FPasha

New Member
لایک ها
128
پاسخ : آنچه مهم تر از مدال است...؟؟؟

من خودم دوست نداشتم در اين باره نظر بدم…اما ديدم كه بهتره يه موضوعي رو يادآور بشم و روي صحبتم با دوستاني است كه مي فرمايند نبايد بخاطر موفقيت هاي آينده و تحصيلي و مدال وارد اين حوزه شد و المپياد رو بايد فقط بخاطر عشق و علاقه خوند و … . پيشنهاد مي كنم مصاحبه ي آقاي رضا جاويدي طلا ٢٠ جهاني IChO 2011 Ankara رو اگر حوصله داشتيد بخونيد از اينجا.من نمي دونم چند درصد از مدال آورا و نخبه هاي ما اگه با هدفي مثل ايشون وارد المپياد شدن، چنين صداقتي رو دارند كه همونجوري كه تو مصاحبه نوشته بگن چون "از كنكور خوشم نميومد و راه منطقي فرار از کنکور، المپياد بود، اين کار را کردم" ولي من به شخصه اگه جاي ايشون بودم هرگز چنين صداقتي نداشتم! دوستان دقت كنيد من هرگز عقيده ندارم و حق ندارم عقيده داشته باشم كه بگم اون از دسته دوستاني كه مي گن ما بخاطر عشق و علاقه به رشتمون و تجربه و بطور كلي خيلي چيزاي مهمتر از مدال وارد اين عرصه شديم، حرفشون شعاره و براي خودنمايي! اما از طرفي ديگر اين حرف هم كاملا غلطه كه بگيم كسي كه بخاطر موفقيت هاي آينده وارد اين حوزه شده و هدفش مدال و پيچوندن كنكوره آدم سطحي نگر و بي كلاسيه(:4: فارسي تر از اين نمي شد!) و داره شأن المپياد رو مياره پايين! هممون مي دونيم كه اهداف براي تمامي افراد تو هيچ عرصه اي مشترك نيستند اما اونيكه از همه موفق تره كيه؟ كسي كه بيشتر از بقيه براي هدفش ارزش قائل باشه و براي رسيدن به هدفش خودشو در بيشترين تنگناها قرار بده!(يعني حال مي كنيد استدلال رو :4:) حالا هدف هرچي ك مي خواد باشه، فلذا اين حرف هرگز درست نيست كه مثلا " X كه المپياد رو كه بخاطر عشق و علاقه و رسيدن به چيزايي كه خيلي مهمتر از مدالند مي خونه موفق تر ميشه از مني كه المپياد رو بخاطر رسيدن مدال مي خونم " و در آخرم اميدوارم هركس هر هدفي كه داره بهش برسه !
در پناه حق

آخرین ویرایش توسط مدیر

skynight

New Member
لایک ها
40

"از كنكور خوشم نميومد و راه منطقي فرار از کنکور، المپياد بود، اين کار را کردم"
راستش من خودم هم به همین دلیل سراغ المپیاد اومدم، از کنکور فراریم چون وقتی برا کنکور میخونی علم یاد نمی گیری یاد میگیری چه طور سوالارو حل کنی، مهم نیست تو چقد فهمیدی مهم اینه که چه قدر بلدی تست بزنی و مهارت تست زنی داری،تو سوالای کنکور اکثرا خلاقیتی به کار نرفته...
نمی دونم قراره تا چه حد تو المپ موفق شم نمیدونم قراره مدال بیارم یا نه، به هر حال سعی می کنم که از کنکور فرار کنم

لیلی 93

New Member
لایک ها
3
ﭘﺎﺳﺦ : ﺁﻧﭽﻪ ﻣﻬﻢ ﺗﺮ ﺍﺯ ﻣﺪﺍﻝ ﺍﺳﺖ...؟؟؟

خب زمانی که من شروع کردم به خوندن برای المپیاد خیلی از دوستام و حتی اطرافیانم میگفتن نروالمپیاد،درستوبخون،وقتت تلف میشه،موفق نمیشی و....اما من گوش ندادم و ادامه دادم به کاری که بهش ایمان داشتم،بهش علاقه داشتم و دوسش داشتم..یادگرفتم که اگه یه کاریو بخوام انجام بدم و براش سخت تلاش کنم بهش میرسم.یادگرفتم بخوام و تلاش کنم..و این برام از مدال هم مهمتره!

