evo_society

Active Member
لایک ها
26
سلام.... چرا Cu در ارایش الکترونی خود Ar 3d10 4s1 است ؟ و نه Ar 3d9 4s2

naeema

New Member
لایک ها
56
پاسخ : ارایش الکترونی Cu

سلام,dناپایداره,یه الکترون که از sمیگیره هم خودش پایدار میشه هم sپایدار میمونه.
چون زیر لایه ها در حالت های پر و نیمه پر پایدارن

iman HN

New Member
لایک ها
2,646

سلام,dناپایداره,یه الکترون که از sمیگیره هم خودش پایدار میشه هم sپایدار میمونه.
چون زیر لایه ها در حالت های پر و نیمه پر پایدارن
سلام دوست عزیز
یعنی ابتدای پیدایش اتم مس آرایشش به صورت ناپایداره و بعد از انتقال پایدار میشه؟!

amir1393

New Member
لایک ها
21

سلام دوست عزیز
یعنی ابتدای پیدایش اتم مس آرایشش به صورت ناپایداره و بعد از انتقال پایدار میشه؟!
اصلا این طور نیست
ما ابتدا می ایم با توجه به فرمول ارایش الکترونی یک ارایشی را برای مس پیش بینی می کنیم(
)
ولی این ارایش وجود ندارد و ارایش اتم مس از ابتدا به صورت
بوده و هست .

M.Banparvar

Well-Known Member
لایک ها
495

سلام،چون زیر لایه 3d داخلی تر از 4s هست زودتر الکترون جذب میکنه و اتم آرایش الکترونی پایدار تری خواهد داشت و چون ترتیب اینطوری‌هست پس زودتر میخواد به حالت پایدار برسه(حالت پایدار توی اوربیتال ها یا نیمه پر هست یا تماما پر)در اصل مهم اینه که آرایش الکترونی بصورت متقارن باشه.

iman HN

New Member
لایک ها
2,646

دوستان نمیخواستم خیلی بحث رو تخصصی بکنم اما چن تا نکته باید حتما بگم ...
1- اولا اون اصلی که می فرمایید برای نیم پر و کاملا پر برای زیرلایه ها بیان شده نه اوربیتال ها!
2- این یک توجیه بیش نیست وگرنه می تونید برید تو تناوب 5 یا پایین تر ببینید که اصن زیر لایه d و s کلا هرطور دلشون بخواد انگار دارن عمل می کنن و قاعده خاصی ندارن به خصوص وقتی پای f میاد وسط!
3- جدا ما بر اساس اینکه کدوم زیرلایه داخلی تره یا خارجی تر اونارو پر نمی کنیم!بر اساس انرژی اونارو دسته بندی می کنیم!
4- کلا اوربیتال مفهومش داخل سیستمای تک الکترونی معنا پیدا میکنه و ان شاالله اگه مکانیک کوانتوم رو باهاش آشنا بشید خواهید دید ما اصلا تو اتم های چند الکترونی اوربیتال تعریف نمی کنیم! :|
5-مورد قبلی رو اصلا در مرحله 1 و2 یا حتی 3 به کار نبرید چون قطعا نمرتونو کم میکنن!شما باید مثل کتاب درسی عمل بکنید!
6- بقیه موارد یادم رفت :| پس موفق باشید!

M.Banparvar

Well-Known Member
لایک ها
495

سلام،اولا اینکه باید سعی کنیم درحد سوال و مستمع بنویسیم که اینطوری زیبا تر و گویا تر و مفید تر هست،
دوما اینکه آرایش الکترونی اتم ها یک چیز واقعی و اثبات شده است پس ما مجبوریم که توجیه کنیم،ثالثا خود اینکه میفرمایید براساس سطح انرژی پرمیشن بیان دیگر عبارت داخلی و خارجی بودن اونهاست چون اوربیتال ها بر اساس انرژی قرار میگیرند.چهارم اینکه براساس مدل های شرودینگر وسایر مدل ها برای اتم های چند الکترونی هم اوربیتال شناسایی ومحاسبه شده(ارجاع فصل ۱۰و ۱۱ شیمی سیلبربرگ جلد اول)
موفق و پاینده باشید:)

