اختیار خلقت انسان!!!

BiotechMania

New Member
لایک ها
253
سلام..
شاید این تاپیک یه ذره یجوری باشه!!
این سوال همونطور که از اسمش پیداست در مورد اختیار در خلقت انسان هستش..
والا این موضوع زمانی شروع شد که یه حاج آقایی در مورد این که انسان زمانی که در عالم ذر یا نمیدونم زر هست پدر و مادرشو انتخاب کرده!! داشت تو مدرسه بعدنماز صحبت میکرد..
ما سر این موضوع با معلم دین و زندگیمون 2 ساعت بحث کردیم!!:83:
میخوام نظر شما رو بدونم..
من که به یقین مطمئنم اینطور نیست..
خوب چی میگین؟

لایک ها
4
پاسخ : اختیار خلقت انسان!!!

من هم شنیدم ،معلم دینی مون می گفت.اما واقعا در مورد منبع موثق اش چیزی نشنیدم.شنیدم که آدما توی عالم ذر تمام سرگذشتشون رو می بینن و سرنوشتشون رو قبول می کنن.

orion

Well-Known Member
لایک ها
1,168

تو مفاتیح بگردید پیدا میکنین
از کجا مطمئنی نیست؟؟؟؟؟؟؟؟
در ضمن الان میبندن تاپیکت رو

jasem

Well-Known Member
لایک ها
327

من وارد بحثتون نمیشم چون معتقدم این بحثا الکیه و هر کی هرچی اعتقاد داره همون رو عوض نمیکنه.
اما صحبت من با orion هست تو چرا هی چپ . راست راه میری و میگی این تاپیک رو میبندن و اون اقای محترم هم که شما براش ملاکین تاپیک رو میبنده حالا هرچی میخاد باشه...حالا خوبه فعلا وقت حرف زدنتون نیست!

BiotechMania

New Member
لایک ها
253

تو مفاتیح بگردید پیدا میکنیناز کجا مطمئنی نیست؟؟؟؟؟؟؟؟در ضمن الان میبندن تاپیکت رو
خوب من فقط خواستم بدونم ... چراباید تابیکو ببندن؟معلممون هم این حرف رو قبول نکرد..که خودش انتخاب میکنه..من در مورد اینکه همه ی سرنوشت از جلوی چشمش عبور داده میشه رو شنیدم اما در مورد انتخاب والدین نه..میشه دقیقا بگین کجای مفاتیح نوشته ؟ممنون

90h92

New Member
لایک ها
248

درباره ی جنسیت چیزی نگفتن این یکی اگه دست خودمون بود خیلی خوب میشد!!!!

Ebrahimi74

New Member
لایک ها
1,190

درباره ی جنسیت چیزی نگفتن این یکی اگه دست خودمون بود خیلی خوب میشد!!!!
سلام
یعنی از این جنسیتی که داری راضی نیستی؟؟؟؟؟؟
با شما هم هستم آقا احسان

لایک ها
2,054

اگه واقعا تو مفاتیح هست یکی که اطلاع داره لطف کنه بگه کجای مفاتیحه....
در ضمن این تاپیک مشکلی نداره که بسته بشه فقط در صورتی بسته میشه که بحث به جاهای عقیدتی بکشه وبه بحث دونفره ختم شه وگرنه خود تاپیک مشکلی نداره...

sa1378

New Member
لایک ها
1,077

ایشون همینجوری گفتن تو مفاتیح هست

essann

Active Member
لایک ها
228

سلام..
والا این موضوع زمانی شروع شد که یه حاج آقایی در مورد این که انسان زمانی که در عالم ذر یا نمیدونم زر هست پدر و مادرشو انتخاب کرده!! داشت تو مدرسه بعدنماز صحبت میکرد..
خوب چی میگین؟

با عرض پوزش ، 2 ساعت وقتتو تلف کردی :3:
یقین هم چیز خوبی نیست (کلی گفتم) :3:

تو مفاتیح بگردید پیدا میکنین
از کجا مطمئنی نیست؟؟؟؟؟؟؟؟
در ضمن الان میبندن تاپیکت رو
آخر همین پست ثابت میکنم راس میگی :4:
دیگه چه خبر داداش ؟!!! :21:
:3:

سلام
یعنی از این جنسیتی که داری راضی نیستی؟؟؟؟؟؟
با شما هم هستم آقا احسان
سلام بر شما
مهم اینه که به جبر بوده نه اختیار !
باید راضی باشیم ؟!! باید ناراضی باشیم ؟!! برای شما مهمه ؟!!!! ارزش این پستی که دادین رو داشت ؟!! رضایت یا نارضایتی ما دردی دوا میکنه ؟!!!!!
-------------------------------
من که راضیییییم :4:
کلن دنیای خوبیه :4:

ایشون همینجوری گفتن تو مفاتیح هست
الان گشتی که اینو گفتی ؟؟ نکنه نهج البلاغه رو حفظی که اینقدر مطمئنی ؟؟ به هر حال به خاطر داشتن این اعتماد به نفس خدمتتون تبریک عرض میکنم !!! اگرم دوست داشتید و صلاح دونستید و وقت داشتید و ... (!!!) به آخر همین پست مراجعه کنید !

