FireAli

New Member
لایک ها
0
سلام دوستان
من علاقه بسیاری به المپیاد و درس و دارم و امسال وارد اول دبیرستان شدم ولی نمی دونستم از کجا شروع کنم تا اینکه امروز این انجمن را پیدا کردم. من در انتخاب رشته المپیاد مشکل دارم و هنوز نمی دونم وارد چه رشته ای بشم می خواستم بدونم شما که یک رشته خاص رو انتخاب کردید معیارتون برای انتخاب رشته چی بوده؟

darya.f

New Member
لایک ها
114
پاسخ : انتخاب رشته المپیاد

سلام دوستان
من علاقه بسیاری به المپیاد و درس و دارم و امسال وارد اول دبیرستان شدم ولی نمی دونستم از کجا شروع کنم تا اینکه امروز این انجمن را پیدا کردم. من در انتخاب رشته المپیاد مشکل دارم و هنوز نمی دونم وارد چه رشته ای بشم می خواستم بدونم شما که یک رشته خاص رو انتخاب کردید معیارتون برای انتخاب رشته چی بوده؟
ببىنىد خب تا الان باىد حداقل علاقه اى به ىه درس پىدا کرده باشىن..بعد اون باىد تواناىىتون رو بسنجىد ..مثلا ىه کار خوب اىنه که برىد سوالات مر١ و 2 رشته ها رو چنتا سوالشو ببىنىد که چه حسى نسبت بهشون دارىن.. ىه پىشنهاد البته من نمىدون که شما چه مهرت هاىى دارىن..اما اگه واسه معافىت کنکور مىخواىن شىمى جواب مىده..اما بازم مىگم علاق و مهارت مهمه

Icholover

New Member
لایک ها
36

ببىنىد خب تا الان باىد حداقل علاقه اى به ىه درس پىدا کرده باشىن..بعد اون باىد تواناىىتون رو بسنجىد ..مثلا ىه کار خوب اىنه که برىد سوالات مر١ و 2 رشته ها رو چنتا سوالشو ببىنىد که چه حسى نسبت بهشون دارىن.. ىه پىشنهاد البته من نمىدون که شما چه مهرت هاىى دارىن..اما اگه واسه معافىت کنکور مىخواىن شىمى جواب مىده..اما بازم مىگم علاق و مهارت مهمه
جالب گفتين...پس الان آينده ى كنكورى ما تضمينه ديگه؟؟؟:|

darya.f

New Member
لایک ها
114

جالب گفتين...پس الان آينده ى كنكورى ما تضمينه ديگه؟؟؟:|
اگه خوب بخونىن و حرفه اى شىن بله..من زىاد از دوستام دىدم..خودمم مهارتشو دارم ..علاقه هرو ندارم...ترجىح دادم وقتمو به خوندن چىزى که دوس دارم بگذرونم تا نتىجه کنکورو اىنا...

Icholover

New Member
لایک ها
36

اگه خوب بخونىن و حرفه اى شىن بله..من زىاد از دوستام دىدم..خودمم مهارتشو دارم ..علاقه هرو ندارم...ترجىح دادم وقتمو به خوندن چىزى که دوس دارم بگذرونم تا نتىجه کنکورو اىنا...
دوست عزيز بالايي
در درجه اول علاقه مهمه و در درجه دوم استعداد
به فكر كنكور و يا"آسون"بودن المپيادي نباشيد؛اگر با"توهم آسون بودن المپياد شيمى"وارد اين المپياد بشيد يقينا به هيچ جا نخواهيد رسيد چون همونطور كه گفتم توهمه؛اكثر دوستان المپيادي من جمله همين دوست عزيزي كه نقل قولشون كردم،فكر ميكنن المپياد شيمى چرنده يا با"اندكى"مهارت ميتونن سر و تهش رو هم بيارن؛اما بنده كه خودم المپياد شيمى هستم ميدونم اوضاع از چه قراره،اين المپياد دقت،شانس،مهارت،علاقه و هر اون چيزي كه ساير المپياد ها نياز دارن رو به مقدار زياد نياز داره؛لذا اگر به اميد آسان بودن واردش ميشيد توصيه ميكنم به اميد نتيجه ى خاصي نباشيد

