لایک ها
226
اسید های زیر را بر حسب قدرت اسیدی آنها در واکنش با آمونیاک مرتب کنید:

Bf[sub]3[/sub] , b(ch[sub]3[/sub])[sub]3[/sub] , b(c[sub]2[/sub]h[sub]5[/sub])[sub]3[/sub] ,b(c[sub]6[/sub]h[sub]2[/sub](ch[sub]3[/sub])[sub]3[/sub])[sub]3[/sub]

c[sub]6[/sub]h[sub]2[/sub](ch[sub]3[/sub])[sub]3[/sub] در واقع 2,4,6- تری متیل فنیل است.

با ذکر دلیل

آخرین ویرایش توسط مدیر

SHAKHMARD

New Member
لایک ها
405
پاسخ : اسید باز در شیمی معدنی

فك ميكنم اونيكه اروماتيكه از همه ضعيفتره چون اسيدش رزونانس خفني داره كه اگه جفت بگيره اون رزونانس كمتر ميشه و دليل ديگه هم اينكه اوربيتال خالي B با جفت هاي غير مستقر درگيره و اسيد خوبي نيست(از اثر القايي صرف نظر كردم چون فك ميكنم اينجا در مقابل اين رزونانس شديد قابل صرف نظره) و همچنين احتمال ميدم كه BF3 به دليل پيوند داتيو B-F اسيد ضعيفيست! ميمونه اون دوتا كه فك ميكنم اتيل كمي از متيل الكترون دهنده تره. البته راجبه BF3 خيلي دو دلم! مجموعا ميشه اين )B(Me)3 > B(Et)3 > BF3> B(C6H2(CH3)3)3 لطفن اگه حرفم غلطه كه فك ميكنم هست بگيد.

mahallehm

New Member
لایک ها
487

منم با shakhmard موافقم تا حدودی ولی به نظرم bf3 از همه قویتره... بقیه قسمت ترتیب رو هم نظرم...

SHAKHMARD

New Member
لایک ها
405

منم با shakhmard موافقم تا حدودی ولی به نظرم bf3 از همه قویتره... بقیه قسمت ترتیب رو هم نظرم...
ببين منم توضيح دادم .معمولا وقتي پاي يه ساختار با تعداد پيوند متفاوت درميونه اثر القايي چيزي نيس!! Bf3 رو ميگم.

mahallehm

New Member
لایک ها
487

ببين منم توضيح دادم .معمولا وقتي پاي يه ساختار با تعداد پيوند متفاوت درميونه اثر القايي چيزي نيس!! Bf3 رو ميگم.
چطور با این قاطعیت میگین؟؟ بازم میگم به نظرم bf3 قویتر از b(ch3)3 هست...بازم اگه بشه نظر تونو بگین شاید قانع شدم. ممنونم ازتون

taha

Well-Known Member
لایک ها
1,160

من که میگم bf3

SHAKHMARD

New Member
لایک ها
405

برای mahallehm کلی توضیح دادم این پ.خ های ردو بدل شدس:
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
m-سلام میشه منظورت رو در مورد bf3 یه کم بیشتر توضیح بدی؟؟

sh-هیچی . F یه جفت الکترون رو به صورت داتیو میده به B

m-اون رو که معلومه. چه ربطی به خاصیت اسیدیش داره؟

sh- وقتی B اوربیتال خالیش پر بشه دیگه خاصیت اسیدی میمونه براش؟

m-منظورم این نیست. اینی رو که میگی کاملا ساده و ابتدایی هست. من منظورم اینه که متیل که الکترون به بور میده ولی فلوئور میگیره. پس بورتریفلوئورید اسید قویتری خواهد بود.

