miladkvr

New Member
لایک ها
841
به نام خدایی که در همین نزدیکیهاست.​

[align=justify:b397df18d5]با عرض سلام خدمت تمامی دوستان عزیز. طاعات و عبادات همگی قبول حق تعالی.

دوستان عزیز با توجه به جو سایت و اینکه من متوجه شدم متأسفانه در رابطه با المپیاد ادبی و زیست و.......کمتر بحث میشه تصمیم گرفتم این تاپیک رو در مورد المپیاد ادبی و در جهت رفع نیازهای آن دسته از عزیزانی که میخوان در این المپیاد شرکت کنند ایجاد کنم.
سوالات در رابطه به المپیاد ادبی زیاده که من در این جا چندتا از این سوالات رو مطرح میکنم و امیدوارم دوستان عزیز که اطلاعاتی در این رابطه دارند در اینباره توضیح بدن.

1. مراحل اول و دوم این المپیاد به چه شکل (منظورم نحوه ی سوالات) برگزار میشه و منابع این المپیاد رو نیز مشخص کنید.

2. سهمیه مدالهای نقره و برنز این المپیاد به چه شکل و برای چه گروههای آزمایشی در کنکور اعمال میشه؟

3. مدال طلای این المپیاد در چه رشته های در دانشگاه میتواند به تحصیل ادامه دهد؟

4. آیا رشته ای ریاضی و تجربی هم میتونن از سهمیه استفاده کنند؟

از همه ی دوستان خواهشمندم که اگه اطلاعات کامل و جامعی دارن در اختیار بقیه ی دوستان قرار بدن تا علاقه مندان به این المپیاد بتونن برای اون برنامه ریزی کنن.

مثل همیشه منتظر نظرات شما دوستان عزیز هستیم.

تقدیم به همه ی بچه های المپیاد ادبی و به ادب و زبان فارسی!!!!!!!!

پیروز و کامیاب باشید.
:twisted: [/align:b397df18d5]

r-neaded

New Member
لایک ها
0
سلام!
فکر کنم بتونم جواب بدم.
1-مرحله اول تقریبا آسونه و احتمال قبولیش زیاد.منابعشم کم حجم و سبکه.معمولا یکی دو باب از بوستان یا گلستانم جزوشه!یعنی سعدی همیشه هست.یه کتاب نثر هم هست که قسمتیشو میدن.یا تاریخ بیهقی یا کلیله یا سیاست نامه یا.... زبانش کتابای مدرسه اس.عربیشم همینطور.ادبیات مدرسه رو هم باید بخونی.بقیشم تو سالهای مختلف فرق میکنه!
اما مرحله دومش سنگینتره!منابعشو که دیدید!اگه میخواید موفقتر بشید شاهنامه رو باید عالی بخونید.درک مفهوم خیلی مهمه!مثلا مفهوم شعرای حافظ یا مولانا!تو قسمت نثر هم معنی کلمه مهمه!کتاب ادبیاتو خوب باید بلد باشید.ولی فکر نکنم تاریخ ادبیات زیاد مهم باشه.من خودم رشتم تجربیه.تا حالام تاریخ ادبیات نخوندم.سوالاشم سفید گذاشتم.ولی قبول شدم!عوضش شاهنامه و بقیه رو خوب خونده بودم.از اطلاعات عمومی هم زیاد سوال میدن!مال ما 11 سوال بود!کل سوالام 100 تاس!متن زبانش سنگینه ولی سوالاش خیلی راحت.من متنو نخوندم ولی سوالاشو درست زدم.عربیشم سوالاش بیشتر معنیه!راحته!
کلا سوالا بیشتر مفهوم بیت و قرابت معنایی و آرایه اس.مخصوصا کنایه و استعاره!من کل آزمونو 60%زدم !
2-نقره و برنز دقیقا نمیدونم چند درصد سهمیه دارن.ولی فکر کنم به ترتیب 15 و 10 درصد باشه!بازم هرکی میدونم بگه دقیقشو.من یادم نیست!البته این سهمیه مخصوص کنکور انسانیه!!
3-مدال طلا ها فقط و فقط میتونن توی دانشگاه رشته ادبیات بخونن!
4-تو قسمت 2 جواب این سوالو دادم!گروه های آزمایشی ریاضی و تجربی سهمیه ندارن ولی از 18 تا طلا 6تا مال اوناس 12تا مال انسانیها!
بازم اگه سوالی بود در خدمتیم! :)