darya.f

New Member
لایک ها
114

دوست عزيز بالايي
در درجه اول علاقه مهمه و در درجه دوم استعداد
به فكر كنكور و يا"آسون"بودن المپيادي نباشيد؛اگر با"توهم آسون بودن المپياد شيمى"وارد اين المپياد بشيد يقينا به هيچ جا نخواهيد رسيد چون همونطور كه گفتم توهمه؛اكثر دوستان المپيادي من جمله همين دوست عزيزي كه نقل قولشون كردم،فكر ميكنن المپياد شيمى چرنده يا با"اندكى"مهارت ميتونن سر و تهش رو هم بيارن؛اما بنده كه خودم المپياد شيمى هستم ميدونم اوضاع از چه قراره،اين المپياد دقت،شانس،مهارت،علاقه و هر اون چيزي كه ساير المپياد ها نياز دارن رو به مقدار زياد نياز داره؛لذا اگر به اميد آسان بودن واردش ميشيد توصيه ميكنم به اميد نتيجه ى خاصي نباشيد
من به هیچ وجه نگفتم چرنده..اصلا المپیاد که چرند نمیشه..من فقط بر حسب اماری که دیدم گفتم که قبول شدن تو شیمی امکان پذیر تره برای کسی که نمیدونه به چی علاقه داره..اینم دلیل بر اسونیه اون المپیاد نیست..اگرم گفتم که مهارتشو دارم چون من بین ریاضی و شیمی انتخاب کردم و سوم راهنمایی که بودم یکی از دبیرای شیمی مون به من هی می گفت که برم شیمی چون یک سری سوال از المپ شیمی که اتفاقی میدیدم یا همین دبیرم بهم میداد رو میتونستم حل کنم..اما خب علاقم به ریاضی فرای این حرفاست...

لایک ها
13

سلام دوستان....
با هر دو تا تونم هیچ وقت المپیاد ها رو با هم مقایسه نکنین .....دنیای علمی امروزه دنیای پیونده علومه و هیچ کدوم سخت یا اسون نیستن یا هر حرف بیهوده ای که راجع به برتری علوم از یک دیگر زده میشه ....این جهله.....درسته که المپیاد شیمی در دوره های قبلی شبه کنکوری بوده.....ولی درصد خیلی پایینی وجود دارن که بی علاقه به طلای شیمی رسیدن....
بهتره با جامعه اماری مدرستون راجع به این مسئله نظرندید.....

---- دو نوشته به هم متصل شده است ----

سلام دوستان....
با هر دو تا تونم هیچ وقت المپیاد ها رو با هم مقایسه نکنین .....دنیای علمی امروزه دنیای پیونده علومه و هیچ کدوم سخت یا اسون نیستن یا هر حرف بیهوده ای که راجع به برتری علوم از یک دیگر زده میشه ....این جهله.....درسته که المپیاد شیمی در دوره های قبلی شبه کنکوری بوده.....ولی درصد خیلی پایینی وجود دارن که بی علاقه به طلای شیمی رسیدن....

دوست عزیزراجع به این مساله هم اکثر مدارس ...اول دبیرستان ازمون میگیرن و میزان علاقه مندی رو میسنجن ....حالا شما همون طوری که دوستمون گفت بگرد ببین چی دوس داری .... چون مطالب هر المپیادی سنگینه ....اگه بخوای بدون علاقه بخونی حالت ازش بهم میخوره......

darya.f

New Member
لایک ها
114

سلام دوستان....

سلام دوستان....

دوست عزیزراجع به این مساله هم اکثر مدارس ...اول دبیرستان ازمون میگیرن و میزان علاقه مندی رو میسنجن ....حالا شما همون طوری که دوستمون گفت بگرد ببین چی دوس داری .... چون مطالب هر المپیادی سنگینه ....اگه بخوای بدون علاقه بخونی حالت ازش بهم میخوره......
بله شما درست میگید..منم قصد مقایسه نداشتم فقط نظرم رد گفتم..اونم با جامعه اماری مدرسه نگفتم کلی گفتم ...

kouchak

New Member
لایک ها
364

اول ببین چی دوست داری ؟!!
درسای راهنمایی رو نیگا کن ببین از کدومش بیشتر خوشت میاد
مثلا دو تا درس رو انتخاب کردی
از کتابخونه ای جایی برو کتابای مرجع اون دو درس رو نیگا کن
مثلا تو شیمی اکثریت میگن " عمومی مورتیمر"
هر کدوم رو پسندیدی برو سمتش
امیدوارم موفق باشی !
---
در باره ی انتخاب خودم :
با مشاوره ی چند تا معلم اولش به این نتیجه رسیدم که با توجه به ضریب مخفی داشتن شیمی تو کنکور و اوضاع درصد های پایین کنکور تو بخش شیمی ، بهتره قبل از سال سوم دبیرستان شیمی دبیرستان رو تموم کرده باشم
کم کم به این درس علاقه مند شدم !!الآن واقعا عاشقشم!
به نظم اصلا مهم نیست اولش یه رشته رو دوست داشته باشی
چون خیلی ها رو میشناسم عاشق زیست شناسی بودن ولی بعد دو ماه ولش کردن
به نظرم اگه وسط راه هم عاشق اون درس شی احتمال موفقیت داری...