F-sh یه اثر القایی داره که باعث قویتر شدن خاصیت اسیدی میشه
یه اثر رزونانسی داره که باعث ضعیفتر شدن میشه! که خیلییییییییی اثره قویتریه!
چرا قویتره؟چون با اثر رزونانسی یه پیوند تشکیل میشه که خیلی پایدار کنندس!اما اثر القایی تنها یه جابجاییه محدوده الکترونه!(اغلب اثر رزونانس از القایی قویتره)
گل که لگد نمیکنم جیگررررررررر!

m-منم متوجهم ولی باز به نظرم bf3 اسید قویتری نسبت به b(ch3)3 هست. به زودی جواب رو آقای عفتی میگن دیگه...

sh-من واقعن نمیفهمم که چرا قبول نمیکنی!!!؟
B به خاطره اوربیتال خالی اسیدیه
وقتی پر بشه دیگه اسیدی نیس.
F درسته که الکترونگاتیوه اما این وسط یه پیوند تشکیل میشه و FوB جفتشون کلی پایدار میشن پس پیوند تشکیل میشه و بور اکتت میشه
حتی اگه اقای عفتی هم حرف شما رو بزنن من مخالفت میکنم مگر اینکه دلیلی به جز حرف شما داشته باشن!
من که متحجر نیستم
دلیل منطقی باشه من حرفی ندارم! بعدشم من که بحث شرو نکردم که میگی جوابو به زودی میدن. شما اول گفتی
به هر حال هر چیزی ممکنه!!!!
امیدوارم این بحث رو دوستیمون تاثیر نذاره(یه وخ ناراحت نشی این صرفن بحث علمیست!;))
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
(shمنم m اقای mahallehm) با اندکی تصرف !!! (مثلا اسمش پیام خصوصییییییه دیگه!!!!)

آخرین ویرایش توسط مدیر

mahallehm

New Member
لایک ها
487

برای mahallehm کلی توضیح دادم این پ.خ های ردو بدل شدس:
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
m-سلام میشه منظورت رو در مورد bf3 یه کم بیشتر توضیح بدی؟؟

sh-هیچی . F یه جفت الکترون رو به صورت داتیو میده به B

m-اون رو که معلومه. چه ربطی به خاصیت اسیدیش داره؟

sh- وقتی B اوربیتال خالیش پر بشه دیگه خاصیت اسیدی میمونه براش؟

m-منظورم این نیست. اینی رو که میگی کاملا ساده و ابتدایی هست. من منظورم اینه که متیل که الکترون به بور میده ولی فلوئور میگیره. پس بورتریفلوئورید اسید قویتری خواهد بود.

F-sh یه اثر القایی داره که باعث قویتر شدن خاصیت اسیدی میشه
یه اثر رزونانسی داره که باعث ضعیفتر شدن میشه! که خیلییییییییی اثره قویتریه!
چرا قویتره؟چون با اثر رزونانسی یه پیوند تشکیل میشه که خیلی پایدار کنندس!اما اثر القایی تنها یه جابجاییه محدوده الکترونه!(اغلب اثر رزونانس از القایی قویتره)

m-منم متوجهم ولی باز به نظرم bf3 اسید قویتری نسبت به b(ch3)3 هست. به زودی جواب رو آقای عفتی میگن دیگه...

sh-من واقعن نمیفهمم که چرا قبول نمیکنی!!!؟
B به خاطره اوربیتال خالی اسیدیه
وقتی پر بشه دیگه اسیدی نیس.
F درسته که الکترونگاتیوه اما این وسط یه پیوند تشکیل میشه و FوB جفتشون کلی پایدار میشن پس پیوند تشکیل میشه و بور اکتت میشه
حتی اگه اقای عفتی هم حرف شما رو بزنن من مخالفت میکنم مگر اینکه دلیلی به جز حرف شما داشته باشن!
من که متحجر نیستم
دلیل منطقی باشه من حرفی ندارم! بعدشم من که بحث شرو نکردم که میگی جوابو به زودی میدن. شما اول گفتی
به هر حال هر چیزی ممکنه!!!!
امیدوارم این بحث رو دوستیمون تاثیر نذاره(یه وخ ناراحت نشی این صرفن بحث علمیست!;))
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
(shمنم m اقای mahallehm)
بازم من پافشاری میکنم...bf3 قویتره. حتی از نظر اندازه هم نگاه کنید به نفع bf3 هست...

