اثبات ساده وجود خدا

وضعیت
موضوع بسته شده است.

FATIMAH

New Member
لایک ها
84
مردی برای اصلاح سر و صورتش به آرایشگاه رفت. در حال کار گفتگوی جالبی بین آنها در گرفت. آنها درباره موضوعات و مطالب مختلف صحبت کردند.
وقتی به موضوع "خدا " رسیدند. آرایشگر گفت: من باور نمی کنم خدا وجود داشته باشد.
مشتری پرسید: چرا باور نمی کنی؟

آرایشگر جواب داد: کافی است به خیابان بروی تا ببینی چرا خدا وجود ندارد. به من بگو، اگر خدا وجود داشت آیا این همه مریض می شدند؟ بچه های بی سرپرست پیدا می شد؟ اگر خدا وجود می داشت، نباید درد و رنجی وجود داشته باشد. نمی توانم خدای مهربانی را تصور کنم که اجازه می دهد این چیزها وجود داشته باشد.

مشتری لحظه ای فکر کرد، اما جوابی نداد، چون نمی خواست جر و بحث کند. آرایشگر کارش را تمام کرد و مشتری از مغازه بیرون رفت. به محض این که از آرایشگاه بیرون آمد، در خیابان مردی دید با موهای بلند و کثیف و به هم تابیده و ریش اصلاح نکرده. ظاهرش کثیف و ژولیده بود.

مشتری برگشت و دوباره وارد آرایشگاه شد و به آرایشگر گفت: می دانی چیست، به نظر من آرایشگرها هم وجود ندارند. آرایشگر با تعجب گفت: چرا چنین حرفی می زنی؟ من این جا هستم، من آرایشگرم. من همین الان موهای تو را کوتاه کردم.

مشتری با اعتراض گفت: نه! آرایشگرها وجود ندارند، چون اگر وجود داشتند، هیچ کس مثل مردی که آن بیرون است، با موهای بلند و کثیف و ریش بلند و اصلاح نکرده پیدا نمی شد.

آرایشگر جواب داد: نه بابا، آرایشگرها وجود دارند! موضوع این است که مردم به ما مراجعه نمی کنند.

مشتری تائید کرد: دقیقاً ! نکته همین است. خدا هم وجود دارد ! فقط مردم به او مراجعه نمی کنند و دنبالش نمی گردند. برای همین است که این همه درد و رنج در دنیا وجود دارد.

kiki75

New Member
لایک ها
116
پاسخ : اثبات ساده وجود خدا

بنظر من این اثبات این بود که چرا رحیم است!!!!نه اینکه خدا چرا وجود دارد....

لایک ها
282

این داستان دو تا اشکال داره

1.اینکه این اصلا اثبات نیست بلکه یه استدلال غلطه که راحت به یا مثال نقض شدش

2.اینکه الزاما هر کی سمت خدا رفت دلیل نمیشه مریض نشه یا بلایی سرش نیادو....

FATIMAH

New Member
لایک ها
84

ممنونم از اینکه خوندین و نظر دادین. قبول دارم که اثبات قابل دفاعی نیست. اما کلا هم غلط نیست. فقط نمیشه کلا گفت هر درد و رنجی به خاطر دوری از خداست.
بازم ممنون از نظرتون...

آخرین ویرایش توسط مدیر

kiki75

New Member
لایک ها
116

درسته....به اندازه اثبات وجود هر چیزی اثبات نقض اون هم وجود داره...
در کل این یک داستان بود و نه یک اثبات عقلانی و علمی...
البته توجه داشته باشید که علم و حتی منطق نیز ناقص است

REZA_ZAREIE

Well-Known Member
لایک ها
329

به هرحال با اينكه فكر مي كنم نميشه اثبات قاطعي براي وجود خدا باشه ( البته خدا رو بايد حس كرد نه اثبات ! ) ولي به هرحال جالب بود!!!!

nima94

New Member
لایک ها
296

به هرحال با اينكه فكر مي كنم نميشه اثبات قاطعي براي وجود خدا باشه ( البته خدا رو بايد حس كرد نه اثبات ! ) ولي به هرحال جالب بود!!!!
چرا اتفاقا اثبات بی عیب نقصی وجود داره به اسم قرآن فقط مشکل اینه بهش رجوع نمی کنیم

seyed iman

Well-Known Member
لایک ها
998

قرآن اثبات هست.
ولی برای کسانی که بصیرت داشته باشند.
تو دنیای امروز غالب مردم از همه اقشار بصیرت ندارند.

REZA_ZAREIE

Well-Known Member
لایک ها
329

چرا اتفاقا اثبات بی عیب نقصی وجود داره به اسم قرآن فقط مشکل اینه بهش رجوع نمی کنیم
خوب مشكل اصلي همين جاس . قرآن اثبات وجود خداس . و اين اثبات با دادن نشانه هايي هست مثلا :« آيا آفريننده آسمانها و زمين را نمي بيني كه ....»
حالا پس اگه اين اثبات ساده وجود داره پس چرا خيلي ها ايمان ندارن ؟؟؟؟؟؟؟؟؟ ميدوني چرا ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ چون خدا رو بايد حس كرد . حس !!!!

nima94

New Member
لایک ها
296

قرآن اثبات هست.
ولی برای کسانی که بصیرت داشته باشند.
تو دنیای امروز غالب مردم از همه اقشار بصیرت ندارند.
نه من منظورم همون نگاه عامیانه هست وقتی تویه کتاب که 1400سال پیش نوشته شده این همه مطالب متناسب با علم روز وجود داره با یه دید علمی متوجه اعجاز واقعی قرآن میشیم مشکل نداشتن بصیرت نیست مشکل اینکه بیشتر مسلمونا حتی یکلبارم در طول زندگیشون کل ایات رو نمیبینند
برای مثال همین دوست عزیزمون که بصیرت بالایی دارند و خدا رو حس میکنند و نسبت به دیگران به مراحل بالای عرفانی رسیده اند کلا چند تا ایه با موضوعات مشابه تویه کتاب درسی دیده اند استنادم هم با توجه به ایه ای هست که مثال زدند چرا نیومدند ایه ای رو مثال بزنند که کل فرایند تولید مثل را بدترین دوران عمر(پیری) توضیح مختصر میده یا خیلی دیگر
من دیدم کاملا عامیانه و با توجه به علم روز بود داشتن بصیرت برای رسیدن به مراحل بالاتر لازم هست ولی بصیرت برای ایمان آوردن درون تمام انسان ها هست
همونی که اول گفتم مشکل اینکه بهش رجوع نمی کنیم همین هم علت ایمان نیاوردن خیلی ها هست

zkchem

New Member
لایک ها
40

خدا نيازي به اثبات نداره،خود خدا يه دليل واضحه براي اثباتش. به قول مولانا : كو يكي برهان كه آن از روي تو روشنتر است؟ | كف نبرد (از مصدر بريدن هست) كفرها زين يوسف كنعان چرا؟

وضعیت
موضوع بسته شده است.
بالا