sa1378

New Member
لایک ها
1,077
با سلام به المپیادی های عزیز
لطفا اگه میخواین به من کمکی کرده باشین تا آخر بخونین و تجربیاتتون رو در اختیارم بذارین
من از پارسال میخواستم برای المپیاد ریاضی آماده بشم
شروع کردم و درس های دبیرستان رو خوندم
امسال که میرم سوم راهنمایی دارم برای المپیاد کتاب ترکیبیات آقای علیپور رو میخونم
قرار براین هست که به گفته پدرم تا دوم دبیرستان برای المپیاد بخونم بعد برم رشته تجربی چون پدرم میگه طلا هم بیاری و استاد دانشگاه بشی بعدا حسرت میخوری که چرا پزشک نشدی
منم ریاضیم در حد خودم و چندسال بالاتر خوبه

وقتی کتاب آقای علیپور رو میخونم میفهمم ولی نمیتونم مسئله هاشو حل کنم
حتی وقتی جوابه مسئله رو میخونم میفهمم چجوری حل شده ولی بعدی رو نمیتونم حل کنم
با این وضع فکر نکنم بدرد المپیاد بخورم
فوقش مرحله اول قبول بشم

حالا به نظر شما چیکار کنم؟

AHZolfaghari

Well-Known Member
لایک ها
1,654
پاسخ : المپیاد ریاضی

قضاوت در حال حاضر که شما سوم هستی خیلی خیلی زود هست.
پیشنهاد می کنم از یه کتاب راحت تر شروع کنید.البته خیلی از افراد هستند که مثلا از تابستان دوم شروع می کنند و به موفقیت می رسند.اگه تابستان سال دیگه هم شروع کنید به مشکلی بر نمی خورید.
اما در هر حال صلاح کار خویش خسروان دانند.

amir navid

Well-Known Member
لایک ها
273

ببینید شما خیلی زود شروع کردید و این طبیعی که اول کار نتونید مسائل رو حل کنید من هم در اوایل کار مثل شما بودم فعلا با این کتاب ها کار کنید و اگر میتونید کتاب آزمون های هوش وخلاقیت محمدحسن کاهه رو هم بخرید و اگر میخواید در المپیاد ریاضی نوجوانان مبتکران شرکت کنید خودتونو محک بزنید البته این که پدر تون میگن برید پزشکی اگر نرید پشیمون میشی اشتباه اگر واقعا به رشته ریاضی علاقه دارید تو همان بمونید فقط زمان انتخاب رشته ی دانشگاهی دقت کنید که چیزی رو از دست ندهید وگرنه رشته های ریاضی هم به همان اندازه رشته های پزشکی درآمد دارن

sa1378

New Member
لایک ها
1,077

تو المپیاد نوجوانان مبتکران دو تا طلا دارم
ولی من سوالا رو فقط با استدلال ذهنم حل میکنم و اصلا نمیتونم ساده ترین چیزا رو هم اثبات کنم
برای همین مرحله دوم المپیاد رو مطمئنم ضعیف کار میکنم

amir 3263

New Member
لایک ها
24

با سلام به المپیادی های عزیز
لطفا اگه میخواین به من کمکی کرده باشین تا آخر بخونین و تجربیاتتون رو در اختیارم بذارین
من از پارسال میخواستم برای المپیاد ریاضی آماده بشم
شروع کردم و درس های دبیرستان رو خوندم
امسال که میرم سوم راهنمایی دارم برای المپیاد کتاب ترکیبیات آقای علیپور رو میخونم
قرار براین هست که به گفته پدرم تا دوم دبیرستان برای المپیاد بخونم بعد برم رشته تجربی چون پدرم میگه طلا هم بیاری و استاد دانشگاه بشی بعدا حسرت میخوری که چرا پزشک نشدی
منم ریاضیم در حد خودم و چندسال بالاتر خوبه

وقتی کتاب آقای علیپور رو میخونم میفهمم ولی نمیتونم مسئله هاشو حل کنم
حتی وقتی جوابه مسئله رو میخونم میفهمم چجوری حل شده ولی بعدی رو نمیتونم حل کنم
با این وضع فکر نکنم بدرد المپیاد بخورم
فوقش مرحله اول قبول بشم

حالا به نظر شما چیکار کنم؟
باید یه پیش زمینه ای داشته باشی خیلی زود شروع کردی فعلا همون کتاب دکتر علیپور رو بخون فعلا حلش رو بی خیال وقتی رفتی دبیرستان شروع کن به حل مسئله و اونایی رو که نمیتونی حل کنی از معلم هات بپرس