و نکته آخر برا اینکه عزم قوی تری داشته باشی تو این راه :
آخر هر روزی که خیلی المپیاد خوندی و خسته شدی بدون خیلی کار خاصی نکردی و یه ملت ازت جلو ترن !
اینطوری سعی میکنی فرداش بیشتر بخونی
حتی شده 5 دقیقه !!!

موفق باشی !

آخرین ویرایش توسط مدیر

REIHOON_IBO

New Member
لایک ها
458

سلام دوستان

همون چور که بچه ها گفتن اول علاقه ..ببین بهت میگن فردا فصل یکه زیستو امتحان داری ( محدوده ) یعنی ختی اگه دوسشم نداشته باشی چون کمه میتونی بخونی ولی المپیاد و خوندن برش نااامحدوده و این یعنی تا علاقه نداشته باشی نمیتونی ادامه بدی از وسط کار میبری !

دوم امکاناته ، واقعا مهمه بعد از علاقه ، یکی توی فلان دبیرستان با همین استعداد تو و ختی با ساعت مطالعه کمتر مرحله دو قبول میشه تو نمیشی

سوم استعداده که بنظرم علاقه تقویتش میکنه ، علاقه ات به رشته ات همه چیزوتو مثل تلاش و پشتکار و .. رو تقویت میکنه

موفق باشی :)

سلام دوستان

همون چور که بچه ها گفتن اول علاقه ..ببین بهت میگن فردا فصل یکه زیستو امتحان داری ( محدوده ) یعنی ختی اگه دوسشم نداشته باشی چون کمه میتونی بخونی ولی المپیاد و خوندن برش نااامحدوده و این یعنی تا علاقه نداشته باشی نمیتونی ادامه بدی از وسط کار میبری !

دوم امکاناته ، واقعا مهمه بعد از علاقه ، یکی توی فلان دبیرستان با همین استعداد تو و ختی با ساعت مطالعه کمتر مرحله دو قبول میشه تو نمیشی

سوم استعداده که بنظرم علاقه تقویتش میکنه ، علاقه ات به رشته ات همه چیزوتو مثل تلاش و پشتکار و .. رو تقویت میکنه

hossein-bio

New Member
لایک ها
48

پس تلاش مهم نیست؟ به نظرم تلاش از امکانات و و استعداد مهم تره.

SAM-F

New Member
لایک ها
30

دوست عزیز ببینید... دوستان نکات خیلی مهمی رو گفتن... اما به نظر من در کنار همه ی اون ها مهمه کجا درس می خوانید( شهرتان و دبیرستانتان ).
همون طور که یکی از بچه ها گفت باید امکانات رو هم در نظر گرفت. هر چند تنها لازمه ی المپ نیست اما مهمه!
یه چیز دیگه این که اگه به المپ خوندن کلا علاقه داری و برات مهم نیست که صد در صد قبول شی به نظر من فقط به علاقه ات فکر کن!
:)

hossein-bio

New Member
لایک ها
48

دوست عزیز ببینید... دوستان نکات خیلی مهمی رو گفتن... اما به نظر من در کنار همه ی اون ها مهمه کجا درس می خوانید( شهرتان و دبیرستانتان ).
همون طور که یکی از بچه ها گفت باید امکانات رو هم در نظر گرفت. هر چند تنها لازمه ی المپ نیست اما مهمه!
یه چیز دیگه این که اگه به المپ خوندن کلا علاقه داری و برات مهم نیست که صد در صد قبول شی به نظر من فقط به علاقه ات فکر کن!
اگه یکی هم تو تهران درس بخونه و هم به به یه رشته ای علاقه داشته باشه اگه به هر دلیلی تلاش نکنه تو المپیاد که هیچی تو درس مدرسه هم نتیجه ای نمیاره.