خوب من فقط خواستم بدونم ... چراباید تابیکو ببندن؟معلممون هم این حرف رو قبول نکرد..که خودش انتخاب میکنه..من در مورد اینکه همه ی سرنوشت از جلوی چشمش عبور داده میشه رو شنیدم اما در مورد انتخاب والدین نه..میشه دقیقا بگین کجای مفاتیح نوشته ؟ممنون
به آخر همین پست مراجعه بشه :4:

اگه واقعا تو مفاتیح هست یکی که اطلاع داره لطف کنه بگه کجای مفاتیحه....
در ضمن این تاپیک مشکلی نداره که بسته بشه فقط در صورتی بسته میشه که بحث به جاهای عقیدتی بکشه وبه بحث دونفره ختم شه وگرنه خود تاپیک مشکلی نداره...
بت میگممم :3:
آورین ! دیگه معلومه داداش خودمی :124:

واسه مقدمه بگم که اسامی این عالم زیاده ! به طور مثال یه اسمش عالم فطرت هست .
برای دوستانی که خیلی آدرس نهج البلاغه رو می خواستن عرض کنم که راه دوری نیاز نبوده برین تو خطبه اول توضیح داده شده.
نکته : یکم نیاز به تفکر داره زمان خوندن توقع نداشته باشین خیلی راحت و درشت نوشته باشه جوابتتون رو !!

و اما :

آيا والدينمان را در عالم ذر خود انتخاب كرده ايم؟ چگونه و بر چه اساسي؟

آنچه از ظاهر آیات و روایات استفاده می شود این است که خداوند متعال از پشت حضرت آدم(ع) فرزندان او و از پشت فرزندان او نوه های او و از پشت نوه های او نتیجه های او و به به همین ترتیب همه انسانها را از پشت پدرانشان گرفته و آنها را مخاطب قرار داده و فرموده است:« أَ لَسْتُ بِرَبِّكُمْ . ــ آيا من پروردگار شما نيستم؟» و آنها گفته اند:«آرى ، گواهى مى‏دهيم. ــ قالُوا بَلى‏ شَهِدْنا»(الأعراف:172) حال اگر گمان شود از این تعابیر ،بتوان مختار بودن انسان در باب پذيرش توحيد را در آن موطن اثبات نمود ، امّا از این عبارات به هیچ وجه استفاده نمی شود که در آن موطن کسی والدینش را هم خودش انتخاب کرده است ، ولی استفاده می شود که والدین هر کسی قبل از خلقت دنیایی او ، معلوم و در علم الهی ثبت است. طبق روایات اهل بیت (ع) آنچه انسان را در آن موطن بر آن شاهد گرفته اند ، در زندگی دنیایی او به صورت فطرت نمودار شده است.

منبع : http://porseman.org

و فایل صوتی زیر رو هم میتونید دانلود کنید.
"پاسخ حجت الاسلام والمسلمین استاد محمدی به این پرسش که آیا انسانها پدر و مادر خود را در عالم ذر انتخاب کرده اند "

لینک دانلود :
http://snd.tebyan.net/1389/08/297-mohmmadi77040.mp3

منبع : http://www.tebyan.net

و یک پیشنهاد :

روحانی ها به یک نظر ثابت نرسیدند و خیلی اختلاف نظر دارن چون اطلاعات کمه و برداشت ها متفاوت !
منم پیشنهاد میکنم این موضوع رو بیخیال شید و به درس و زندگیتون برسید :4:

به هر حال :

موفق باشیییییید :53:

آخرین ویرایش توسط مدیر

Zakernezhad

New Member
لایک ها
528

سلام..
خوب چی میگین؟
ببینید تا اونجایی که من میدونم این قضیه تا حد زیادی از نظر علما رد شده اما بعضی از علما هم بهش اعتقاد دارن...
در هر صورت معلوم نیست درسته یا نه؟!!!!!!!!!!!!!!!!!!
موفق باشید

Golnaz

New Member
لایک ها
784

خیلی ببخشید از لفظ بدی دارم استفاده می کنم ولی شایان گفتنه که عرض کنم کلا چرا چرت و پرت می گین ؟

از این علما زیاده ؛ اونایی که می گن شیطان فرشته بود :71: :188:

وقتتونو تلف نکنین که بدونین مامان باباتونو خودتون انتخاب کردین یا نه ؛ دردی ازتون دوا نمی کنه گرچه عمرا این طوری نبوده برای دلیلش هم خیلی ساده برگردید به زمان پدرو مادرمون آدم و حوا و فرزندانشون و ...