kquran

New Member
لایک ها
18
من هم همین اطلاعاتو تقریبا داشتم ولی خوب با وجود اینکه واسه بچه های تجربیو ریاضی سهمیه ی خاضی تعلق نمی گیره(که البته فکر کنم بچه های تجربی و ریاضی هم بتونن ادبیات بخونن تو دانشگاه این طورنیست؟) اما ادبیات را عشق است!
راستی چرا از ادبیات نو کم استفاده میشه تو این المپیاد؟!

r-neaded

New Member
لایک ها
0
آره!
بچه های تجربی و ریاضیم میتونن ادبیات بخونن!ولی اکثرا دوست ندارن!
اتفاقا از ادب نو هم استفاده میشه.یکی از منابع مرحله دو کتاب شعر نو از آغاز تا امروز بود که نقد چند تا شعر معاصر معروف و کلا قضیه شعر معاصر رو شامل میشد!توی دوره هم کلاسا بیشتر روی محور شعر و ادب معاصره!ولی چون شرکت کنندگان مرحله 1 بیشتر ادبیاتو با شعر و نثر کهن میشناسن بیشتر بهش توجه میشه.اما مرحله 2 اینطور نیست.

kquran

New Member
لایک ها
18
تو مرحله 2 یادمه که فقط یکی یا دو تا سوال از این بحث بود!!!

linux

New Member
لایک ها
1
پاسخ : المپیاد ادبی ایران و مسائل مربوط به آن

ولی من شنیدم که مدال نقره و برنزش برای رشته های تجربی و ریاصی هم سهمیه داره.

لایک ها
600
پاسخ : المپیاد ادبی ایران و مسائل مربوط به آن

مرسی از آقا میلاد که به فکر این انجمن افتادن...
شرمندگی داره....یعنی ما دوتا راهبر باید خجالت بکشیم...
ولی من واقعا سرم شلوغه و وقت ندارم...
از خانوم علیزاده هم خبر ندارم...
کلی برنامه داشتم واسه این انجمن...
که همه برنامه ها خورد بهم...
الانم که اینجام زیاد اطلاعات خاصی ندارم...
همون که بقیه اشاره کردن...
اما یه راهنمایی که میتونم بهتون بکنم اینه که هر شب ،یا هر روز یه غزل ار سعدی یا حافظ انتخاب کنید و بخونید...
سعی کنید تا جایی که میشه آرایه هایی که بلدید رو در بیارید...مفهوم بندی کنین واسه خودتون...به سبک هامون سبطی...
من بهتون قول میدم دو هفته ای نشده واقعا روون میشین ،هم ت آرایه ها...هم توی مفهوم فهمیدن...
این چیزی که من میگم تجربه اش رو پس داده...
از سال اول دبیرستان هر زنگ ادبیت 10 دقیقه اول زنگ یه غزل حافظ رو کوتاه بررسی میکردیم..
و خب وافعا تاثیر داشت...
یه دفتر درست کنید...
دقیقا به سبک هامون سبطی طبقه بندی کنید...
هر جا جمله،شعری دیدیم سری وارد کنید...
هم سریع تر تثبیت میشه....
هم اینکه یه دفتر کامل دارید واسه آخرش...
در مورد ادب نو هم خیلی مهمه که شما یا دید شاعرا آشنا بشین...
بفهمین مثلا نیلوفر تو شعر سهراب نماد چیه؟!
یا توی شعر شاعر دیگه نماد چی؟!
چون یه وقت دیدین دید طراح سوال عوض شد و همه اش پیچید روی شعر نو...
تا این حد باید آشنایی داشته باشید با شعر نو...
تا اینجاش رو یلد بودم کمک کنم....
امیدوارم بدردتون خورده باشه...
مرسی از تک تک کاربرایی که همکاری میکنن اینجا

آخرین ویرایش توسط مدیر
بالا