لایک ها
23
همون طور که میدونین قراره المپیاد های جدیدی به لیست 7 المپیاد سنتی آیریسک اضافه بشه که المپیاد قرآن یکی از اوناس که به نظرم تو شناخت قرآن و پیروی از دین به نوجوانان میتونه کمک بسیاری بکنه.
میخواستم ببینم اگه شما هم مثل من در مورد این المپیاد سوالاتی تو ذهنتون دارین بهتره که تو این تاپیک مطرح کنید.

penta

New Member
لایک ها
476
پاسخ : المپیاد قرآن؟؟!!!

من کلا نمی دونستم.
چه طوری برگزار میشه المپیادش؟
در رابطه با تفسیره؟

sargord

New Member
لایک ها
103

:29::29::29::29::29::29:
کسی اطلاعات داره بگه ما هم فیض ببریم.:80:

Al!R3ZA

Well-Known Member
لایک ها
3,166

صبر کنید باشگاه اطلاع رسانی کنه حالا !
بعد خودش مباحث و منابعش رو هم میگه !

NAVID_DH

New Member
لایک ها
176

این همه همایش قرآنی داریم تو کشور حتی در سطح جهانی هم هست.المپیاد قرآن دیگه چیه؟؟نمیگم بده خیلی هم خوبه ولی هدف از این کار واقعا اون چیزی نیست که همه فکر میکنند. با این کارشون فقط میخوان یه سهمیه بچسبونند تهشو موقع آمار دادن به رییس روسا بگن ببینید رییس جدید باشگاه چقدر خوبه المپ قرآن هم برگزار کرده:164:

Al!R3ZA

Well-Known Member
لایک ها
3,166

حرفتون رو خیلی قبول ندارم !
شاید بعضی ها بخوان رشته های الهیات رو برای دانشگاه بخونن. بده سهمیه ای هم برای اونها در نظر گرفته بشه؟
در ضمن همایش هایی (با سطح علمی خیلی خوب) تو زمینه های فیزیکو شیمیو زیست هم داریم ! پس المپیاد هاشون رو تعطیل کنیم؟
به قول شما شاید هدف اونها چیزی که شما میگین باشه ، اما باز باعث میشه جوونای ما بعضی هاشون بیشتر با قرآن انس بگیرن و این فاصله ای که بین جوونا و قرآن افتاده کمی کمتر بشه.

amin278

New Member
لایک ها
403

با نظر شما موافقم
امید وارم بتونه مفید واقع بشه و علاوه بر گسترش دادن سطح علمی باعث افزایش شناخت و اهمیت قران بین جوونها وهمینطور جامعه بشه.

ssasadeghi

New Member
لایک ها
83

مسائل علمی تو قرآن زیاد داریم. متاسفانه توی تفاسیر ما در همین حد گفته که مثلا این آیه به فلان مبحث علمی ربط داره ولی دقیقا تو بحرش نرفته چون اطلاعاتش کفاف نمیده. اگر یه طوری بشه که تو این المپیاد به این موضوع توجه کنن به نظر من فوق العادس چونکه میشه تلفیقی از همه ی رشته های المپیاد + قرآن . هدف نهایی علم هم رسیدن به خداست خوب پس علم + قرآن ایمان آدمو میبره بالا.