iman HN

New Member
لایک ها
2,646

سلام،اولا اینکه باید سعی کنیم درحد سوال و مستمع بنویسیم که اینطوری زیبا تر و گویا تر و مفید تر هست،
دوما اینکه آرایش الکترونی اتم ها یک چیز واقعی و اثبات شده است پس ما مجبوریم که توجیه کنیم،ثالثا خود اینکه میفرمایید براساس سطح انرژی پرمیشن بیان دیگر عبارت داخلی و خارجی بودن اونهاست چون اوربیتال ها بر اساس انرژی قرار میگیرند.چهارم اینکه براساس مدل های شرودینگر وسایر مدل ها برای اتم های چند الکترونی هم اوربیتال شناسایی ومحاسبه شده(ارجاع فصل ۱۰و ۱۱ شیمی سیلبربرگ جلد اول)
موفق و پاینده باشید:)
دوست خوب من
من فک نمی کنم مطلبی خارج از فهم مستمع یا شنونده یا Auditor یا هر چیز دیگه ای گفته باشم!هر چیزی که گفتم بر اساس واقعیت عینی یا عملی بوده!
دوم اینکه آرایش الکترونی اتم ها الآن در حدود چن ده ساله که اهمیت خودشو از دست داده و تحقیق زیادی روش انجام نمیشه و همه در حال پژوهش رو ذرات پایین تر از الکترون و پروتون و نوترون می گردن و یا از این ذرات حداقل استفاده می کنن برای مطالب مهم تر اما جا داره بگم برای خیلی از اتم ها ما نمیتونیم یه آرایش قطعی بگیم و در خیلی از موارد احتمالی بیان می کنن!
این بحث ها هم شاید اسمش توجیه بیاد ولی یک واقعیت علمیه!اینکه مثلا چرا الکترون ها اولا به صورت نیمه پر وارد زیرلایه میشن بعد کاملا پر توجیه نیست با اعداد و روابط میتونیم اثبات کنیم که در این حالت انرژی سیستم در پایدار ترین حالت قرار میگیره!
دوست من اول صحبتام هم گفتم اولا ما اوربیتال رو برای اتم های چند الکترونی اصلا تعریف نمی کنیم چه برسه سطح بندیشون کنیم!اما اگرم بخوایم درست ببینیم اوربیتال بر اساس فاصله نسبت به هسته ترتیب بندی میشه نه بر اساس انرژی!یکم به معادلات شعاع و انرژی لایه ها دقت بکنید خواهید دید اصلا اختلاف بین لایه ها از نظر شعاعی بسیار بسیار بالاست!
در مورد مطلب چهارمتون هم بگم که این موردی که اشاره کردید من دارم به دانش آموزان از روی همین منبع درس میدم و خط به خطشو حفظم اما بهتره شما برای افزایش اطلاعاتتون یه سری به کتب کوانتوم بزنید و بعد بفرمایید آیا امروزه ما برای اتم های چند الکترونه اوربیتال تعریف می کنیم یا خیر!
موفق و پیروز باشید