shima gholami

Active Member
لایک ها
168

المپیاد خوندن بهترین تصمیمی بود که توی عمرم گرفتم و احساس میکنم بهتر از این نمیشد! با کتاب فیزیکام عشق میکنم!اینکه هنوز که هنوزه وقتی از درسای مدرسه خسته میشم میرم تست فیزیک پیش میزنم ، میرم انتگرال میگیرم و بهم انرژی میده بهترین حس دنیاس واسم!واسه المپیاد خوندنم کلی مشکل داشتم و یاد گرفتم چجوری مشکلاتم رو حل کنم و یا اگه حل نشد قطعش کنم!شیمایی که المپیاد میخوند با شیمایی که المپیاد نخوند زمین تا آسمون فرق کرد!تازه احساس میکنم رشته المپیادیم ذهنم رو منظم تر و فکرم رو منطقی تر کرد.و اینکه کسایی رو توی مسیر المپیاد دیدم که هر کدوم شاید سن کمی داشتن اما یک دنیا تجربه بودن و من خدا رو واقعا شکر میکنم که باهاشون آشنا شدم!

FPasha

New Member
لایک ها
128

راستش من خودم هم به همین دلیل سراغ المپیاد اومدم، از کنکور فراریم چون وقتی برا کنکور میخونی علم یاد نمی گیری یاد میگیری چه طور سوالارو حل کنی، مهم نیست تو چقد فهمیدی مهم اینه که چه قدر بلدی تست بزنی و مهارت تست زنی داری،تو سوالای کنکور اکثرا خلاقیتی به کار نرفته...
نمی دونم قراره تا چه حد تو المپ موفق شم نمیدونم قراره مدال بیارم یا نه، به هر حال سعی می کنم که از کنکور فرار کنم
اتفاقا من به همين دليل لينك اون مصاحبه رو گذاشتم و اون جمله رو نقل كردم. الان يه تفكر غلطي رواج پيدا كرده كه يه عده از افراد هركي المپياد رو براي رسيدن به مدال و دودر كردن كنكور بخونه ديگه اصلن كلا آدم ايده آل و خوش فكري نمي دونند و به نظرشون اون آدم خيلي سطحي و با خواسته هاي كوچيكي هست… حال آنكه هدف براي هر فرد يك چيز واحد تعريف نمي شود و هركي با ديد خودش پا به اين مسير مي گذارد…چه بسا آدم چيزاي خيلي زيادي ياد بگيره اما تنها چيزي كه اون رو موفق مي كنه هدف نهاييشه…

آخرین ویرایش توسط مدیر

E.coli

New Member
لایک ها
211

اتفاقا من به همين دليل لينك اون مصاحبه رو گذاشتم و اون جمله رو نقل كردم. الان يه تفكر غلطي رواج پيدا كرده كه يه عده از افراد كه خودشون رو روشنفكر جلوه مي دن (بي مخاطب )هركي المپياد رو براي رسيدن به مدال و دودر كردن كنكور بخونه ديگه اصلن كلا آدم ايده آل و خوش فكري نمي دونند و به نظرشون اون آدم خيلي سطحي و با خواسته هاي كوچيكي هست… حال آنكه هدف براي هر فرد يك چيز واحد تعريف نمي شود و هركي با ديد خودش پا به اين مسير مي گذارد…چه بسا آدم چيزاي خيلي زيادي ياد بگيره اما تنها چيزي كه اون رو موفق مي كنه هدف نهاييشه…
ولی ایا ب این فکر کردی ، ک اگه خدال نکرده مدال نگیری ، دنیا زو سرت خراب میشه !( اینو هم مون میدونیم ک فقط 40 نفر مدال میگیرن )!
بعد از اون چطور میخوای کنکورو بخونی ؟درحالیکه هنوز فکرت توی مدال طلاس ؟!
در واقع ما هممون رسیدن ب مدال طلا ، عشقمونه و واسش تلاش کردیم و میکنیم ، ولی همه زندگیمون نکردیم !

