه‌هاي عاملي اين مولكول دقت كنيد) :idea:

naali5

New Member
لایک ها
0
با سلام و تشكر از جواب شما استاد خلينا
بحث جالبي شروع شده است. در كتاب موريسون وبويد جلد3 آمينواسيدها را به عنوان يون هاي دوقطبي در نظر گرفته است. حتي گفته بخش اسيدي آنها مثلا در گلايسين- NH3 و بخش بازی آنها -COO می باشد.نه NH2 -

علاوه بر این شزط یونی بودن یک ترکیب وجود فلز در آن نیست . مثلا N2O5 یا NH4NO3 ترکیب های یونی هستند بدون اینکه در آنها فلز وجود داشته باشد.
آیا در محلول آبی آمینواسیدها امکان مبادله پروتون در درون مولکول وجود ندارد؟
آیا اگر محلول آبی آمینو اسیدها را حرارت دهیم تا حلال آنها بخار شود ،به صورت بلورهای یونی متبلور نمی شوند؟

khalina

مدیر آیریسک
لایک ها
6,497
با سلام، من بايد كمي مطالعه كنم :?:
در يكي دو روز آينده جواب قطعي شما را مي‌دهم. :idea:

از دوستان دعوت مي‌كنم تا در صورتي كه نظري دارند مطرح كنند.

septal_2006

New Member
لایک ها
17
با سلام خدمت دوستان و استاد
والا من هم اطلاعات كمي دارم ولي تا حدي كه سوادم ميرسه گروه nh2 خاصيت بازي دارد و در اثر واكنش با اسيد به +NH3 تبديل مي شود بنابراين در Ph هاي پايين اين گروه آمينو به صورت يك كاتيون در مياد كه همونطور كه خودتون ميدونين در ميدان منحرف ميشه اما به دليل بار كم و جرم زياد انحراف كمي داره گروه كربوكسيل هم اسيديه و در ph بالا به صورت آنيون مولكول رو در مياره كه باز هم منحرف ميشه منتها عوضي :lol: اما در كل به علت خنثي سازي دروني يك عمل انتقال پروتون از گروه نيترو به گروه كربوكسيل روي مي دهد كه باعث پيديش يون دو قطبي ميگردد ولي در كل به نظر من اين آمينو اسيدها مولكولين چون هنگام تشكيل پيوند بين مولكولي يك پيوند پپتيدي تشكيل مي دهند كه پيوند بين OHيك مولكول و Hمولكول ديگر است و اين نوع پيوند هرگز يك پيوند يوني نميتواند باشد و اين تركيبات به صورت يوني عمل نكرده و مولكولي به هم مي پيوندند كه باعث تشكيل پروتيين مي شود
نظر حقير من هم اين بود :oops:

naali5

New Member
لایک ها
0
با سلام به شما جناب آقاي خلينا
من منتظر جواب شما هستم

khalina

مدیر آیریسک
لایک ها
6,497
naali5 گفت
با سلام به شما جناب آقاي خلينا
من منتظر جواب شما هستم
با سلام به شما دوست گرامي،
با چند تا از دوستان و اساتيد يك جلسه بررسي داشتيم، اما هنوز به جوابي قابل قبول نرسيديم :eek: حتما نتايج قابل قبول را به اطلاع مي‌رسانيم :wink:

AUG

New Member
لایک ها
8
سلام به دوستان.تو کتاب مبتکران نوشته بود در حالت جامد بین سر آمینی و کربوکسیلی امینو اسید ها مبادله ی پروتون صورت گرفته که اونا رو در حالت جامد تبدیل به جامد یونی می کنه برای همین هم نقطه ی ذوب بالایی دارند.به نظر من درست که امینو اسید ها در حالت پیوند پپتیدی یونی نیستن.ولی میتونیم بگیم هر امینو اسید خودش دو قطب مثبت ومنفی تقریبا کامل داره که وقتی پیش هم قرار می گیرن می تونن همدیگه رو جذب کنن(مثل یون ها)به نظر من زمان پیوند پپتیدی تا حد زیادی مولکولی و زمان کنار هم قرار گرفتن بدون پیوند. یونی هستن. :lol:

IrNCO

New Member
لایک ها
42
دی نیتروژن پنتااکسد رو که خوب میشناسین . این مورد هم مثه همونه و نمیتونیم بگیم که همواره یونیه بلکه تنها در محدوده دمایی خاصی ویژگی مواد یونی را دارد
(مثلا وقتی بخار میشه (حالت مایع نداره) بصورت مولکولهای مجزا درمیاد نه زوج یون)

بالا