M.Banparvar

Well-Known Member
لایک ها
495

دوست خوب من
من فک نمی کنم مطلبی خارج از فهم مستمع یا شنونده یا Auditor یا هر چیز دیگه ای گفته باشم!هر چیزی که گفتم بر اساس واقعیت عینی یا عملی بوده!
دوم اینکه آرایش الکترونی اتم ها الآن در حدود چن ده ساله که اهمیت خودشو از دست داده و تحقیق زیادی روش انجام نمیشه و همه در حال پژوهش رو ذرات پایین تر از الکترون و پروتون و نوترون می گردن و یا از این ذرات حداقل استفاده می کنن برای مطالب مهم تر اما جا داره بگم برای خیلی از اتم ها ما نمیتونیم یه آرایش قطعی بگیم و در خیلی از موارد احتمالی بیان می کنن!
این بحث ها هم شاید اسمش توجیه بیاد ولی یک واقعیت علمیه!اینکه مثلا چرا الکترون ها اولا به صورت نیمه پر وارد زیرلایه میشن بعد کاملا پر توجیه نیست با اعداد و روابط میتونیم اثبات کنیم که در این حالت انرژی سیستم در پایدار ترین حالت قرار میگیره!
دوست من اول صحبتام هم گفتم اولا ما اوربیتال رو برای اتم های چند الکترونی اصلا تعریف نمی کنیم چه برسه سطح بندیشون کنیم!اما اگرم بخوایم درست ببینیم اوربیتال بر اساس فاصله نسبت به هسته ترتیب بندی میشه نه بر اساس انرژی!یکم به معادلات شعاع و انرژی لایه ها دقت بکنید خواهید دید اصلا اختلاف بین لایه ها از نظر شعاعی بسیار بسیار بالاست!
در مورد مطلب چهارمتون هم بگم که این موردی که اشاره کردید من دارم به دانش آموزان از روی همین منبع درس میدم و خط به خطشو حفظم اما بهتره شما برای افزایش اطلاعاتتون یه سری به کتب کوانتوم بزنید و بعد بفرمایید آیا امروزه ما برای اتم های چند الکترونه اوربیتال تعریف می کنیم یا خیر!
موفق و پیروز باشید
سلام مجدد،تحقیقات بر ر‌وی کوارک ها و آنتی کوارک ها و...مدتهاست که انجام میشه کاملا صحیح ولی ارتباطی به گفتگومون نداشت فکرکنم! واینکه بنده هم عرض کردم این یک واقعیتی هست که ما به دنبال توجیهش هستیم،این آرایش توسط دستگاه سنجیده شده و تنها کار ما اینه که علتشو بگیم چون توانایی انجام محاسباتی که دستگاه انجام میده رو نداریم،نمیدونم نتونستم خوب بیان کنم یا شما جور دیگه برداشت فرمودید یا حالتی خارج ازاین مسائل اما فاصله ی زیر لایه ها وترتیب پرشدن باتوجه به نوع زیرلایه،انرژی و چندعامل دیگه ازجمله فاصله با هسته صورت میگیره که تمام این عوامل زنجیره ای هستند انرژی با پایداری رابطه مستقیم داره و فاصله از هسته هم با پایداری ارتباط مستقیم داره و همچنین ادامه پیدا میکنه،خب اگه خط خطشو حفظید(بابتش خداقوت میگم)چجوری اول رد فرمودید؟!!!و آیا کتابی کا خودتون ازروش درس‌میدید رو رد میکنید؟!!چشم حتما برای افزایش اطلاعاتم بیشتر جستجو میکنم ولی جستجو کردم و بازم به این نتیجه رسیدم که اوربیتال تعریف می شود!!!موفق و سلامت باشید.

iman HN

New Member
لایک ها
2,646

سلام مجدد،تحقیقات بر ر‌وی کوارک ها و آنتی کوارک ها و...مدتهاست که انجام میشه کاملا صحیح ولی ارتباطی به گفتگومون نداشت فکرکنم! واینکه بنده هم عرض کردم این یک واقعیتی هست که ما به دنبال توجیهش هستیم،این آرایش توسط دستگاه سنجیده شده و تنها کار ما اینه که علتشو بگیم چون توانایی انجام محاسباتی که دستگاه انجام میده رو نداریم،نمیدونم نتونستم خوب بیان کنم یا شما جور دیگه برداشت فرمودید یا حالتی خارج ازاین مسائل اما فاصله ی زیر لایه ها وترتیب پرشدن باتوجه به نوع زیرلایه،انرژی و چندعامل دیگه ازجمله فاصله با هسته صورت میگیره که تمام این عوامل زنجیره ای هستند انرژی با پایداری رابطه مستقیم داره و فاصله از هسته هم با پایداری ارتباط مستقیم داره و همچنین ادامه پیدا میکنه،خب اگه خط خطشو حفظید(بابتش خداقوت میگم)چجوری اول رد فرمودید؟!!!و آیا کتابی کا خودتون ازروش درس‌میدید رو رد میکنید؟!!چشم حتما برای افزایش اطلاعاتم بیشتر جستجو میکنم ولی جستجو کردم و بازم به این نتیجه رسیدم که اوربیتال تعریف می شود!!!موفق و سلامت باشید.
با یه سوال خیلی از ساده از یه استاد ساده ی شیمی فیزیک میتونید به حرفم برسید!من امروز باز هم برای مطمئن شدن هم از دکتر شایسته این قضیه رو پرسیدم هم از دکتر مغاری که هر دو استاد شیمی فیزیک دانشگاه هستن و هم دکتر فریدبد که استاد شیمی تجزیه هستن صحت بر این موضوع گذاشتن که اوربیتال برای اتم تک الکترونی تعریف میشه!
باز هم اگه شک دارید کافیه یه سوال کوچولو بپرسید ... البته استاد بنده هم اینجا هستن که میتونن بیان توضیح بیشتر بدن! [MENTION=2]khalina[/MENTION]
اما شک نکنید که اوربیتال برای سیستم تک الکترونی بیان میشه!:)
راستی بابت خدا قوت هم ممنون ... فقط اینو بگم تو المپیاد مرحله 1 و 2 ما خیلی چیز ها به دانش آموز می گیم ولی لزوما واقعیت نیستن ... فقط و فقط چون کتاب اونطور گفته ما مجبوریم اینطور تدریس کنیم ... چون منبع مرحله 1 و 2 همین کتاب مدرسس!