skynight

New Member
لایک ها
40

اتفاقا من به همين دليل لينك اون مصاحبه رو گذاشتم و اون جمله رو نقل كردم. الان يه تفكر غلطي رواج پيدا كرده كه يه عده از افراد كه خودشون رو روشنفكر جلوه مي دن (بي مخاطب )هركي المپياد رو براي رسيدن به مدال و دودر كردن كنكور بخونه ديگه اصلن كلا آدم ايده آل و خوش فكري نمي دونند و به نظرشون اون آدم خيلي سطحي و با خواسته هاي كوچيكي هست… حال آنكه هدف براي هر فرد يك چيز واحد تعريف نمي شود و هركي با ديد خودش پا به اين مسير مي گذارد…چه بسا آدم چيزاي خيلي زيادي ياد بگيره اما تنها چيزي كه اون رو موفق مي كنه هدف نهاييشه…
ببینید علاقه اولین محرک انسان هست، درسته که همین آقایی که طلای شیمی شده به شیمی علاقه نداشت ولی به موفق شدن و شیرینی بعدش خیلی علاقه مند بود
ولی من به شخصه المپیاد رو در حالی انتخاب کردم که حاضرم برای یاد گرفتن نجوم خودم رو به آب و آتیش بزنم.
اگر هدف صرفا طلا شدن باشه در صورت عدم موفقیت شکست بدی خواهیم خورد، فکر میکنم در همین تاپیک بود که کسی گفت"المپیاد یک راه نه مقصد" المپیاد راهی هست برای موفقیت و رسیدن به اهداف بزرگ تراما اگر هم از المپ موفق نشیم کنکور هم میدیم چه عیبی داره ما که برا المپ زندگی نمی کنیم، پس نباید هیچ وقت شکست رو قبول کرد و زانو زد...

آخرین ویرایش توسط مدیر

FPasha

New Member
لایک ها
128

ولی ایا ب این فکر کردی ، ک اگه خدال نکرده مدال نگیری ، دنیا زو سرت خراب میشه !( اینو هم مون میدونیم ک فقط 40 نفر مدال میگیرن )!
بعد از اون چطور میخوای کنکورو بخونی ؟درحالیکه هنوز فکرت توی مدال طلاس ؟!
در واقع ما هممون رسیدن ب مدال طلا ، عشقمونه و واسش تلاش کردیم و میکنیم ، ولی همه زندگیمون نکردیم !
دقت كنيد. من "چيزي رو همه ي زندگي كردن" با "چيزي رو هدف قرار دادن(!)" متفاوت مي دونم.فكر كنم متوجه منظورم بشيد. ضمنآ اين رو هم گفتم كه آدم ممكنه خيلي تجربه ها كسب كنه، اما هنوز به هدف اصليش نرسيده باشه و اون براش مهمتره.و اصلا بحث سر اين موضوع نيست ولي اگه بخوام پاسختون رو خلاصه بدم،اينو مي گم كه اگر من واقعا عزمم رو جزم كرده باشم كه بخوام به هدفم برسم،نهايت تلاش رو براي رسيدن به اون مي كنم و (با درنظر نگرفتن عواملي مثل شانس،استرس و …) اگه مطمئن باشم كه با اين تلاش مي تونم بهش برسم ديگه جاي حرفي باقي نمي مونه.(البته همونجوري كه گفتم اگه از عامل بخت و اقبال چشم پوشي كرد كه تو بيشتر موارد امكانپذير نيست )
و اين رو هم بگم اون ٤٠ نفري كه مي رن دوره مطمئنآ يه ويژگي داشتن كه خودشون رو از بقيه متمايز كنن.مطمئنا اونا براي هدفشون بيشتر ارزش قائل بودند تا من.پس من اگه قدم در اين راه گذاشتم براي مدال،از سختي ها و زجر هاش مي دونم و مطمئنا اگه نمي دونستم كه اگه خدال نکرده مدال نگیرم ، دنیا رو سرم خراب میشه نه تنها هدفم رو مدال نمي كردم بلكه اصلا در اين راه قدم نمي گذاشتم.(البته من همچين اعتماد به نفسي ندارم ولي براي مثال آقاي جاويدي داشت و همين هم عامل موفقيتش بود)
پ.ن ١:آقاي آريا سميعي طلاي كشوري ٨٧ و جهاني سال بعدش هفته اي ٦٠ ساعت المپياد و ٢٠ ساعت درس مدرسه مي خواند.مشخصا كسي كه طلاي جهاني يا كشوري يا مدال يا كلا هر نوع افتخاري داره با بقيه يه فرقايي داره.كسي هم كه مثلا هدفش مداله بايد اون فرقا رو تو خودش ايجاد كنه به قدري كه مطمئن باشه به هدفش مي رسه.
پ.ن ٢:من خودم هدفم از قدم گذاشتن در اين راه مطمئنا فقط مدال نيست ولي اين حرف ها را زدم كه بگم اگر كسي هدفش واقعا فقط مدال بود مشكلي ندارد.