SHAKHMARD

New Member
لایک ها
405

بازم من پافشاری میکنم...bf3 قویتره. حتی از نظر اندازه هم نگاه کنید به نفع bf3 هست...
و سیعلموالذین ........
;););););)

SHAKHMARD

New Member
لایک ها
405

اسید های زیر را بر حسب قدرت اسیدی آنها در واکنش با آمونیاک مرتب کنید:

Bf[SUB]3[/SUB] , b(ch[SUB]3[/SUB])[SUB]3[/SUB] , b(c[SUB]2[/SUB]h[SUB]5[/SUB])[SUB]3[/SUB] ,b(c[SUB]6[/SUB]h[SUB]2[/SUB](ch[SUB]3[/SUB])[SUB]3[/SUB])[SUB]3[/SUB]

c[SUB]6[/SUB]h[SUB]2[/SUB](ch[SUB]3[/SUB])[SUB]3[/SUB] در واقع 2,4,6- تری متیل فنیل است.

با ذکر دلیل
چي شد اقاي عفتي؟ جواب صحيح شما؟

لایک ها
226

بحثای خوبی در جریانه فقط یکم ملایم تر بحث کنید بیشتر یاد می گیرید:)

bf3 مجموعا 4 پیوند داره,از مطالعات طیفی این مطلب اثبات شده.

لایک ها
206

به نظر من هم bf3 به همون دلایلی که mahallehm گفت قویتره البته نسبت به اون یکی که روش بحث بود!

SHAKHMARD

New Member
لایک ها
405

به نظر من هم bf3 به همون دلایلی که mahallehm گفت قویتره البته نسبت به اون یکی که روش بحث بود!
اقایون اولا همه متحد ریختین سر ما!!
بابا اخه وقتی B(Me)3 و B(Et)3 یه اوربیتال خالی دارن و BF3 نداره حالا فلوئور هر چی میخاد الکترون بکشه! نمیفهمم چرا اینقد سرسختین شما ها!!!

mahallehm

New Member
لایک ها
487

اقایون اولا همه متحد ریختین سر ما!!
بابا اخه وقتی b(me)3 و b(et)3 یه اوربیتال خالی دارن و bf3 نداره حالا فلوئور هر چی میخاد الکترون بکشه! نمیفهمم چرا اینقد سرسختین شما ها!!!
اگه اینجوری که شما میگین باشه، bf3 اصلا نباید به عنوان اسید محسوب بشه...در حالی که خیلی هم خوب با آمونیاک واکنش اسید-باز میده و f3bnh3 رو تشکیل میده...گیر نده یه پیوند پای...مهم وقتیه که واکنش میده...

SHAKHMARD

New Member
لایک ها
405

اگه اینجوری که شما میگین باشه، bf3 اصلا نباید به عنوان اسید محسوب بشه...در حالی که خیلی هم خوب با آمونیاک واکنش اسید-باز میده و f3bnh3 رو تشکیل میده...گیر نده یه پیوند پای...مهم وقتیه که واکنش میده...
این حرفت خیلی غیر منطقیه عزیز
من مطلق حرف نزدم که مطلق جواب میدی!!!
من bf3 رو با b(me)3 و b(et)3 مقایسه کردم!!!!!بله bf3 با امونیاک هم واکنش میده ولی باید اون پیوند پای بشکنه ! باید ببینی اون دوتای دیگه چطور با امونیاک واکنش میدن!!!

mahallehm

New Member
لایک ها
487

این حرفت خیلی غیر منطقیه عزیز
من مطلق حرف نزدم که مطلق جواب میدی!!!
من bf3 رو با b(me)3 و b(et)3 مقایسه کردم!!!!!بله bf3 با امونیاک هم واکنش میده ولی باید اون پیوند پای بشکنه ! باید ببینی اون دوتای دیگه چطور با امونیاک واکنش میدن!!!
خوب شما از کجا میگین که شکستن پیوند پای قدری موثر هست که باعث کم بودن قدرت اسیدیش نسبت به اون یکیا میشه؟؟