اختیار در مورد انسان توی محدوده های دیگری صدق می کنه
اما در مورد عالم ذر ؛ یه جورایی مثل ماکت زندگیمون پیش از خلقت بوده ؛ گاهی اوقات یه اتفاقی میفته که احساس می کنیم این صحنه رو قبلا دیدیم اما جوابی برای زمان این " قبلا " نداریم ؛ اون مال خاطرات عالم ذره و جوونیا و ... ( که اونم صدقش هنوز ثابت نشده )

M-Mohammadi

New Member
لایک ها
3,152

پس اگه خودمون انتخاب کردیم چرا یادمون نمیاد؟؟؟؟
شما دورانی که جنین بودید رو یادتون میاد؟؟؟
شنیدم تو عالم ذر همه ی عمرمون رو بهمون نشون دادن و ما خودمون زندگیمونو انتخاب کردیم. پس جبر نبوده بلکه اختیار بوده.
الان تو دنیا با خودم میگم کاشکی جای فلانی بودم ولی یه دورانی خودم این زندگی رو انتخاب کردم. و بار ها بعد اگر قرار باشه انتخاب کنم. بازم همینو انتخاب میکنم... هممون همینیم
یه داستانی هست که میگه:
یه روز همه ی مردم یه شهر مشکلات و غصه هاشونو وسط میدون گذاشتن که هر کی غصه ی هر کسی رو که دوست داره برداره.
ولی همه ی اون مردم دوباره غصه های خودشونو برداشتن
چون واقعا برای خودشون بهتر و راحت تر بوده.

M-Mohammadi

New Member
لایک ها
3,152

اره همونطور که خانم گلناز گفتند چیزایی برامون پیش میاد که فکر میکنیم تو خواب دیدیم. ولی خواب نبوده
بلکه قبلا تمام زندگی خودمونو تو عالم ذر دیدیم.
و شیطان هم جن بوده. نه فرشته.

Golnaz

New Member
لایک ها
784

آخه چطور ممکنه که آدم خودش انتخاب کنه ؟ والا خدا گفته به غیب باید ایمان داشته باشیم ولی فکر نکنم منظورش از غیب اینا بوده باشه !

من مدتی پیش در مورد فرصت 55000 ساله ی زندگی شنیدم . در اص ما این باورو داریم که اون مال زمان گرفتاری توی برزخه و این حرفا .

ولی می گفتن که همون مرگ و زندگی چند باره در دنیاست ؛ مثلا آدمی بوده که خانواده ی بسیار خوبی داشته اما قدرشنو ندونسته تو زندگی بعدی یه خونواده ی بسیار بد گیرش میاد یا این که تو این زندگی ثروتمند بخیل بوده تو دوره ی بعدی زندیش فقیر و محتاج دیگران می شه ؛ گرچه ما اصلا همچین چیزی برامون تعریف نشده
و می دونیم که هر کس فقط یک بار فرصت زندگی دنیا رو داره و توی دورانی که خداوند بهش مهلت زندگی می ده می تونه با اختیارش خوبی و بدی رو انتخاب کنه و بعد از اون باید منتظر محاسبه ی خدا باشه .

BiotechMania

New Member
لایک ها
253

از همه تون ممنونم که به این پست ارزش دادین و جواب دادین.
خوب من یه نتیجه گیری کلی بگم؟؟
خوب نیست ادم یه چیزی رو بدون تحقیق و مطالعه ی درست و مطمئن و منبع قابل اعتماد در جمع مطرح کنه...
مخصوصا اگه...(خطاب به اون حاج اقا!!)
حالا بگذریم..
بهتره که بریم و از بیخ بیخیال این موضوع باشیم.:176:
موفق باشیم.:103:

Zakernezhad

New Member
لایک ها
528

خیلی ببخشید از لفظ بدی دارم استفاده می کنم ولی شایان گفتنه که عرض کنم کلا چرا چرت و پرت می گین ؟

از این علما زیاده ؛ اونایی که می گن شیطان فرشته بود :71: :188:

وقتتونو تلف نکنین که بدونین مامان باباتونو خودتون انتخاب کردین یا نه ؛ دردی ازتون دوا نمی کنه گرچه عمرا این طوری نبوده برای دلیلش هم خیلی ساده برگردید به زمان پدرو مادرمون آدم و حوا و فرزندانشون و ...

اختیار در مورد انسان توی محدوده های دیگری صدق می کنه
اما در مورد عالم ذر ؛ یه جورایی مثل ماکت زندگیمون پیش از خلقت بوده ؛ گاهی اوقات یه اتفاقی میفته که احساس می کنیم این صحنه رو قبلا دیدیم اما جوابی برای زمان این " قبلا " نداریم ؛ اون مال خاطرات عالم ذره و جوونیا و ... ( که اونم صدقش هنوز ثابت نشده )
علامه طباطبایی این قضیه رو نقض کرده و بعضی ها هم گفتن توی قران اومده ولی قابل اثبات نیست...!!!

Golnaz

New Member
لایک ها
784
بالا