M.Banparvar

Well-Known Member
لایک ها
495

با یه سوال خیلی از ساده از یه استاد ساده ی شیمی فیزیک میتونید به حرفم برسید!من امروز باز هم برای مطمئن شدن هم از دکتر شایسته این قضیه رو پرسیدم هم از دکتر مغاری که هر دو استاد شیمی فیزیک دانشگاه هستن و هم دکتر فریدبد که استاد شیمی تجزیه هستن صحت بر این موضوع گذاشتن که اوربیتال برای اتم تک الکترونی تعریف میشه!
باز هم اگه شک دارید کافیه یه سوال کوچولو بپرسید ... البته استادیاعلیه هم اینجا هستن که میتونن بیان توضیح بیشتر بدن! [MENTION=2]khalina[/MENTION]
اما شک نکنید که اوربیتال برای سیستم تک الکترونی بیان میشه!:)
راستی بابت خدا قوت هم ممنون ... فقط اینو بگم تو المپیاد مرحله 1 و 2 ما خیلی چیز ها به دانش آموز می گیم ولی لزوما واقعیت نیستن ... فقط و فقط چون کتاب اونطور گفته ما مجبوریم اینطور تدریس کنیم ... چون منبع مرحله 1 و 2 همین کتاب مدرسس!
البته من رشته المپیادیم بیولوژی هست و شیمی رو فقط برای دبیرستان تدریس میکنم نه المپیادش ولی بنده هم برای اطمینان از استاد ابراهیمی دکتری شیمی تجزیه از دانشگاه شریف پرسیدم و ایشونم فرمودن که تعریف میشه،اگر استاد خلینا بزرگواری بفرمایند و راهنمایی کنن بسیار ممنون میشیم که به علممون اضافه کنن،اگه خودتونم لطف کنین منبع بگین خیلی ممنون میشم چون دوست دارم مطالعه داشته باشم درباره اش.درپناه حق باشید

+اینکه باتوجه به فرمایش شما(اوربیتال مختص اتم های تک الکترونی است)فقط H و یون های He1+وLi2+وBe3+دارای اوربیتال هستند!!یعنی تمام معادلات شرودینگر و سایر دانشمندان رو زیر سوال میبرید!!!هیبریداسیون اوربیتال ها و ساختار لوویس هم تماما اشتباهن!!یعنی تمام رفرنس ها اشتباه نوشتن!؟!:152:

آخرین ویرایش توسط مدیر

iman HN

New Member
لایک ها
2,646

البته من رشته المپیادیم بیولوژی هست و شیمی رو فقط برای دبیرستان تدریس میکنم نه المپیادش ولی بنده هم برای اطمینان از استاد ابراهیمی دکتری شیمی تجزیه از دانشگاه شریف پرسیدم و ایشونم فرمودن که تعریف میشه،اگر استاد خلینا بزرگواری بفرمایند و راهنمایی کنن بسیار ممنون میشیم که به علممون اضافه کنن،اگه خودتونم لطف کنین منبع بگین خیلی ممنون میشم چون دوست دارم مطالعه داشته باشم درباره اش.درپناه حق باشید