paria5

New Member
لایک ها
44

المپیادی بودن تو این 2 سال کلی چیز به من یاد داد
بم یاد داد تو یه زمان کم چجوری کلی مطلب بخونم! چجوری برنامه ریزی کنم ؟! ینی جواب خیلی از سوالارو که قبل از شروع کردن راه المپیاد داشتم )و ممکنه الان تو ذهن خیلی از از بچه های اول و دوم دبیرستان و حتی کسایی که میخوان کنکوز بدن باشه)به صورت عملی گرفتم !:دی
الان هم احساس می کنم مثه یه گرافیت بودم که تحت فشار گرمای زیاد تبدیل شدم به الماس!!!!بگدریم از اینکه بهترین روزاای عمررمممم روزایی بود که فقط و فقط شیمی خوندم!
ولی تاکید میکنم و تمام این تجربیات باعث نمیشن از ارزش مدالل چیزی کم بشه!:))))

shima gholami

Active Member
لایک ها
168

المپیادی بودن تو این 2 سال کلی چیز به من یاد داد
بم یاد داد تو یه زمان کم چجوری کلی مطلب بخونم! چجوری برنامه ریزی کنم ؟! ینی جواب خیلی از سوالارو که قبل از شروع کردن راه المپیاد داشتم )و ممکنه الان تو ذهن خیلی از از بچه های اول و دوم دبیرستان و حتی کسایی که میخوان کنکوز بدن باشه)به صورت عملی گرفتم !:دی
الان هم احساس می کنم مثه یه گرافیت بودم که تحت فشار گرمای زیاد تبدیل شدم به الماس!!!!بگدریم از اینکه بهترین روزاای عمررمممم روزایی بود که فقط و فقط شیمی خوندم!
ولی تاکید میکنم و تمام این تجربیات باعث نمیشن از ارزش مدالل چیزی کم بشه!:))))
ولی مدال همه چیز نیست!

paria5

New Member
لایک ها
44

شیما درسته که همه چیز نیست ! خیلیا بودن مدال نگرفتن اما الان خیلی موفقن یکیشو خوومون دیدیمممم؛ )
ولی خوب مدال گرفتن یه احساس شیرینیه که کسی نمیتونه خوب بودنشو انکار کنه مگه نه؟