Mostafa_

New Member
لایک ها
445

باید یه پیش زمینه ای داشته باشی خیلی زود شروع کردی فعلا همون کتاب دکتر علیپور رو بخون فعلا حلش رو بی خیال وقتی رفتی دبیرستان شروع کن به حل مسئله و اونایی رو که نمیتونی حل کنی از معلم هات بپرس

تو المپیاد نوجوانان مبتکران دو تا طلا دارم
ولی من سوالا رو فقط با استدلال ذهنم حل میکنم و اصلا نمیتونم ساده ترین چیزا رو هم اثبات کنم
برای همین مرحله دوم المپیاد رو مطمئنم ضعیف کار میکنم

کتاب زرد دکتر علیپور (فاطمی) برای شما که در حال حاضر دارید میرید سوم راهنمایی خیلی سنگینه (دبیرستانیاش به زور اون رو می خونن ... معمولا اون کتاب زرده برای م 2 هست و عرف اینه که بعد از 2 جلدی ترکیبیات خوشخوان و آنالیز ترکیبی نشرالگو - المپیاد - میرن سراغ کتاب زرده)

اگر هم توی شروع ترکیبیات مشکل دارید کتاب برای شروع که آسون باشه زیاده (آشنایی با ترکیبیات فاطمی، الفبای المپیاد ریاضی دانش پژوهان، ترکیبیات جلد 1، خوشخوان)

اگه باز هم با این ها مشکل داشتید بهتره کتاب هوش و خلاقیت آقای کاهه رو تهیه کنید (انتشارات مبتکران) اون یه سری آزمون داره برای کسانی که تازه می خوان شروع کنن عالیه ... تقریبا پیش نیازه زیادی نمی خواد.

در ضمن الان برای فکر کردن به مرحله 2 خیلی زوده .... رقابت اصلی توی المپیاد عموما بین سوما هست و خیلی کم دوم ها می تونن حرفی برای گفتن داشته باشن (گرچه استثنا هم داریم) ... شما تا مرحله 2 سال سوم حدود سه چهار سال وقت دارید ( دقیقش میشه حدود 3 سال و 8 ماه فکر کنم) از الان قصه مرحله 2 رو نخورید .... اما قدر وقتی که دارید رو بدونید و هرگز هدرش ندید

من الان حسرت می خورم کاش از دوران راهنمایی با المپیاد آشنا می شدم ....

سعی کنید اول اولویت رو با درس مدرسه بذارید تا اگر خواستید دبیرستان هایی مثله انرژی یا علامه برید مشکلی نداشته باشید تو آزمون ورودیش

بعدش یه سری مباحث ضروری برای المپیاد مثله اتحادها، یه معادله خط، چندجمله ای، تابع و ... رو بلد باشید

بعد برای شروع از این کتاب ها استفاده کنید:

1. آشنایی با جبر در المپیاد ریاضی، دانش پزوهان

2. آشنایی با ترکیبیات، فاطمی - یا ترکیبیات جلد 1، خوشخوان بعدش آنالیز ترکیبی علیرضا علیپور، المپیاد الگو

3. آشنایی با نظریه اعداد، فاطمی

4. هندسه مسطحه، خوشخوان (3 فصل اول رو بخونید برای م 1)

کتاب های ترکیبیاتی که توی مورد 2 معرفی کردم زیاد سخت نیست اوایلش و کم کم که با کتاب پیش میرید پیشرفته تر میشه مسائل و خوب بالطبع شما هم پیشرفت می کنید

در ضمن به نظرم اولین کتابی رو که شروع کنید بهتره تست هوش و خلاقیت آقای کاهه، مبتکران هست (بالا هم یه بار گفتم)

سعی کنید تا اواسط تابستان سال اول (یعنی تابستونی که میرید سال دوم) مباحث مربوط به م 1 رو تموم کنید و مباحث م 2 و حل مسئله رو شروع کنید ..... درضمن اگه سال اول م 1 قبول شدید حتما حتما سر جلسه م 2 برید تا با نوع سوال ها آشنا بشید .... اینطوری می تونید با یه برنامه ریزی درست حتی سال دوم م 2 قبول شید (منتها یکم سخته ولی نشدنی نیست با توجه به وقت زیادی که شما دارید.

آخرین ویرایش توسط مدیر
بالا