soha-m

New Member
لایک ها
18
من که خدا را با تمام وجودم قبول دارم چون حضورش را همیشه احساس کردم
بعضی وقت ها این بحث ها واقعا لازمه ولی بعضی وقت ها هم اگه زیادی ذهنمون رو درگیر کنیم ممکنه نتیجه اون چیزی نشه که می خوایم
یه جمله خیلی جالب توی کتاب دین و زندگیمون بود که خیلی خوشم اومد
اینکه حتی ادم هایی که وجود خدا رو منکر میشن هم توی زندگیشون گاهی وقتا به خدا پناه می آرن چون این توی ذات هر آدمی هست
ولی درکل به قول سهراب
کار ما نیست شناسایی راز گل سرخ
کار ما شاید این است
که در افسون گل سرخ شناور باشیم

rasam_9026

New Member
لایک ها
7
من عذر می خوام که این بحث رو ادامه می دم ولی کسایی که می گن طبق علت و معلول یا اثر و مؤثر خدا رو اثبات می کنن آیا خود خدا رو اثر نمی دونن؟؟؟؟؟؟؟
چرا به جایی اینکه بگن خدا همیشه وجود داشته و کسی نمی تونه بپرسه که کی به وجود اومده نمی گن جهان همیشه وجود داشته و نمی شه سؤال کرد که کی و توسط کی به وجود اومده؟؟؟؟؟؟!!!!!
البته اینم بگم که تو سالهای اخیر فرضیه ای اعلام شده (که من مطمئن نیستم که به نظریه تبدیل شده یا نه) که می گه جهان با بیگ بنک متولد نشده و از قبل وجود داشته و بیگ بنگ فقط برخورد دو جهان موازی بوده که دوباره هم اتفاق می افته

darrande

Well-Known Member
لایک ها
811
برای همین می گن لا تفکروا فی الله بل تفکروا فی آلاءِ الله

در خدا فکر نکنید بلکه در نعمت هایش تفکر کنید.

ضمنا می گم که تفکر در خدا ضلالت را در پی دارد و تفکر در نعمت هایش خدا شناسی را در پی دارد.

soha-m

New Member
لایک ها
18
باهاتون موافقم تفکر در خدا ضلالت می آورد

SeYeDkOdEn

New Member
لایک ها
37
قطعا همینه بایدخدا را در نعمت هاش جستجو کرد و اونو به خاطر بزرگیش ،بخشندگیش،زیباییش وتمام صفاتی که داره و ما از اونا بی خبریم شکر کرد.

لایک ها
4
من همیشه توی دعاهام می گم خدایا به خاطر اون چیزایی که بهم دادی شکر به خاطر اون چیزایی هم که ندادی بیشتر شکرت می کنم.و این جوری احساس ارامش می کنم.

mahdiyam

New Member
لایک ها
102
rasam_9026 گفت
mahdiyam گفت
rasam_9026 گفت
نظر من اینه که اول بپرسیم که آیا همه وجود خدا رو قبول دارن یا نه و بعد برسیم به اینکه الان تو زندگی امروز جایگاه خدا کجاست؟؟؟؟ آیا برای زمانی که احساس تنهایی می کنیم و هیچ کس نمی تونه کمکمون کنه و از همه ناامید می شیم میریم سراغ خدا؟؟؟؟ یا ...

این جوابیه که انیشتین به این سوال داده که آیا خدا وجود دارد یا نه:

