ابهامی درباره ی لنفوسیت ها

maryam.sh

New Member
لایک ها
3
سلام دوستان.سوال من اینه که اگر لنفوسیت ها دیاپدز نمیکنند ، پس چگونه گروهی از آن ها بین خون و لنف در گردشند؟البته تعدادی از دوستان نظرشان این بود که چون لنف به بزرگ سیاهرگ زبرین میریزد و وارد گردش خون می شود ،لنفوسیت ها هم از این طریق بین خون و لنف گردش میکنند.(که نمیدانم نظر درستی است یا نه) و اگر لنفوسیت ها دیاپدز نمیکنند چگونه لنفوسیت های نابالغ t از مغز استخوان به خون میریزند تا به غده ی تیموس برسند؟

bloodborne

New Member
لایک ها
215
پاسخ : ابهامی درباره ی لنفوسیت ها

خب اون آدما درست میگن از طرفی مویرگ های لنفاوی با مویرگ های خونی در ارتباط اند پس سلول ها می تونن بعدشم وقتی از مغز قرمز استخوان میره توی خون بعدش مستقیم میره تو تیموس بعد که بالغ شد توی دستگاه لنفاوی مستقر میشه.

m.h.souri

Active Member
لایک ها
118

سلام دوستان.سوال من اینه که اگر لنفوسیت ها دیاپدز نمیکنند ، پس چگونه گروهی از آن ها بین خون و لنف در گردشند؟البته تعدادی از دوستان نظرشان این بود که چون لنف به بزرگ سیاهرگ زبرین میریزد و وارد گردش خون می شود ،لنفوسیت ها هم از این طریق بین خون و لنف گردش میکنند.(که نمیدانم نظر درستی است یا نه) و اگر لنفوسیت ها دیاپدز نمیکنند چگونه لنفوسیت های نابالغ t از مغز استخوان به خون میریزند تا به غده ی تیموس برسند؟
منابع مختلف جواب یکسانی برای این پدیده ندارن!اکثر منابع میگن از طریق لنف به خونمیرند ودر گردشند!{دیاپدز ندارن}اما گایتون میگه لنفوسیت ها دیاپدز دارن!من خودم بر این باورم که لنفوسیت ها دیاپدز ندارن!!{یعنی من با اکثر منابع موافقم}

bloodborne

New Member
لایک ها
215

کجای گایتون نوشته؟
میشه صفحه و جلدشو بگی.بعدشم نباید از این گذشت که گایتون یکی از کتب معتبر فیزیولوژی پزشکی هست نباید دست کم گرفتش ولی من تو سولومون هم نگاه کردم ننوشته بود.

bloodborne

New Member
لایک ها
215

در انسان سرعت جريان لنف در مجراي توراسيك در حدود 500 ميلي ليتر در ساعت است و حدوداً در هر ميلي ليتر آن 100000000 لنفوسيت يافت مي شود.اگر لوله اي را وارد مجراي توراسيك كرده و لنف موجود در آن را بدين وسيله تخليه نمائيم مشاهده خواهد شد كه در عرض چند ساعت تعداد لنفوسيت هاي موجود در جريان خون كاهش يافته و سلولهاي ناحيه پاراكورتكس عقده هاي لنفاوي نيز ناپديد خواهند شد.تخليه سريع لنفوسيت ها متعاقب به كار بردن روش فوق نشان مي دهدكه به طور معمول سلولهاي موجود در مجراي توراسيك بايستي مجدداً توسط جريان خون به عقده هاي لنفاوي بازگردانده شوند.در حقيقت لنفوسيت هايي كه از طريق مجراي توراسيك وارد بزرگ سیاهرگ مي شوند پس از گذراندن تنها 2 الي 12 ساعت در جريان خون مجدداً به اعضاي لنفوئيدي باز مي گردند.خروج اين لنفوسيت ها از جريان خون از طريق ونولهاي موجود در ناحيه پاراكورتكس عقده هاي لنفاوي انجام مي شود.اين ونولها داراي نوعي اندوتليوم طويل هستند كه سلولهاي آن شبيه به مونوسيت بوده و با سلولهاي اپي تليالي كه در ساير نقاط بدن هستند متفاوتند.لنفوسيت هاي موجود در جريان خون به اين سلولهاي اندو تليال چسبيده و سپس با عبور از بين سلولهاي فوق الذكر به عقده لنفاوي وارد مي شوند.اتصال لنفوسيت ها به اين اندو تليوم طويل نيازمند انرژي ،كلسيم و نيز وجود يك ساختمان سلولي سالم و دست نخورده است همچنين لازم است كه آنتي ژنهاي سازگاري بافتي لنفوسيت و سلولهاي اندو تليال كاملاً يكسان باشند .سلولهاي t كه به اين طريق وارد عقده لنفاوي مي شوند از ناحيه پاراكورتكس عبور كرده و سپس از طريق عروق لنفاوي وابران ،مجدداً وارد گردش لنفي مي گردند.در اثر اين گردش مداوم سلولها بين لنف و خون ،اكثريت لنفوسيتهاي موجود در خون محيطي را سلولهاي t تشكيل مي دهند.

Mnhashemi77

New Member
لایک ها
10

همه انواع گلبول های سفید از جمله لنفوسیت ها دیاپدز دارند بی شک .

---- دو نوشته به هم متصل شده است ----

IBO 2017

New Member
لایک ها
28

کتاب درسی هم نوشته دیاپذز ندارن...........ولی مزخرفهکتاب درسی............به نظر من دارن

bloodborne

New Member
لایک ها
215

کتاب درسی هم نوشته دیاپذز ندارن...........ولی مزخرفهکتاب درسی............به نظر من دارن
منم می گفتم نه ولی بعدش تو پست آخرم درستش کردم.

m.h.souri

Active Member
لایک ها
118

اگه اینطوری بود پس خون چه نقشی در نقل و انتقال پادتن داره؟؟!!!خب مستقیما وارد بافت میشد؟؟؟!

اتفاقا کتاب درسی گفته دارن! این جمله کتابه"لنفوسیت ها بین خون و لنف در گردشند"

zizigooloo77

New Member
لایک ها
20

این نظر قدیمیا بوده که لنفوسیت دیاپدز نمیکنند.
لنفوسیت ها دیاپدز دارند اما فاگوسیتوز ندارند

VenUS_7

New Member
لایک ها
6

این نظر قدیمیا بوده که لنفوسیت دیاپدز نمیکنند.
لنفوسیت ها دیاپدز دارند اما فاگوسیتوز ندارند
نخیر
لنفوسیت ها دیاپدز ندارن! بدون ایجاد پای کاذب از رگ خارج میشن!!!!
و چون این نوع حرکت خاص تولید پای کاذب نمی کنن اسم دیاپدز برای این حرکت شون به کار نمیره!!!!!!!!:15::15::15:

ناطق1

New Member
لایک ها
22

سلام . لنفوسیت ها دیاپدز ندارن . دیاپدز به خروج از دیواره رگ و ورود به بافت با ایجاد پا های کاذب و انجام حرکت آمیبی (و فکر کنم تغییر شکل هسته) می باشد و لازمه ی این کار نسبت بالای "سطح غشا به هسته " است . اما لنفوسیت ها هسته بزرگی دارن و این نسبت در اونها کمه . لنفوسیت ها سلول های کوچکی هستند و به همین دلیل میتونن از رگ عبور کنن . کامیاب باشید .
منبع : فاگوزیست-استاد فردین جوادی

بالا