Al!R3ZA

Well-Known Member
لایک ها
3,166

مسائل علمی تو قرآن زیاد داریم. متاسفانه توی تفاسیر ما در همین حد گفته که مثلا این آیه به فلان مبحث علمی ربط داره ولی دقیقا تو بحرش نرفته چون اطلاعاتش کفاف نمیده. اگر یه طوری بشه که تو این المپیاد به این موضوع توجه کنن به نظر من فوق العادس چونکه میشه تلفیقی از همه ی رشته های المپیاد + قرآن . هدف نهایی علم هم رسیدن به خداست خوب پس علم + قرآن ایمان آدمو میبره بالا.
پستتون در ظاهر پیشنهاد خوبی داره ولی در باطن یه جورایی غیر ممکنه !
همونطور که گفتین ، تو قرآن مسائل علمی زیاد داریم. و چون قرآن برای همه نازل شده ، این مسائل تو همه ی زمینه ها هستن.
مثل شیمی ، فیزیک ، زیست شناسی ، زمین شناسی ، روانشناسی ، ریاضیات ، فلسفه و منطق و.....
حالا شما بیاید ببینید ، یه دانش آموز ، چقدر گنجایش داره که هم فیزیک هم شیمی هم زیست هم.... رو بخونه ؟
بعد اصلاً خوند، چجوری میخوان سوال بدن ؟ یه آیه بدن بگن به چه موضوعی میتواند اشاره داشته باشد؟ اینکه نمیشه !
این پیشنهاد شمارو میشه اینطور عوضش کرد که بیان برنامه ای بچینن یا همایشی بذارن ، که طوی اون هر ساله عده ای بیان نکات علمی قرآن رو بررسی کنن.
هرکسی بیاد مثلاً یه مقاله در مورد یه نکته علمی قرآن بنویسه یا یه اختراعی که از قرآن ایده گرفته به نمایش بذاره و به برگزیده ها جایزه ای بدن یا سهمیه ای براشون قائل بشن.
در آخر هم ممنون از شما که خیلی راحت علم مفسرین رو نا کافی دونستید !
اولاً که مثل مثال بالا که برای دانش آموزا زدم ، مگه یه مفسر چقدر میتونه همه ی علوم رو بلد باشه؟
دوماً دراین حدی هم که شما میگید نیست. میتونید برید برای مثال علم آیات عظام جوادی آملی و حسن زاده آملی رو بررسی کنید.
اونها گفتند ولی ماها دنبالش نمیریم.

Yousefi

Well-Known Member
لایک ها
602

نکته ی جالب اینه، مثلا یه مدرسه ای بخواد بچه هاش مرحله 1 المپیاد قرآن قبول شن! بعد میره حجت الاسلام میاره! درس بده! کلا جالبه!

Al!R3ZA

Well-Known Member
لایک ها
3,166

نکته ی جالب اینه، مثلا یه مدرسه ای بخواد بچه هاش مرحله 1 المپیاد قرآن قبول شن! بعد میره حجت الاسلام میاره! درس بده! کلا جالبه!
راستشو بخواید من خیلی منظورتونو نفهمیدم ! قصد شوخی داشتید یا تخریب ؟ :4:
البته فعلاً در مورد المپیاد قرآن چیزی نمیدونیم ! ممکنه مباحثش طوری باشه که نیاز به روحانی باشه.
حالا مگه اشکالی داره یه روحانی بیاد تدریس کنه ؟
یا شاید شما این عزیزان رو جزو جزو معلمین و علمشون رو جزو علوم نمیدونید؟
میشه یه مقداری شفاف سازی کنید؟ :4:

Yousefi

Well-Known Member
لایک ها
602

راستشو بخواید من خیلی منظورتونو نفهمیدم ! قصد شوخی داشتید یا تخریب ؟ :4:
البته فعلاً در مورد المپیاد قرآن چیزی نمیدونیم ! ممکنه مباحثش طوری باشه که نیاز به روحانی باشه.
حالا مگه اشکالی داره یه روحانی بیاد تدریس کنه ؟
یا شاید شما این عزیزان رو جزو جزو معلمین و علمشون رو جزو علوم نمیدونید؟
میشه یه مقداری شفاف سازی کنید؟ :4:
من گفتم جالبه! مثلا باشگاه المپیاد انرژی اتمی، روحانی میاد برای المپیاد قرآن، بعد کسانی که میرن این المپیاد مثلا برنامه ی روز یکشنبه شون اینه : تفسیر - آیات و روایات - حدیث - حفظ - تاریخ اسلام! بعد فکر می کنم بیشتر شبیه به حوزه میشه(همینطوری نوشته میشه آیا؟) ! یا شایدم طلبه ها مدال بیارن! جالب بودن که تخریب نیست!