استاد دانشگاه با اين سوال ها شاگردانش را به چالش ذهني کشاند...
آيا خدا هر چيزي که وجود دارد را خلق کرد؟
شاگردي با قاطعيت پاسخ داد: "بله او خلق کرد"
استاد پرسيد: "آيا خدا همه چيز را خلق کرد؟"
شاگرد پاسخ داد: "بله, آقا"
استادگفت: "اگر خدا همه چيز را خلق کرد, پس او شيطان را نيز خلق کرد. چون شيطاننيز وجود دارد و مطابق قانون که کردار ما نمايانگر ماست , خدا نيز شيطاناست"
شاگرد آرام نشست و پاسخي نداد. استاد با رضايت از خودش خيال کردبار ديگر توانست ثابت کند که عقيده به مذهب افسانه و خرافه اي بيش نيست.
شاگرد ديگري دستش را بلند کرد و گفت: "استاد ميتوانم از شما سوالي بپرسم؟"
استاد پاسخ داد: "البته"
شاگرد ايستاد و پرسيد: "استاد, سرما وجود دارد؟"
استاد پاسخ داد: "اين چه سوالي است البته که وجود دارد. آيا تا کنون حسش نکرده اي؟ "
شاگردان به سوال مرد جوان خنديدند.
مردجوان گفت: "در واقع آقا, سرما وجود ندارد. مطابق قانون فيزيک چيزي که مااز آن به سرما ياد مي کنيم در حقيقت نبودن گرماست. هر موجود يا شي راميتوان مطالعه و آزمايش کرد وقتيکه انرژي داشته باشد يا آنرا انتقال دهد.و گرما چيزي است که باعث ميشود بدن يا هر شي انرژي را انتقال دهد يا آنرادارا باشد. صفر مطلق (460- F ) نبود کامل گرماست. تمام مواد در اين درجهبدون حيات و بازده ميشوند. سرما وجود ندارد. اين کلمه را بشر براي اينکهاز نبودن گرما توصيفي داشته باشد خلق کرد."
شاگرد ادامه داد: "استاد تاريکي وجود دارد؟"
استاد پاسخ داد: "البته که وجود دارد"
شاگردگفت: "دوباره اشتباه کرديد آقا! تاريکي هم وجود ندارد. تاريکي در حقيقتنبودن نور است. نور چيزي است که ميتوان آنرا مطالعه و آزمايش کرد. اماتاريکي را نميتوان. در واقع با استفاده از قانون نيوتن ميتوان نور را بهرنگهاي مختلف شکست و طول موج هر رنگ را جداگانه مطالعه کرد. اما شما نميتوانيد تاريکي را اندازه بگيريد. يک پرتو بسيار کوچک نور دنيايي از تاريکيرا مي شکند و آنرا روشن مي سازد. شما چطور مي توانيد تعيين کنيد که يکفضاي به خصوص چه ميزان تاريکي دارد؟ تنها کاري که مي کنيد اين است کهميزان وجود نور را در آن فضا اندازه بگيريد. درست است؟ تاريکي واژه اي استکه بشر براي توصيف زماني که نور وجود ندارد بکار ببرد."
در آخر مرد جوان از استاد پرسيد: "آقا, شيطان وجود دارد؟"
استادزياد مطمئن نبود. پاسخ داد: "البته همانطور که قبلا هم گفتم. ما او را هرروز مي بينيم. او هر روز در مثال هايي از رفتارهاي غير انساني بشر بههمنوع خود ديده ميشود. او در جنايتها و خشونت هاي بي شماري که در سراسردنيا اتفاق مي افتد وجود دارد. اينها نمايانگر هيچ چيزي به جز شيطاننيست." و آن شاگرد پاسخ داد: " شيطان وجود ندارد آقا. يا حداقل در نوع خودوجود ندارد. شيطان را به سادگي ميتوان نبود خدا دانست. درست مثل تاريکي وسرما. کلمه اي که بشر خلق کرد تا توصيفي از نبود خدا داشته باشد. خداشيطان را خلق نکرد. شيطان نتيجه آن چيزي است که وقتي بشر عشق به خدا را درقلب خودش حاضر نبيند. مثل سرما که وقتي اثري از گرما نيست خود به خود ميآيد و تاريکي که در نبود نور مي آيد.

نام آن مرد جوان: آلبرت انيشتن!!!
1. این تعبیر از شیطان قشنگه ولی با تعبیر دین ما متفاوت هست
2. اصلا اینجا حرفی از اثباط خدا نبود که!!! فقط اثبات اینکه خدا صفات شیطان را ندارد بود
3. اثبات وجود خدا امکان نداره چون همونطور که گفتم خدا رو تعریف کردیم تا چیزهایی که اثباط نشده رو جواب بدیم، تعریف رو که اثباط نمی کنن!!