SAM-F

New Member
لایک ها
30

[QUO=hossein-bio;229046]اگه یکی هم تو تهران درس بخونه و هم به به یه رشته ای علاقه داشته باشه اگه به هر دلیلی تلاش نکنه تو المپیاد که هیچی تو درس مدرسه هم نتیجه ای نمیاره.[/QUOTE]

بله من هم گفتم که امکانات تنها لازمه نیست!! قطعا تلاش خیلی مهمه!! اما در صورتی که امکانات هم به حد کافی مهیا باشد! ( البته می شه گفت امکانات لازم برای هر المپیاد با اون یکی متفاوته)
اما برعکس حالتی که شما گفتید... یعنی یک نفر تلاش زیادی بکنه اما امکانات نداشته باشه... موفقیتش ممکنه اما آسون نیست!
نمی دونم این نظر منه.

این رو هم بگم... خدای نکرده قصد ندارم روحیه یا انگیزه ی کسی رو از بین ببرم!
اعتراف می کنم تلاش اصل خیلی مهمیه.

REIHOON_IBO

New Member
لایک ها
458

پس تلاش مهم نیست؟ به نظرم تلاش از امکانات و و استعداد مهم تره.
ای بابا !
نگفتم که تلاش مهم نیست..لطفا یه دور با دقت بخون ، خط آخرو ... گفتم که اگه علاقه داشته باشی تلاشت تقویت میشه ، تلاشتم تقویت شه هیچی جلودارش نیست !!!!
در ضمن دوست عزیز شما الان اول دبیرستانی یعنی اول راه ، خواهشم میکنم شما و همه کسایی که الان اول هستن و میخوان شروع کنن با شعارگرایی جلو نرن ، یه سری واقعیت ها هست برای بعضی ها شیرین و برای بعضی ها تلخ با قبول اون ها موفق میشین...فک کنم متوجه بشین که چی میگم

آخرین ویرایش توسط مدیر

vilson999

New Member
لایک ها
43

سلام همون طورکه همه گفتند مهم علاقه نه سراغ درسای راهنمایی برو و نه سراغ دبیرستان برو از چند معلم دبیرستان سوال بپرس در موارد مختلف در درسای مختلف اول باید خودت بشناسی.مثلا ریاضیات، جبر و ترکیبات،هندسه، نظریه اعداد کدو مش بیشتر میپسندی با کدونش راحت تری نری سراغ چیزایی که مبحث پایه ای می خوان برای فهمیدن علاقه.
مورد بعدی جو مدرسه(فکرنکنم نیاز به توضیح باشه)
یادتباشه المپیاد ومسابقه های علمی فقط یک بهونند تو باید از این وقت و درسای دبیرستان نهایت استفاده رو ببری باتوکل بر خدا تلاش و پشت کار بتونی کاری انجام بدی و رضایت پرودگار داشته باشی.
وقت شروعت خوبه پس استفاده کن

آخرین ویرایش توسط مدیر

MeTaL GiRl

New Member
لایک ها
1

منم اولم

من به این 3 تا علاقه شدیدی دارم

زیست و نجوم و کامپیوتر

نمیدونم کدومشو انتخاب کنم

یه سوال کسی که میخاد رشته تجربی بردارع میتونه المپیاد کامپیوتر یا نجوم بده

hossein-bio

New Member
لایک ها
48

منم اولم

زیست و نجوم و کامپیوتر

خیر نمیتونه.یا باید ریاضی باشه یاکامپیوتر شاخه فنی حرفه اي و کاردانش

لایک ها
841

منم اولم

زیست و نجوم و کامپیوتر

دقت کنین که المپیاد نجوم اسم کاملش المپیاد نجوم و اخترفیزیکه. بخش اعظم این المپیاد از مفاهیم فیزیکی تشکیل شده. اگه به نجوم علاقه دارین، لزومی نداره به المپیادش هم علاقه داشته باشین. راجع به المپیاد و منابعش تحقیق کنین و بعد تصمیم بگیرین. سوالی راجع به المپیاد نجوم هم داشتین، در خدمتم.
تا جایی که خبر دارم، تجربی ها نمی تونن در المپیاد نجوم یا کامپیوتر شرکت کنن. اگه می رین تجربی، به نظرم المپیاد زیست برای شما بهتره. بهترین قسمت المپیاد زیست شناسی اینه که بیشتر مبتنی بر مطالعه است تا کلاس.

موفق باشید،

س.ا.

بالا