Al!R3ZA

Well-Known Member
لایک ها
3,166

من گفتم جالبه! مثلا باشگاه المپیاد انرژی اتمی، روحانی میاد برای المپیاد قرآن، بعد کسانی که میرن این المپیاد مثلا برنامه ی روز یکشنبه شون اینه : تفسیر - آیات و روایات - حدیث - حفظ - تاریخ اسلام! بعد فکر می کنم بیشتر شبیه به حوزه میشه(همینطوری نوشته میشه آیا؟) ! یا شایدم طلبه ها مدال بیارن! جالب بودن که تخریب نیست!
آها خوب بله جالبه.
جالبیش هم به خاطر جدید بودنه.
و جدید بودنش هم به خاطر اینه که از این دوستان در حوزه های علمی کمتر استفاده میشه.

MEA76

New Member
لایک ها
860

ببینید کلا هر چیزی رو نباید با هر چیزی قاطی کرد.

این که آدمای تو سن و سال ما با قرآن و مفاهیمش آشنا شن خیلی هم خوبه.اصلا از خوب هم خوب تره!

ولی لفظ المپیاد برای همچین چیزی درست نیست.حالا هر مسابقه ای که اومد زیر نظر باشگاه که نباید بهش بگیم المپیاد که.

همون مسابقه هایی که تو سطح کشور هر ساله برگزار می شه حالا اومدن برای برنده هاش یه سری مزیت ها انتخاب کردن و یه ذره هدفمند ترش کردن.

فقط اگه قرار باشه این مزیت ها حذف کنکور هم جزئش باشه یقینا باید بدون کنکور بتونن به رشته های مرتبط برن.نه این که مثلا رشته های تجربی و ریاضی و انسانی هر دانشگاهی!که قطعا هم اینطوری نخواهد بود!

Al!R3ZA

Well-Known Member
لایک ها
3,166

فقط به شرطی که طرف بعدا سر از برق شریف در نیاره!
البته بستگی به شرایط و نحوه ی المپیاد هم داره.
مثلاً تو مدرسه ی خود ما که سمپاده و فقط هم رشته ی ریاضی و تجربی داره ، کلی حافظ و قاری داریم و کلی مقام تو رشته های قرآنی حفظ و قرائت و احکام و تفسیر و.... داریم !
مثلاً هادی خزایی نفر اول چند دوره قرائت کشوری تو مدرسه ماست و اذانش هم تا چند وقت پیش از کانال دو پخش میشد ( اذان نوجوانان )
ولی تجربیه و المپیاد زیست میخوند ( گرچه نتیجه نگرفت ) و میخواد فک کنم پزشکی بخونه !
ولی المپیاد ها معمولاً تو رشته های خودشون میتونن برن. مثلاً ریاضی فیزیکی ها مهندسی ها و محض رشته خودشونو میخونن !
ادبی ها فقط میتونن رشته های ادبی برن و....

Al!R3ZA

Well-Known Member
لایک ها
3,166

ببینید کلا هر چیزی رو نباید با هر چیزی قاطی کرد.

این که آدمای تو سن و سال ما با قرآن و مفاهیمش آشنا شن خیلی هم خوبه.اصلا از خوب هم خوب تره!

ولی لفظ المپیاد برای همچین چیزی درست نیست.حالا هر مسابقه ای که اومد زیر نظر باشگاه که نباید بهش بگیم المپیاد که.

همون مسابقه هایی که تو سطح کشور هر ساله برگزار می شه حالا اومدن برای برنده هاش یه سری مزیت ها انتخاب کردن و یه ذره هدفمند ترش کردن.