اثبات درسته!!!

rasam_9026

New Member
لایک ها
7
mahdiyam گفت
rasam_9026 گفت
mahdiyam گفت
rasam_9026 گفت
نظر من اینه که اول بپرسیم که آیا همه وجود خدا رو قبول دارن یا نه و بعد برسیم به اینکه الان تو زندگی امروز جایگاه خدا کجاست؟؟؟؟ آیا برای زمانی که احساس تنهایی می کنیم و هیچ کس نمی تونه کمکمون کنه و از همه ناامید می شیم میریم سراغ خدا؟؟؟؟ یا ...

این جوابیه که انیشتین به این سوال داده که آیا خدا وجود دارد یا نه:

استاد دانشگاه با اين سوال ها شاگردانش را به چالش ذهني کشاند...
آيا خدا هر چيزي که وجود دارد را خلق کرد؟
شاگردي با قاطعيت پاسخ داد: "بله او خلق کرد"
استاد پرسيد: "آيا خدا همه چيز را خلق کرد؟"
شاگرد پاسخ داد: "بله, آقا"
استادگفت: "اگر خدا همه چيز را خلق کرد, پس او شيطان را نيز خلق کرد. چون شيطاننيز وجود دارد و مطابق قانون که کردار ما نمايانگر ماست , خدا نيز شيطاناست"
شاگرد آرام نشست و پاسخي نداد. استاد با رضايت از خودش خيال کردبار ديگر توانست ثابت کند که عقيده به مذهب افسانه و خرافه اي بيش نيست.
شاگرد ديگري دستش را بلند کرد و گفت: "استاد ميتوانم از شما سوالي بپرسم؟"
استاد پاسخ داد: "البته"
شاگرد ايستاد و پرسيد: "استاد, سرما وجود دارد؟"
استاد پاسخ داد: "اين چه سوالي است البته که وجود دارد. آيا تا کنون حسش نکرده اي؟ "
شاگردان به سوال مرد جوان خنديدند.
مردجوان گفت: "در واقع آقا, سرما وجود ندارد. مطابق قانون فيزيک چيزي که مااز آن به سرما ياد مي کنيم در حقيقت نبودن گرماست. هر موجود يا شي راميتوان مطالعه و آزمايش کرد وقتيکه انرژي داشته باشد يا آنرا انتقال دهد.و گرما چيزي است که باعث ميشود بدن يا هر شي انرژي را انتقال دهد يا آنرادارا باشد. صفر مطلق (460- F ) نبود کامل گرماست. تمام مواد در اين درجهبدون حيات و بازده ميشوند. سرما وجود ندارد. اين کلمه را بشر براي اينکهاز نبودن گرما توصيفي داشته باشد خلق کرد."
شاگرد ادامه داد: "استاد تاريکي وجود دارد؟"
استاد پاسخ داد: "البته که وجود دارد"
شاگردگفت: "دوباره اشتباه کرديد آقا! تاريکي هم وجود ندارد. تاريکي در حقيقتنبودن نور است. نور چيزي است که ميتوان آنرا مطالعه و آزمايش کرد. اماتاريکي را نميتوان. در واقع با استفاده از قانون نيوتن ميتوان نور را بهرنگهاي مختلف شکست و طول موج هر رنگ را جداگانه مطالعه کرد. اما شما نميتوانيد تاريکي را اندازه بگيريد. يک پرتو بسيار کوچک نور دنيايي از تاريکيرا مي شکند و آنرا روشن مي سازد. شما چطور مي توانيد تعيين کنيد که يکفضاي به خصوص چه ميزان تاريکي دارد؟ تنها کاري که مي کنيد اين است کهميزان وجود نور را در آن فضا اندازه بگيريد. درست است؟ تاريکي واژه اي استکه بشر براي توصيف زماني که نور وجود ندارد بکار ببرد."
در آخر مرد جوان از استاد پرسيد: "آقا, شيطان وجود دارد؟"
استادزياد مطمئن نبود. پاسخ داد: "البته همانطور که قبلا هم گفتم. ما او را هرروز مي بينيم. او هر روز در مثال هايي از رفتارهاي غير انساني بشر بههمنوع خود ديده ميشود. او در جنايتها و خشونت هاي بي شماري که در سراسردنيا اتفاق مي افتد وجود دارد. اينها نمايانگر هيچ چيزي به جز شيطاننيست." و آن شاگرد پاسخ داد: " شيطان وجود ندارد آقا. يا حداقل در نوع خودوجود ندارد. شيطان را به سادگي ميتوان نبود خدا دانست. درست مثل تاريکي وسرما. کلمه اي که بشر خلق کرد تا توصيفي از نبود خدا داشته باشد. خداشيطان را خلق نکرد. شيطان نتيجه آن چيزي است که وقتي بشر عشق به خدا را درقلب خودش حاضر نبيند. مثل سرما که وقتي اثري از گرما نيست خود به خود ميآيد و تاريکي که در نبود نور مي آيد.