+اینکه باتوجه به فرمایش شما(اوربیتال مختص اتم های تک الکترونی است)فقط H و یون های He1+وLi2+وBe3+دارای اوربیتال هستند!!یعنی تمام معادلات شرودینگر و سایر دانشمندان رو زیر سوال میبرید!!!هیبریداسیون اوربیتال ها و ساختار لوویس هم تماما اشتباهن!!یعنی تمام رفرنس ها اشتباه نوشتن!؟!:152:
دوست عزیز من رشته تخصصی المپیادم شیمی هست و زیستیا همون بیولوژی هم تدریس می کنم ولی برای المپیاد البته ... بهتره از دکتر های شیمی فیزیکتون بپرسید!چون این مسئله به کوانتوم بر میگرده!من خودم تا یک ماه قبل چیز دیگه ای فکر میکردم تا اینکه سر قضیه قانون اسلیتر با دکتر مغاری بحثم شد،که ایشون فرمودن اوربیتال اصلا برای تک الکترونی هاست،بعدش شک کردم و چون رفرنس معتبر من دکتر شایسته بودن رفتم پیش ایشون و ایشون هم که دیگه خودش از خفن ترین افراد شیمی حال و حاضر ایران هستن(نمیدونم میشناسیدشون یا نه ایشون طلای جهانی المپیاد شیمی و یکی از اعضای هسته المپیاد ایران و مدرس شیمی فیزیک باشگاه هستن)فرمودن دکتر مغاری درست میفرمایند!من تعجب می کنم از دکتر ابراهیمی،احتمال زیاد متوجه سوالتون نشدن!

در ضمن من گفتم اوربیتال در اتم تک الکترونی تعریف میشه،این خیلی تفاوت داره با اینکه بگیم مختص تک الکترونیه!منم نیستم که دارم زیر سوال می برم!رفرنس ها خیلی کم از منشا اوربیتال صحبت می کنن،شما یه رفرنسی که میفرمایید رو بگید تا من توجیهتون کنم!دقیقا دو روز پیش دکتر فریدبد فرمودن ما فقط برای هیبریداسیون و این حرفا میایم از نظریه اوربیتالی استفاده می کنیم که حق هم داشتن!

راستی الآن تا جایی که می دونم نظریه پذیرفته شده هیبریداسیون نیست بلکه اوربیتال مولکولیه!

M.Banparvar

Well-Known Member
لایک ها
495

دوست عزیز من رشته تخصصی المپیادم شیمی هست و زیستیا همون بیولوژی هم تدریس می کنم ولی برای المپیاد البته ... بهتره از دکتر های شیمی فیزیکتون بپرسید!چون این مسئله به کوانتوم بر میگرده تا یک ماه قبل چیز دیگه ای فکر میکردم تا اینکه سر قضیه قانون اسلیتر با دکتر مغاری بحثم شد،که ایشون فرمودن اوربیتال اصلا برای تک الکترونی هاست،بعدش شک کردم و چون رفرنس معتبر من دکتر شایسته بودن رفتم پیش ایشون و ایشون هم که دیگه خودش از خفن ترین افراد شیمی حال و حاضر ایران هستن(نمیدونم میشناسیدشون یا نه ایشون طلای جهانی المپیاد شیمی و یکی از اعضای هسته المپیاد ایران و مدرس شیمی فیزیک باشگاه هستن)فرمودن دکتر مغاری درست میفرمایند!من تعجب می کنم از دکتر ابراهیمی،احتمال زیاد متوجه سوالتون نشدن!

در ضمن من گفتم اوربیتال در اتم تک الکترونی تعریف میشه،این خیلی تفاوت داره با اینکه بگیم مختص تک الکترونیه!منم نیستم که دارم زیر سوال می برم!رفرنس ها خیلی کم از منشا اوربیتال صحبت می کنن،شما یه رفرنسی که میفرمایید رو بگید تا من توجیهتون کنم!دقیقا دو روز پیش دکتر فریدبد فرمودن ما فقط برای هیبریداسیون و این حرفا میایم از نظریه اوربیتالی استفاده می کنیم که حق هم داشتن!