فقط اگه قرار باشه این مزیت ها حذف کنکور هم جزئش باشه یقینا باید بدون کنکور بتونن به رشته های مرتبط برن.نه این که مثلا رشته های تجربی و ریاضی و انسانی هر دانشگاهی!که قطعا هم اینطوری نخواهد بود!
میشه المپیاد رو تعریف کنید ؟
که مثلاً چه ویژگی هایی باید داشته باشه که بهش بگن المپیاد ؟

faezeh iq

New Member
لایک ها
135

خیلی جالبه .... به نظرم خوندن قران از بهترین کارهاییه که یه ادم میتونه انجام بده :8:
ولی منم مث دوستمون فک میکنم گذاشتن لفظ المپیاد برا قران خوندن زیاد قشنگ نیست
بعد به نظرتون اگه برگزار بشه محدودش میکنن برا رشته های انسانی و معارف اسلامی؟؟؟؟

NAVID_DH

New Member
لایک ها
176

حرفتون رو خیلی قبول ندارم !
شاید بعضی ها بخوان رشته های الهیات رو برای دانشگاه بخونن. بده سهمیه ای هم برای اونها در نظر گرفته بشه؟
در ضمن همایش هایی (با سطح علمی خیلی خوب) تو زمینه های فیزیکو شیمیو زیست هم داریم ! پس المپیاد هاشون رو تعطیل کنیم؟
به قول شما شاید هدف اونها چیزی که شما میگین باشه ، اما باز باعث میشه جوونای ما بعضی هاشون بیشتر با قرآن انس بگیرن و این فاصله ای که بین جوونا و قرآن افتاده کمی کمتر بشه.
این دلیل نمیشه چون یکی میخواد بره الهیات بیان واسش المپیادو سهمیه بزارن.شاید یکی خواست تو دانشگاه رشته ی"تعمیر ونگهدار هواپیما" بخونه .باید المپیاد واسش بزارن؟در ضمن برای کمتر کردن فاصله بین جوونا با قرآن که نباید المپیاد قرآن برگزار بشه که!!!

ssasadeghi

New Member
لایک ها
83

خیلی جالبه .... به نظرم خوندن قران از بهترین کارهاییه که یه ادم میتونه انجام بده :8:
ولی منم مث دوستمون فک میکنم گذاشتن لفظ المپیاد برا قران خوندن زیاد قشنگ نیست
بعد به نظرتون اگه برگزار بشه محدودش میکنن برا رشته های انسانی و معارف اسلامی؟؟؟؟
ﻓﮑﺮ ﻧﮑﻨﻢ ﺍﯾﻨﻄﻮﺭﯼ ﺑﺎﺷﻪ .ﯾﻌﻨﯽ ﻣﻨﮑﻪ ﺗﺠﺮﺑﯿﻢ ﻧﻤﯽ‌ﺗﻮﻧﻢ ﻗﺮﺁﻥ ﻭ ﺗﻔﺴﯿﺮ ﻭ...ﺑﺨﻮﻧﻢ ؟؟
ﺍﻟﺒﺘﻪ ﺍﮔﺮ ﻗﺮﺍﺭ ﻧﺒﺎﺷﻪ ﺑﻪ ﺟﺎﯼ ﺑﻄﻦ ﻗﺮﺁﻥ ﺑﻪ ﻇﺎﻫﺮﺵ ﻣﺜﻞ ﺍﯾﻨﮑﻪ ﭼﺮﺍ ﺍﯾﻥ ﻭﺍﺯﻩ ﻏﺎﯾﺐ ﺍﯾﻦ ﻣﺨﺎﻃﺐ !!!!ﺗﻮﺟﻪ ﺑﺸﻪ.
ﺍﻣﯿﺪﻭﺍﺭﻡ ﺍﮔﺮ ﻗﺮﺍﺭﻩ ﺑﺮﮔﺰﺍﺭ ﺑﺸﻪ ﺩﯾﮕﻪ ﻻﺍﻗﻞ ﺍﯾﻨﻄﻮﺭﯼ ﻧﺒﺎﺷﻪ :)

آخرین ویرایش توسط مدیر

hossein helli

New Member
لایک ها
130

هر چی باشه المپیاد کسل کننده ای میشه چون اگه بخوان مو شکافانه بررسی کنند باید یه تیم از تمام المپیادی ها درست کنند .
پس میان اکتفا میکنن به عربی طوفان یه فرد و نهایت حفط تفاسیر و ته تهش دونستن اشاره این آیه به کدام حدیث وداستان باشه

بالا