E.coli

New Member
لایک ها
211

دقت كنيد. من "چيزي رو همه ي زندگي كردن" با "چيزي رو هدف قرار دادن(!)" متفاوت مي دونم.فكر كنم متوجه منظورم بشيد. ضمنآ اين رو هم گفتم كه آدم ممكنه خيلي تجربه ها كسب كنه، اما هنوز به هدف اصليش نرسيده باشه و اون براش مهمتره.و اصلا بحث سر اين موضوع نيست ولي اگه بخوام پاسختون رو خلاصه بدم،اينو مي گم كه اگر من واقعا عزمم رو جزم كرده باشم كه بخوام به هدفم برسم،نهايت تلاش رو براي رسيدن به اون مي كنم و (با درنظر نگرفتن عواملي مثل شانس،استرس و …) اگه مطمئن باشم كه با اين تلاش مي تونم بهش برسم ديگه جاي حرفي باقي نمي مونه.(البته همونجوري كه گفتم اگه از عامل بخت و اقبال چشم پوشي كرد كه تو بيشتر موارد امكانپذير نيست )
و اين رو هم بگم اون ٤٠ نفري كه مي رن دوره مطمئنآ يه ويژگي داشتن كه خودشون رو از بقيه متمايز كنن.مطمئنا اونا براي هدفشون بيشتر ارزش قائل بودند تا من.پس من اگه قدم در اين راه گذاشتم براي مدال،از سختي ها و زجر هاش مي دونم و مطمئنا اگه نمي دونستم كه اگه خدال نکرده مدال نگیرم ، دنیا رو سرم خراب میشه نه تنها هدفم رو مدال نمي كردم بلكه اصلا در اين راه قدم نمي گذاشتم.(البته من همچين اعتماد به نفسي ندارم ولي براي مثال آقاي جاويدي داشت و همين هم عامل موفقيتش بود)
پ.ن ١:آقاي آريا سميعي طلاي كشوري ٨٧ و جهاني سال بعدش هفته اي ٦٠ ساعت المپياد و ٢٠ ساعت درس مدرسه مي خواند.مشخصا كسي كه طلاي جهاني يا كشوري يا مدال يا كلا هر نوع افتخاري داره با بقيه يه فرقايي داره.كسي هم كه مثلا هدفش مداله بايد اون فرقا رو تو خودش ايجاد كنه به قدري كه مطمئن باشه به هدفش مي رسه.
پ.ن ٢:من خودم هدفم از قدم گذاشتن در اين راه مطمئنا فقط مدال نيست ولي اين حرف ها را زدم كه بگم اگر كسي هدفش واقعا فقط مدال بود مشكلي ندارد.
من خودمم بین این دو تفاوت قایلم ،!
لطفا جمله اخر پست قبلیمو بخون، گفتم ما همون مدال طلا رو هدف قرار دادیم ، و واسش تلاش میکنیم ، ولی همه زندگیمون نکردیم !درسته ؟
اصلا هرکی ک ب مسیر المپیاد وارد میشه ، تلاش میکنه ، ولی باید اینو از یاد نبریم ک المپیاد اگه 80 درصد ب خودت بستگی داشته باشه ، 20 درصدشم ب شانس و بخت و ب عبارتی بهتر قسمت الهی ته !وایا اینو قبول داری ک فقط 8 نفر طلا میشن ؟!
تاحالا ب این فکر کردی ک چرا بعضی از افراد میگن ،المپیاد نخونین ریسک داره ؟!چون اونا افرادی رو دیدن ک فقط واسه مدال خوندن و خیلی تلاش کردن و ب نتیجه نرسیدن ، وبالطبع کنکورشونم خراب کردن !اون فردی ام ک شما اسمشونو ذکر کردین ، ب نظر من از جمله معدود افرادی هستند ک با اون دید اومدن سر المپیاد و موفق شدن !
اصلا کلا ب نظرم ، المپیادی باید جوری باشه ک حتی اگه ب تنیجه هم نرسید ، ب راجتی بتونه با کنکورش کنار بیاد !
پ.ن : المپیاد فقط ب خوندن نیس ، اینو هیچ وقت یادتون نره !:) 60 ساعت خوندن هم اصلا ملاک نیست ....
در ضمن ، یک عالمه فرد المپیادی اینجا هست ، از همشون بپرس ، ببین کدومشون ب خاطر مدال طلا اوندن سمت المپیاد ؟