راستی الآن تا جایی که می دونم نظریه پذیرفته شده هیبریداسیون نیست بلکه اوربیتال مولکولیه!
سلام مجدد خدمت دوست عزیزم،
چه عالی باعث افتخار بیش از پیش شد.
المپیاد شیمی تدریسش از بیولوژی ساده تر و راحتتره ولی من ترجیح میدم در حوزه ی المپیاد فعلا تک رشته ای کارو ببرم جلو تا ببینم خدا چه تقدیری رو رقم میزنه ان شاالله،
درباره این نکته که فرمودین بسیار مشتاق تر شدم برای یادگیریش چون اینجورکه میفرمایید تازگی داره روش بحث میشه اگه مقاله یا رفرنسی هست علاقه مندم که بخونم،واقعیتش من فرمایش مستقیم شمارو منتقل کردم و استاد نپذیرفتن.درباره رفرنسی که فرمودین معرفی کنم همه ی شیمی عمومی ها درباره اش نوشتن خیلی سخت نیست یافتنش.
هیبریداسیون اوربیتال ها یک نظریه پذیرفته شده است(اگه پذیرفته نشه بهش میگن فرضیه)مجددا عرض کنم که فصل هایی رو هم به خودش اختصاص داده توی شیمی عمومی ها.
اگه براتون مقدوره بهم منبع معرفی کنید خیلی ممنون میشم فکرکنم اگه اثبات بشه تحول جالبی توی شیمی رخ بده ممنون از اطلاعات جدیدتون

iman HN

New Member
لایک ها
2,646

سلام مجدد خدمت دوست عزیزم،
چه عالی باعث افتخار بیش از پیش شد.
المپیاد شیمی تدریسش از بیولوژی ساده تر و راحتتره ولی من ترجیح میدم در حوزه ی المپیاد فعلا تک رشته ای کارو ببرم جلو تا ببینم خدا چه تقدیری رو رقم میزنه ان شاالله،
درباره این نکته که فرمودین بسیار مشتاق تر شدم برای یادگیریش چون اینجورکه میفرمایید تازگی داره روش بحث میشه اگه مقاله یا رفرنسی هست علاقه مندم که بخونم،واقعیتش من فرمایش مستقیم شمارو منتقل کردم و استاد نپذیرفتن.درباره رفرنسی که فرمودین معرفی کنم همه ی شیمی عمومی ها درباره اش نوشتن خیلی سخت نیست یافتنش.
هیبریداسیون اوربیتال ها یک نظریه پذیرفته شده است(اگه پذیرفته نشه بهش میگن فرضیه)مجددا عرض کنم که فصل هایی رو هم به خودش اختصاص داده توی شیمی عمومی ها.
اگه براتون مقدوره بهم منبع معرفی کنید خیلی ممنون میشم فکرکنم اگه اثبات بشه تحول جالبی توی شیمی رخ بده ممنون از اطلاعات جدیدتون
من این کتب رو برای کوانتوم دارم ... هر کدوم رو خواستید ایمیل بدید تو خصوصی تا براتون بفرستم:
Ideas of Quantum Chemistry - L. Piela (Elsevier, 2007) WW
Introduction to Quantum Theory and Atomic Structure - P. A. Cox
Lowe - Quantum Chemistry 3e
PRINCIPLES OF QUANTUM MECHANICS as Applied to Chemistry and Chemical Physics - DONALD D. FITTS
The Quantum in Chemistry - An Experimentalist's View - R. Grinter (Wiley, 2005) WW
این کتب تخصصا راجع به کوانتوم بحث می کنند!برای اون اوربیتال ها می تونید به فصل مربوطه مراجعه کنید!
اگه هم خواستید کوانتوم عمومی بخونید میتونید از شیمی فیزیک ها استفاده کنید مثل جلد سه لواین،جلد دو اتکینز(ویرایش قبلی جلد سه می شد!)،یا بارو و آلبرتی هر کدوم برای خودشون کتب خوب عمومی کوانتوم هستن!
البته کتاب چهارمی هم که معرفی کردم برای کوانتوم خیلی ساده و ابتدایی بحث هارو توضیح میده و میتونید راحت ازش استفاده کنید!

M.Banparvar

Well-Known Member
لایک ها
495

حتما در اولین فرصت به اتکینز سر میزنم و توی صفحه شخصیتون پیغام میذارم،توی‌این فصول وجود اوربیتال توی اتم های چند الکترونی رد شده یا کدوم مسئله؟

آخرین ویرایش توسط مدیر
بالا