نام آن مرد جوان: آلبرت انيشتن!!!
1. این تعبیر از شیطان قشنگه ولی با تعبیر دین ما متفاوت هست
2. اصلا اینجا حرفی از اثباط خدا نبود که!!! فقط اثبات اینکه خدا صفات شیطان را ندارد بود
3. اثبات وجود خدا امکان نداره چون همونطور که گفتم خدا رو تعریف کردیم تا چیزهایی که اثباط نشده رو جواب بدیم، تعریف رو که اثباط نمی کنن!!

اثبات درسته!!!
این همه نقل قول کردی که اینو بگی!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
در هر صورت ممنون
چون داشتم سریع می نوشتم اشتباه زدم

mahdiyam

New Member
لایک ها
102
خواهش می‌کنم.
شما بزرگ مایید.
در ضمن من این مطلب رو به خاطر قشنگیش گذاشتم.
و همین‌طور این‌که انیشتین که مسلمون نبود این‌قدر پایبند به توحیده ولی ما...

Helma@

New Member
لایک ها
7
پاسخ : از خدا چی میدونی؟؟؟

ما آدما هیچ وقت نمیتونیم خدا رو اون جور که شایسته ست بشناسیم.آدما وقتی میخوان در مورد چیزی فکر کنن اول سعی میکنن یه چهره برای خودشون تصور کنن در حالی که در مورد خدا بخاطر محدود بودن ذهن آدمی این کار اصلا امکان نداره.واسه همینم من معتقدم باید قدرت درک رو بالا برد.وقتی به این فکر میکنم که از خدا چی میدونم بیشتر بزرگی ومهربونی خداست که توجه منو جلب میکنه واین که اگه میدونستیم خدا چقدر دوستمون داره حاضر بودیم همون لحظه بخاطرش بمیریم!!!(اینو من نمیگما!!توی قرآن اومده). خدایا!!!!!!من چیزی را دارم که تو در عرش کبریای خود نداری!!من چون تویی را دارم و تو چون خود را نداری!!!:122:

Error_NM

New Member
لایک ها
4

نه مي دونم هست، نه مي دونم نيست ....
شايد باشه و من فك مي كنم ممكنه نباشه....
شايدم واقعا باشه و من فك مي كنم كه هس ....
اما من ....
يه حسي بم مي گه هس.... پ هس.... :3:

لایک ها
2,256

خب دوستان یک نکته ای وجود داره!
اگر فرض را بر وجود خدا بگیریم.
صرف اینکه ما بیاییم بگیم ما توی ذهنمون فلان تصویر رو ازش داریم دلیل بر این نمیشه که بگیم اونجور هست یا نیست!
مثلا من اگر بشینم راجب دایناسور ها که میدونم وجود داشتن برای خودم داستان بسرایم اون داستان ربطی به دایناسور نداره!
بهترین توصیف از خدایان ابراهیمی رو میتونید تو کتاب های عهد جدید و عهد قدیم و قرآن بخونید!
:53::53::53::53:

آخرین ویرایش توسط مدیر

omid-z

New Member
لایک ها
319

چه چیزی باعث شده به وجود خدا شک کنیم؟لطفا یه موشک کاغذی درست کنید حالا حالا تو خالق اون موشک هستی یانیستی؟ حالا یکی میگه من قبول ندارم که تو خالق اون موشکی!تو چه طوری بهش ثابت میکنی؟
اگه توی یه گرفتاری افتادین خدا هر جوری که دوست دارین صدا کنید.اون موقع میتونید وجود خدا(خالق ،هر چیزی) رو رد کنید؟

این چیزی بود که به ذهنم رسید!

بالا