اثبات قضيه اخر فرما رو كي بلده

goodarz

Well-Known Member
لایک ها
1,120
بهتره اثباتشو بي خيال بشي، چون اثباتش حدودا 300 صفحه ميشه!!!!

amirrezas

New Member
لایک ها
17

fereidoon

Active Member
لایک ها
132
ثلبت کنید معادله x^n+y^n=z^n به ازای n های طبیعی و بزرگتر مساوی 3 جواب ندارد

fereidoon

Active Member
لایک ها
132
جالبه بدونید که خود فرما در اخر دفترش گفته:من اثبات بسیار جالبی برای این سوال دارم,اما چون دفتر جا ندارد نمی نویسم!.(البته من به زبان خودمونی نوشتمش!!)

A

alihadadian

Guest
شماها اصلا كنجكاو نيستيد اثباتشو بدونيد من كه با سخت حال ميكنم

amirrezas

New Member
لایک ها
17
ما هم حال می کنیم ولی فکر کنیم تازگیا ( یعنی حدود 200 ساله) که اثبات شد

MR.Amin

New Member
لایک ها
202
مهم نیست که اثبات دیگران رو بخونی مهم اینه که بتونی خودت اثباتش کنی!!!

fereidoon

Active Member
لایک ها
132
در واقع نظریه اعداد در راه,حل این مسئله پیشرفت کرد!

alneon

New Member
لایک ها
0
na agha 300 safe nist 38 safas!!!!!!!!!!!ye farde chini fk konam ya engilisi dafe aval esbatesh mikone hameam ghaboolesh mikonan koliam pool migire!!!!!!!!1bade 2 sal khodesh miad mige ke ye jaye raham joob dare!!!!!!!!!!!1jalebe ta unmoghe hichki joobesho nafahmide boode bad rahesho dorost mikone!!!!!!!1

AidinT

New Member
لایک ها
22
هرچی که تا حالا اینجا نقل شد تقریباً بخشی از واقعیت بود...اما اصل ماجرا اینه که نه 200 سال پیش، بلکه در سال 1995، اندرو وایلز، ریاضی دان بریتانیایی تونست قضیه ی فرما رو تا جایی که خبر دارم در 30 یا 40 صفحه ارائه بده که هیجوقت جوبی ازش گرفته نشد و کاملاً دقیق بود.
قضیه ی آخر فرما
بهتره بدونید که برای نشر یک مقاله در یک مجله ی علمی معتبر، مقاله باید از فیلتر های عظیمی مثل هیئت علمی دانشگاه های معتبر جهان بگذره. البته اندرو وایلز شروع کننده نبود و شاخه ی نهایی این اثبات رو(تا جایی که شنیدم) تکمیل کرد. بعداً بهش جایزه ی فیلدز رو هم دادن.
جالب اینه که چندی پیش این قضیه ی با "لم دو خط" ثابت شد.
البته هنوز کسی نمی دونه که اثبات شگفت انگیز فرما چی بوده!!!

mahanmath

New Member
لایک ها
701
AidinT گفت
هرچی که تا حالا اینجا نقل شد تقریباً بخشی از واقعیت بود...اما اصل ماجرا اینه که نه 200 سال پیش، بلکه در سال 1995، اندرو وایلز، ریاضی دان بریتانیایی تونست قضیه ی فرما رو تا جایی که خبر دارم در 30 یا 40 صفحه ارائه بده که هیجوقت جوبی ازش گرفته نشد و کاملاً دقیق بود.
قضیه ی آخر فرما
بهتره بدونید که برای نشر یک مقاله در یک مجله ی علمی معتبر، مقاله باید از فیلتر های عظیمی مثل هیئت علمی دانشگاه های معتبر جهان بگذره.
البته اندرو وایلز شروع کننده نبود و شاخه ی نهایی این اثبات رو(تا جایی که شنیدم) تکمیل کرد. بعداً بهش جایزه ی فیلدز رو هم دادن.

Impossible

A

alihadadian

Guest
لطفا يكي در مورد لم دو خط يه مطلبي بنويسه تا ما هم بفهميم چيه

mssh

Active Member
لایک ها
54
خیلیا معتقدن فرما دروغ گفته که این قضیه رو اثبات کرده واسه همین این قضیه به نام "دروغ بزرگ فرما" معروفه.
جالبه بدونید که آقای وایلز وقتی اثبات رو تموم می کنه می بره و اونو می ده به یکی از اساتید ریاضی دانشگاه پرینستون. اون استاد وقتی اثبات رو می خونه از اثبات جوب می گیره. ظاهرا هم درست بوده. خود آقای وایلز هم اول قبول می کنه این اشکال رو اما بلافاصله پاسخ اون اشکال رو هم می فهمه و اثباتش تائید می شه.
در ضمن یه فیلم حدود 1 ساعتی درباره این قضیه و اثباتش ساخته شده. من دیدمش فیلم جالبی بود.

mssh

Active Member
لایک ها
54
راستی اگه این جور چیزارو دوست دارید برید سراغ حدس گلدباخ. حدسی که با ابر رایانه ها تا اعداد چند میلیون رقم محاسبه شده و درست بوده. تا امروزم خیلیا روش کار کردن و به جاهای خوبی هم رسیدن اما هنوز کسی حلش نکرده. اگر اشتباه نکنم سال 2000 تو یکی از ژورنال های ریاضی یه جایزه ی بزرگی هم براش گذاشته شد اما بازم کسی حلش نکرد.

AidinT

New Member
لایک ها
22
mmath گفت
AidinT گفت
قضیه ی آخر فرما
بهتره بدونید که برای نشر یک مقاله در یک مجله ی علمی معتبر، مقاله باید از فیلتر های عظیمی مثل هیئت علمی دانشگاه های معتبر جهان بگذره.
البته اندرو وایلز شروع کننده نبود و شاخه ی نهایی این اثبات رو(تا جایی که شنیدم) تکمیل کرد. بعداً بهش جایزه ی فیلدز رو هم دادن.

Impossible
تقریباً از منبع موثقی شنیدم!!!
ولی اطلاعات کافی در موردش ندارم....

AidinT

New Member
لایک ها
22
حتی اگه فرما دروغ گفته باشه و این موضوع رو حدث زده باشه، باز هم حدث درست و فوق العاده ای زده!!!!

بالا