SHAKHMARD

New Member
لایک ها
405

خوب شما از کجا میگین که شکستن پیوند پای قدری موثر هست که باعث کم بودن قدرت اسیدیش نسبت به اون یکیا میشه؟؟
قدرت يه پيوند رو با اثر القايي يه الكترون کشنده كه تازه با داتيوي كه داده كلي اثرش كمتر هم شده مقايسه ميكني!!!!؟؟؟؟؟ اين بحث ديگه خيلي داره فرسايشي ميشه يه چيزو من هزار بار تكرار كردم ديگه خسته شدم.اخر جواب مشخص ميشه ديگه يا حرف من درسته يا شما يا هيچ كدوم ! چيز مهمي نيس!!!! اقا ما ديگه رفتيم از ايريسك ديگه تا بعد از كنكور ٩٣ ايشالا. همه داداش هاي گلم خدااحافظ. ما كه رفتيم نگرون. خوش به حال دگرون!!!!!!

آخرین ویرایش توسط مدیر

iman HN

New Member
لایک ها
2,646

نمیخوام زیاد این وسط دخالت کنم ولی به طور کلی گروه های آلکیل گروه هایی الکترون دهنده هستن که برای اسید ها مناسب نیستند و گروه های الکترون کشنده ای مثله فنیل و مشتقات اون و هالید ها مناسبند....حالا این وسط اثر کدوم بیشتره بستگی به قدرت اونا داره،ترکیب بور تری فلوئوری از قویترین اکسنده های موجوده(برخلاف تری متیل بور و تری اتیل بور)و با توجه به شواهد موجود نظر منم با mahallehm موافقم...البته باید یه چیزایی رو در نظر بگیریم مثله این که آیا تری متیل بور میتونه هایپر کانجوگیشن بده(البته باید اسم این حرکت در اینجا تصحیح بشه!)...درضمن قدرت اسیدی فقط به کمبود الکترون از اتم مرکزی بستگی نداره،یه اسید وقتی قوی تر میشه که ممانعت فضایی زیادی نداشته باشه تا با باز راحتتر پیوند بده!