shima gholami

Active Member
لایک ها
168

لطفا جمله اخر پست قبلیمو بخون، گفتم ما همون مدال طلا رو هدف قرار دادیم ، و واسش تلاش میکنیم ، ولی همه زندگیمون نکردیم !درسته ؟
اصلا هرکی ک ب مسیر المپیاد وارد میشه ، تلاش میکنه ، ولی باید اینو از یاد نبریم ک المپیاد اگه 80 درصد ب خودت بستگی داشته باشه ، 20 درصدشم ب شانس و بخت و ب عبارتی بهتر قسمت الهی ته !وایا اینو قبول داری ک فقط 8 نفر طلا میشن ؟!
تاحالا ب این فکر کردی ک چرا بعضی از افراد میگن ،المپیاد نخونین ریسک داره ؟!چون اونا افرادی رو دیدن ک فقط واسه مدال خوندن و خیلی تلاش کردن و ب نتیجه نرسیدن ، وبالطبع کنکورشونم خراب کردن !اون فردی ام ک شما اسمشونو ذکر کردین ، ب نظر من از جمله معدود افرادی هستند ک با اون دید اومدن سر المپیاد و موفق شدن !
اصلا کلا ب نظرم ، المپیادی باید جوری باشه ک حتی اگه ب تنیجه هم نرسید ، ب راجتی بتونه با کنکورش کنار بیاد !
پ.ن : المپیاد فقط ب خوندن نیس ، اینو هیچ وقت یادتون نره !:) 60 ساعت خوندن هم اصلا ملاک نیست ....
در ضمن ، یک عالمه فرد المپیادی اینجا هست ، از همشون بپرس ، ببین کدومشون ب خاطر مدال طلا اوندن سمت المپیاد ؟
ببخشید من وسط بحثتون میام... ولی یه چیزی توی پستتون یه کم برام عجیب بود!
گفتین افرادی هستن که فقط واسه مدال خوندن و به نتیجه نرسیدن بعد بالطبع کنکورشونم خراب کردن! به نظرم برعکسه!کسی که المپیاد بخونه ولی حتی مرحله 1 هم قبول نشه کنکورش رو خیلی خوب میده! یکی از دبیرهای المپیاد مدرسه ما مرحله 1 شیمی قبول شد ولی مرحله 2 قبول نشد!با اینکه امید جهانی بود ولی بعد رتبشم شد 45 کنکور! صرفا جهت آگاهی بود.

paria5

New Member
لایک ها
44

ببخشید ولی منم این وسط یه چیزی بگم! اینایی که میگن المپیاد نخونین ریسکه من هنوزم نفهمیدم چه استدلالی دارن؟ چون ادم با همین چیزایی که تو المپیاد یاد گرفته بره سر کنکورش قطعا کنکور عالی داره! ادم ناراحت میشه اما یه چیز دیگه ای که باید یاد گرف اینه که چجوری از پس بقیه ی چیزا بر بیاییم!

E.coli

New Member
لایک ها
211

ببخشید من وسط بحثتون میام... ولی یه چیزی توی پستتون یه کم برام عجیب بود!
گفتین افرادی هستن که فقط واسه مدال خوندن و به نتیجه نرسیدن بعد بالطبع کنکورشونم خراب کردن! به نظرم برعکسه!کسی که المپیاد بخونه ولی حتی مرحله 1 هم قبول نشه کنکورش رو خیلی خوب میده! یکی از دبیرهای المپیاد مدرسه ما مرحله 1 شیمی قبول شد ولی مرحله 2 قبول نشد!با اینکه امید جهانی بود ولی بعد رتبشم شد 45 کنکور! صرفا جهت آگاهی بود.
بله درسته !منم نگفتم همه افراد !
کسی ک واس مدال میخونه ، اگه قبول بشه ، همه زندگیش بهم میخوره ،چرا ؟چون اون همه تلاشی ک کرده واس مدال طلاش ، دیگه ب نتیجه نرسیده و فکر میکنه ک همه تلاشش ب باد رفته و همیشه فکر میکنه ک چطورشد طلا نشد !
مطمِنم اون فردی ام ک م 1 شیمی قبول شده ولی م 2 ن ، المپیاد و واسه عشقی ک داشته میخونده ، ن واس مدالش !
در واقع المپیاد واسه اونی ریسکه ک فقط مدالشو میخواد !

بالا