SHAKHMARD

New Member
لایک ها
405

نمیخوام زیاد این وسط دخالت کنم ولی به طور کلی گروه های آلکیل گروه هایی الکترون دهنده هستن که برای اسید ها مناسب نیستند و گروه های الکترون کشنده ای مثله فنیل و مشتقات اون و هالید ها مناسبند....حالا این وسط اثر کدوم بیشتره بستگی به قدرت اونا داره،ترکیب بور تری فلوئوری از قویترین اکسنده های موجوده(برخلاف تری متیل بور و تری اتیل بور)و با توجه به شواهد موجود نظر منم با mahallehm موافقم...البته باید یه چیزایی رو در نظر بگیریم مثله این که آیا تری متیل بور میتونه هایپر کانجوگیشن بده(البته باید اسم این حرکت در اینجا تصحیح بشه!)...درضمن قدرت اسیدی فقط به کمبود الکترون از اتم مرکزی بستگی نداره،یه اسید وقتی قوی تر میشه که ممانعت فضایی زیادی نداشته باشه تا با باز راحتتر پیوند بده!
من میخام نیام ایریسک هی ادمو وسوسه میکنین!
الان همه ی اینارو تنهایی فهمیدی!!! همه ی این حرف هارو قبلن هم زدن بچه ها! بحث سره اینه که الان بین این دو عامل (رزونانس و القایی) برای کدوم اهمیت بیشتری قائلی:216:.اگر نه منم میدونم که گروه های الکترون دهنده برای قدرت اسید خوب نیس:45:(از لحن پستت اصلن خوشم نیومد!!بی سواد که نیستم که الکترون دهندگی متیل رو به من یاد میدی!!!!!!!!!!!)
منم اینجوری تصمیم گرفتم! دلیل این انتخاب رو هم که گفتم!اگه انتخاب براتون سخته و خیلی راحت میگید بستگی به قدرت اونا داره لازم نیس پست بزاری این تاپیکو برای اینکه انتخابتو بگی گذاشتن اگر نه احتمالاتو همه یاد دارن.!!
منم ریسک بزرگی کردم درست به همون اندازه ی شما!!! حالا هم هر اتفاقی ممکنه و من ازون اتفاق اصلن نمیترسم چون دلیلی برای ترس نمیبینم! چند تا شبه المپیادی (!) هستیم که داریم بحث میکنیم یا حرف من درسته یا شما!!! چرا اینقد حرف های تکراری بلغور میکنید شما ها!!!در ضمن فک نمیکنم که با قدرت اکسید کنندگی بشه درباره ی قدرت اسیدی تصمیم گرفت مثلا قدرت اسیدی اکسی اسید های کلر با افزایش تعداد اتم های اکسیژن متصل به اتم کلر زیاد می شه ولی قدرت اکسید کنندگی این اکسی اسید ها از پر کلریک اسید به سمت هیپو کلرواسید افزایش می یابد.!!! یا مثلا برای قدرت اسیدی عوامل زیادی مثل پایداری انیون وجود داره مثلن همین هالوژن ها که شما میگی! از بالا به پایین قدرت اکسید کنندگی شون کم میشه اما در هیدرید های اونا از بالا به پایین قدرت اسیدی زیاد میشه!!!!!!

آخرین ویرایش توسط مدیر

mahallehm

New Member
لایک ها
487

من میخام نیام ایریسک هی ادمو وسوسه میکنین!
الان همه ی اینارو تنهایی فهمیدی!!! همه ی این حرف هارو قبلن هم زدن بچه ها! بحث سره اینه که الان بین این دو عامل (رزونانس و القایی) برای کدوم اهمیت بیشتری قائلی:216:.اگر نه منم میدونم که گروه های الکترون دهنده برای قدرت اسید خوب نیس:45:(از لحن پستت اصلن خوشم نیومد!!بی سواد که نیستم که الکترون کشندگی متیل رو به من یاد میدی!!!!!!!!!!!) منم اینجوری تصمیم گرفتم! دلیل این انتخاب رو هم که گفتم! ریسک بزرگی کردم درست به همون اندازه ی شما!!! حالا هم هر اتفاقی ممکنه و من ازون اتفاق اصلن نمیترسم چون دلیلی برای ترس نمیبینم! چند تا شبه المپیادی (!) هستیم که داریم بحث میکنیم یا حرف من درسته یا شما!!! چرا اینقد حرف های تکراری بلغور میکنید شما ها!!!در ضمن فک نمیکنم که با قدرت اکسید کنندگی بشه درباره ی قدرت اسیدی تصمیم گرفت مثلا قدرت اسیدی اکسی اسید های کلر با افزایش تعداد اتم های اکسیژن متصل به اتم کلر زیاد می شه ولی قدرت اکسید کنندگی این اکسی اسید ها از پر کلریک اسید به سمت هیپو کلرواسید افزایش می یابد.!!! یا مثلا برای قدرت اسیدی عوامل زیادی مثل پایداری انیون وجود داره مثلن همین هالوژن ها که شما میگی! از بالا به پایین قدرت اکسید کنندگی شون کم میشه اما در هیدرید های اونا از بالا به پایین قدرت اسیدی زیاد میشه!!!!!!
دوست مهربان من چرا عصبانی میشی؟؟!! هر کس اینجا نظرش رو ميگه... چیز مهمی هم نیست. یه سوال ساده هست که چند نفر نظر متفاوتی دارن... آقای عفتی این قدر لفتش بدن جوابونگن اینجوری میشه دیگه....

بالا